Pod palbou hloubkařů

Pod palbou hloubkařů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419832/bmid_pod-palbou-hloubkaru-WhB-419832.jpeg 5 8 3

Útoky amerických a britských stíhacích letounů na pozemní cíle v českých zemích v letech 1944 a 1945. V posledních měsících druhé světové války americké a ojediněle také britské stíhací letouny (známé jako hloubkaři – z německého Tiefflieger, tj. doslova hloubkoví letci) útočily v českých zemích na rozličné pozemní cíle – nejčastěji na lokomotivy (odtud pochází lidové označení hloubkařů – kotláři), ale také na letiště, železniční vagony, depa, mosty, vojenské i civilní automobily a nezřídka i na koňské povozy. Smyslem těchto akcí spojeneckého letectva bylo všemi dostupnými prostředky narušit dopravní infrastrukturu v nepřátelském týlu, v té době plně funkční (na rozdíl od samotného Německa), a ztížit přesun vojska, výzbroje a zásob na frontu. V knize je formou místopisného soupisu zaznamenáno 951 útoků hloubkařů v českých zemích, a to především na základě hlášení služeben četnictva a protektorátních drah. V 85 procentech případů se podařilo určit s velkou mírou pravděpodobnosti leteckou jednotku. Informace úřední povahy jsou doplněny výpověďmi aktérů na české, americké i německé straně a zápisy z kronik. Připojený přehled více než 300 případů vychází z operačních svodek amerického letectva na různých stupních (resp. ze souřadnic odkazujících na lokality na území dnešní České republiky), avšak zůstávají nepotvrzeny domácími prameny. Text doprovází bohatá fotodokumentace, mimo jiné řada dosud nepublikovaných unikátních dobových záznamů ze samotných náletů pořízených pomocí fotokulometu!... celý text

Přidat komentář

Hajcr
29.02.2024 4 z 5

Bohužel jen za 4* protože kniha obsahuje dost chyb. Ale jako přehled, průvodce a odrazový můstek pro další bádání je kniha skvělá.

Inozuka
15.12.2019 5 z 5

Nad touhle knihou musí spadnout čelist každému fanouškovi druhoválečné historie, letectví a lokálního dějepisu. Neuvěřitelně detailní popis pozemních útoků spojeneckého letectva zhruba od poloviny roku 1944 do konce války řazený podle zeměpisných celků a obcí. Ke každému útoku je shromážděný maximální počet historických záznamů a je tak ověřený jak z obecních kronik, vzpomínek přímých účastníků, tak i z archívů amerického nebo britského letectva. O tom, že se nejedná pouze o suchopárný výpis jednotlivých náletů, svědčí i počet otázek, který tato kniha vyvolává na téma krutosti války, ale i její odosobnění a strojové účelnosti. A ač určitě chápu všechny důvody, které k útokům vedly a žádným způsobem je nezpochybňuji, lidskost se střelbě na kolony uprchlíků nebo civilní vlaky vzpírá. Ostatně i citát 1st Lt. Arthura C. Fiedlera z 325. stíhací skupiny svědčí o tom, že ani na straně pilotů řada těchto akcí nebyla vnímána úplně bez pochyb a v mnoha případech jim z toho dobře nebylo: "Jak jsem proletěl nad lidmi, skoro se mi udělalo špatně. Poznal jsem, že ti lidé nejsou vojáci, ale ženy, starci a nějaké děti, a já na ně střílel! Okamžitě jsem dal rádiem pokyn zastavit palbu. (...) Dodatečně jsme se dozvěděli, že ten den naše skupina absolvovala velmi úspěšnou misi proti pozemním cílům, nehledě na mou špatnou zkušenost. Divil jsem se kolik pilotů jako já bylo přesvědčeno, že vlaky slouží k dopravě vojska a válečného materiálu, přitom vezly civilisty."


LiborP
08.10.2019 5 z 5

Super vyčerpávající práce!