Pod krvavými nebesy

Pod krvavými nebesy https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372368/bmid_pod-krvavymi-nebesy-28x-372368.jpg 4 369 107

Pino se nestará o nacisty ani o válku. Je to prostý italský mladík, který si chce užívat života, hudby, dívek. Avšak když je jeho milánský domov vybombardován, přidává se k podzemnímu hnutí, které pašuje židy do bezpečí. Pino tak začíná zjišťovat pravdu o utrpení, kterým nejen Itálie prochází. A také nachází lásku u starší vdovy Anny. Vše se navíc ještě zkomplikuje, když se Pino nedobrovolně stává osobním řidičem u Hitlerovy pravé ruky v Itálii, tajemného Hanse Leyera. Pino rozehrává nebezpečnou špionážní hru přímo v srdci nepřítele. Ovšem stejně jako odhaluje další a další zvěrstva, smyčka kolem něj a jeho nejbližších se neúprosně stahuje…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Beneath a Scarlet Sky , 2017

ivulka15
19.07.2022 5 z 5

Doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

alexis818
04.07.2022 3 z 5

Zajímavé,ale v porovnání se zeleným údolím se to nedá srovnat.

Elapheg
25.06.2022 5 z 5

Knihu jsem měl doma už od roku vydání, ale děkuji zde svým kamarádkam, které mne na knihu znovu upozornily, že si ji chtějí samy přečíst, tak jsem si řekl, musím ochutnat, co mám doma. No a byl to znamenitý výběr. Je to vynikající román z prostředí druhé světové války v Itálii, moje první kniha z Itálie ve válečných časech. Autor navíc vycházel ze skutečnosti, jak to opravdu bylo a sám také ke knize přispěl nemalým dílem, co vyhledal sám. Je to skutečná a znamenitá výpověď Pina Lelly, který se v roce 1943-1945 podílel zprvu na převádění židů do Švýcarska přes Alpy, mimochodem znamenité a velmi odvážné i náročné a poté druhá část se věnuje Pinově špehování v roli osobního řidiče generálmajora Hanse Leyerse, který měl v Itálii značnou moc a spadal přímo pod Adolfa Hitlera. Je to kniha, která se zcela věnuje Pinovi a jeho účasti ve válce. Setkáváme se zde s jeho rodinou, příbuznými, kamarády, ale především s jeho osobními prožitky a odbojem ve druhé světové válce. Válka v této knize je spíše z pohledu obyčejných lidí a lidí v odboji, méně tak v části koncentračních táborů. Přesto je to kniha znamenitá a četl jsem ji s velkým zájmem, naprosto mě upoutala, jen bylo méně času na četbu. K mé radosti zde nechyběla ani velká láska, ovšem pod rouškou války, žádná červená knihovna. Obdivuji Pina Lellu za jeho odvahu a statečnost a skutky, které vykonal pro dobro vlasti. Kniha je to podle skutečné události a nevyhýbá se ani památce hrdinů knihy, kterým není dáno válku přežít. Dávám jednoznačně pět hvězd a doporučení. Je to skvělý román a drama v jednom a určitě vás nezklame.

soup00
18.05.2022 5 z 5

rozhodně stojí za přečtení, jedna z mých oblíbených knih

mataj
10.05.2022 5 z 5

Příběh odehrávající se na sklonku druhé světové války v Itálii, příběh o velké odvaze a obětavosti mladého Pina, o jeho životní lásce, o vzpomínkách i snaze zapomenout, o krutosti, jejíž se během války (i krátce po ní) lidi dopouštěli. Kniha, která vlastně popisuje skutečné události, mě opravdu nadchla. Doporučuji.

Danago
02.05.2022 5 z 5

Tak tato kniha byla pro mě obrovským překvapením. Já jsem se jí dlouho vyhýbala a teď vím jaká to byla chyba. Kniha je skvělá. A když ještě vím, že se jedná o skutečný příběh, hodně mě to vzalo za srdce. Itálie, 2. světová válka a hlavně to co se dělo po osvobození neboli vlasttně když fašisté válku prohráli. Jak se lidé chovají , opravdu to se mnou otřáslo. Předmluva i Dozvuky obojí je moc fajn , co k příběhu také patří a dodává knize další rozměr a vysvětlení.

princesse
02.04.2022 5 z 5

Tak tohle bylo neskutečně skvělé čtení. Neuvěřitelně silný a čtivý příběh. Naprosto si mě tato kniha získala a určitě si ji nechám v knihovně a budu jen doporučovat.

Ivushaak
31.03.2022 3 z 5

Kniha se mi nečetla moc dobře, chvílemi byl příběh zdlouhavý a pořád se motal dokola. Plusem bylo v závěru knihy, že zde bylo napsáno jak dopadly postavy po válce.

Schary
24.03.2022 4 z 5

Kniha podle skutečných událostí a podle života Pina Lelly. Příběh je to neuvěřitelný. Hlavní hrdina v 17-ti odchází z Milána, kde se krutě bombarduje a převádí přes Alpy Židy, kteří prchají před nacisty do Švýcarska. V době plnoletosti má vstoupit do armády a aby se vyhl ruské frontě, začne dělat řidiče pro vrchního nacistu Leyera. Nejdřív s touto prací nechce mít nic společného, ale pak informace, které získává jako špion,od tohoto pohlavára zla, jsou neocenitelné pro Spojence. Zároveň s touto nebezpečnou činností prožívá lásku s krásnou Annou. Konec příběhu je plný překvapení.

Hall3006
23.03.2022 5 z 5

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.

Aya81
13.03.2022 5 z 5

Kniha, kterou stálo za to číst. I když je teď doba, kdy se nám aktuální válečné příběhy odehrávají doslova za humny. Tenhle příběh je strašný i krásný zároveň. Strašný, jak ukazuje hrůzy, jichž jsou lidé schopní. Krásný naopak tím, že líčí i dobro, které dokážou dělat pro druhé, a riskovat při tom vlastní štěstí a život. Mám z toho husí kůži a míchá se ve mě koktejl emocí - dojetí, obdiv, zhnuseni, strach ...

Pavlaj
13.03.2022 5 z 5

O podzemním hnutí katolické církve s cílem zachránit italské Židy před holocaustem jsem se dočetla poprvé v Z písku a popela a dostalo mně, jak málo se o téhle části historie mluví. Tahle knížka to částečně napravuje.
Otázkou je, jak moc je Pinův příběh pravdivý - snad ano, i když se na internetu dají dohledat i články, které některé části Pinova vyprávění rozporují. Autor se nesnaží dělat z Pina totálního supermana, líčí ho jako obyčejného kluka, který musí v době války dělat složitá rozhodnutí: občas se zachová jako hrdina, občas radši ustoupí, občas selže.
Na mě to celé působilo docela autenticky a za zviditelnění zapomenuté části historie odpouštím i trochu chladnější a „dokumentární“ zpracování. V porovnání s vychvalovaným Tatérem z Osvětimi je pořád napsané o dvě třídy líp.

Ofka358
23.02.2022 2 z 5

Buďto je to špatně přeložené, nebo špatně napsané, ale špatně se mi to i četlo.

HollyUndead
10.02.2022 5 z 5

Opravdu velice dobře napsaný příběh podle skutečných událostí. Je velice obtížné pochopit, že tohle všechno mohl během druhé světové války člověk opravdu prožít, zažít a následně přežít. Je pochopitelné, že si "Pino Lella" svůj příběh nechal dlouho pro sebe, že se s ním nechtěl svěřit. Zážitky jsou naprosto těžko představitelné pro někoho, kdo válku nikdy nezažil. Uvedené vzpomínky musely jistě hodně bolet. Kromě opravdu srdceryvného příběhu bych také rád vyzdvihnul um spisovatele popsat dané vzpomínky a daný příběh velice působivým a čtenářsky velice atraktivním stylem. Požitek z četby byl opravdu obrovský a popis vzpomínek skutečně rval srdce. Dalo by se říct, že vzpomínky byly vskutku hmatatelné, velice realisticky popsané.

mi-380
21.01.2022 5 z 5

Giuseppe „Pino“ Lella – milánský frajer, kterého osud zaplétá do situací a setkání* přímo forrestgumpovských. Jenže tenhle příběh je, věřím, pravdivý a o to je fantastičtější. Autor po pečlivém několikaletém zkoumání poutavě popisuje Pinovy dramatické válečné zážitky, při nichž se několikrát vyhnul zubaté jen o milimetr. Tu a tam mi sice jeho jednání připadalo nepochopitelné, ovšem kdoví jak by se člověk zachoval v podobných situacích, kdy nejistota, strach, bezmoc a nespravedlnost mají navrch, z přátel se stávají nepřátelé a existují nejen partyzáni, ale také „partyzáni“. V poslední části s názvem „Dozvuky“ autor ve stručnosti svědomitě doplňuje poválečné osudy hlavního hrdiny i všech ostatních významných postav knihy.
90 % (zatím 235 hodnocení s průměrem 89 %).

P.S.
Pozor, spoiler:
* Hlavní hrdina se přímo setkal mimo jiné s Mussolinim, Hemingwaem, kardinálem Schusterem, Jamesem Deanem, převáděl židovské uprchlíky přes Alpy do Švýcarska, byl osobním řidičem německého generála Leyerse, stal se svědkem útoku brazilských expedičních jednotek proti německému opevnění v Monte Castello, pod krycím jménem Pozorovatel prováděl výzvědnou činnost pro odboj, byl přítelem Gary Coopera, řídit ho naučil budoucí mistr světa ve formuli 1 Albert Ascari, těsně se vyhnul katastrofě u Lockerbie.

katka134
20.01.2022 5 z 5

Kniha napsaná tak, že na Pina a jeho příběh, nikdy nemůžu zapomenout.
Doporučuji

Ruzaaa
13.12.2021 5 z 5

Tuhle knihu mám už nějakou dobu doma a vůbec mě to k ní netáhlo. Jaká chyba! Jedna z nejlepších knížek, co jsem četla. A to nejen z tematiky 2. sv. války. Je opravdu vidět, že si autor dal záležet a na knize pracoval dlouhá léta, sbíral střípky a dával je do souvislostí. Hodně se mi líbil styl vyprávění, do Pina jsem se opravdu vžila. Příběh je dost smutný a hluboký, u mě to bylo i tím, že jsem byla před dvěma lety na víkendu v Miláně a tak jsem spoustu míst navštívila.
Knihu opravdu doporučuji, skvělá volba.

Kekik
05.12.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o zapomenutém hrdinovi. Respektivě dlouho skrývaném hrdinovi. Napsáno dle skutečných událostí.
Pino, který za války pomohl několika Židům, se shodou okolností stal osobním řidičem nacisty Leyerse. Díky tomu může pomoci ve válce proti Němcům. Často riskoval svůj život. A bohužel často i mnoho ztratil. Prožil si toho opravdu hodně.
Čtení mi rozšířilo obzory co se týče druhé světové války. I když vychází mnoho knih s touto tématikou, stále se najdou takové, které mě obohatí novými informacemi.
Čtení bylo zajímavé. Autorovi se těch 10 let, které věnoval knize, vyplatilo.

kramver
25.11.2021 4 z 5

Pino Lella byl 17ti letý mladík, který měl jediný cíl: vášnivě se zamilovat. A pak přišli do Milána nacisti.
Většinou už nesahám po příbězích z druhé světové války. Už jsem se tím nepředstavitelným utrpením brodila tolikrát, že už na to prostě nemám. Ale přečtení této knihy nelituji. Je v ní tolik života a tolik italského ducha. Jakkoliv je ten příběh neuvěřitelný, přesto že skutečný, já ho vnímala jako výpověď o mládí, touze po životě, odvaze, italské přírodě, opeře, rodině a velké lásce v té nejhorší možné době.

evask
14.07.2021 4 z 5

Moc zajímavé téma, zajímavý příběh, ale ten styl vyprávění, tomu něco chybí. Jakoby to napsal spíš žurnalista než romanopisec. Je to takové mdlé, bez jiskry.