Pochoduj, nebo zemři!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fascinující vzpomínky československého generála, který zahájil svou vojenskou kariéru jako poručík rakousko-uherské armády, ale brzy odešel za dobrodružstvím do Afriky, kde vstoupil do řad slavné francouzské cizinecké legie. Život legionáře v poušti očima českého vojáka. Josef Šnejdárek se později účastnil první světové války ve francouzských zákopech. Na frontě velel pluku alžírských střelců. Za války se také podílel na budování československých legií ve Francii ve spolupráci s Milanem R. Štefánikem, po válce (v roce 1919) se účastnil boje československé armády proti maďarským bolševikům a Polákům. Poté sloužil v různých funkcích, mimo jiné byl i vojenským velitelem města Prahy. Doplněno doslovem o generálově osobnosti a jeho osudech po odchodu z protektorátu v roce 1939. Vydáno v roce 1994. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95966/pochoduj-nebo-zemri-95966.jpg 4.935
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Pochoduj, nebo zemři!

Porlan
17.12.2021

Dotkni se týhle ošlehaný knihy a narostou ti koule i na zádech.

TwoFace
06.10.2021

Výborně napsané, bez příkras a kudrlinek. Pan generál byl správný chlap. Skvělé čtivo i pro lidi mimo military sféru.


Dubas
20.05.2021

Výborná kniha...
Velká škoda že ho beneš nesnášel a vystrnadil ho, on byl rváč, on by nezaváhal a branil svou zemi...

Fuckenbrau
14.03.2021

Stručně psaná naprosto napínavá autobiografie generála Šnejdárka. Nejvíce prostoru dostává jeho působení ve ve Francouzské cizinecké legii v Africe. A jsou to opravdu neuvěřitelná dobrodružství.
Bohužel, vyprávění z první světové války už tak obsáhlé není, a zápisky o Československo - Polském a Československo - Maďarském konfliktu je jen na pár stránek, i když i tak výživných.
Jen tak pro zajímavost, měl jsem tu čest být na vojenském hřbitově z první světové války ve Francii. Zde bylo pohřbeno hodně československých legionářu, ale dost mě překvapil ve "Francouzském oddělení" podíl kamených půlměsíců mezi náhrobními kříži. Díky této knize se mě to vše spojilo dohromady. A pochopil jsem, kolik bylo nahnáno do tohoto válečného konfliktu Maročanů, Alžířanů, Senegalců atd. aby umírali na Evropském bojišti.

legionnaire
21.02.2021

Jedna z nejlepších knih o legii!

Stufa
02.08.2020

Jsem nadšen, knížečka - neuvěřitelný příběh jednoho odvážného chlapce, který vystřídal službu v C.K. armádě, Turecké armádě (konflikt s Řeckem), Cizinecké legii, koloniálních francouzských silách (včetně I. světové války), a nakonec ve vznikající Československé armádě se četla jedním dechem - odvaha, kouzlo orientu, poučné příběhy - někdy pro Evropana těžko uvěřitelné a pochopitelné, statečnost, štěstí, chytrost - vřele doporučuji všem k přečtení. Na to, že tyto vzpomínky psal voják jsou neuvěřitelně chytře sepsané, poučné, dávají smysl a přitom velmi přímé a stručné - naprosto mi vyhovovalo členění knihy do krátkých kapitol, nazvaných dle konkrétního příběhu, který se pan Šnejdárek rozhodl sdělit. Pozor kniha není jen pro milovníky vojenství, věřím, že své si tam najde skoro každý!
Pan Šnejdárek byl evidentně správný, chytrý chlap, který se velmi rychle v Orientu rozkoukal - věděl kdy utáhnout a kdy povolit a co na domorodé obyvatele platí.
K přežití v cizinecké legii mu pomohlo štěstí a pochopení jednoduchých pravidel místních obyvatel. Klobouk dolů za to co v životě dokázal, ve Francii byl velmi vážený (což nám jistě nemálo pomohlo při tvoření našeho nového státu), po návratu do právě vzniklé Československé armády dokázal vyhnat útočící Poláky z Těšínska a pak za pochodu přeměnit naše ustupující divize na Slovensku (před Maďarskými bolševiky) na divize útočící - hlavně změnou myšlení a morálky vojáků. Trošku mě zklamal konec knihy - vypadá to, že po návratu do vlasti měl problém s vlastními nadřízenými - zřejmě proto, že byl celý život zvyklý jednat transparentně a čestně - což se v Evropě moc nenosí.....viz dnešní časy....
V našich končinách mi připadá pan Šnejdárek nedoceněný - za to, co udělal pro republiku v době jejího vzniku.....
Kdyby jsem mohl, dám knížečce hvězd deset.....

Turlogh
21.08.2019

Armádní generál Josef Šnejdárek - skvělý voják a dobrý vlastenec. Zajímavé povídání o jeho životě, o cizinecké legii, o válce, o statečnosti a o opravdovém vlastenectví. V posledních letech vyšla ještě doplněná kniha "Co jsem prožil."

jfialova
28.06.2019

Na knihu mám velmi osobní vzpomínky. Rodný dům pana generála je v těsné blízkosti domu, kde žijí moji rodiče a osobně jsme znali jeho obyvatele, i když ti již nebyli se Šnejdárkovými příbuzní. Stará paní mi knihu dala k přečtení a o panu generálovi mnohé vyprávěla. Jejich rodina patřila mezi iniciátory převezení ostatků do rodných Napajedel, synovi pana generála jsme s paní volali několikrát do Francie, kde žil. Byl již velmi nemocný a jeho žena-Francouzka neuměla česky, takže jsem dělala tlumočníka mezí ní a sousedkou. Příběh tohoto velkého Čecha je neuvěřitelný.

1