Co jsem prožil

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fascinující vzpomínky československého generála, který zahájil svou vojenskou kariéru jako poručík rakousko-uherské armády, ale brzy odešel za dobrodružstvím do Afriky, kde vstoupil do řad slavné francouzské cizinecké legie. Život legionáře v poušti očima českého vojáka. Josef Šnejdárek se později účastnil první světové války ve francouzských zákopech. Na frontě velel pluku alžírských střelců. Za války se také podílel na budování československých legií ve Francii ve spolupráci s Milanem R. Štefánikem, po válce (v roce 1919) se účastnil boje československé armády proti maďarským bolševikům a Polákům. Poté sloužil v různých funkcích, mimo jiné byl i vojenským velitelem města Prahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95964/co-jsem-prozil-4FI-95964.jpg 4.926
Žánr
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Co jsem prožil

Přidat komentář
Stufa
02. srpna

Jsem nadšen, knížečka - neuvěřitelný příběh jednoho odvážného chlapce, který vystřídal službu v C.K. armádě, Turecké armádě (konflikt s Řeckem), Cizinecké legii, koloniálních francouzských silách (včetně I. světové války), a nakonec ve vznikající Československé armádě se četla jedním dechem - odvaha, kouzlo orientu, poučné příběhy - někdy pro Evropana těžko uvěřitelné a pochopitelné, statečnost, štěstí, chytrost - vřele doporučuji všem k přečtení. Na to, že tyto vzpomínky psal voják jsou neuvěřitelně chytře sepsané, poučné, dávají smysl a přitom velmi přímé a stručné - naprosto mi vyhovovalo členění knihy do krátkých kapitol, nazvaných dle konkrétního příběhu, který se pan Šnejdárek rozhodl sdělit. Pozor kniha není jen pro milovníky vojenství, věřím, že své si tam najde skoro každý!
Pan Šnejdárek byl evidentně správný, chytrý chlap, který se velmi rychle v Orientu rozkoukal - věděl kdy utáhnout a kdy povolit a co na domorodé obyvatele platí.
K přežití v cizinecké legii mu pomohlo štěstí a pochopení jednoduchých pravidel místních obyvatel. Klobouk dolů za to co v životě dokázal, ve Francii byl velmi vážený (což nám jistě nemálo pomohlo při tvoření našeho nového státu), po návratu do právě vzniklé Československé armády dokázal vyhnat útočící Poláky z Těšínska a pak za pochodu přeměnit naše ustupující divize na Slovensku (před Maďarskými bolševiky) na divize útočící - hlavně změnou myšlení a morálky vojáků. Trošku mě zklamal konec knihy - vypadá to, že po návratu do vlasti měl problém s vlastními nadřízenými - zřejmě proto, že byl celý život zvyklý jednat transparentně a čestně - což se v Evropě moc nenosí.....viz dnešní časy....
V našich končinách mi připadá pan Šnejdárek nedoceněný - za to, co udělal pro republiku v době jejího vzniku.....
Kdyby jsem mohl, dám knížečce hvězd deset.....

Turlogh
21.08.2019

Armádní generál Josef Šnejdárek - skvělý voják a dobrý vlastenec. Zajímavé povídání o jeho životě, o cizinecké legii, o válce, o statečnosti a o opravdovém vlastenectví. V posledních letech vyšla ještě doplněná kniha "Co jsem prožil."


jfialova
28.06.2019

Na knihu mám velmi osobní vzpomínky. Rodný dům pana generála je v těsné blízkosti domu, kde žijí moji rodiče a osobně jsme znali jeho obyvatele, i když ti již nebyli se Šnejdárkovými příbuzní. Stará paní mi knihu dala k přečtení a o panu generálovi mnohé vyprávěla. Jejich rodina patřila mezi iniciátory převezení ostatků do rodných Napajedel, synovi pana generála jsme s paní volali několikrát do Francie, kde žil. Byl již velmi nemocný a jeho žena-Francouzka neuměla česky, takže jsem dělala tlumočníka mezí ní a sousedkou. Příběh tohoto velkého Čecha je neuvěřitelný.

Sambóši
09.04.2018

Tato knížka se po přečtení stala jednoznačně moji srdeční záležitostí... Pro příslušníky AČR jednoznačně povinná četba :-) Při líčení, působení legie v Africe, člověku lecos dojde, třeba o působení dvou různých kultur. Je to pro mě příběh hrdiny, kterého si neváhám postavit za vzor.

StepkaStepka
28.09.2017

Jedinečná autobiografie, snad nejvojáčtějšího ze všech příslušníků prvorepublikové generality. Těžko uvěřit, že jediný člověk prožil všechna dobrodružství, protivenství i radosti, která popisuje generál Šnejdárek. Paměti jsou psány po vojensku, jasně, stručně. Zachycuje především svá Africká dobrodružství, mentalitu místního obyvatelstva a v té době všudypřítomné přítomné cizinecké legie. Nicméně jsou velice přínosné i vzpomínky ze Sedmidenní války (Česko - Polské o Těšínsko). Jak sám uvádí, byl to RVÁČ.