Co jsem prožil

Fascinující vzpomínky československého generála, který zahájil svou vojenskou kariéru jako poručík rakousko-uherské armády, ale brzy odešel za dobrodružstvím do Afriky, kde vstoupil do řad slavné francouzské cizinecké legie. Život legionáře v poušti očima českého vojáka. Josef Šnejdárek se později účastnil první světové války ve francouzských zákopech. Na frontě velel pluku alžírských střelců. Za války se také podílel na budování československých legií ve Francii ve spolupráci s Milanem R. Štefánikem, po válce (v roce 1919) se účastnil boje československé armády proti maďarským bolševikům a Polákům. Poté sloužil v různých funkcích, mimo jiné byl i vojenským velitelem města Prahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95964/co-jsem-prozil-4FI-95964.jpg 4.923
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Melantrich

Kniha Co jsem prožil

Turlogh

Armádní generál Josef Šnejdárek - skvělý voják a dobrý vlastenec. Zajímavé povídání o jeho životě, o cizinecké legii, o válce, o statečnosti a o opravdovém vlastenectví. V posledních letech vyšla ještě doplněná kniha "Co jsem prožil."

jfialova

Na knihu mám velmi osobní vzpomínky. Rodný dům pana generála je v těsné blízkosti domu, kde žijí moji rodiče a osobně jsme znali jeho obyvatele, i když ti již nebyli se Šnejdárkovými příbuzní. Stará paní mi knihu dala k přečtení a o panu generálovi mnohé vyprávěla. Jejich rodina patřila mezi iniciátory převezení ostatků do rodných Napajedel, synovi pana generála jsme s paní volali několikrát do Francie, kde žil. Byl již velmi nemocný a jeho žena-Francouzka neuměla česky, takže jsem dělala tlumočníka mezí ní a sousedkou. Příběh tohoto velkého Čecha je neuvěřitelný.

Sambóši
09.04.2018

Tato knížka se po přečtení stala jednoznačně moji srdeční záležitostí... Pro příslušníky AČR jednoznačně povinná četba :-) Při líčení, působení legie v Africe, člověku lecos dojde, třeba o působení dvou různých kultur. Je to pro mě příběh hrdiny, kterého si neváhám postavit za vzor.

StepkaStepka
28.09.2017

Jedinečná autobiografie, snad nejvojáčtějšího ze všech příslušníků prvorepublikové generality. Těžko uvěřit, že jediný člověk prožil všechna dobrodružství, protivenství i radosti, která popisuje generál Šnejdárek. Paměti jsou psány po vojensku, jasně, stručně. Zachycuje především svá Africká dobrodružství, mentalitu místního obyvatelstva a v té době všudypřítomné přítomné cizinecké legie. Nicméně jsou velice přínosné i vzpomínky ze Sedmidenní války (Česko - Polské o Těšínsko). Jak sám uvádí, byl to RVÁČ.