Písečníci (7 povídek)

Písečníci (7 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26800/bmid_pisecnici-7-povidek-Rl3-26800.jpeg 4 168 23

Tato sbírka obsahuje 7 raných Martinových próz, jež jsou navzdory krutým scénám neobvykle poetické, mezi jinými slavnou povídku Ve znamení kříže a draka (Hugo 1980), vystavěnou hned na dvou geniálních nápadech, a ještě slavnější Písečníky (Nebula 1979, Hugo 1980), krvavý horor, který založil autorovu světovou proslulost.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

Sandkings , 1981

Thanyss
17.06.2013 4 z 5

Začínám přicházet na chuť sci-fi povídkám. Když jsem si v knihovně půjčila Písečníky, byla to dobrá volba. Knížka sestává ze 7 povídek, které patří k Martinově rané tvorbě. Následující povídky mě zaujaly nejvíce.

Ve znamení kříže a draka: Pohled na to, jak může vypadat církev v budoucnosti. I když je křesťanská víra rozšířená na různých planetách, ve svém jádru zůstává pořád stejná. Prohlašuje se jako jediné pravé učení a potlačuje jakékoli kacířství, k čemuž využívá rytířů-inkvizitorů, jímž je i hlavní hrdina. Ten v závěru ztrácí svou víru, i přesto zůstává stále ve službách církve.

Nebešťanka: Skrznaskrz smutný příběh o ženě a tajemném Zlatém chlapci, kteří jsou přepadeni a zůstanou na planetě, která je pro ně neznámá. Ukázka, jak se člověk dokáže vyrovnat s nepřízní osudu, přežít a nakonec si najít důvod k životu.

Písečníci: Tak tahle povídka se mi líbila nejvíc. Zpočátku nevinní malí tvorečkové slouží pro zábavu svému majiteli, který s nimi zachází krutě a nutí je tak k bojům. Příběh je postupně děsivější a nutno dodat, že s hlavním hrdinou to nedopadne nijak slavně. Ovšem, co si zasadil, to sklidil.

paulhunter
30.11.-0001 4 z 5

Ve znamení kříže a draka (4,5/5), Krutinky (4/5), Sídlo Červa (4/5), Rychlodružka (4,5/5), Kamenné město (3/5), Nebešťanka (3/5), Písečníci (5/5) - jedna z nejlepších povídek, co jsem zatím četl.

Márinka
30.11.-0001

„O dobré knize žánru science-fiction platí, že reálie budoucnosti či existence fantastických vynálezů jsou jen prostředkem ke zkoumání univerzálního člověčenství z nových úhlů.“ Tato slova publicisty Jana Děkanovského bezezbytku platí též o Písečnících. Ppovídky vás sice zavedou do světů moderní techniky, neznámých živočichů, telepatie, kyborgů, nadreálna. Přesto v osudech hrdinů jednoznačně rozeznáte své vlastní touhy, bolesti, chyby, naděje, utrpení, …