Piková dáma / Kapitánova dcera

K proslavení povídky Piková dáma s ústředním tématem touhy po penězích jistě přispěl i P. I. Čajkovský, jehož stejnojmenná opera ve světovém kontextu dokonce předčila popularitu románového příběhu Evžena Oněgina, nemluvě o 14 filmových verzích. Také příběh Kapitánovy dcery, vsazený do dramatické kulisy charakterizované rozporuplnou postavou ruského povstalce, kozáka Pugačova, není českému čtenáři neznámý.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/317995/pikova-dama-kapitanova-dcera-rIx-317995.jpg 4.114
Literatura světová, Novely

ISBN:978-80-87341-31-5

Kniha Piková dáma / Kapitánova dcera

Palivo
14.07.2016

Piková dáma je o maníkovi v carským rusku, kterej nehrál blackjack, ale pak se dozvěděl o bábě, která zná tajemství tří karet, takže se ho z ní snažil vymámit, aby byl bohatej jak Trump. Já jsem prohrál na ruletě dost peněz a za trest jsem musel do Irska, takže chápu, jak to jednoho dokáže pomotat. Za tuhle jednohubku dávám tři hvězdičky.

Kapitánova dcera už byla delší fošna (tak 5-6 kadění) a na rozdíl od Pikový dámy už neměla moc společnýho s bajkou/hororem, ale na reálných základech pokládala fiktivní příběh o Pugačově povstání, který Puškin studoval drahně let a psal o tom historický práce. Tahle fošna mi hodně připomněla Tarase Bulbu, protože v obou byli Kozáci. Z nějakýho neznámýho důvodu se mi knížky s Kozákama líbí stejně jako porno s černoškama. A tak dávám za pět bodů, protože to bylo drama jako hrom, i když na závěr se ukázalo, že má Puškin stejný tendence jako další ruští romanopisci a především jako Steven Spielberg, tedy posledníma třemi minutami happy endu zabít všechno předchozí.