Piate ročné obdobie

Piate ročné obdobie https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530726/bmid_piate-rocne-obdobie-65c533ba6ca25.jpg 4 281 281

Takto sa skončí svet... Naposledy. Essun, obyčajná žena z malého mesta, zistí, že jej manžel brutálne zavraždil ich syna a uniesol dcéru. V ten istý deň padne mocná ríša Sanze a väčšina jej obyvateľov umrie pre pomstu šialenca. Navyše sa v srdci rozľahlého kontinentu Nehybnosť objaví červená prasklina a chrlí do vzduchu toľko popola, že môže zatemniť oblohu na celé storočia. Essun sa vydáva po stopách manžela cez umierajúcu krajinu a je ochotná zničiť aj celý svet, len aby dcéru zachránila.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Lindeni

The Fifth Season , 2015

jaspis
23.10.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, spousta jmen, neznámé pojmy, ale jakmile jsem si zvykla, nemohla jsem přestat. Tohle bylo prostě skvělé. Ponuré, smutné, místy až depresivní, napínavé a nedalo se od toho odtrhnout. Řekla bych, že něco takového tu dlouho nebylo. Pokračování si ráda přečtu.

honzahamouz
18.10.2018 4 z 5

Bylo to… hodně dobré. Dlouho se mi zdálo, že to bude jen dobré, ale poslední zhruba pětina knihy má velikou sílu, jednotlivé linie se chytře propletou a závěr je vskutku skvělý. Postavy a jejich motivace příjemně uvěřitelné.
Co se týče textu jako takového, mám radši košatější styl, než N. K. Jemisin používá, ale to je subjektivní záležitost.
Co mi trochu vadilo, byla gradace děje pomocí každého slova věty na novém řádku. Poprvé jsem myslel, že je to chyba sazby, ale není tomu tak. Druhou takovou věcí byla spousta novotvarů, přičemž v některých případech se mi zdálo, že by se dal bez problémů použít zavedený termín. Také skloňování některých jmen (Živec) občas bilo do očí, což ale rozhodně není chybou překladu jako takového, ale naší krásné češtiny:)
Každopádně určitě doporučuji, svět je velmi originální a magie také. Těším se na druhý díl!
--- 85 % ---

Mrkvaakh
29.09.2018 5 z 5

Dospělé, komplexní, depresivní ale perfektně čtivé a zajímavé až do samého konce. Těším se na pokračování!

Magnat
24.09.2018 5 z 5

Příběh Essun, Damaji a Syen v fantasy světě Tišiny, kterou mohou ovládat Orogénové na straně jedná a Strážči na straně druhé - mezi nimi jsou lidé obyčejní magii neovládající. Příběh napínavý od začátku až do konce. Je pravda, že jsem se v návaznostech občas ztrácel, ale to může být chyba čtenářova.