Šepot podzemí

Tentokrát to začne mrtvým tělem na konci stanice metra Baker Street, vším, co zůstalo po americkém studentovi Jamesi Gallagherovi. Jeho zámožná a politicky vlivná rodina se chce pochopitelně dostat této hrůzné vraždě na kloub, potíž však tkví v tom, že Jamesova smrt představuje ještě větší a nepřirozenější záhadu, než kdo vůbec tuší… tedy kromě londýnského konstábla a čarodějova učně Petera Granta. Jelikož je inspektor Nightingale, poslední oficiální čaroděj v Anglii, zaneprázdněn pátráním po nevyzpytatelném kouzelníkovi známém také jako Muž bez tváře, je pouze na Peterovi, aby začal zkoumat strašidelné hlubiny nejstarší, největší a nyní i nejvražednější podzemní dráhy na světě. Ovšem nebude na to sám. Kdepak, FBI mu posílá pomocnici. Mladou, ctižádostivou, krásnou křesťanku, která má sklony vnímat veškerá kouzla jako dílo ďáblovo. No, to tedy bude…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289054/sepot-podzemi-z6P-289054.jpg 4.2209

Peter Grant (3.)

Whispers Under Ground (2012)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

petra5588

Jsem čistokrevný knihomol a fantazii mám bujnou až až, takže právě ty popisy míst a architektury, na které si mnozí stěžují, mně pomáhají se na děj lépe soustředit a nasměrovat fantazii správným směrem :) Knihu jsem s sebou táhla do Londýna - když čtete o nálezu těla ve stanici metra v Baker Street a následném průzkumu tunelu a po zaklapnutí knížky na téhle stanici vystupujete, je to fakt zážitek :D Chvíli jsem se skoro rozhlížela po mrtvole :D

Forest66

Tenhle díl mi přišel o něco slabší, než první dva, ale vcelku si stále drží vysokou úroveň humoru i napínavosti příběhu.

Tesset

Tenhle díl mi přišel trochu slabší než ty předešlé, ale pořád se to dá číst. Na stejné úrovni zůstává neotřelý humor, který mě fakt dostává.

Eyghon

Je to slušná detektivka, stejně jako předchozí díly. Ale pořád tam vidím zlom ve dvou třetinách knihy, kdy první část je mnohem lepší než ta druhá. Vzhůru do čtvrtého dílu.

Honey19

Díl od dílu lepší.

Tyrkysová

Autorův styl psaní se krásně čte, musím přiznat, že tentokrát se mi kniha četla ještě lépe, než minulý díl, u kterého jsem se občas lehce nudila nad zbytečnými popisy. Není to nijak výrazný rozdíl, je to nejspíše dáno i momentálním subjektivním naladěním, ale u Šepotu jsem byla spokojena. Nechybí ani typický humor.
Pokud se podíváme hodně kritickým okem, jediné, co příběhu chybí, je o něco víc akční závěr, ale plynulosti knihy až tak neublíží a beru to jako předzvěst dalšího pokračování v Prokletých domovech. Jo, a taky chybí víc Nightingala! A víc historie a souvislostí okolo toho všeho! (to by mé fanouškovské srdce zaplesalo :))

Sarajana

senzační pokračování, i když mě první dva bavily o něco víc

mia.com

Tento díl byl více detektivnější a přišel mi méně magicky akční, ale i tak mě celý příběh bavil :).

LadyHip

S jídlem roste chuť a v tomhle případě - s dalším dílem roste oblíbenost. Začínám propadat postavám i stylu humoru. Pořád nedávám popisné části, ale jinak se mi tenhle díl líbil (zatím) nejvíc.

Xerox_first

Předchozí knihy v sérii, tedy Řeky Londýna a Měsíc nad Soho, jsem četl předminulý rok. A další knížka mi přistála pod stromeček až na Vánoce 2017. K mému překvapení to ale byly Prokleté domovy. Nechtěl jsem se ochudit o Šepot podzemí , a tak jsem po několika dnech váhání koupil e-verzi této knihy. A chybu jsem rozhodně neudělal.
Aaronovitch totiž i zde drží svou nasazenou laťku vysoko. Problém jsem měl snad jen v části příběhu skoro u konce, kde můj výraz při čtení říkal: „Co se to sakra děje?“. Naštěstí se na konci všechno obstojně rozpletlo a můj výraz se vrátil zpět do normálu.
Na druhou stranu rozhodně oceňuji jakým způsobem se autor věnuje místům v knize, které se při čtení skoro zhmotňují kolem mě.
Celkově mám z knihy dobrý dojem a teď mne omluvte, musím přečíst další stránku Prokletých domovů.

Jeanie

Tenhle díl mě moc nebavil, předchozí dva byly super

Finn69
08.12.2017

První dva díly se mi líbily víc, Šepot podzemí je jaksi nedotažený. Přitom je v něm spousta zajímavých nápadů, jenže bohužel jen nahrubo nahozených. Podzemní steampunková civilizace kopáčů tunelů pod Londýnem, z toho šlo udělat daleko větší pecku, vyloženě promrhaný potenciál...
Ale jinak pořád solidní oddychovka a rád si přečtu i další díl.

Elis.n
21.09.2017

Třetí díl za mnou. Musím říct, že svět podzemí se mi líbil, škoda jen, že tam Peter nestrávil více času. Hrozně bych si ale přála více Nightingela a Molly a klidně znovu více Řek :). Dodalo by to série větší šmrnc, kdyby autor rozvinul charaktery i těchto "podivných" postav.

EternalCritic
19.09.2017

Aaronovitch stále od druhé půlky první knihy baví a baví stejně dobře.

Ayuzawa
26.08.2017

Já jsem spokojená :) detektivek mám za sebou mraky, od různých autorů, ale mě ten Aaronovich prostě baví. Kniha se čte velmi dobře, a i když tady mnozí říkají, jak je to lehké a nic neříkající čtivo, tak musím říct, že to tak nevidím. Já se prostě nemůžu dočkat, až budu mít v ruce dalších díl :)

Gabba99
11.08.2017

Nakonci každého dílů jsem natěšená, jak to bude pokračovat, ale ikdyž se kniha lehce čte, vadí mi už to zbytečné protahování a překombinování.

Galadwen
10.08.2017

Série má jednoznačně vzestupnou tendenci. Tenhle díl potěšil - je přehlednější a přímočařejší než předchozí, což u této řady pokládám za plus (třebas v prvním dílu jsem se chvílemi ztrácela). O to víc jsem si užila kdejakých ironických a kulturních narážek.

Ajinka126
26.07.2017

Celkový dojem neurazí, nenadchne. Kniha je na čtení velmi lehká. Je to takové "když vaří pejsek s kočičkou". Spojíme dohromady 2 populární žánry a něco z toho bude. Jako detektivna je podprůměr a na poli fantasy si to taky moc nevěří. Je to jednoduché čtivo, další díly už moji knihovnu ovšem neposílí.

TomTomis
16.06.2017

Třetí pokračování se mírně zlepšilo, ale stejně si říkám, že to chce si na styl zvyknout. Beru to jako oddechovku, co mnou prolítne a bohužel toho moc nezanechá.

E.lisabeth
21.04.2017

Slabší než předchozí díly, přesto dávám 4 hvězdy, protože pořád mám chuť do dalšího dílu:). Čekala jsem nějaké rozuzlení u ducha z metra a nic...a to mě to zaujalo asi víc, než hlavní dějový příběh :D. A chyběla mi tam aspoň jedna kapitola o tom, jak se třeba učí nové věci...od druhého dílu se mi zdají Peterovo magické schopnosti nějak zamrzlé (tj. nic nového).

barlow
20.03.2017

Pořád stejný Aaronovitch, pobaví, případ netradičně vyřeší a dějovou smyčku série posune jen o malý kousek dopředu...

Briv
07.03.2017

Zajímavé, čtivé, poutavé. Peter je pořád vtipný, přímý a na nic si nehraje. Jeho britská mluva je skvělá. Doufám, že už brzo se naučí líp kouzlit, pořád je celkem začátečník:). Líbí se mi jejich (zatím) pracovní partnerství s Lesley. A jsem trochu zvědavá, kam se to posune. Je škoda, že Nightingale neměl v knize tolik prostoru, tak třeba příště. Objevil se Zach, který byl tak krásně bezprostřední, prostě taková místní postavička. Zápletka se, myslím si, povedla.
Autor pořád moc pěkně popisuje Londýn, za to jsem ráda, úplně se tam vidím a mám velkou chuť tam jet. Těším se na další díl.

OndřejMergl
06.03.2017

Třetí díl mi přišel v zásadě stejný, jako dva předchozí. Četl se příjemně, zápletka proběhla, postavy se zase někam posunuly, ale jinak žádná výrazná změna.

Herodes
29.01.2017

To se mi líbilo. Příběhy Petera Granta si rád přečtu opakovaně, až na ně budu mít chuť.

Marla
12.01.2017

Hohó, to jsem si početla! Díl od dílu zábavnější, vtipnější a ...zamotanější. Nicméně pokud člověk přečetl i předchozí díly, dá se v tom orientovat. Některé pasáže jsem četla s mapou Londýna před sebou, což bylo velice osvěžující. A moc se těším na další díl!

David_Vesely
09.01.2017

Musím říci, že tento díl - Šepot podzemí byl nejlepším dílem série, co jsem zatím četl. Opět musím pochválit popis a budu se opakovat, když řeknu, že Ben Aaronovitch umí skvěle popisovat jak charaktery postav, tak děj a to takovým způsobem, že se čtenář nemůže absolutně od knihy odtrhnout. Děj knihy je opět hodně zamotaný a čtenář si určitě musí přečíst předchozí díly, aby zjistil o co v knize vlastně jde. Kniha je ale jinak dokonale napsaná, děj má spád, není nouze o překvapivé zvraty, vtipné scény a ani o pořádnou dávku napětí a akce. Bohužel musím opět vytknout jednu věc – děj mi přišel ke konci až moc překombinovaný, někomu se to jistě bude líbit, ale já osobně mám raději, když vím na čem jsem. Jinak ale musím knihu vyzdvihnout, protože je vážně dobře napsaná.
Možná bych ještě dal více prostoru inspektoru Thomasy Nightingaleovi, v této knize se totiž moc neobjevuje, což považuji za škodu. Knihu hodnotím velmi kladně, je vidět že děj je pokaždé lepší a lepší. Dnes dávám čtyři hvězdy a těším se na jaro, kdy vyjde čtvrtý díl série s názvem Prokleté domovy.

trudoš
07.01.2017

I když Ben Aaronovitch tentokrát zvolil cestu skutečné detektivky, nějak pozapomněl, že v jednoduchosti sice může být síla, ale nic se nedá natahovat do nekonečna. O to víc, že ke vší té vatě uvnitř není moc důvod, nepočítáme-li fakt, že kniha by po všech škrtech byla bezmála poloviční. Na druhou stranu si cením toho, že vývoj událostí je pro jednou přehledný a přeskoky k rozehrané zápletce s Mužem bez tváře neruší. Ovšem turistické exkurze po londýnských končinách už začínají být trochu nudné a hlavně jsou dost okatě na úkor děje.
Jinak zaběhnutá klasika. Peter Grant už působí dojmem opravdového detektiva a tým čarodějů ve službách Metropolitní policie se formuje funkčním směrem. Osobně nejvíc oceňuji autorovy zábavné postřehy ze života četníků, které dle všeho vycházejí z reálných zážitků, třebas ne konkrétně jeho vlastních. Pravdou je, že suchý anglický humor drží vyprávění stále nad hladinou lepšího průměru, ale zároveň se stává tím jediným důvodem, proč mě řada vlastně ještě baví.

cori
01.01.2017

Policejní tým Isaaků je skvělý. Peter je sympaťák. Zápletka hlavního případu s vražedným střepem byla ale docela banální. Znalci Londýna musí chrochtat blahem, když si čtou o místech, která prochodili. Škoda, že se Molly tentokrát moc nezapojovala.

Marushka27
01.01.2017

Asi nejlepší díl ze všech tří vydaných, nicméně pořád je to plné nudných pasáží a zmatečnosti. Tuhle sérii táhne humor a sympatický hrdina, ale co se týče struktury příběhu, pořád si někdy říkám, co to vlastně čtu, proč to tam je a jaký to má v knize smysl...
Jedna hlavní vyšetřovací linka je tu ta hlavní plusová věc, protože se v předchozích dílech autor sám zamotával do svých odboček. Líbí se mi popisy Londýna a celé to cestování po něm, protože to je asi zvládnuto nejlíp. Velké zlepšení se tu objevilo i v podobě charakterů vedlejších postav.

SBH
30.12.2016

Autor zraje jako víno. Tento díl je lepší než oba předchozí, ačkoli se bez jejich znalosti prakticky nedá číst, nebo spíš by čtenář hodně tápal. Tradiční britský suchý humor je o několik tříd šťavnatější, jazyk stále stejně bohatý, přirovnání neotřelá. Lesley konečně opustí polohu nesnesitelně přemoudřelé Hermiony. I způsob vyšetřování, kdy autor neopakoval smrtící způsob tři v jednom a vrátil se ke klasickému jeden příběh - jeden pachatel, mi vyhovoval lépe. A jako motiv vraždy klasická, prostá a mocná závist? Sto bodů!
Takže Peter i Nightingale jsou stále k sežrání, Londýn je magií prorostlý skoro až příliš, ale doufejme, že díky tomu se dočkáme mnoha dalších pokračování. Vřele doporučuji.

čarodějové Londýn policie metro

Ben Aaronovitch