Peter a Lucia

Peter a Lucia
https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70399/bmid_peter-a-lucia-pUS-70399.jpg 4 7555 7555

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Pierre et Luce , 1920

Schamila
22.02.2021 3 z 5

Pár hezkých chvil, které prožívají dva mladí lidé ve svém malém světe uprostřed světa hrutého. Tady se člověk musí zamyslet, co je v životě každého nejdůležitější .....

pocketka
21.02.2021 2 z 5

Návrat k povinné četbě. Po knize jsem opětovně sáhla kvůli Čtenářské výzvě, nicméně před oněmi více než dvaceti lety na mne zapůsobila mnohem víc. Mám ráda válku popisovanou drsněji, tohle bylo na mne příliš básnické. Co bylo krásné, bylo to zamilování, ten popis čisté, vcelku naivní, lásky. Konec je ve své podstatě dokonalý, jiný by snad být nemohl.

ydnac
11.02.2021 4 z 5

"Život je , jaký je. Berme jej tak jak je".
Krátká knížečka o romantické a tragické lásce mladých lidí v době války.
Nebyl jim přán dlouhý život, ale užili si každou společnou chvíli navzdory osudu a odešli jeden druhému v náručí...Smutné, leč citlivě napsané.

Kaik
10.02.2021 5 z 5

Velmi citlivě popsaná láska dvou mladých lidí za přetěžké doby. Přečteno v rámci čtenářské výzvy a jsem za tuto volbu rád. Povinná strava všech romantických duší.

tessiesulcova
09.02.2021 2 z 5

Kniha se nečetla špatně, ale nemůžu říci, že patří k mým oblíbeným. Příběh je zajímavý a litovala jsem, jak smutně dopadl.
Knihu jsem měla k maturitě a všem ji k maturitě též doporučuji.

rayla15
08.02.2021

Příběh nebyl špatný, ale moc nemám ráda válečné téma.

Adrim
06.02.2021 3 z 5

Zvláštně psaná kniha. Některé části podle mě zbytečné. Nijak originální děj.
Avšak díky své krátkosti dokáže udržet pozornost a zájem.

Kal-El
04.02.2021 3 z 5

Rozhodně se nejedná o špatnou knihu, jen některé pasáže mi nesedli. Přesněji, přibližně první polovina je velice výborná - krásně čtivá a i z pohledu antimilitaristického (jak autor pohlíží na válku). Nicméně později, když už jsou hlavní postavy do sebe po uši zamilované (nějak těžko se jim to díky rychlému tempu děje věří), kniha přechází do dialogů v podobě otravných zamilovaných řečiček, jenž místy působí strašně poeticky. Prostě tak by se asi normální, i když zamilovaný pár, v realitě nebavil. Pro milovníky zamilovaných pohádek nejspíše nádherný zážitek, což asi není nic pro mě, nicméně že se jedná o celkem čtivou a rychle sfouknutou jednohubku (během jednoho dne), o tom žádná. 6/10.

Šárka88
03.02.2021 5 z 5

Krásná knížka a vzpomínka na povinnou četbu ze školních let :)

Tyn_a
03.02.2021 4 z 5

Mam rada tyhle hezky napsany zamilovany pribehy. Je to tak cisty, nevinny a krasny!! Opakovane se ke knizce vracim a moc rada :))

OniDourou
31.01.2021 5 z 5

Pan Rolland a jeho novela Petr a Lucie dokázala něco, co u mne žádná kniha z období 1. sv. války nedokázala. A to je právě přiblížení hrůz války a strachu z ní. Ano, například Na západní froně klid taktéž výstižně popisuje hrůzy a strasti války, ale nikdy jsem se nedokázal žít do role mladého vojáka Bäumera. Jenže tady nám to autor přibližuje prostřednictvím něčeho, co nám všem je blízké. A tím mám na mysli lásku. Nevinou lásku a mladou zamilovanost, kvůli které bychom obětovali všechno na světě. Díky tomuto jsem dokázal se vžít do Petra a proto i poenta na konci byla pro mě velikou ránou. Kniha je krátká, velice příjemně se čte a navíc je v maturitní četbě. Takže pokud se rozhodujete, jestli jí zařadit, nebo ne, tak já mohu říct jen veliké ANO!

lernami
29.01.2021 3 z 5

Děj knihy je velice jednoduchý. Někdy je však jednoduchost to nejlepší, po čem autor může šáhnout. A to platí i v tomto případě - nekomplikovanost příběhu dala krásně vyniknout hlavnímu motivu knihy. Přesto mě milostný příběh hlavních protagonistů tolik nevtáhnul. Kdybych měla porovnat knihu s obdobným dílem Jana Otčenáška - Romeo, Julie a tma, tak musím říct, že mě kniha moc nezaujala. Celkový dojem z knihy však zlepšil konec, který podtrhl tragiku celého příběhu a který se, dle mého názoru, Rollandovi velmi povedl.

žlučníkář
28.01.2021 3 z 5

Tohle vypadá na starou dobrou pohádku o lásce. A je to fakt pohádka. Kdy jindy by se tihle dva do sebe mohli zamilovat, než za světový války? Peťan si žil docela v klidu, jenom měl v kapse povolávací rozkaz, zatímco Lucina už něco najela a život se s ní nepáral.

Od tý doby, co se potkaj, tak se kolem nich přešlapuje a na to, jak je to krátký, se to dost vleče. Možná je to tim, že myšlenka takový romantiky mi přišla nesmyslná i na dobu před sto lety.

Kdyby nedošlo k tomu incidentu s pilířem, tak by to určitě končilo o dvacet stránek dál u toho, jak se zbouchnutá Lucina věší v parádnim pokoji na lustr a na stole leží psaní z války. Na mě to byl asi trošku větší slaďák člověče.

eva3992
21.01.2021 5 z 5

Milostná novela o tragické lásce během první světové války.

Toto je knížka plná emocí a citu. Z textu to přímo sálá, začnete číst a okamžitě jste spolu s Petrem a zahlédnete Lucii. Je to napsáno tak intenzivně, že to prožíváte společně s ním. Knížka nám ukazuje, že lze prožít něco krásného a citlivého i v tak hrozném období, jako je válka.

Knížka je plná krásných slovních spojení, slovních obratů. Celé to pohladí po duši. Včetně popisů Paříže i přírody. Vše si dokážete krásně představit a vcítit se do každého okamžiku.

I v tak krátké novele se dá na pár stránkách vytvořit nádherné dílo.

Smutný příběh, který by si měl přečíst každý.

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Smutná povídka, smutný příběh jedné krátké lásky. Někdy se to tak stane, že to prostě nevyjde. Nádhera! Dojalo mne to.

martina5069
12.01.2021 3 z 5

Doposlechnuto jako audiokniha 49 minut 37 minut. Příběh je krátký je v něm obsaženo vše co má, začátek vztahu až jejich smutný konec. V knize jsou obsaženy 3 postavy, Petr, Lucie a vypravěč. Miluju praskání gramofonu takže poslech nádherný, vyprávění příběhu taky super ale ta hlasitá hudba mezi kapitolamy to byl děs. Nepochopila jsem však proč je toto dílo určeno k maturitám.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Jejich láska vzplála za časů první světové války. A stejně rychle, jako vzplála, ji tato válka zase pohřbila.
Nevím, co víc k této knize říct, než to, že ten příběh neumírá. Je to tak neskutečně milé, poetické, něžné, dojemné a bolestné. Jazyk Romaina Rollanda pohladí po duši a postavy Vám přirostou k srdci. Je to shakespearovský příběh minulého století. Příběh lásky, která nedostala šanci.

vipera
06.01.2021 4 z 5

Tak zase jednou přišla na řadu klasika. To o čem se tam píše už dnes skoro nikdo nezná...a nemyslím tím válku. Krásné to bylo.

Sabina335
05.01.2021 5 z 5

Knihu si pamatuji ze školy a po letech díky čtenářské výzvě 2021 jsem po ní opět s radostí sáhla. Úžasná kniha, plná citu a lásky.

Teniskaha
04.01.2021 4 z 5

Je to úžasná kniha. Na pár stránkách je toho vyjádřeno mnoho. Podruhé se mi líbila ještě více než poprvé.