Peter a Lucia

Peter a Lucia https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422482/bmid_peter-a-lucia-KZv-422482.jpg 4 7536 7536

Keď vypukla prvá svetová vojna, usiloval sa Romain Rolland ako mnohí iní európski spisovatelia prehlušiť „vojnovú vravu" svojím perom. Mimo vlasti píše sériu publicistických článkov. Publicistickú činnosť však niekoľko ráz preruší, pretože v danej atmosfére je presvedčený o jej neužitočnosti. Túži po umeleckej tvorbe, kde sa názory na vojnu a spoločnosť dajú vyjadriť plnšie a zaujímavejšou formou. Najvýznamnejším a čitateľsky najúspešnejším protivojnovým protestom je útly román Peter a Lucia (napísaný r. 1918, vydaný r. 1920), ktorý má medzi Rollandovými dielami osobitné miesto. Chýbajú v ňom veľké obrazy, zápas utrpenia. Počet postáv je skromný a ani dej nie je bohatý. Hrdinovia sú obyčajní, ničím nevynikajúci mladí ľudia, medzi ktorými vzniká krehký cit, láska, láska na prvý pohľad, láska plachá, oddaná, čistá, opísaná v mäkkých lyrických tónoch. Intímna téma tu však priberá zovšeobecňujúci zmysel — mier žičí láske, ktorá je vlastná človeku, vojna ju zabíja. Nežný cit, ktorý spája Petra a Luciu, silne zdôrazňuje surovosť, neľudskosť, nezmyselnosť vojny, ktorej sa nedá uniknúť. Taká je hlboko humanistická myšlienka románu. Láska a smrť, to sú staré motívy európskej literatúry. Tu sú však podané v nevídanom spojení. V ostrom svetle odidylizovanej skutočnosti vystupujú obzvlášť výrazne spoločenské príčiny, ktoré lásku dvoch ľudí viedli do smrti. Proti smrti sa dvíha autorov protest práve z lásky k človeku. Také sú totiž korene pacifizmu i humanizmu Romaina Rollanda.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Pierre et Luce , 1920

lord-artoo
17.06.2012 4 z 5

Lidé píšící, že má kniha nezajímavý děj, mají do značné míry pravdu. Rolland ovšem nepíše děj (jinak by nenapsal novelu, nýbrž román), ale náladu a tu vystihl beze zbytku. Stěžejní téma lásky dvou náctiletých na pozadí jednoho z nejbrutálnějších období lidstva, doplněné o drobné filosofické úvahy o podstatě člověka, lásky, války a mnoha jiných, zkrátka bere dech. Jen jediné mi zůstalo záhadou: Kdo je ona rusovláska z posledních stran?

Maguša
03.06.2012 5 z 5

Jedním slovem nádhera, kterou jsem přečetla jedním dechem. Silný příběh, který si určitě přečtu znovu.

elusha3
01.06.2012 4 z 5

Mě se to docela líbilo. Nemám moc ráda tématiku války, ale co se týče knih z období válek, tohle dílo nebylo nejhorší co jsem četla:) U maturity jsem se modlila abych si tuto knihu vytáhla, protože je jednoduchá, informace o autorovi se také dobře pamatují... :)

Verousek
31.05.2012 4 z 5

Další zdařilé dílo. Velice se mi líbilo

veronica 01
30.05.2012 2 z 5

Četla jsem to jen protože jsme to měli v povinné četbě, ale nechápu, jak nám tam tohle mohli dát. O samotném autorovi jsem skutečně nikdy neslyšela a příběh na mě nějak nepůsobil. Použiju slova svojí kamarádky: ,,Byla jsem ráda když to na ně spadlo a byl konec!" Příběhy odehrávající se ve válce mám ráda, ale tohle mi nějak nesedlo.

Xamedeus
15.05.2012 5 z 5

Petr a Lucie, jelikož máme problém v naší době mýt praktickou zkušenost z válkou, je pro nás tato kniha asi jedinou možností. Jak poznat totální bezvýznamnost války a že válka ničí nejen lidi do ní zapojených, ale bohužel i lidí kteří se jen milují a chtějí být spolu a nikomu by neublížili, Tato kniha mě připomněla že válka je hnus a že každý má právo na lásku.

Angelot
14.05.2012

Knížka mě nedokázala dostatečně upoutat. Sladké to bylo až až... a to je taky tak to jediné, co mi z knihy utkvělo v paměti.

yvett
05.05.2012 4 z 5

Krásně napsaná kniha, kde není potlačen děj a zároveň jsou zde krásně vystihnuté pocity obou hlavních postav. Kniha není dlouhá a na druhou stranu mám pocit, že vyjádřila vše co měla. Konec trošku useknutý, ale o to víc výstižný :), lepší než otevřený konec. Po dočtení by čtenář mohl mít pocit, že kniha je přeslazená, nereálná, ale je to založené na kontrastu lásky-války, takže to dost možná byl i účel.(?) Kdo nečetl, doporučuji.

pearl.a
01.05.2012 5 z 5

Úžasná novela, přečetla jsem ji jedním dechem. I když člověku přijde ten konec trochu useknutý (vím, že si na to stěžovalo dost lidí z mého okolí, co to četli), autor to mohl aspoň jednou větou rozvést. Co si pamatuju, nejprve jsem to ani nepochopila. Každopádně každému doporučuji ( i třeba k maturitě). :)

Antena
16.04.2012 4 z 5

Krásný příběh dvou mladých lidí z dvou různých světů, kteří by spolu stejně žít nemohli. Tato kniha se mi moc líbila :), i když ze začátku jsem se do ní nemohla vůbec začíst a chtěla jsem to vzdát :)..

mintberry
01.04.2012 4 z 5

V celé knížce spousta zdlouhavých slaďoučkých a emotivních popisů a konec odbitý jednou větou...to mě trochu zklamalo :-)

cotaholkacte
26.03.2012 2 z 5

Tak sladké, až přeslazené..

Nikotyna
18.03.2012 4 z 5

zacatek knizky se mi necetl nejlepe, ze zacatku jsem to vubec nechapala, ale asi po 15 strankach se příběh zacne vybarvovat a clovek se do toho zacte, od pulky knizky je zcela zřejme ze to nedopadne dobře, kor kdyz se tam petr tolik zminuje o smrti. Normalni priběh zivota ktery se v době valky mohl stat, mě se to velice líbilo :)

skyluke.
15.03.2012 3 z 5

Pěkná knížka, ale konec jsem čekal trochu delší a lepší, nakonec jsem se dočkal asi jednoho odstavce, který má být vyvrcholením knížky?

Jiitush
07.03.2012 2 z 5

Četla jsem ji dávno a už si vůbec nejsem schopné vybavit podrobnější děj, což svědčí o jeho kvalitě. Kniha byla nudná a lásce dvou hlavních hrdinů jsem vůbec neuvěřila a jejich osud mě ani trošku nedojal, naopak jsem byla ráda, že už konečně zemřeli a že ta kniha už konečně končí.

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Nádherná, působivá kniha, zajímalo by mě i zfilmování ...

chamyl
27.02.2012 2 z 5

Na mne to nefungovalo. Mnoho silných ingrediencí - první láska, válka, umírání, strach, romantika - se smíchalo v těžko uvěřitelnou a zbytečně patetickou nudnou polévku. Asi hodně záleží na nátuře i aktuálním rozpoložení čtenáře, ale toho cukru a rádobyfilozofických hovorů, které z úst osmnáctiletých milenců znějí málo uvěřitelně, je tam prostě příliš. Závěrečná scéna tak pro mne byla stejně chladná jako ten kamenný sloup...

Gahanka
18.02.2012 4 z 5

Líbí se mi pohled na válku z této perspektivy. Citové dojmy z této knihy nebyly příliš hluboké, ale opravdu jsem se začetla. Milá knížka.

pufina
07.02.2012 4 z 5

Hodně působivá kniha, na ten konec se nedá zapomenout..

St. Jimmy
03.02.2012 4 z 5

Novela, která staví do kontrastu štěstí, krásu a naivitu lásky a zlobu, starosti a krutosti války. Ač chvílemi možná přeslazené, pořád na ni vzpomínám rád. Prostě taková krátká krásná novela.