Peter a Lucia

Peter a Lucia https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422482/bmid_peter-a-lucia-KZv-422482.jpg 4 7536 7536

Keď vypukla prvá svetová vojna, usiloval sa Romain Rolland ako mnohí iní európski spisovatelia prehlušiť „vojnovú vravu" svojím perom. Mimo vlasti píše sériu publicistických článkov. Publicistickú činnosť však niekoľko ráz preruší, pretože v danej atmosfére je presvedčený o jej neužitočnosti. Túži po umeleckej tvorbe, kde sa názory na vojnu a spoločnosť dajú vyjadriť plnšie a zaujímavejšou formou. Najvýznamnejším a čitateľsky najúspešnejším protivojnovým protestom je útly román Peter a Lucia (napísaný r. 1918, vydaný r. 1920), ktorý má medzi Rollandovými dielami osobitné miesto. Chýbajú v ňom veľké obrazy, zápas utrpenia. Počet postáv je skromný a ani dej nie je bohatý. Hrdinovia sú obyčajní, ničím nevynikajúci mladí ľudia, medzi ktorými vzniká krehký cit, láska, láska na prvý pohľad, láska plachá, oddaná, čistá, opísaná v mäkkých lyrických tónoch. Intímna téma tu však priberá zovšeobecňujúci zmysel — mier žičí láske, ktorá je vlastná človeku, vojna ju zabíja. Nežný cit, ktorý spája Petra a Luciu, silne zdôrazňuje surovosť, neľudskosť, nezmyselnosť vojny, ktorej sa nedá uniknúť. Taká je hlboko humanistická myšlienka románu. Láska a smrť, to sú staré motívy európskej literatúry. Tu sú však podané v nevídanom spojení. V ostrom svetle odidylizovanej skutočnosti vystupujú obzvlášť výrazne spoločenské príčiny, ktoré lásku dvoch ľudí viedli do smrti. Proti smrti sa dvíha autorov protest práve z lásky k človeku. Také sú totiž korene pacifizmu i humanizmu Romaina Rollanda.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Pierre et Luce , 1920

Freedyn
24.12.2012

Jednoduchá,krásná novela..

krizek
19.12.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem sice četla asi tak v 16ti, ale stále si pamatuji, jak mě ohromila tak velká láska, cit byl popsán velmi, velmi krásně, tak smutné a tak krásné zároveň....

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Čtivá, super kniha. Určitě doporučuju.

t.teriinkaa
04.12.2012 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, krátká a dobře se čte :)

kapllu
19.11.2012 3 z 5

Spoustu autorů použilo prostředí války ve svých dílech, někomu se to zdařilo lépe a někomu hůře. Petr a Lucie pro mě osobně nic nového nepřinesli, proto hodnotím pouze průměrem.

Lenka Žofka
14.11.2012 2 z 5

Osobně mi kniha k srdci nepřirostla, přišla mi tak nějak....plytká?

plastic0o
20.10.2012

Krásné. Lucie je svým přístupem k životu pro mě obdivuhodná. Láska je jediným smyslem života.

fan_tomas
15.10.2012 3 z 5

Příjemná kniha, mohu jen doporučit ;)

Lily96
13.10.2012 5 z 5

Ano, je to knížka, která se nedá číst jedním dechem, je docela složitá a musí se u ní přemýšlet, přesto je to jedna z mých oblíbených. Ač jsem si některé pasáže musela číst vícekrát, abych je pochopila, celková myšlenka je nádherná. Tak čistá a upřímná láska uprostřed hrůz války...
Knihy o válce moc ráda nečtu, ale tahle je jiná. Snad proto, že nezobrazuje válku jako takovou, ale lidé, kteří za války žili. Jak ji prožívali, jak se snažili utéct a jak se jim to (alespoň na chvíli) podařilo.

mysiacik
06.10.2012 4 z 5

Pekná knižka, poteší.

kacimilek
09.09.2012 4 z 5

Kniha neoslní, ale také neurazí. Romantický příběh o tom, že láska je víc než válka. Hodně naivní postavičky, ale moc hezky vykreslené prostředí. Mně osobně se kniha líbíla hlavně v tom, že je určena přesná doba, od kdy do kdy se to děje, co se kdy stane. Jak faktické! :)

Vernika
06.09.2012 2 z 5

Tuto knihu jako povinnou měl u nás přečtený snad každý z důvodu, že byla krátká. Já ji četla jako jednu z prvních, ale vůbec mne nenadchla. Ani jsem se na její obsah nemohla pořádně soustředit. Opravdu nevím, proč je tato kniha tak slavná...

Maica
06.09.2012 3 z 5

Těšila jsem se na nějaké jednoduché (ale hluboké) čtení o lásce. Nestalo se. Bylo to takové náročné, musela jsem hodně přemýšlet a rozhovory byly škrobené. Což ovšem možná odpovídá době příběhu. Ale hlavní myšlenka se mi líbí. I ten konec se tam hodí, bez něj by to nějak nebylo ono. Nebylo by to tolik burcující.

Addie
18.08.2012 4 z 5

Láska žije až do konce. Neměla moc dlouhé trvání, jen co je pravda. Jasná demostrace toho, že válka v rychlosti ničí vše, co jí přijde do cesty? Z dnešního pohledu jsou v knize už nepříliš typické dialogy, ale nejsem z těch, kdo mají problém s mluvou dávných dob.

drStanek
10.08.2012 2 z 5

Potkají se, milujou se, milojou se, milujou se, milujou se, pořád se milujou, jsou mrtví. THE END.

palačinka
02.08.2012 5 z 5

Nejkrásnější kniha o lásce jakou jsem kdy četla. Možná pro mě předčila i Shakespeara s Máchem dohromady :) Dokonce jsem si z knížky musela začít vypisovat citáty, abych na ně nazapomněla, až knížku vrátím zpátky do knihovny, protože by byla velká škoda zapomenout ne to, že:

"Stává se někdy, že zazní neúplný akord, drsně a chraptivě; zanechává ducha v nepokoji až do chvíle, kdy se k němu připojí nový tón a sloučí nepřátelské nebo chladně si cizí prvky, jako by to byli návštěvníci, kteří se neznají a čekají, až budou představeni. To pak ihned nepříjemné napětí povolí a harmonie plyne od článku k článku. Takový duševní chemický proces provedl toho dne vlahý letmý dotyk dívčí ruky."

bararich8
26.07.2012 5 z 5

Zvláštní knížka, takové vyplnění prázdna. Moc se mi ale líbila.

ValKing
23.07.2012 1 z 5

Nemůžu si pomoct, nuda, nuda a příběh, který mě vůbec ničím nedojal. V porovnání s dokonalým Otčenáškovým dílem brak. A to jsem si to chtěla vzít k maturitě. Hell no!

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Tato kniha je taková novodobější podoba známého příběhu Romea a Julie...Láska je tu ale zobrazena v průběhu války, v knize je krásně popsáno, jak dva mladí lidé v sobě nachází zalíbení, přesto, že kolem nich hučí děla a zuří právě válka. Jedná se o takový jednodušší styl psaní, ale ten v podstatě zaručuje i snadnou čtivost. Je to velmi milá a romantická novela, která se jako povinná četba čte dobře.

Kachorra
27.06.2012 5 z 5

Kniha s výběrem krásných jazykových prostředků. Popisy emotivního rozpoložení hlavních hrdinů mě zcela vtáhly do děje.