Pět ročních období

Pět ročních období https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419448/bmid_pet-rocnich-obdobi-mfI-419448.jpg 4 67 31

Někdy musíme něco ztratit, abychom nalezli, co jsme nehledali... Protagonista Pěti ročních období, Filip Trezner nikdy neměl vlastní fantazii. Možná proto tak snadno přilnul k Sylvii, která měla představivosti, víry i naděje na rozdávání. Když Sylvie umírá, ví, že aby se Filip úspěšně prokousal všemi fázemi smutku, bude si tyto schopnosti muset osvojit sám. Ve chvíli, kdy se svět vytvořený, snový, pohádkový prolíná s tím skutečným, ani Filipovi nezbyde, než začít přetvářet nicotu k obrazu svému. Jinak by totiž mohl ztratit nejen svou ženu, ale i dceru. Pět ročních období nabízí možnost vyrovnat se se ztrátou skrze vyprávění samotné, ba ho dokonce oslavuje, a podobně pracuje i s pojetím nicoty.... celý text

hermanek9804
13.11.2019 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá, protože autora znám osobně. Za mne velmi dobrý počin, současné, kultivované, práce se třemi rovinami (minulost, současnost a snění) pěkně uchopená a zajímavá. Napínavé, s příměsí hloubky a prostorem pro čtenáře klást sám sobě otázky. Našla jsem dva překlepy - je to škoda, protože kniha je moc pěkně "udělaná" - přebal, to jak si vydavatel pohrál s bílou a hnědou stránkou, kvalitní ilustrace.

cervenka56
10.11.2019 5 z 5

Velmi poutavá kniha, která mi umožnila přenést se do světa snů a tak nějak žít příběh Filipa podle svých představ. Kniha dává čtenáři prostor pro vlastní fantazii a v určitých momentech také pro vlastní výklad, což velmi oceňuji.

Simeon79
07.11.2019 5 z 5

Zajímavá, v mnoha ohledech laskavá, dobře psaná a čtivá kniha. Ze začátku jsem měl drobný problém s přechodem z reálného světa do snového, ale závěr mě natolik fascinoval a pohltil, že jsem posledních cca 200 stran přečetl na jeden zátah! Fascinovalo mě, jak autor precizně popisuje detaily, krajinu, ale nad to jak si pohrává s hvězdopravectvím! Já jsem spokojený a těším se, co připraví autor v budoucnu!

Maja333
06.11.2019 5 z 5

Pět ročních období je poutavý fantasy román. Autor dokázal citlivě popsat Filipovo vnímání ztráty milované ženy Sylvie. Při tom se musí postarat o svou 5_ti letou dceru. Svou ženu velice miloval a tak je celý příběh doprovázen vzpomínkami na jejich společné chvíle. Čtenář tak může lépe poznat smýšlení hlavního hrdiny, ale i to jaká Sylvie vlastně byla. Během příběhu se propojují dva světy. Realita přechází v sen a zkrze něj v jiný svět. V něm snad nachází Filip útěchu a naději. Jeho cesta je napínavá a dobrodružná. Autor tak dává čtenáři možnost se zasnít. Vyrovná se Filip s tak velkou bolestí? Dokáže začít znovu? Dokáže se rozloučit? Zachrání svou dceru? A splní úkol, který mu Sylvie zanechala? Najde správnou cestu?..... Knihu velmi doporučuji a děkuji za chvíle strávené s ní. Těším se na nové autorové díla a dávám rozhodně palec hore????????

radim5208
06.11.2019 5 z 5

Netušil jsem, že téma vyrovnávání se smrtí může být napsáno s takovou lehkostí a přitom hloubkou. Autor geniálním způsobem prochází s hlavím hrdinou všemi fázemi smutku (popírání, hněv, smlouvání, deprese, smíření). Prolínání reality a snění přesně vystihuje rozpoložení člověka, který díky doteku smrti bojuje o život a hledá jeho další smysl. Kniha je nádherně zpracována i graficky, což čtení pomáhá. Těším se na další tvorbu.

bookcase
05.11.2019 5 z 5

Poměrně zvláštní kniha, ale líbila se mi, propojení skutečného světa a fantasy je zajímavé, i když každému nemusí sedět. Autorův styl psaní se mi líbí hodně.

carevic
04.11.2019

Pět ročních období je zajímavé spojení vztahového románu a fantasy a jelikož mám rád oba žánry, tak mě prostě bavila. Vřele doporučuji každému, kdo se nebojí nechat se dojmout, ale taky popustit uzdu fantasii.

jana3501
03.11.2019 5 z 5

Kniha pro mě šitá na míru. Melancholická a snová, čtivá, krásně zpracovaná (ilustrace, velikost knihy) a příběh mě neskutečně oslovil. Přečetla jsem ji jedním dechem. Tuto knihu doporučuji lidem, co se často dokáží hluboce zamyslet a to celkově nad smyslem života. Příběh ve mě zanechal stopu k přemýšlení. Jsem ráda za takové autory. Těším se na další tvorbu :) Dávám pět hvězd protože takový autor tu není.

Sabča92
30.10.2019 3 z 5

Začátek knihy mě bavil, ale postupem času zápal pro čtení upadal. Autor je ve svém reálném životě ženatý a má doma dvě dcery. Z knihy je znát, jak moc pro něj jeho rodina znamená. Láska z řádků přímo křičela.
Filip je vdovec, který se stále točí v kruhu své bolesti. Závěr s hvězdami (pochopí ti, co dočetly) mi přišel až příliš vyumělkovaný. Kniha je zdlouhavá, přesto jsem ji měla poměrně rychle dočtenou. Ale bohužel musím zkonstatovat, že z celé edice pro mě byla nejslabším dílem.

amaenium
26.10.2019 3 z 5

Ze začátku byla kniha (asi prvních sto padesát stránek) (líbivě) melancholická k začínajícímu podzimu a chyběl mi k ní už jen šálek čaje. Tím chci říct, že podzimnější knihu jsem snad ještě nečetla. Po této části knihy se mi pak začaly střídat pasáže záživnější a nezáživnější, kdy snová část nakonec převážila, ač to na začátku tak nevypadalo. Chvílemi mi přišlo, jako kdyby se autor vždy více soustředil a “vyhrál si” s jednou částí světa na úkor té druhé. Co mi vadilo byla postava Hory, jak kdyby byla dodaná na sílu, jen pro větší akčnost v realitě. Jsem ráda, že jsem ji četla, ať už kvůli naladění na podzim a nebo taky kvůli tomu, že se jen málo českých autorů tak moc věnuje práci se sny ve svých knihách (a nebo na ně prostě nenarážím?), což vždycky ocením.

Irsaf
23.10.2019 3 z 5

Kniha se nečetla špatně...
Ale zase tak moc me nebavila...