Perla

Perla https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30610/bmid_perla-4Xm-30610.png 4 211 34

Když chudý rybář Kino najde vzácnou perlu, přinese mu to nejen vidinu bohatství, ale také naději na lepší budoucnost pro jeho syna a vymanění se z nevědomosti a útlaku. Do jeho života ale s nálezem perly zároveň vstupuje zlo, které ho přiměje k útěku. Snaží se bojovat za svá práva, ale je to boj, v němž nemůže zvítězit...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Pearl , 1947

Monnyska
29.09.2016 5 z 5

Luxusní kniha, která stojí za to přečíst!

Seteh
06.09.2016 5 z 5

Byla to má první knížka od Steinbecka, takže jsem vůbec nevěděla, co od tohoto autora čekat. Dílo mne jako celek velmi zaujalo, líbilo se mi, jak se podařilo Steinbeckovi vystihnout lidské povahy - ať už to byla závist, touha po štěstí nebo vztah k rodině. I když je to smutné, líbilo se mi to "poučení", kdy Kino s Juanou střeží perlu - to nejcennější, co mají - a nakonec zjišťují, že nejcennější, co kdy měli, byl jejich Coyotito.
Vytkla bych jen to, že místy kniha byla trochu rozvleklá, ale nějak mi to k tomu jejímu stylu a rázu ve finále sedí. Moc se mi taky líbilo vyjadřování Kinova rozpoložení a nálad pomocí "písně perly, rodiny nebo nepřítele".
Myslím, že po Steinbeckovi ještě někdy v budoucnu sáhnu. :)

ThrisaManx
31.01.2016 1 z 5

Perlu jsem přečetla za necelé 2 hodiny, ale musela jsem se silně nutit. Příběh hezký, nicméně mě nudil. Jediné, co jsem si užila, byla poslední stránka. Kdyby takto byl napsán celý příběh, bylo by to něco jiného.

moneta
05.01.2016 5 z 5

Steinbeck ma nikdy neprestane prekvapovať. Skladám klobúk, skutočná lahôdka prečítaná jedným dychom a pritom nezabudnuteľná.

Salci
26.08.2015 5 z 5

Jak již bylo v komentářích jednou zmíněno, jedná se o knihu, kterou přečtete jedním dechem, a ne proto, že je svým rozsahem krátká (90 stran), ale díky dynamickému ději a překvapivým zvratům.
Čtenář je napjat při čtení každé stránky a uvažuje, zda je náhlé obohacení pro člověka dobrou, či zlou věcí. V tomto směru dílo silně zavání existencialismem. Autor mimochodem klade silný důraz na sociální otázky vztahující se k mexickým indiánům, a seznamuje tak čtenáře s těžkou situací mexických domorodců, jejichž životní úroveň závisí na podnebí a zvůli tamějších úřadů/institucí.
Málokdy se mi stává, že knihu (včetně krátkých novel) přečtu bez jediné přestávky. Už jen z tohoto důvodu hodnotím Perlu 5 hvězdičkami.

Kraken84
14.03.2015 3 z 5

Hezky napsaný příběh o tom, co vše může člověku přinést bohatství.

kilometr
11.10.2013 5 z 5

Výborná novela,kterou jsem přečetl za tři hodinky.100%.

vlcka
19.09.2013 4 z 5

Přečtená jedním dechem. Moc zajímavý motiv písní, píseň rodiny, píseň perly.. tak krásně dotváří atmosféru, bylo mi to moc sympatické, protože i já poslouchám melodie a písně světa a různá místa a různé věci mají své vlastní. Je tam mnoho motivů a mnoho námětů k přemýšlení o běhu života, o tom, co je to vlastně štěstí..

Sisi11
21.07.2013 4 z 5

(SPOILER) Krátký, ale za to velmi silný příběh o neštěstí jedné indiánské rodinky. Marnivost a touha po penězích dohnaly Kina k nelidskému jednání, vraždě a následnému útěku. Chtěl dostat více, než mu nabízeli. Ale nakonec ztratil vše, co měl. Ztratil to nejcennější - život svého dítěte. A za tuto cenu pochopil, že perla za to nestojí. Ovšem, už bylo pozdě.

Johnpercussion
22.06.2013 5 z 5

Velice silný příběh i když možná dost krátký, tak obsahově velký a stačí probrat závažné stránky lidské povahy.

vhojta
17.01.2013 5 z 5

Za poslední dobu jsem přečetl několik knih, ale až Steinbeckova Perla mne donutila napsat pár řádek. Tato krátká, leč obsahově plná, novela popisuje život chudého Mexičana, který se vydá pro záchranu svého syna bodnutého štírem hledat perlu. Perlu najde. Najde obrovskou perlu. Najde perlu perel, která jemu a celé jeho rodině změní život. Kino (otec od rodiny) tak postupně zabije to, co ve skutečnosti miloval a za co tak vroucně bojoval.

Díky této knize mi zároveň Steinbeck pomohl uvědomit si jednu důležitou skutečnost: Vše, co znamená nejvyšší míru, je na světě odsouzeno k věčné osamocenosti, protože je jediné.

Geniální věc.

Jiitush
14.01.2012 5 z 5

Čtivý příběh o tom, co s člověkem dokážou udělat peníze. Vřele doporučuji! ;)

panjan
10.10.2011 5 z 5

Kraťoučká, ale velmi intenzivní, jednoduchá, přímá, dojemná, prostě perla.

Fidlal
26.03.2011 5 z 5

Lehká, útlá, čtivá novela. Nádechem skoro legenda, napínavostí a stylem kovbojka. Nález největší z perel je pro amerického domorodce štěstí v neštěstí.