Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402746/bmid_perak-oko-budoucnosti-OSh-402746.jpg 4 97 32

Pérák série

Adolf Hitler chce vidět do budoucnosti! Ale aby se mu to povedlo, potřebuje pomoc největšího českého superhrdiny, legendárního Péráka, nejhledanějšího muže protektorátu. Jenže Pérák rozhodně nebude skákat, jak nepřítel píská. Sebrané a rozšířené vydání seriálu původně vydávaného v ABC, doplněné o celou řadu bonusových materiálů...... celý text

Rilian
08.05.2020 2 z 5

Především je třeba ocenit snahu obou autorů o tvorbu českého komiksu a vytvořit zde nějakou stabilní čtenářskou základnu. Jejich Zázrak rozhodně není zázrakem, ale v českém prostředí se snaha musí cenit. Nicméně s komiksem Pérák mám dva základní problémy. Předně se mi líbí postava a celý mýtus. Dále určitě oceňuji celkové zpracování ve stylu klasických ABC komiksů. Nicméně zde se dostávám k prvnímu problému, příběh. V podstatě je zde stejný problém jako v příbězích o Zázrakovi. Příběh je zkratkovitý a autoři se neustále snaží narvat do děje co nejvíce legend a pro Čecha známých reálií. Proč? Pražské legendy jsou určitě zásobárnou inspirace, ale proč musí autoři vystřílet všechny patrony najednou. Druhým problémem, který v tomto díle pozoruji, představuje celkové pojetí Péráka. Nutno poznamenat, že v tom nejsou autoři osamoceni. Všechna díla o Pérákovi jsou v podstatě o tom samém. Maskovaný hrdina bojuje proti zlu. To je sice pěkné, ale pro dnešní dobu už příliš zastaralé. Současné komiksy se snaží dát hrdinům nějakou lidskou stránku a trochu pojmout jejich příběh z jiného úhlu pohledu. Např. pasáž, kdy je Pérák nucen spolupracovat s nacisty je dobrým nápadem, bohužel vše se děje příliš rychle a čtenář tento nápad nemá šanci ocenit. Postava hlavního hrdiny je příliš plochá a jednostranně kladná. V současné době jsou v oblibě především hrdinové, kteří prochází nějakými problémy nebo např. duševními nemocemi. Proč pojímat tak skvělou tématiku tak konzervativně?

ADE138
05.04.2020 4 z 5

Komiks o největším českém superhrdinovi. Výborná kresba, příběh mi ale přišel slabší. Ale i tak pobavil. Hodně se povedl Žiletkář.

Disease
22.01.2020 2 z 5

Slabší kousek z dílny Petra Kopla, ani ta kresba, která je v závěru rozpitvána a popsána její obtížnost, mi nesedla. Humor jak z nějakých starých komixů z Ábíčka... Zázrak mě bavil víc a není to jen stručností tohoto komixu.

MagdaFish
05.11.2019 3 z 5

Je poznat, že byl Pérák původně připravován pro časopis. Příběh je až trestuhodně stručný. Doufejme, že v dalších pokračováních se tvůrci vyřádí více. :-)

jarynek
29.08.2019 3 z 5

Propadák to nebyl,ale ani nějaká bomba. Čekal jsem příběh více realistický z prostředí okupované Prahy a vlastně i nesuperhrdinský. Takto to sklouzlo do varaice na Indianu Jonese stříknutého Spidermanem. A ani samotný Pérák nedokázal získat nějak velké sympatie. Nejoblíbenější postavou tak byl jednoznačně Žiletkář, který ke konci dokonce překvapil maxivariací na své zbraně. Kresba byla jako vždy u Petra Kopla fajn.
Každopádně Péráka nezatracuji a těším se na pokračování.

Babouš
19.08.2019 3 z 5

Nápad probudit starou pražskou legendu a dát jí komiksový potažmo superhrdinský háv je hrozně super. Ale provedení zde pokulhává. Na to, jak je to krátké, tam je příliš mnoho zbytečných odboček, nelogických skoků a nedostatek prostoru na to, abychom si Péráka a Libušku stihli oblíbit a Žiletkáře a nácíčky nenávidět. Atmosféra je super, připomněla mi Indiana Jonese. Za mě ok, ale příště prosím víc do hloubky, tohle je fajn příloha víkendových novin, ale samostatný komiks za 299 Kč by mi toho měl dát víc.

Sirius
09.07.2019 4 z 5

Pérák: Oko budoucnosti - přistupoval jsem k tomu s dost velkou skepsí... ale tohle je naprostej zázrak ;) českej komiksovej zázrak. Je v tom všechno - magie, šílený experimenty, spousta akce, český pověsti, náckové, odkazy na Indiana Jonese (Dobyvatelé ztracený archy) Krotitelé duchů a možná ještě další, který jsem nedokázal rozklíčovat. A taky je tam celá řada poct a odkazů - ať už v podobě originu, kterej odkazuje na Kapitána Ameriku, začátku, kde si hrdina tvoří oblek (Iron Man) anebo takovýho "epilogu", z kterýho sálá můj nejoblíběnější komiksovej Batman. Zkrátka a dobře láska ke komiksu a láska k zahraničním velkým vzorům je cítit z každý stránky. Ale zároveň je to svoje. Je to český, je to vtipný je to akční - prakticky od první do poslední stránky. Možná co dostává trochu na zadek je příběh a hrdinova motivace - ta vlastně proběhne ve zkratce, aby mohla spustit tu velkou akci, která se nezastaví. Ale šlape to a nenudí. Už dlouho mě takhle nic nebavilo. Crew si zaslouží velkej dík, že to vydala v nádherný úpravě. A pánům Mackovi a Koplovi nezbývá než držet palce, aby zase brzo vytvořili takhle něco velkýho. A třeba ještě dovalili Zázraka v jednom svazku. Něco mi říká, že Pérák byl jen taková malá ochutnávka.

bazyk21
07.07.2019 5 z 5

zajímavý příběh, pěkná kresba

martinstefko
23.05.2019 3 z 5

Komiks "Pérák: Oko budoucnosti" není špatným komiksem, pořád je to velmi povedený komiks na české poměry, je to čtení, které zaujme mladší i starší, ale přece jen jsem od dvojce Macek a Kopl čekal malinko více. Petrovi Koplovi bych za kresbu nic moc vytknout nemohl, odvádí dobrou práci, ale dějově by si Pérák zasloužil něco trochu jiného, něco trochu víc, aby se sám trochu vyčlenil, aby nebyl jen dalším, kdo zapadá do Zázrakova světa, aby měl vlastní styl, třeba i vlastní žánr. A popravdě, hned v prvním příběhu vytáhnout "kolaboraci s Němci, protože jsem vydíraný tím, že mi zabijou rodinu, kterou mám jeden panel", není zrovna něco úplně světoborného. I tak ale doufám, že se Pérák v komiksu ještě objeví, A že to bude o chlup lepší.

Lukas12345
23.05.2019 5 z 5

Komiksy v ABC už dávno ztratily svou kvalitu, ale tohle byl po dlouhé době výrazný počin, sledoval jsem to díky synovi. Už jen za to si zaslouží ocenit. Fajn nakreslený i napsaný, dítě bavil, s edukativním přesahem, ovšem trošku morbidní. Ale nemyslím si, že přes čáru, dnešní děti unesou i šílenější věci.

Dalamar
20.05.2019 3 z 5

Na tento komiks od dua Macek-Kopl jsem se velice těšil. Ucelený příběh o prvním českém superhrdinovi v moderním hávu......ano, sem s tím. Z hlediska zpracování zaslouží Crew pochvalu, tvrdá vazba, zvětšený formát, nějaké ty bonusy a nahlédnutí pod pokličku při tvorbě komiksu. Za mě super......ale nutí mě to přemýšlet, zda měkká vazba a menší formát, tudíž nižší cena, by neoslovila více potenciálních zákazníku a komiks si tudíž nenašel cestu k více lidem. A tady vyvstává další otázka která se mi honila hlavou během čtení, pro koho je vlastně tento komiks určen. Pan Macek nám servíruje příběh drsný, krvavý, se spoustou odkazů k historickým událostem a nebojí se přidat trochu mystiky v podobě některých českých bájí. Čte se to dobře a osobně proti tomu nemám moc velké výhrady, ale čekal jsem, že Péráka budu moci s čistou duší doporučit i mému devítiletému synovi a trochu teď váhám. Ani by tak nevadilo, že by nepochopil některé narážky k historickým událostem, ale některé pasáže se mi prostě pro mladé čtenáře jeví trochu "přes čáru". Přiznám se, čekal jsem příběh více komornější, obyčejnější.........něco ve stylu Rychlých Šípů. Asi je to spíše moje chyba, že jsem čekal něco jiného. Osobně s komiksem nemám jako dospělý čtenář žádný problém, kresba p. Kopla je parádní, ale malým čtenářům bych asi doporučil něco jiného bo té krve a hrůzy mají okolo sebe už tak víc než dost :-)

DennisMoore
17.05.2019 5 z 5

Pérák jako československý Humr Johnson? napadlo mě při pohledu na obálku a vzápětí se ozvalo: A proč ne? Vždyť o animáku Pérák a SS se zase mluvilo jako o inspiraci pro Spider-Mana, no a jak se člověk jednou pustí do takových úvah, už se z nich nemusí vymotat. Hlavní je, že je Pérák super komiks, s radostí psaný, kreslený a také čtený. Bavilo mě, jak si pohrál s naší mytologií a historií a nebral si servítky (čím méně toho o příběhu víte, tím více překvapení vás čeká - snad jen Lidice se mi zdály trochu moc) a rád si přečtu pokračování, které bude zjevně ještě střelenější. A chtěl bych si přečíst i Dechberoucího Zázraka od stejných autorů. Ačkoliv ho vydával Blesk.

Autoři knihy

Petr Kopl