Peklo zvané Paříž - Alžír - Dakar

Peklo zvané Paříž - Alžír - Dakar https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71604/bmid_peklo-zvane-pariz-alzir-dakar-SsA-71604.jpg 5 22 6

Bohatě ilustrovaná kniha vypráví o vzniku, historii a současnosti nejtěžší automobilové soutěži světa. Autor – přímý účastník rallye – nabízí pohled do zákulisí velkého afrického dobrodružství.

mira.l
20.11.2023 5 z 5

Po dlouhých letech jsem znovu vytáhl tuhle knížku z dřevních dob Dakaru, kdy tahle soutěž byla ale úplně někde jinde než je dneska.
Kniha je napsána očima Jana Králíka jakožto jediného motoristického novináře z tehdejšího Československa, který měl to štěstí být u prvního vítězství Tatry na Dakaru, stejně jako u několika již méně radostných událostí, jimž vévodila havárie dvoumotorového Dafu.
A dneska se asi s odstupem všech těch let a událostí, které po tomto ročníku následovaly, dá pochopit, proč se tahle kniha dá považovat za legendární. Protože prostě zachycuje dakarskou rallye ve své prakticky původní podobě, která už je nenávratnou historií. Nevadilo ani těch pár hrubic v textu:).
Na závěr se snad můžu jen sám sebe ptát, proč mi trvalo takovou řadu let, než mě napadlo si tuhle lahůdku přečíst znovu?

RoBertino27
19.08.2020 5 z 5

Sportovní novinář, jak sám sebe s nadsázkou nazval "Český Honza" vyrazil na strastiplnou cestu po boku našich kamiónových hrdinů včetně našeho motocyklisty Pavla Orta a popsal ji vskutku velkolepě - od prvních peripetií se sháněním víz až pro slavný vjezd do Dakaru. Jeho postřehy jsou trefné a dodávají knize nezaměnitelný punc. Ačkoliv existují i další knihy, Králíkovo "Peklo" je mezi nimi králem.

kure91
03.12.2019 5 z 5

Jak hodnotit tuto legendární knížku? Přijde mi, že i dnes, více jak 30 let od onoho pověstného Dakaru 1988 patří tato kniha mezi to nejlepší, co bylo u nás o soutěži napsáno. Z mého pohledu dělá hodně fakt, že autor se účastnil jako novinář celé soutěže, z blízka ji prožil spolu s československými posádkami, popisuje radosti a strasti putování celé soutěžní karavany Afrikou a pro mě nezapomenutelným stylem přibližuje ročník, ve kterém poprvé vyhrála Tatra s K. Lopraisem za volantem. No a právě i úspěšné vystoupení našich, podtrhnuté druhým místem Moskalova LIAZu, má dle mého názoru svůj podíl na tom, že má kniha svůj statut legendy.

lolek77
17.03.2015

Kniha mi pripomenula čo je to spolupatričnosť, pomoc v nudzi... Duch priateľstva... Vlastne všetko to, čo už na súčasnej rallye Dakar nenájdete. Pre mňa je táto kniha mementom toho, o čo sa snažil Thiery Sabine - zakladeľ Rallye Paríž-Dakar... Čítal som ju na "jeden nádych"...

valda
31.03.2014 5 z 5

Jan Králík se vydal společně s posádkami LIAZů a Tater na legendární rally jako novinář. V roce 1988 se sešla opravdu silná skupina. České kamiony měly za sebou už několik úspěchů, tak v těchto značkách závodili i zahraniční jezdci. Byl to ročník, kdy obě značky přes totálně improvizované podmínky a nedostatek financí porážely obrovské týmy bohatých sponzorů. Celý svět nad tím nechápavě kroutil hlavou. Závodů se účastnili různé šílené stroje, jako třeba dvoumotorové MANy, překračující rychlost 200Km/h, nebo naopak šíleně těžká Tatra 8x8, ve které navigoval Josef Kalina. Thierry Sabine už byl mrtvý, takže v rally se byznys přesouval pomalu ale jistě na první místo. Rally se taky poprvé v historii zúčastnil český závodník na motorce. Měl trochu problémy se sehnáním peněz na benzín. :-)
Líbí se mi sazba knížky, kdy jsou malé fotografie přímo včleněny do textu. Vyprávění tak získává spád. Nevím kdo je Jan Králík, ale na můj vkus popisuje trochu moc podrobně technickou specifikaci vozů. Bude to asi nějaký mechanik. Někdo to ale určitě ocení. Taky mi připadalo, že v rivalitě LIAZ a Tatra, fandil spíš LIAZu, ale nikdo nemůže být nestranný. Jinak se mi taky líbilo, že autor se opravdu nebojí psát o čemkoliv. Závod je to fakt šílený a taky dost kontroverzní. Kromě několika závodníků při něm zemřely i dvě africké děti. Zajímalo by mě, jestli takové informace obsahují i aktuální publikace...

Martin_Happy
02.01.2012 5 z 5

naprosto výborná knížka, pomalu bez dechu napínavě čtete a zoufáte si nad tím, jak čeští účastníci jeden po druhém opouštějí závod. A jen doufáte, že kniha bude mít dobrý konec. Ovšem ten se nakonec dostaví.