Peklo blízko nebe

Peklo blízko nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320905/bmid_peklo-blizko-nebe-dfC-320905.png 5 258 65

Když Jon Krakauer dosáhl dne 10. května 1996 brzy odpoledne vrcholu Mount Everestu, nespal již padesát sedm hodin a hlava se mu točila v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do mozku. O šest hodin později a o 900 metrů níže, při větru dosahujícím rychlosti 125 kilometrů za hodinu a v oslepujícím sněhu, se Krakauer zhroutil ve svém stanu - zkřehlý zimou, trpící halucinacemi z vyčerpání a nedostatku kyslíku, avšak již v bezpečí. Druhý den ráno se dozvěděl, že šest jeho společníků se do tábora nevrátilo a že zoufale bojují o život. Když se bouře konečně utišila, pět z nich bylo mrtvých. Šestý měl tak strašné omrzliny, že mu musela být amputována pravá ruka. Peklo blízko nebe je vyčerpávající zprávou o nejtragičtější sezoně v historii Mount Everestu, podanou uznávaným novinářem a horolezcem Jonem Krakauerem. Pověřen úkolem napsat pro časopis Outside článek o rostoucí komercializaci hory, odjel do Himálaje jako klient nejuznávanějšího vysokohorského vůdce na světě Roba Halla. Tento pětatřicetiletý Novozélanďan dosáhl čtyřikrát vrcholu Everestu a dovedl k němu třicet devět horolezců. Vedle Hallova týmu vystupovala na horu expedice vedená čtyřicetiletým Američanem Scottem Fischerem. Hall ani Fischer ale nebezpečnou bouři, která se přihnala, nepřežili. Krakauerova zpráva, vycházející z očitého svědectví o tom, co se stalo na střeše světa, je svou emocionální jasností a dokonalým vylíčením událostí ojedinělým dílem. 2. vydání. Pod značkou Columbus vydal Rukopis s.r.o.... celý text

Literatura faktu Sport Příběhy
Vydáno: , Columbus (ČR)

Into Thin Air , 1997

lucieseb
02.10.2020 5 z 5

Čtení knihy jsem si moc užila. Kniha je krásná, dobře se čte, má spád. Nedá se od ní odtrhnout, pořád musíte číst aby jste se dozvěděli kam se ten den horolezci pohnuli. Je to velmi zajímavé čtení, hodně jsem se o podmínkách výstupu dozvěděla a často se divila, jak to vše členové expedice zvládnou. Klobouk dolů před nimi. Ve jménech horolezců jsem měla prvně zmatek, ale brzy jsem věděla kdo ke komu patří.
Už se těším na další autorovu knihu, kterou se chystám číst.

Macek1978
29.08.2020 5 z 5

Úžasná reportáž o světě mimo realitu, kterou běžně známe, nebo kdy budeme mít možnost vůbec i jenom ochutnat. Tragické, čtivé, varující. Je opravdu nezbytně nutné, aby každý dosáhl vrcholu světa? Není to trochu degradující pro každý další sportovní výkon?

ZuzaP
12.05.2020 5 z 5

Wow!
Jon (Krakauer) jde s Robem (Hallem) a ostatními za dobrodružstvím (na Everest) a skončí to spoustou mrtvých - takže vlastně taková Hra o trůny. (haha)

Na pozadí příběhu o tragickém výstupu na Everest jsem se dozvěděla mnoho o komerčních horolezeckých výpravách nebo třeba o zdravotních rizicích pobytu ve velké nadmořské výšce. Ukázalo se, že mé představy o výstupech na nejvyšší vrcholy světa byly notně zidealizované a po přečtení téhle knížky mi vlastně vůbec není jasný, proč lidé na tato místa lezou. Podle popisu Krakauera to totiž vypadá asi tak, že člověk při několikatýdenní aklimatizaci na řidší vzduch a velkou nadmořskou výšku zhubne (třeba) deset kilo tuku a hlavně svalů, pak se útrpně vyškrábe na vrchol, kde pobude třeba dvě minuty a zase jde dolů. To vše navíc téměř bez emocí a schopnosti jasného úsudku kvůli nedostatku kyslíku.

Vřele doporučuju, obzvlášť pokud chcete nonfiction, něco o lezení a nebo získat o takovýchto výstupech reálnou představu.

Arev122
25.04.2020 5 z 5

Zajímavě a poutavě napsaná výpověd jednoho účastníka, který přežil tragédii na Mout Everestu v roce 1996. Škoda jen, že tam nebylo více fotografií této majestátní hory.

ibs
15.03.2020 5 z 5

Putave, faktograficke, komplexne podane vsakovake informacie a pribehy o horolezectve a samotnom Evereste. Dobre citanie.

petbrab
04.03.2020 5 z 5

Knihu jsem hned toužil přečíst hned po shlédnutí filmu Everest a dohledání informací o této tragédii z května 1996.
Dočetl jsem se o sporu Krakauer vs. Bukrejev.
Po přečtení první z nich to tak dramaticky nevidím.Byl to jen názor Krakauera na danou tragédii. Nijak zvlášť Bukrejeva neviní.
Krakauer prostě popsal vše ze svého pohledu a to velmi čtivě.
Bylo to dech beroucí. Chci si přečíst i knihu Bukrejeva.

Amazonka72
29.02.2020 5 z 5

Dávám pět hvězd - od knihy jsem se nemohla odrthnout. Asi se nedá hovořit o nějakém přelomovém literárním díle, důvodem je událost, o které kniha pojednává. Každopádně... na konci osmdesátých let jsem hltala všechny knihy z prostředí horolezců a především Himálájí. Joska Rakoncaj (jeden z našich nejvýznamnějších horolezců, první horolezec, který dvakrát zdolal vrchol obávané K2 alpinským stylem) byl můj vzor. Rainhold Messner - horolezec nevídaného formátu, knihu "Moje osmitisícovky" jsem četla několikrát.
Po knize Jona Krakauera jsem tudíž sáhla s očekáváním návratu o 30 let zpátky ... do časů, kdy jsem v duchu toužila prožít také "své himálájské dobrodužství". Místo toho jsem cestovala po evropských horách a můj nejvyšší vyrchol, kterého jsem dosáhla, měřil jenom něco málo přes 3000 metrů.
Kniha je velmi zajímavá, podrobně rozebírá situaci, která se odehrála v květnu 1996 na Mont Everestu. Myslím si, že situaci popsal pan Krakauer velmi objektivně, neměla jsem pocit, že by kohokoli obviňoval ze selhání. Ani nemám pocit, že on sám mohl ve 4. výškovém táboře udělat cokoli jiného, aby některým z jeho spolulezců pomohl v těžké situaci. Hory jsou nevyzpytatelné, vyžadují obrovskou pokoru od nás, lidí.
Co mě však více při četbě zaráželo... uvědomila jsem si, jak moc se z horolezectví stala komerční záležitost. Proč je v dnešním světě možné koupit si úplně cokoli? Není to opravdu cesta do záhuby? Neměly by být hory přístupné jenom těm, kteří k nim přistupují s pokorou? Možná to mělo být varování, když se tolik klientů nevrátilo z vrcholu dolů. Je pravda, že mé kroky směřují do hor Evropských - tj. do Alp a na Balkán. Ale vždy se řídím pravidlem, že se nepouštím do ničeho, co bych nezvládla sama.
Je to velké téma k přemýšlení, jak moc je správné pouštět se do dobrodružství, které je za hranicí našich možností. Jestli bychom neměli nechat vrcholky těch nejvyšších hor pouze těm, kteří v sobě mají tak velkou touhu a sílu postavit se přírodním živlům čelem, a do tohoto dobrodružství se pouští pouze sami nebo s někým, kdo je na tom podobně. Myslím si, že vrcholky osmitisícovek by se neměly stát cílem komerčních organizací. Nedivím se pak, že Ságarmátha (Matka bohyně) ukáže svojí nevlídnou tvář a naznačí nám, že naše místo je jinde.

Dizzy3
25.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha s neskutečným příběhem.., která vás nutí číst pořád dál a dál a nemůžete se odtrhnout a jen žasnete nad všemi událostmi, které se tehdy staly..Přiznám se, že ač jsem o knize věděla delší dobu, díky Útěku do divočiny, přečetla jsem si již až po shlédnutí filmového zpracování - viděno 6x.. takže doporučuji i film s nádhernou hudbou https://www.youtube.com/watch?v=nTuyXfAxb-8 (i přes změny v příběhu).
Nicméně, jak zde bylo již řečeno, určitě bych si také ráda přečetla Anatoliho verzi tohoto příběhu. A na to, že nejsem žádný fanoušek horolezecké tématiky a toto bylo mé první setkání s ní (trochu jsem se obávala, aby mne kniha bavila) jsem nadšená.

jituliste
22.01.2020 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila, četlo se jedním dechem, dohledala jsem si další informace k události. Postavy byly dobře popsané, ale dalo se rozpoznat, s kým autor sympatizoval a s kým naopak. Z toho důvodu bych si velmi ráda přečetla také knihu Výstup-ctižádost pohřbená na Everestu (jestli ji ovšem seženu), protože nic není černobílé.

Monini
15.01.2020 5 z 5

Skvěle napsaná chytlavá kniha o horách, které miluju, o tragedii, která vezme za srdce, o hrdinech, ale i obyčejném lidském strachu, který se autor nebojí přiznat. Opravdu výborné. Ráda si ji časem přečtu znovu.

Witta
02.01.2020 5 z 5

Přečteno za tři dny, od této knihy se nedá odtrhnout.

Karcoolka2210
22.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha! Žiaľ, opisuje skutočné a tragické udalosti expedície na Everest, no myslím, že Jon Krakauer to podal vynikajúco a zaujímavo aj pre totálnych ne-horolezcov. Pre pár rokmi som videla film, ktorý bol natočený aj na základe tejto knihy a som rada, že som si prečítala aj knihu. Odporúčam! AJ

evask
05.07.2019 5 z 5

Zajímavé, poučné. Nejsem schopná si zapamatovat jména horolezců.

Seňor-Líbik
02.01.2019 5 z 5

Nejsem fanoušek horolezectví ale po přečtení této knihy, jsem musel odkoukat pár dokumentů o Everstu. Při telefonátu Roba Halla se svojí ženou u Hillaryho výšvihu jsem měl slzy v očích

Walris
23.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih na horolezeckou tématiku, kterou jsem měla možnost číst... Emotivně popsaná celá událost od začátku do konce očima jednoho z přímých účastníků se spoustou zajímavých doplňujících informacích o životech dalších členů expedice na Everest.
Film byl taky moc dobrý, ale na knihu nemá :)

hnusák
11.09.2018 5 z 5

Naprosto perfektní autentická zpověď okamžiků horolezce - novináře, který se in natura zúčastnil katastrofické expedice Mount Everest 1996. Čtivě popsaná problematika zákulisí komerčních výstupů, dá se říci skorem hodina po hodině, uskutečněných přehmatů i sond do psychologie jednotlivých aktérů. Za mne plný počet.

misa8153
27.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si půjčila poté, co jsem několikrát viděla film Everest. Myslela jsem, že už nic moc nového v knize nenajdu a že ji spíš prolistuji, ale kniha mě chytla. Je opravdu čtivě napsaná, dovysvětluje další okolnosti této tragické události. Jediné, co kritizuji je kvalita vydání z roku 1999 - některé věty se opakují nebo naopak nenavazuje konec a začátek vět při přechodu na další stranu.

Simona99
11.05.2018 5 z 5

Jako všechny knížky o horách, i tato má své kouzlo...Nehoda na Everestu z roku 1996 je zde velmi detailně popsána. Doporučuji ! :)
Příběh ve mně opět vyvolal spoustu emocí...

petraso
15.01.2018 4 z 5

Smutné vyprávění, smutný příběh. Nebylo to pro mě lehké čtení.V knize je strašně jmen, neustále jsem dumala, kdo to vlastně je a k jaké expedici kdo patří, spousta mě neznámých výrazů.Na čtení jsem potřebovala klid a velkou soustředěnost. Ale bylo to dobrý.

tynkaiscrazy
09.11.2017 5 z 5

Poutavě napsaná výpoveď jedné z nejstrasnějších tragédií na Everestu. Narozdíl od filmu dokáže Krakauer čtenáře vtáhnout do děje se vším všudy, navíc se člověk dozví mnoho zajímavých informací z krátkých dějových linek, jež nás zavádí k účastníkům jiných expedic.
I já Krakauera plně chápu, obdivuji jej za jeho ochotu pomoci se vším, s čím mohl a domnívám se, že veškerá kritika směřová k němu je neoprávněná, neboť se nedopustil ničeho, co by zapříčinilo něčí smrt, naopak v mnoha případech byl jedním z těch, kteří ostatním pomáhali.

Pro všechny nadšence, kteří si vábení střechy světa nechtějí nechat ujít, ale odhodlat se tam opravdově jim cosi uvnitř nedovoluje.