Páté evangelium

Páté evangelium https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1596/bmid_pate-evangelium-XkW-1596.jpg 4 125 19

Když mnichovský obchodník se starožitnostmi přijde při záhadné autonehodě o život, je jeho žena Anne von Seydlitz na pokraji zoufalství. Vše, co jí zůstalo, je film, jehož všechny snímky zachycují tentýž motiv: roztřepený pergamen se starým koptským písmem. Anne brzy pozná, že se za touto písemností skrývá víc, než by se zdálo, protože je jí za pergamenový svitek nabízena fantastická cena. Originál se však ztratil. Anne se obrátí na experty o rozšifrování textu, ale první z nich je zavražděn a druhý beze stopy zmizí. Jen jedno se Anne dozví - jméno na pergamenu, které zní: BARABÁŠ. A tím začíná její dramatická cesta nejen za nalezením originálu, ale i rozluštěním, kdo je nebo byl Barabáš, údajný pisatel pátého evangelia. Podvod, mystifikace nebo historická pravda, která by ve svých důsledcích mohla otřást Církví svatou?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Das fünfte Evangelium , 1993

jasnyj
23.01.2024 2 z 5

Do půlky to bylo zajímavý, pak se to zvrtlo v takové podivné plácání o ničem až do konce.

Lenka4
24.11.2023 1 z 5

Chatrná koncepce díla, nesmyslné scény, nepochopitelný způsob uvažování hlavní hrdinky. A k tomu naivní myšlenka, že by vůbec něco mohlo církví otřást. Román je tak špatný, že svádí k domněnce, že snad autor zamýšlel napsat parodii.

Bedřich63
15.10.2022 4 z 5

Všechny prvky potřebné pro tento druh literatury jsem tam našel.
Odkaz na nějakou historickou nejasnost spojenou s křesťanstvím.
Pátrání po nebezpečné pravdě za sebou zanechává určitý počet mrtvých, kteří se dostali blízko pravdě.
Hlavní hrdina cestuje po celém světě bez jakýchkoliv překážek a jako zázrakem vše přežije.
Intriky, souboje několika skupin o hledaný předmět.
Nezasahující policie, nastrčení agenti.
Snížím hodnocení o 1*, protože přece jen nevěřím, že by se něco takového mohlo stát.
Autor ale píše čtivě, i když jsem si chvíli zvykal na jeho styl. Určitě si od něj přečtu i nějakou další knihu.
Knihu jsem četl v rámci Čtenářské výzvy 2022.

darbujan8924
23.10.2021 4 z 5

Knížka není špatná....sem ,tam byl děj zdlouhavý, trochu nudný, ale četlo se to pěkně.
Na Dana Browna to ,ale nemá. :)

allart
03.04.2021 5 z 5

Vandenberga mám rád. Prečítal som od neho viacero kníh. Štýl literatúry faktu a fikcie mi celkom sedí a zvlášť u Piateho evanjelia. Hoci som z iných zdrojov čítal o Piatom evanjeliu, ( pôvodne bolo Tomášove a nebolo kanonizované-prečo asi...?) túto zápletku vymyslel autor perfektne. Nepovedal ani málo,ani veľa, nech si čitateľ urobí názor sám.
Napínavé a akčné to bolo dosť, výborne sa to čítalo a trochu mi to pripomínalo Dana Browna, ba v niektorých ohľadoch aj lepšie.

BabyMaik
04.09.2020 5 z 5

Mega napinavy dej od prvej po poslednu stranu, autor podal pribeh tak, ze clovek aj uveri ze sa skutocne stal.Zaujimave prepojenia medzi postavami, knihu bola precitana za 1 1/2 dna.

Abroš
22.03.2020 5 z 5

Další velmi strhující čtení o zajímavých tématech z historie lidstva.

Arev122
15.10.2019 4 z 5

Příběh měl spád a napětí. Samozřejmě je to fikce a románové zpracování. Ale co kdyby ....

Kerberos
25.06.2017 4 z 5

Vandenberk píše poutavě vždy mě to baví.

JPBelmondo
22.05.2017 4 z 5

Tato kniha byla kdysi mým prvním setkáním s tímto autorem. Uchvátila mě natolik, že jsem pak přečetla jeho další knížky. Všechny jsou velmi dobře napsané a čtivé. Kromě Krále z Luxoru se mi nejvíce líbila právě tato.

Adapa
17.08.2015 5 z 5

Páté Evangelium je moje první kniha od Vandenberga, takže jsem byl sám zvědav, jaké to bude.
Kniha má rychlý spád, dobře se mi do toho začetlo a stále jsem hledal více a více. Dost nereálné mi přišla všemocná skupinka vědců pod Olympem, jak bylo níže zmíněno, také jsem si živě představil Fantomasovo doupě. Ke konci mi přišlo, že se to už vše tak nějak zamotávalo a autor se snažil to za každou cenu nějak originálně dokončit. Konec knihy jsem takový nečekal, zajímavé překvapení.
Během čtení jsem měl několikrát pocit, že podobnou knihu (podobný motiv) jsem už četl. Musel jsem se tedy podívat na datum vydání německého originálu, abych se utvrdil v tom, že Vandenberg byl první a ostatní z něho vychází.
Knihu mohu doporučit a už nyní čtu další od Vandenberga.

Rade
12.01.2015 3 z 5

Napínavé, dobrá pointa. Nicméně oproti Sixtinskému spiknutí malinko zklamání, trochu za vlasy přitažená mi přišla ta utajená sekta "zlých" vědců na úpatí Olympu. Aniž bych chtěla nějak P.Vandenberga shazovat, protože je to můj oblíbený autor, ale tak trošku mi jejich utajené doupě připomnělo podzemní laboratoř Fantomase....

PeterDzurjaník
05.01.2015 5 z 5

Vandenberg v najlepšej forme!

Pútavý príbeh, skvelé postavy, atraktívne prostredie, neustály pocit ohrozenia a klamstiev! Až do poslednej stránky nebudete vedieť riešenie hlavnej záhady.

Problémom môže byť znalosť Dana Browna a jeho kníh. V tom prípade pre vás záverečné odhalenie nebude až tak prekvapujúce či šokujúce a možno čitateľ bude mať dojem, že sa Vandenberg priživuje na Brownovi. Lenže práve Vandenberg vydal knihu skôr než sám Brown napísal svoju knihu a tak body za originalitu patria skôr jemu.

Mako123123
29.12.2013 4 z 5

Celkom fajn počteníčko... napínavé, zaujímavé, lúbi sa mi že je to proti cirkvi (bo ja jej neverím) Jedna z mála vecí čo sa mi v tej knihe ale nelúbili bola tá romantická linka- ľúbostný vzťah medzi Annou a Adrianom- také trápne ba až patetické. Akože ona prežije šok-strach a prvé čo ju napadne tak ísť sa vychrápať s jej bývalým kolegom- ktorý sa zrazu začne až ,,podozrivo,, do prípadu angažovať. Ale no tááák, ... A ešte tie vety ,,to nieje možné,, ,,to nemôže byť pravda!,, a podobné výroky... samozrejme že je to pravda a je to možné... 3 hviezdičky tomuto ale zase nedám bo ten konec sa mi páčil... asi tak by to naše náboženstvá vyriešili, celkom realistické a triezve. ;) takže 4/5

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Hodně lidí opěvuje Browna, ale málokdo ví, že Vandenberg psal podobnou tématiku mnohem dříve jak Brown. Velmi čtivé, od knihy se nebudete moci odtrhnout! ;)

Bobšule
14.02.2013 5 z 5

První kniha tohoto autora, kteoru jsem četla a byla jsem nadšená. To je přesně ten žánr, který mi sedí a který mě baví. Dobře napsané, dobře přeložené, pěkná knížka na prázdniny na chalupu i třeba jen do metra. Ačkoli... Tam ne. Tam pak přejíždím. :-)

Dean
15.10.2012 4 z 5

Zajímavý, napínavý, velmi dobře čitelný příběh namířený proti církvi a se zajímavým koncem. Mnoho autorů po knize Šifra mistra Leonarda začala psát tuhle tématiku, ale musím říct že tenhle autor je minimálně na stejné úrovni jako Dan Brown!

princesse
01.07.2012 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila, úžasně čtivá a zajímavá. Doporučuji.

Skripi
15.10.2011 3 z 5

Napínavá kniha ale tak ako predošlá čo som čítal od neho, zameraná proti Cirkvi...