Pátá vlna

Pátá vlna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163879/bmid_the-fifth-wave-pata-vlna-ypk-163879.jpg 4 696 152

Pátá vlna / Piata vlna série

Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu. Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra – nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The 5th Wave , 2011

Laputika_3
05.03.2016 5 z 5

Aaaaa! To bylo skvělé :D
Strašně mne to bavilo, ten Evan a Ben a Sammy (kterej byl úžasnej) a všechno ostatní a...
Wooooow.

Opravdu skvělé, jak nápad, tak postavy. Rick úžasně popisuje, a asi proto, že je to muž zvládl ty akční věci naprosto dokonale. Střídání pohledů mi sice vadilo, ale vždycky jsem si říkala: „Néééé, teď končí Cassie, to se mi nebude líbit!” a potom: „Néééé, teď končí Ben, to bude nuda...“.

Očekávala jsem méně toho společenství, chvílemi jsem se ztrácela kde jsou a co tam kdo dělá. To bylo ale určitě mou chybou, protože jsem to dočítala ve čtvrt na tři ráno :D
Doporučuji všem, ja to paráda ze které se dlouho nevzpamatujete ;D

Misa25
03.03.2016 5 z 5

Nový a neotřelý příběh, který mi stejně připomíná Hostitele :DDD líbí se mi a těším se na další díl :)

kklepkaa
28.02.2016 3 z 5

Rozjezd byl poněkud slabší a celkem zdlouhavý. Posledních 15 % jsem ale hltala. Myšlenka celkem zajímavá, styl psaní pomohl (střídání pohledů), že člověk byl stále v obraze. Nejvíc mě zaujal z postav Tlumič, nejmíň asi Eso. Pak se musím podělit o frustraci z neukončeného konce a čekání na další díl...

TerkaM
28.02.2016 3 z 5

Z poloviny se mi tahle kniha doopravdy líbila, bohužel mi pasáže z pohledu Cassie připadaly neuvěřitelně nudné a nezáživné a pořádně se u ní něco začalo dít ke konci - s tím souvisí to, že se prvních sto stránek neuvěřitelně vleklo a já si pohrávala s myšlenkou, že knihu odložím a vrátím ji do knihovny nedočtenou. Nicméně, vydržela jsem a jsem za to ráda. Navíc si teď můžu připsat do to-read listu další díly trilogie. Kolikrát jsem se už zmínila, že nesnáším, když je kniha na části? :D

Vždyž tahle by šla tak perfektně ukončit - Evan by zemřel, Cassie by si chvilku poplakala a utěšoval ji Ben, pak by se nějak dali dohromady, no nebylo by to ideální? :D Bena jsem si oblíbila, naproti tomu Evanovi jsem z nějakého důvodu nepřišla na chuť a působil na mne falešně a proč si to nepřiznat, no, bylo mi proti srsti mu věřit. Ale možná to bude i proto, že Benovi jsem se také mohla podívat do hlavy, jelikož byl příběh čas od času psán z jeho pohledu. A pak Cassiin mladší bratr Sammy byl neskutečně skvělý, zároveň byl dle mého názoru takový vyspělejší než normální pětileté dítě, ale oblíbila jsem si ho. Docela by mě zajímalo, kdo je Eso zač a dokonce mám jeden tip, i když nejspíš nebude úplně správný.

V každém případě byla kniha v rámci možností i poutavá, ale tři hvězdičky jsou maximum, co jsem jí schopna dát. Nebyl to žádný zázrak, většinu věcí jsem nějakým způsobem předvídala. Pokud jste ale nečetli tolik dystopických knih (anebo knih obecně), tahle kniha by se vám mohla líbit. Ale četlo se to jednoduše a skvěle, nic náročného od toho nečekejte. :)

-LuckyKnihovna-
25.02.2016 4 z 5

Skvělá sci-fi. Mimozemšťané rozpoutají válku na Zemi a Cassie neví komu má věřit a komu naopak ne. Skvělý děj a rozhodně nenechá čtenáře jen tak odložit knihu. Přečtena za cca 2 dny.

kethy
21.02.2016 3 z 5

Čekala jsem akční jízdu, ale nakonec se hlavní hrdinka pohybuje jen na jedné přímce a to z bodu A do bodu B a sem tam se vrátí nebo lehce odbočí. Má jeden cíl a jeden nápad - jinak se spíše snaží vypadat cool a čumět do zrcadla - tedy pokud zrovna nějaké sežene. Kladem příběhu je celkem zajímavá zápletka s Tlumičem a velmi ironický humor hlavní postavy. Velmi lehce se to čte, příběh plyne a ale nemá to moc krve a takovou tu adrenalinovou šťávu. Je to moc teen, což je škoda.

cori
14.02.2016 4 z 5

Příběh šestnáctileté Cassie a jejího spolužáka Bena Parishe, do kterého je platonicky zamilovaná, se odehrává během války světů, kdy se mimozemšťané snaží vyhladit lidstvo a nikdo neví, kdo je člověk a kdo Jiný. Pravidlo na přežití zní: nikdy nikomu nevěř a všem se vyhýbej. Přečetla jsem skoro na jeden zátah, děj je opravdu napínavý a čtenář touží zjistit, zda jsou všichni těmi, kterými si myslíme, že jsou, nebo to jen předstírají a zda Cassie zachrání svého bratra a přežijí pátou vlnu.
Pobavil mě obrat Povol, vojíne, který použila překladatelka místo Pohov, vojíne.

Nikolesa
14.02.2016 5 z 5

Bomba! Přečetla jsem ji jedním dechem . Postavy mi jsou velmi sympatické.. Hlavně Cassie. Po přečtení jsem měla furt nutkání přemýšlet jak bych tohle všechno zvládla já. I děj je velmi zajímavý, při pasážích s Evanem jsem se musela usmívat. Někdy jsem byla i dojata. Tato knížka má vše co by měla dobrá knížka mít. Doporučuju .

Predator666
06.02.2016 5 z 5

Tak jsem nečekal nic moc složitého a taky to ta je. Jednoduchý příběh odehrávající se vlastně jen na dvou místech v prostoru mezi místy. Krásně rozděleno po kapitolách, přehledné, srandovní akční. Těším se na pokračování.

Terva
24.01.2016 3 z 5

..........Kdyby nás někdy navštívili vetřelci z jiné planety, myslím, že by to nedopadlo dobře.............. Po kompletním dočtení této knihy jsem zjistil, že má spousty nedostatků a několik kladů. Nejdříve ty zápory. Hlavní myšlenka přepadení naší planety je knižně a příběhově stará asi jako H.G.Wells. Nižší věk hlavní hrdinky Cassiopeii - dále jen Cassey - nás nutí si každou chvilkou přečíst její starosti, zda je učesaná, zda vypadá dobře nebo, že jí snad netáhne z huby. ..........Proč lidi sebrali pivo a limonády, peníze z pokladen a trezoru a loterijní tikety, ale nechali tady dvě palety pitné vody, bylo mimo mé chápání........... Její dvoustránkový monolog na téma chlapecký zadek je určitě obrovským přínosem do literálního světa. No a teď něco kladného. Líbí se mi, že Cassey má svébytný humor a její ironické poznámky mnohdy hraničí až s černým humorem. Dále se mi líbí rozdělenost celého příběhu. Sledujeme zde vlastně čtyři linie. První je o Cassey, druhá je o Benjaminovi, třetí je o osobě, kterou si Cassey pojmenovala Tlumič a čtvrtá linie je o jejím bratrovi Sammym. .........Pokud jsi mimozemšťan a tohle čteš: Polib mi prdel......... Nejlepší je příběh číslo III. nazvaný Tlumič. Řekl bych, že je podstatou děje a bude mít velký vliv na pokračování této knihy. Dalšími velmi povedenými kapitolami jsou I. - II. - VI. - VIII. - a - X. ...........Na své misi za splněním slibu si okolo poledne dávám pauzu, abych se napila vody a snědla tyčinku Slim Jim. Pokaždé, když tyčinku nebo sardinky nebo něco baleného, sním, napadne mě: Tak a je na světě zase o jednu méně. Likviduju tak pomalu důkazy o existenci lidstva............. Nejzajímavější je poslední třináctá kapitola, ale zároveň mě celkem naštvala. Spisovatel Rick Yancey totiž po 420 stránkovém dobrodružství shrne všechny informace sem. Vědět to předem, možná si přečtu jen tu poslední kapitolu nazvanou Černá díra. Pro nemožnost dát této knize 50% jsem nucen dát tři hvězdy. Dvě je málo a dvě a půl tu není.

warca
21.01.2016 5 z 5

Strhující příběh. Kniha se mi velmi líbila. Oblíbila jsem si i ostatní postavy. Jen je škoda, že je další díl, protože kdo má to čekání vydržet?

kristyna6626
04.01.2016 5 z 5

Úplně mě tato kniha pohltila. Je to napsáno úžasným způsobem, že si říkáte "Musím to dočíst, a to hned!" velice tedy doporučuji, je vhodná i pro ty, kdo nemají moc v oblibě podobné knihy. :D Už jsem velmi natěšená na druhý díl a jsem zvědavá, jak se to vyvrbí.

Rose88
27.12.2015 5 z 5

Tak nevím čím to přesně je, ale mě prostě tyhle postapokalyptické knihy neuvěřitelně baví. Samozřejně téma je silné a kdo by mohl odolat příběhu o zkáze lidstva rukou vysoce inteligentních a nelítostných vetřelců? Nicméně mě celkem udivilo, jak byl příběh lehce stravitelný a čtivý, přečíst 440 stran za necelý den se dá opravdu jen u velmi svižně a poutavě psaného příběhu :-) Samozřejně se najde pár věcí, které mi na příběhu nesedí. Klasický milostný příběh mi zde přišel naprosto navíc. Pravdou ale je, že něco ty stránky (a také dychtivé čtenářky :-)) naplnit musí. Jediné čeho se obávám, aby se příběh právě touto zápletkou s milostným vzplanutím jaksi nezasekl a postupně nerozplizl, jak se tomu většinou v podobných případech stává. Nepředbíhejme, knihu doporučuji, příběh jistě potěší všechny scifiholiky :-) Když nad tím teď přemýšlím, tak mi kniha silně připomněla Kingův "Puls" - příběh odlišný, pocity zmaru a prohry jsou však totožné.

natkaf
22.12.2015 4 z 5

Velice zajímavá kniha s ještě zajímavějším námětem. Nejdřív jsem se do ní nechtěla moc pouštět, protože na mimozemšťany nevěřím, ale nakonec nelituju. Mimozemšťani tu vůbec nebyli vyobrazeni jako zelení tvorové s velkými hlavami a tykadly. Děj byl svižný a nepředvídatelný, kniha rychle ubíhala. Velmi se mi líbilo střídání pohledů na příběh. Jsem zvědavá a filmové pracování a těším se na druhé, údajně slabší, pokračování. A také na velké finále, doufejme, že nebudeme muset čekat moc dlouho.

AjinQa
07.11.2015 5 z 5

Opravdu dobrá kniha! Nemohla jsem se dočkat až ji dostanu na Vánoce, tak jsem si ji přečetla v angličtině :D .Trochu jsem se bála toho že tam budou mimozemšťani, kteří nepatří mezi mé oblíbené témata v knize :D Ale bylo to super. Hodně se mi líbilo to že mněnil pohled mezi postavami, takže to bylo něco trochu jiného oproti knihám co jsem za poslední dobu četla. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díl. Tato kniha je mezi mými nejoblibenějšími. :)

Rodaw
07.10.2015 4 z 5

YA už moc nečtu, toto byla jedna z vyjímek. Knížka se mi líbila - námět geniální a hodně mrazivý. Představa, že naši planetu ovládla jiná civilizace a posílá na nás vlny, které nás zabíjí, je neskutečně děsivá. Je poznat, že je to kniha pro teenagery, ale jednou za čas není špatné dát si takhle nějakou knížku na odlehčení. Něco se mi tu líbilo moc, něco už méně, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla :) Místy je dost napínavá a jak již jsem psala výše - děsivá. Další díl si ráda přečtu. A nesmím zapomenout zmínit se o autorovi - získal si mě hned na začátku knihy v poděkování, kdy se zmínil o svém pejskovi - myslím, že je to sympaťák :)

Dax
25.09.2015 3 z 5

Jsem sám, kdo má pocit, že spousta nových autorů stvoří příběh, a pak se v něm buď topí, nebo ho nerozpracují k dokonalosti, a ten se pak rozplizne v nudu? To je přesně Pátá vlna; hrdinům všechno celkem snadno a nepřekvapivě vyjde. Nápad dobrý, zpracování dost nuda.

natalie2171
20.09.2015 5 z 5

Fantastické! Díky pár lidem na facebooku (za což jim děkuju!), jsem objevila tuhle knihu a přečetla ji jedním dechem. Cassie byla drsňačka, ale její vztah s "drsným Jiným" jsem neměla v oblibě. Kniha byla moc pěkná, hezky se četla a utekla až moc rychle :). Za mě 5 hvězdiček :) Těším se na filmové zpracování, i když filmová představitelka Chloe se mi na Cassie vůbec nehodí

martin6849
27.08.2015 2 z 5

Jsem asi tak ve dvou třetinách a nejsem schopný to dočíst. Nebaví mě to. A to jsem se tak těšil. Asi se přemůžu a tenhle díl dočtu, ale další určitě kupovat nebudu...

Airin
11.08.2015 5 z 5

Knížka se mi moc dobře četla. Bylo to tak zábavně napsané, že mi ani nevadily delší pasáže plné popisování. Musím ale přiznat, že autor občas píše velmi zmateným způsobem. Občas jsem měla trochu problém pochopit, co tím vlastně myslel. Příběh byl plný akce a napětí, místy mi to připomínalo scény ze seriálu The Walking Dead. Dočkáme se tu také různých zvratů, které bychom samozřejmě vůbec nečekali. Také se zde potkáme spíše s vnitřními monology, než s přímou řečí. O to více to knihu dělá zajímavější.
Takže knížku bych doporučila milovníkům Sci-fi a fantasy žánru, ale i začátečníci v tomto žánru si přijdou na své. O romantiku tu také není nouze, i když by tam toho mohlo být o trochu více.
Jsem velice ráda, že jsem si tuto knížku přečetla a už se moc těším na pokračování – Nekonečné moře.