Pátá profese

Dobrodružný román o neuvěřitelných zážitcích dvou osobních ochránců, kteří se stanou předmětem vysoké politické hry.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31793/pata-profese-31793.jpg 4.3114

The fiftt profession

Literatura světová, Horory
Vydáno:, OSNA - Ostravské nakladatelství

lachtan77

Asi nebudu sdílet takové nadšení jako většina, protože styl jakým je to napsané mi moc nesedl. Všechno bylo moc spisovně napsané. Myslím si, že Divochovi by jako bývalému vojákovi určitě seděla ostřejší mluva nebo aspoň tykání svým spolubojovníkům. Akira jako japonec byl trochu uzavřenější, ale u samuraje se to dá pochopit. Přesto by mu slušelo se trochu odvázat. Hvězdy dávám za příběh i když byl někdy přitažený za vlasy.
Trochu jsem byl alergický na slovo principálka. Opakuje se tam milionkrát a neumím si představit že by ho vyslovovali skuteční ochránci a tělesní strážci.

rengers

David Morrel jako vždy, tajní agenti s vybičovanou bojovou technikou a skvělou kondicí. Zápletka příběhu je trochu zvláštní a zbytečně komplikovaná, ale čtivá.

tlllk

škoda toho sci-fi prvku , inak to bola fajn oddychovka, miestami sa mi podobala na Forsytha...

Ivo1973
10.12.2017

Výborná kniha, napínavý děj od začátku do konce. Mohu jen doporučit k přečtení.

tomas7320
25.03.2017

Knihu jsem po 10 letech četl podruhé. První třetina knihy za 5 hvězd, prostředek 3 hvězdy a konec vygradoval na 4 hvězdy. Knížka mě bavila a dávám jí 4 hvězdy..

NikolkaKolka
23.02.2017

Výborná kniha. Úplně mě pohltila. Četla se úplně sama a o zvraty nebyla nouze.

hana4834
17.01.2017

Naprosto skvělá kniha, napínavá až do konce, samí zvrat že jsem vůbec nevěděla co bude dál a nemohla jsem se od té knihy odtrhnout.

meloun466
26.10.2016

Skvělá kniha, kterou jsem dostal k narozeninám a nemohl jsem se odtrhnout

Klamm
18.06.2016

Jako scénář k béčkovému filmu by to bylo vynikající. Akční honičky, usekané hlavy, rozpáraná těla, proudy krve, k tomu přimícháno trochu sice fiction a love story se vším co k němu patří. A právě s těmito atributy si Morrell dokáže velice dobře poradit a já mu to žeru. Člověka to sice nijak zvláště neobohatí, ale zase se příjemně odreaguje. Prostě taková červená knihovna pro velké kluky.

P.S. Postava japonského strážce Akiry, mi byla pro jeho smutek a melancholii v očích velice sympatická.
70%

Makoves
04.05.2016

Skvělé. Po velmi dlouhé době příběh, který mě doslova vtáhl do děje. Co se mého hodnocení týče, řekl bych, že mi tu schází dvě hvězdičky. Dal bych jich klidně 7.

vysypanel
08.05.2015

Dost dobré, ke konci děj trochu paradoxně uvadal... Doporučuju k přečtení

hankapimi
14.02.2014

Kromě klasicky napínavého Morrelliho mě v Páté profesi zaujala zajímavá sonda do japonské mentality se zdvořilostí, harmonií, čajovým obřadem, japonským bojovým uměním, rituální seppukou, ovládání meče a historií samurajů a roninů. Volba stát se výkonným ochráncem a věnovat se páté profesi. Zmínka o svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki (bomby měly jména Tlusťoch a Hrošík) z pohledu Japonců.
Ke spáchání rituální sebevraždy se rozhodl v duchu tradice ponížený či rozhořčený Japonec v bezvýchodné situaci, beznaději či hanbě. Ostatními Japonci je stále vzpomínán a vážen, že zemřel se ctí, což většina lidí evropské kultury naprosto nechápe... Na rozdíl od Američana, odchovance amerických hodnot, pragmatismu a snahy přežít třeba i s hanbou, bez ohledu na hrdost. Od nikoho se nenechat srazit na kolena.
Zajímavé vykreslení dvou velmi odlišných kultur, jejich myšlení a konání, ale i vzájemná tolerance, úcta, pochopení a snaha být druhému přítelem.

bbara155
28.06.2013

Docela napínavý thriller o dvou osobních strážcích - Američanovi a Japonci. Hodně je tam rozebírána čest po japonském způsobu. Upřímně řečeno, tohle mužské machrování a rituální sebevražda, když se mi něco nepodařilo, je mi naprosto cizí. Jinak je ale kniha čtivá, je tam i mírná love story. Konec je ale trochu divný a ne zase tak moc překvapující. Už jsem od Morrela četla lepší příběhy.

Val
22.02.2012

Moje seznámení s Morrellem. Jedním slovem úžasné .

Senza Jenka

Začátek skvělý, ale zbytek byl na můj vkus příliš překombinovaný a přitažený za vlasy.

pajonek

.....tohle řadím do první pětky přečtených knih -- bez dalších slov -- skvělé