Panny

Panny https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490580/bmid_panny-y6M-490580.png 3 149 149

Posedlost nezná hranice. Psychologický thriller od autora bestselleru Mlčící pacientka. Edward Fosca je vrah. Mariana je o tom přesvědčená. Jenže pohledný a charismatický profesor řecké tragédie je na Cambridgeské univerzitě nedotknutelný. Studenti ho zbožňují, zejména členky tajného studentského spolku nazvaného Panny. A právě z jejich řad vzešla první oběť. Je vážně možné, že by se profesor zaměřil na jednu ze svých studentek? Když se objeví další tělo, Mariana se rozhodne Foscu zastavit – i kdyby ji to mělo stát její vlastní život. „Bestsellerový autor Mlčící pacientky přichází s napínavým příběhem spojujícím řeckou mytologii, vraždu a posedlost, kterým znovu stvrzuje, že Michaelides je předním hráčem na poli psychologických thrillerů.“ – Publishers Weekly „Chytré a sofistikované vyprávění plné opravdového napětí – vynikající román podle všech měřítek.“ – Lee Child, britský autor thrillerů... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Motto

The Maidens , 2021

JHoralka
16.01.2023 4 z 5

Za mě skvělá kniha, sice řeckou mytologii nemusím, ale při čtení mi to nevadilo (bylo to vlastně i zajímavé) :)

Od autora jsem četla i jeho prvotinu, Mlčící pacientku, která podle mě byla opravdu úžasná, ale i tohle je skvělé a napínavé čtení :) těším se na další knihu od tohoto autora :)

ElikaS
05.01.2023 3 z 5

Do knížky jsem se pustila, protože mě zaujalo spojení s řeckou mytologií, kterou mám ráda. Byla jsem tedy trošku zklamaná, že ji tam moc nebylo, ale to by problém nebyl.
Knížka je rozhodně čtivá a začala velmi zajímavě. Bohužel čtivost nestačí. Samotný příběh by nebyl špatný kdyby byl daleko víc propracovaný. Postavy by bylo potřeba lépe vykreslit, takhle jsem si k nim nevybudovala žádný vztah. Spousta postav nevyužila svůj potenciál, např. Julian. Vykreslení policie mi přišlo úplně zcestné, byli zobrazeni jako úplní amatéři, až to nebylo vůbec uvěřitelné.
No a největší problém je motiv pachatel a naprosto useknuty konec. U psychothrilleru, kde se celou dobu autor věnuje psychice a motivaci jednotlivých postav a nakonec pořádně nevysvětlí jednání pachatele, mi to přijde jako velký průšvih.

Lexie321
20.12.2022 4 z 5

Tichá pacienta sa mi jednoznačne páčila viac, ale aj táto kniha mala niečo do seba. Postavy som si až tak neobľúbila a možno by to chcelo hlbší pohľad do vnútra vraha ale kniha sa čítala veľmi rýchlo a námet bol zaujímavý. Určite bolo "milé" ako prepojili obe knihy, ale zároveň mi to tam trocha nesedelo.

Toňula
27.11.2022 3 z 5

Oproti Mlčící pacientce výrazně slabší. Příběh se sice četl dobře, ale závěr byl dost překombinovaný a motivy jednání někter postav dos nelogické. Ani hlavní hrdinka Marian mi nebyla ničím blízká..Škoda

soukroma
02.11.2022 4 z 5

Zběsilé rozuzlení a jednoduché psaní (naštěstí krátké) u mne pozitivně kompenzují připomínky Tennysona, řeckých tragédií a hlavně neodolatelná zákoutí Cambridge, takže asi trochu nadhodnocuji.

gordon13
14.10.2022 3 z 5

Do dvou třetin to byla vcelku zajímavá kniha, ktará mě docela i bavila. Ale posléze se to změnilo v takovou až úsměvnou blbinu, že jsem teda koukala...nevím, proč to autor tak zabil, jeho první knížka byla úchvatná!

C.Skilark
11.10.2022 3 z 5

Po skvělé Mlčící pacientce jsem se na Panny těšila a přišlo zklamání. Přišlo mi, že autor si své první dílo detailně promyslel, ale u druhé knihy prostě potřeboval rychle napsat "další bestseller" a tak to nějak rychle splácal dohromady. Na psychothriller postavy ploché, a to včetně té hlavní - Mariany, některé vyloženě výplňkové (Henry, Clarissa...), spojení s řeckou mytologií chabé. Policie je v mnoha thrillerech zobrazována jako neschopná, ale tady to byl teda extrém. Potěšila mě ale zmínka o Theo Faberovi, za tu dávám třetí hvězdu, jinak by to bylo na dvě.

zuzi.kovar
02.10.2022 3 z 5

Velmi svižné čtení, děj odsýpá. Ale nějak se nemohu shodnout s komentáři, které tvrdí, že byl konec nečekaný. V podstatě mi napadla jediná osoba, která za vraždami stojí. Nenapadal mi důvod, ale říkala jsem si, že budu zklamaná, když to ona osoba na konci bude. A ona bohužel byla. Takže žádné velké odhalení a wow efekt se nekonal. Mlčící pacientka byla pro mne velkým překvapením a na konci jsem zůstala doslova s otevřenou pusou. Tady ne, přišlo mi to celé dost divné a přitažené za vlasy. Ale líbilo se mi, jak autor propojil osud Mariany a Thea Fabera z první knihy. Četla jsem knihu na výletě jako relaxační únik, ani jsem tolik nedávala pozor na děj, možná mi sem tam něco uniklo. Každopádně čtivost se autorovi upřít nedá.
Co mi na knize vadilo, bylo množství zbytečných postav a odboček, které nedávaly smysl. Například Mariana přistihla na hřbitově školníka se Serenou, jak se divoce milují – jako by to byl nějaký rituál. A na konci z toho vyjde akorát to, že to tam autor napsal, aby měl pár stránek navíc, žádné vysvětlení, žádný smysl. Stejně tak Mariana trpí tím, že ji někdo pronásleduje. Opravdu ji někdo pronásleduje nebo se u ní projevuje počínající schizofrenie? Opět žádné vysvětlení. Zbytečná je i postava staré učitelky Clarissy, která překládá texty z řečtiny a nosí v hlavě encyklopedii. Ve výsledku ale má většina postav výplňový charakter. Dokonce samotný kroužek Panny nebyl ani zdaleka důležitý. Celkově mi tato kniha přišla v mnohém nedomyšlená.

čef
29.09.2022 3 z 5

Docela dost vymyšlená zápletka a bohužel také závěr je těžko stravitelný. Kladem snad je dobrý spád děje, ale amatérské pátrání psycholožky a policie po vrahovi spolkne málokdo. Vedlejším tématem je skupinové léčení psychických problémů, ale ani zde nezabrousil autor do zajímavějších vod. Nemá problema zapomenout.

Hakate
13.08.2022 3 z 5

Po knize jsem sáhla na doporučení.
A Mám rozporuplné pocity, možná jsem se až moc těšila. Knika měla mít všechny body proto dobrou zabavu, autor, kterého už znám, doporučení od člověka, se kterým se shodnu na 99% hodnocení, psychothriller a Řecká mytologie..., Na jednu stranu se dobře čte, rychle plnyne, prostředí Anglie, okořeněné Řeckou mytologii ok, ale Mariana je mi opravdu velmi nesympatická, neoslovil mě, jak je z policistů udělaná totálně neschopná banda, když na místech nechávají potřebné důkazy a když se civilil dostane tak snadno všude :). Rozuzlení mě překvapilo jen částečně.
Konec si myslím, že by šel ještě tedy o kus dál dopsat, ať víme, jak dopadla závěrečná scéna.

Nebudu srovnávat s Mlčící pacientkou, nelze srovnávat nesrovnatelné. Nicméně stále nevím, k jakému hodnocení se přiklonit. Zda spíš 3* nebo 4*, je to něco mezi tím.. a to hlavně díky té řecké mytologii :))

jasmína
10.08.2022 1 z 5

Knize jsem dala šanci, ale ani po 120 stranách mě nezaujala, tak dám přednost knize Perfektní manželství, a uvidím....

lucisa.n
07.08.2022 3 z 5

Nijak zvlášť mě kniha neuchvátila. Hlavní postava velice nesympatická, strká nos úplně do všeho, dostává se k důkazům příliš snadno a ještě je nachází jako první? Úsměvné a těžko uvěřitelné :) Celkově tato kniha byla přehlídkou podivných postav. Závěr mě tedy překvapil, to jsem nečekala ani náhodou. Ale ten samotný konec? Ten mi přišel hodně useklý, čekala jsem nějaké rozuzlení mezi Marianou Zoe. Kniha se četla ale díky velkému písmu a krátkým kapitolám rychle :)

Maky806
18.07.2022 odpad!

Knížku jsem bohužel nedočetla, možná zajímavý příběh , ale mě vadilo, že je to takové roztahané, nezáživně psané. Prostě mě nezaujala.

mikika
21.06.2022 5 z 5

Skvělou melancholickou atmosférou nasáklý psychothriller. Sice celou dobu tušíte, že se Mariana s nervama v kýblu může ohledně svého podezření mýlit, ale že budete totálně vedle i vy, se všemi svými propracovanými teoriemi... to teda fakt ne. parádní čtení na horkou neděli.

Parwana
19.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Měla jsem od knihy velká očekávání, ale bohužel nebyla naplněna. Zpočátku má člověk dojem, že je vše předem nalinkováno. Mariana honí profesora Foscu tak dlouho, až objeví klíčové důkazy, že je opravdu vrah. Toto čtenář čeká. Místo toho se dozvíme, že vražedkyní je její malá neteř, o kterou se Mariana starala, a která vše naplánovala s jejím manželem, který Zoe svedl v patnácti letech a Marianu jen využil. Po přečtení má čtenář dojem, že mu bylo cosi ukradeno, i když deníkové zápisy neznámého mladého muže Vás ke konci trknou. Čekala jsem všechno, ale takový konec opravdu ne. Vadila mi všudypřítomná antika, která mohla být zakomponována lépe a ve stravitelnějsí míře, a k srdci mi nepřirostla ani postava Mariany. Neodbytná, někdy mírně trapná terapeutka, která by terapie potřebovala především sama pro sebe. Zapojení jejího pseudostalkera - vyšinutého pacienta, už bylo lehce nad limit, co může kniha snést.

Izu
16.06.2022 3 z 5

Ten konec to úplně zabil.Škoda.

ArwenAragorn
02.06.2022 2 z 5

40%

Knížka se mi nelíbila, nezaujala mě. Nešlo o ten konec, ten mi tolik nevadil, ale celý příběh mi nesedl. Byla jsem ráda, že mám dočteno.

Martiiiik
01.06.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, asi více než první autorovo dílo.. Ale jsem docela ráda, že jsem si pro komentář dala pár dní času :-) Protože když se to trochu uleželo, dlouhodobější dojem zůstal jiný... Četla se dobře a na podstatu jsem až do konce nepřišla, ale bylo to vlastně celé absurdní.. Z toho konce jsem byla poněkud rozpačitá.. :-) Tak zkuste a uděláte si svůj názor :-)

Belanna
27.05.2022 4 z 5

Knížka se mi líbila.
Je naprosto odlišná než Mlčící pacientka, ale stejně poutavá a napínavá. Propojení s řeckou mytologií bylo naprosto super a takové rozuzlení jsem opravdu nečekala. Doporučuji přečíst.

plamínek21
27.05.2022 4 z 5

Psychoterapeutka Mariana se snaží na univerzitě v Cambridge odhalit pachatele vražd studentek. Sama čelí nedávné bolestné ztrátě milovaného manžela. Příběh se čte dobře, bavila mne propojenost s řeckou mytologií. Za šokující, překvapivý, leč velice nevěrohodný konec jednu hvězdičku ubírám.

zrada sérioví vrazi psychologické thrillery thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977