Agnetino dědictví

Agnetino dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444377/bmid_agnetino-dedictvi-LJ8-444377.jpeg 4 158 46

Paní ze Severu série

První část švédské ságy, která líčí osudy několika generací šlechtického rodu v průběhu 20. století. Rod Lejongardů vlastní nádherné staré panství na jihu Švédska. Statek, který rodina už mnoho let spravuje, je v zemi proslulý úspěšným chovem koní. Panství a šlechtický titul Lejongardové obdrželi jako projev díků švédského krále za podporu a věrnost během třicetileté války za podmínky, že budou za všech okolností stát při královské rodině. A jsou to především odvážné a sebevědomé ženy tohoto rodu, jež se dokážou postarat o prosperitu panství a nadcházejících generací.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Agnetas Erbe

petronella1
30.08.2020 5 z 5

Krásná kniha, těším se na další díl. Ještě před polovinou to vypadalo, že bude vše sluncem zalité (a to bylo dost divné), ale všechno je jinak.

Sidonka3
28.08.2020

A máme tu další čtivou ságu, první díl ženského historického románu. Příběh začíná v roce 1913, tedy počátkem 20.století. Doba se rychle mění a moderní, emancipovaná Agneta se musí vypořádat nejenom s dobou a rychle se měnící politickou situací, musí se přizpůsobit i technickému pokroku a vybojovat své místo na slunci, protože ženy jsou stále v zajetí společenských předsudků a brány jako méněcennější než muži. Tato mladá šlechtična se chtěla původně oprostit od své rodiny a stát se malířkou, osud však do jejích záměrů vstupuje. Po smrti svých mužských příbuzných, majitelů panství se o majetek musí postarat ona a převzít odpovědnost, i když o tento úkol zpočátku nestojí a svého cíle, studovat a pracovat, se nechce vzdát. Jako žena to nemá lehké, bojuje s předsudky své společenské vrstvy (dokonce i s vlastní chladnou matkou), rovnoprávnost je ještě v plenkách a práce ženu s dobrým postavením v očích veřejnosti spíše degraduje.
V bezmála pětisetstránkové knize se to hemží různými postavami a tak je třeba mít s románem trpělivost, nepřečte se za jeden den, osobně bych ho na některých místech zkrátila. I když by mohl mít trošičku větší spád, jedná se o kvalitnější ženské čtivo, je to hezky a srozumitelně napsáno, hrdinka není ani nevýrazná, ani nevlídná, ani s odpuštěním přihlouplá, takže tento román patří mezi zdařilejší kousky pro ženy.
Někomu se i tak může zdát román abych tak řekla zjednodušený (viz komentář níže), na obranu této knihy však musím říct, že se přiznaně řadí k červené knihovně (viz nyní již notoricky známá obálka, momentálně tak v módě - žena nafocená zezadu hledí před sebe na nějakou přírodní scenérii, nakladatelství Ikar, anotace), takže kdo hledá historický román v pravém smyslu, které by potěšil i většinu mužských čtenářů, musí se poohlédnout někde jinde.
Osobně doporučuju nedávno vydanou Hlavu světa, která je dokonalá, opravdu čtivá a naprosto srozumitelná, má velký spád, je dramatická, nechybí zde ani lásky a líbila se jak ženám tak i mužům s různými nároky na literaturu.

Mandlevest
17.08.2020 4 z 5

Počátek romantické ságy od německé autorky, která umí psát moc hezké příběhy ve dvou časových rovinách. V této knize od tohoto osvědčeného konceptu ustoupila a výsledkem je romantický příběh, odehrávající se ve Švédsku v období kolem 1.světové války. Hlavní hrdinka Agneta, emancipovaná mladá žena, se musí po tragické události v rodině vzdát svého snu, malířství , a postarat se o rodinné panství s chovem koní. Pěkný příběh, vhodný třeba na dovolenou, sice trochu rozvláčný, ale autorka je výborná vypravěčka, takže milovníci tohoto druhu literatury budou spokojeni. Mně se kniha líbila o něco více než Panský dům a přečtu si i pokračování , které vyjde ještě v tomto roce.

Arnika111
11.08.2020 1 z 5

"Historicky roman", pod timto pojmem si predstavuji uplne jiny druh literatury, "historie" se v tomto romanu vejde za nehet malicku. Pro me je tato kniha jednoduchy az hloupoucky pribeh z police cervene knihovny o feministce prukopnici. Velke zklamani. Do dalsiho dilu urcite nejdu.

LilianaFalcon
06.08.2020 4 z 5

Asi bych to označila jako opravdu povedené sáhodlouhé vyprávění.
Osud hlavní hrdinky mě vážně zajímal. Strašně se mi líbilo, že si stojí za svým a kritika ze strany matky ji tak nějak nechávala chladnou. Spousta hrdinek už by se ze všech těch výčitek dávno sesypala.
Škoda, že tam ten vztah, který byl na úplném konci, nedostal větší prostor, ale tak čeakjí nás další díly,...

Atuin
08.07.2020 5 z 5

Na mě to udělalo výborný dojem. Přesně takový který slibuje obálka i anotace. Agnet se musí za tragických ( i když pro ni velmi nejasných okolností ) vrátit domů, na panství které sluje chovem koní ( jako třeba jiné: u sousedů a dobrých přátel, kteří také nemají jednoduchý osud, obilím) a vypořádat s ne zrovna lehkou situací. Vzpomínky na dětství a lidé kolem statku jsou pro ni jakousi záchranou, protože ve chvílich kdy vyplouvají na povrch určité pravdy je toho opravdu třeba. Přijemná výpadovka na terén který umí, ač dramaticky,pohladit po duši.
Konec výborný. Těším se na druhý díl...