Pani Bovaryová / November / Bláznove pamäti

Pani Bovaryová / November / Bláznove pamäti https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198760/bmid_pani-bovaryova-november-blaznove-pa-XCn-198760.jpg 4 8 5

Ema Bovaryová, ústredná hrdinka Flaubertovho románu, žije otupným a svojou monotónnou všednosťou ubíjajúcim životom s obmedzeným a nudným vidieckym lekárom. Prázdnotu života sa snaží naplniť snami o láske a vzrušujúcich zážitkoch. Prežije dva vášnivé ľúbostné vzťahy, avšak vysnívaná a zidealizovaná láska nadobúda podobu citového a zmyslového zotročenia a poníženia. Ema, jej duševný, sny a spôsob uvažovania tak dali neskôr meno filozofii Bovaryzmu ako by sme mohli nazvať myslenie človeka, ktorý si vytvára o sebe falošné predstavy a dáva sa nimi viesť k závažným rozhodnutiam. Obsahuje: Úvodná štúdia: Medzník európskeho románu (Štefan Povchanič) Pani Bovaryová (preložila Soňa Hollá) November (preložila Eva Piecková) Bláznove pamäti (preložila Eva Mládeková) Poznámky (iba k Pani Bovaryovej od Soni Hollej) Ľubomír Navrátil pri preklade iba prebásnil verše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Madame Bovary / November / Mémoires d´un fou

micha-ella
25.01.2021

Francouzská klasika, u nás šesté vydání, tady je jen jedno. Další knížka z půdy, kterou jsem četla před padesáti lety a teď znovu. Rozdíl půl století mezi tehdejší a současnou literaturou je nebetyčný! Flaubertovo mistrné popisy postav, prostředí a situací (ta svatební hostina!) jsou koncertem slov, ale na druhou stranu jeho mnohomluvnost tak zdržuje děj, že asi málokterý současný čtenář vydrží číst příběh paní Bovaryové až do konce. Navíc - některé věty z přemíry poetické romantičnosti vyznívají dneska přímo kýčovitě, pro mne jako vypadlé z červené knihovny, takže jsem si užívala jen ty krásné popisy.

Denny45
17.01.2019 4 z 5

Bolo mi úplne jedno, že Flaubert opisoval počasie nejakého dňa ako pekné, slnečné, teplé. Nad hlavami postáv som si predstavoval zatiahnutú oblohu, šerosvit, mrholenie, vlhko a chlad. V daždi nakladali mladí Bovaryovci svoj majetok na koč, pršalo aj keď si ten zazobaný boháč bafkal cigaretu pri teplom krbe a pani Bovaryová na pokraji šialenstva ho prišla prosiť o almužnu. A nehovoriac, ako sa v srdci tejto ženy doslova parilo z neskutočných a nerealizovateľných snov, inšpirovaných červenou knižnicou. Z pary sa zrodili ťažké oblaky, z ktorých sa lialo ako z krhly a voda zaliala celé jej vnútro. Voda zamrzla na tuhý ľad, ktorý na konci explodoval a premenil sa na jemný poprašok. Vietor si s ním poradil. Potom nezostalo nič, ani matná spomienka...
Dej vynikajúci, priam rozbíjajúci posledné zvyšky romantizmu v realistickom svete. Ale ten zvláštny štýl v niektorých pasážach a slovná zásoba nudili a kazili dojem. K ťažkému príbehu ťažký štýl patrí. Stačí, že ma to zas donútilo premýšľať.
Na pesimistické autobiografické spisy na konci si nájdem čas inokedy, na jednu knihu bolo toho čierneho už priveľa.

syskas
14.05.2017 1 z 5

Hrozná nuda. Dlhé opisy všetkého (ne)možného, ktoré nijako neposúvali dej. Pani Bovaryová bola obyčajná sebecká potvora, ktorá z nudy zničila rodinu. Ledva som dočítala... Ďalšie dve diela som čítať ani neskúšala :-)

zbt81
11.02.2017 4 z 5

Okrem Pani Bovartovej kniha obsahuje ďalšie dve Flaubertové prózy z mladosti. November napísal v roku 1842 ako študent práva v Paríži. Bláznové pamäti začal písať ešte ako pätnásťročný chlapec v zime 1836. opisuje tu svoju prvú lásku. V porovnaní z jeho svetoznámym románom stoja samozrejme minimálne o stupeň až dva nižšie. Vidno, že ich písal nezrelý autor, ktorý sa ešte len hľadá v živote aj v literatúre. V oboch je cítiť veľký smútok, melanchóliu až bezútešnosť, čo poukazuje na zložité dospievanie mladého Flauberta, na jeho komplikovanú povahu a (pravdepodobné) problémy so stavmi depresie.
Môžem ich doporučiť tým čitateľom, ktorí ho chcú poznať bližšie a vkradnúť sa mu až do srdca a duše, ktoré sú naozaj extrémne smutné a pesimistické na mladého chlapca, ktorým v tom čase bol. Vôbec však neodporúčam čítať ak máte poriadnu "depku" - toto by ju ešte podporilo.
Za mňa Pani Bovaryová 4*, November 3* a Bláznové pamäte 3*. Ako celok hodnotím knihu pozitívnejšie pre neopakovateľnú dobovú atmosféru a možnosť bližšieho poznania autora.

Dominika3
21.09.2015 5 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu. Kniha mě uchvátila, krásný příběh, spád. ....Určitě se k ni vratim (až dočtu frontu, která se mi tvoří v knihovně :-) za mě rozhodně ★★★★★

Gustave Flaubert
francouzská, 1821 - 1880