Panečnice (a jiné pražské obrázky)

Panečnice (a jiné pražské obrázky) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154808/bmid_panecnice-a-jine-prazske-obrazky-KMo-154808.png 4 9 4

Soubor historických povídek časově umístěných do 16. a 17. století uspořádal Miloslav Novotný.

Apo73
01.09.2021 4 z 5

Roztomilost sama. Tedy tou formou, tím jazykem. Působí to téměř jako nějaká jarmareční povídka. A přitom je to krutost prvního řádu. Středověkost, ačkoliv nic takového jako pojem neexistuje. Je to miniatura, do níž se Winterovi podařilo vměstnat středověké myšlení, konvence, jejich hranice a cenu za jejich překračování. Na scénu před hradčanskou radnicí jen tak nezapomenu. (Mám tuto knihu jako jednu samostatnou povídku, proto píši pouze o ní.) Takovéhle mistry literatury jsme měli!

witiko
11.05.2018 5 z 5

Protože kniha tu byla původně zadána pod neúplným názvem, předchozí komentátoři hodnotí jen titulní povídku, kterou četli v jiném, samostatném vydání, a nikoli vlastní knihu. To je škoda, protože tento soubor obsahuje dalších osmnáct příběhů! Titulní novela je jedna z nejlepších, kterou jsem od Wintera četl. Hluboce lidský a strhující příběh, u kterého se svírá srdce obavou o hlavního hrdinu. O to šťastnější jsem byl, že oproti jiným Winterovým příběhům tento (poněkud netypicky) nekončí tragicky...

ajla5
08.05.2018 3 z 5

Krásný jazyk. Smutné.

panjan
12.03.2015 5 z 5

Krátká romantická novelka o souboji syna, otce, předsudků a lásky, tak, jak to má být.