Rok pandemie

Rok pandemie https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30106/bmid_rok-pandemie-lIl-30106.jpg 3 52 16

Pandemie série

Nanotechnologie se měla stát konečnou zbraní lidstva v jeho odvěkém boji proti rakovině. Místo záchrany tisíců se však vytoužený lék kvůli lidskému selhání proměnil v masivní pandemii, která zahubila téměř pět miliard lidí a navěky změnila život na Zemi. Ale i vražední nanoboti mají jednu slabinu – v nadmořské výšce zhruba tří tisíc metrů se sami ničí. Těm, co se zachránili útěkem nad tuto hranici, se ale i tak čas rychle krátí. Zima, sněhové bouře, nedostatek potravy a především bezohledná lidská touha po přežití mohou rychle dokončit to, co pandemie nezvládla. Snad jediná opravdová naděje na záchranu lidstva a rychle se hroutícího životního prostředí spočívá v rukou špičkové odbornice, která přežila na palubě mezinárodní vesmírné stanice. Mezitím se v kalifornských horách skupinka odvážlivců odhodlá sestoupit pod hranici smrti… Podaří se včas vyvinout protilék? Anebo zvítězí osobní a mocenské zájmy, které se objevují i ve chvílích nejtěžších? Přežije lidstvo... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

Plague Year , 2007

Vincenzoci
13.12.2022 3 z 5

Knihu jsem koupil v knihovně jako vyřazenou a jsem za to rád. Nesedl mi styl, jakým je kniha napsaná, postavy v úvodu pořádně nerozlišené, děj mi místy připadl těžkopádný a jindy osekaný. Jinak je to zajímavý postapokalyptický pohled na svět.

Deia
26.04.2021 3 z 5

Táto kniha na svoje prečítanie čakala na poličke naozaj dlho. Kúpila som si ju už niekoľko rokov dozadu, ale nejak ma nelákala a nepomohlo ani to, že nemá veľmi dobré recenzie. Nakoniec som sa ale odhodlala k jej prečítaniu a musím povedať, že ma celkom prekvapila. Čítala sa mi vcelku dobre a bola aj celkom napínavá, niekedy som sa od nej naozaj nemohla odtrhnúť. Ale štýl písania mi úplne nesadol, občas mi prišiel dosť ťažkopádny a kniha sa mi sem-tam zdala príliš zdĺhavá (hlavne opisy nanotechnológií). Takisto postavy sú také nijaké, žiadna mi neprirástla k srdcu. Tiež tam podľa mňa bolo až príliš veľa dejových liniek, pričom niektoré mi prišli nedotiahnuté, ale je pravda, že toto je iba prvá časť trilógie (ale na zvyšné časti sa nechystám). Celkovo sa mi ale páčilo vykreslenie postapokalyptického sveta a tiež nápad so zvieratami – že nanoboti vyhubili aj tie, čo vedie ku kolapsu ekosystémov. To mi prišlo naozaj zaujímavé a rada by som sa o tom dočítala viac, ale zvyšok knihy ma skutočne nenadchol natoľko, aby som sa púšťala aj do ďalších častí.

ludek.n
22.06.2020 3 z 5

Samoreplikující se vražední nanoboti zamořili Zemi. Pod hranící 3000 m. n. m. plus/mínus dlouhodobě nepřežije nic živého. Tato Carlsonova tlaková pojistka udělala z obyčejného putování mezi výškovými body dramatickou cestu na život a na smrt. Pandemická témata jsou ostatně pro čtenáře vždy velice atraktivní. Carlson navíc motiv celoplanetární katastrofy uchopil poměrně zajímavě, nicméně mi jeho vyprávění přišlo poněkud krkolomné a jaksi humpolácké. Elegance stylu a jazyka tu prostě chybí a samotná dějová linka je lehounce rozkolísaná. Všechny ty mocenské struktury státu Colorado, armádní specialisté nebo vědci na mezinárodní vesmírné stanici se mi zdáli do příběhu naroubovaní uměle a za použití značné síly. Žádná hladká dálnice a sporťák s otevřenou střechou, ale spíš silnice plná výmolů a záplat, přičemž humvee zůstal doma v garáži. Postavy to také bohužel nevytrhnou, najít si k nim jakýkoli vztah je vskutku sisyfovská práce. Veškerý potenciál tak třímá v rukou finální ozbrojená revolta, která i přes očekávaný happy end rozehřeje duši.

CuPe77
05.06.2019

Dobrý, pomalu se rozvíjející. Přečetl jsme celou trilogii, ale tak od půlky druhý knížky jsme se hodně nutil. Celkově dobrý ale ...
...dá se
...delší
..dobrý

DariusvanDuyn
19.10.2017 4 z 5

Kniha je skutečně psaná dost těžkopádně, postavy jsou hlavně v úvodu absolutně nerozlišitelné a vůbec jsem se v nich neorientoval. Některé popisy situací, které by zasloužily být podrobnější, jsou třeba shrnuté dvěma větami. Knihu pro mě ale neskutečně táhne příběh a silná atmosféra postapokalyptického světa. Zhruba od poloviny se děj slušně rozjede a grandiózní finále pak dává tušit, že další dva díly budou stát za to.

alzbet
02.08.2016 2 z 5

Bohuzel. Dobry napad, blbe zpracovani. Kniha se hrozne spatne cte, jako kdyby mi vzdy chybelo nekolik stran textu a dialogu. Nekdy jsem se musela vracet, abych pochopila, o cem zrovna autor pise. Pokud je to schvalne, aby si ctenar musel trochu domyslet, o cem presne je rec, a kdo ze kam jede a proc, tak mi to opravdu nesedlo. Pritom je znat, ze autor ma tema nanotechnologie nastudovane, pusobi to verohodne, promyslene, ale nekde se stala chyba.

Palorizek85
01.05.2016 3 z 5

Oproti komentářům níže mě to celkem bavilo. Ano příběh by mohl být lépe zpracován, ale nápad to není špatný a popis propuknutí epidemie byl také zajímavý...cca 70%.

Mantikocka
29.01.2016 odpad!

Nestojí za to číst :(

Terva
08.06.2015 2 z 5

Těžký příběh, špatně se čtenář dostává do děje, chvilkami jsem se ztrácel a chvilkama jsem usínal. Konec je povedený, ale byla k němu velmi strastiplná cesta.

lampernaqui
23.03.2015 2 z 5

Velké zklamání. Takové, že se mi moc nechce do dalších dvou dílů. Ale jelikož jsem si před časem řekl, že přečtu úplně vše, co mám nakoupeno v knihovně (a nevzdal jsem to ani u Jiráska), tak se do nich pustím. Příběh o pandemii, kde byl zbytek lidstva přinucen žít na vrcholcích hor mohl být pekelně dobrou zábavou. Apokalyptické procházení mrtvého světa, vývoj nové protilátky, vzteklá zvířata... už to vidím... King to viděl taky... Carlson ne. Napsal knihu, která každým dalším odstavcem nudí, místo aby bavila.

RunningWolf
10.12.2014 2 z 5

Jedna z trilogií kterým je lepší se vyhnout i kdybyste je mohly výhodně koupit v dárkovým setu v supermarketu.Tohle ne

AdyKody
17.11.2014 2 z 5

Většina knihy je moc odborná, ale ke konci se to začíná rozjíždět. Takže pokud máte trpělivost a přežijete plno odborných termínů, kterým nerozumíte tak si to přečtěte.

LittleMonste
14.03.2014 2 z 5

Nedokázal jsem se začíst a postavy mě nepřiměli dohnat k fandění. Popisování nanotechnologií jsem jednoduše nechápal.
Hodnocení - 38%
Přečteno - 1x

ferda
13.03.2014 2 z 5

Dlouho jsem bojoval, ale stejně jsem to vzdal.

vincek1
10.10.2013

Knihu jsem nedočetl, podotýkám jedna z mála nedočtených. Děj se mi zdál rozvláčný, nepoutavý. Není to můj typ knihy.

LordSnape
29.01.2012 2 z 5

Co na to říct? Prostě mě to nebavilo. Je zde moc postav, většina z nich je nudná a jsou i plytce popsány, což způsobuje, že si k nim čtenář těžko hledá cestičku. Autor navíc neustále popisuje nudné nanotechnologické manuály a metody jak katastrofu zastavit, což ubírá na tempu boje o přežití. Ve výsledku se spíš pak jedná o román politicko-vědecký, než sci-fi o konci a případně možné záchraně lidské rasy.

nanotechnologie pandemie postapokalyptické romány

Jeff Carlson