Silmarillion

Silmarillion
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151646/silmarillion-151646.jpg 4 2817 2817

Pán prstenů série

J. R. R. Tolkien stvořil ve své Středozemi celý nový svět, který osídlil rozličnými plemeny rozumných i nerozumných bytostí, dal mu tvar, jejž zachytil v mapách, dal mu jazyky i písmo. V Silmarillionu jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu. Součástí této historie je i povstání nepřítele, zosobnění temné moci, který se ve své pýše postaví moudrosti a dobru, je sice poražen, ale znovu se vzmůže a vrací.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: ekniha , Argo

The Silmarillion , 1977

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Na čtení trochu náročnější soubor příběhů, po jejichž přečtení ovšem trpělivého čtenáře odmění krásným rozšířením tohoto kouzelného světa a ještě více nás utvrdí v tom, jak moc to měl vše Tolkien vlastně promyšlené.

vitaly0472
19.01.2018 4 z 5

Četl jsem s otevřenou Wikipedii a zápisníkem. Jinak jste ztraceni. Nemohu to nazvat alternativou k Bibli. Biblické evangelium, nebo chválu v Žalmech nemohla zatím žádná kniha nahradit. Ale jako varianta mytu stvořeni hodně zajímavé, vytříbené. Další popis, po mýtu stvoření, můžeme přirovnat k jedné části Bible, k historii židovského národu. Jen s tím rozdílem, že se Silmarilion čte mnohem lépe.

embi
11.01.2018 5 z 5

Zamilovala jsem se, zase. Po Pánovi prstenů, Hobitovi, Húrinových dětech z mého pohledu to nejlepší, co jsem (skoro se mi chce napsat nejen) od Tolkiena četla. Spousta věcí z předchozích děl a filmů najednou v paměti zapadala do sebe. Doma teď zavládne, na chvíli, klid a mír. Ustanou chvalozpěvy, popisy vztahů mezi rody a postavami, cestováním prstem po mapě, dohady o tom, jak to možná mohlo být kdyby ten a ten (ne)udělal to a to. Ale jen na chvíli. Než si to dám v kompletu celé zase znovu...

ArraroaEnderr
10.01.2018 5 z 5

Neuvěřitelný svět Středozemě má ještě neuvěřitelnější minulost! Každý, kdo si myslel, že jsou elfové dokonalí, nahlédne do jejich životů, které jsou,
k velkému úžasu všech, poměrně povýšené (až povrchní a pyšné), plné nenávisti. Nechci je ale nijak shazovat, a tak přidám i hrdou nebojácnost, naději, odhodlání a odvahu. Tajuplný a nesmírně poutavý dej nedovolí vytrvalým čtenářům odtrhnout zrak od stránek.

Za mě jednoznačně nejlepší dílo Tolkiena, i když mu Hobit svým vtipem šlape na paty, Silmarillion bude vždy tím Jediným, co se v mém knižním světě nazývá Král.

Ps.: Nebojte se množství jmen - od toho tu je krásný rejstřík, který postavu připomene ;)

Mathrael
31.12.2017 4 z 5

Na Silmarillion jsem sáhl jako skutečně vášnivý Tolkienův čtenář. Mé zážitky z knížky jsou rozpoluplné. Knížka je velice zajímavá, příběhy skvělé, opravdu respekt za tu promyšlenost celého světa.
Avšak knížka byla velice náročná na čtení, ať už z počátku popisování vzniku světa, obecně jak popisování nového náboženství, pak neskutečné množství jmen, datací, lehko jste se ztratili.
Knížka byla opravdu úžasná, ale protože jsem nad Silmarillionem strávil fakt hodně času a nemohu říct, že jsem ho četl se zadrženým dechem či jsem se pokaždé těšil až ses zas k Silmarillionu vrátim, nemohu dát 5 hvězdiček.

Aati
16.12.2017 5 z 5

Tuto knížku si nemůže čtenář vzít a očekávat takové to "klasické čtení". Silmarillion je totiž plný jmen, údajů a (krásných) legend a příběhů. V tom obrovském kvantu informací se člověk, který se až tak moc o Tolkienovo dílo (konkrétně Pán prstenů, Hobit) nezajímá nebo jej nečetl, jistojistě ztratí a může se začít nudit. Proto doporučuju spíše lidem, pro které je Tolkien srdeční záležitostí, protože po přečtení tohoto klenotu už nebudete mít pochyb o tom, že autor byl geniální.

Shindo
13.12.2017 5 z 5

Naozaj náročná kniha, prišla mi možno ešte náročnejšia, než samotný Pán prstenov. Chce to teda pevné nervy a nejaký ten "tolkienovský základ" a znalosti, na ktorých možno stavať aby si človek knihu naplno vychutnal a pochopil súvislosti. Holt to asi nie je nenáročné čítanie k čajíčku pred spaním.

cat5
24.11.2017 5 z 5

Mistrovské dílo. Není třeba cokoliv dodávat. Chtěla bych to číst pořád a pořád dokola. Kéž by tak na to byl čas. Pro mě se jedná o skutečnost. Ať si říká kdo chce, co chce. Je to natolik dokonalé, že si Tolkien prostě vymyslet nemohl.

Elieneth
20.11.2017 5 z 5

Číst tuto knihu bez znalostí předchozího díla autora by bylo jistě velmi náročné a zřejmě by zde nedošlo k pochopení ze strany čtenáře. Velmi se mi ale líbí jako ucelení celkového obrazu Středozemě, které je popisováno prostřednictvím pověstí a bájí.

Ája27
15.11.2017 5 z 5

Těžké čtení, nicméně pro doplnění informací pro zaníceného čtenáře všech příběhů Středozemě nutné. :)

managalante
13.11.2017 4 z 5

Silmarillion byl pro mne opravdu čtenářský oříšek. Dlouho mi trvalo, než jsem se knihou prokousal ke konci. Tím však nechci nějak hanit neobyčejně vynikající nápad autora a to co ve své fantasii dokázal vymyslet. Jen jsem si dílo neužil, jak asi většina tolkienovských fandů. :)

Hubertus
10.11.2017 5 z 5

Po přečtení Hobita a Pána Prstenů jsem z Tolkiena moc nadšený nebyl. Po přečtení Silmarillionu už ale chápu, co na něm všichni mají. Ukázalo se jak je Středozemě komplexní svět a fantasy celkově. Všechno do sebe perfektně zapadá. Pro mě určitě nejlepší Tolkienovo dílo. Doufám, že se jednou dočká zfilmovaní.

ales1191
23.10.2017 5 z 5

Co můžu říct, proste Středozem miluji a tohle jsou velmi krásné příběhy. Ještě mě čekají Hůrinovi deti :) Pro milovníky Středozemě určitě doporučená literatura ♥

Monini
13.10.2017 5 z 5

Tolkien byl prostě génius. Po přečtení najednou vidím celý svět Středozemě úplně jinak, všechno do sebe zapadlo jako puzzle. Pro fanoušky fantasy je toto dílo nezbytné, jen nečekejte, že to bude odpočinková četba, dílo je velmi složité.

Precim
11.09.2017 5 z 5

Bezesporu nejkrásnější a nejpropracovanější z Tolkienových děl. Odkryje vám spoustu tajemství Tolkienova světa a donutí vás přemýšlet, jak něco takového mohlo vzniknout.

Dyaebl
05.09.2017 5 z 5

Toto je velmi unikátní počin ve světě fantasy. Není zde a pravděpodobně už ani nebude nikdo, kdo by stvořil něco takhle propracovaného, krásného a především originálního. Plného lásky a nenávisti, věrnosti a hříchu a chtíče...
O tomto díle by se daly psát eseje, ale ty už jsou napsané lidmi přede mnou a tak mi nezbývá než vyjádřit smutek nad tím, že Silmarillion nebyl napsán a nalezen před biblí, to bychom totiž místo Boha uctívali velkého Eru Ilúvatara, neboť přiznejme si to.
Toto dílo je opravdu alternativní biblí.

vejmel
16.08.2017 5 z 5

Jsou to originální variace na povětšinou severskou mytologii, ale jsou naprosto kouzelné. Podle komentářů se většině lidí nejvíc líbí příběh Berena a Lúthien, já na příběhy o velké lásce moc nejsem, mě spíše oslovil příběh Túrina.
Při popisech bitev má duše militaristy přímo zaplesala.
Marně přemýšlím, co je vlastně na téhle knize špatně.

david6817
11.08.2017 5 z 5

Časť o Berenovi a Lúthien pre mňa najlepšia kapitola tejto krásnej knižky.

Archie
19.07.2017 4 z 5

Krasne a tragicke, sem tam i poucne pribehy. Kouzelny zrod Ardy, pavoucnice Ungoliat, upadek Melkora, Sauron v podobe upira, zlaty drak Glaurung. Hrdinove jako Finrod, Feanor ci Luthien a Beren. Pribehy Valar, pad Numenoru, skryty Gondolin, Temny elf, zrod vzacnych silmarilu, ukovani prstenu. Strasna spousta krasy, ktera se da, postupnych listovanim, treba i letmym navratem k jednomu z pribehu, nasavat prakticky do nekonecna. Tohle proste neni akcni roman, je to spise epicka encyklopedie, soubor baji, zapis historika. A pokud se k Silmarillionu pristupuje s patricnym uvedomenim, jedna se o nadhernou, magickou studnici fantastiky, ktera nema ve svem zpracovanim obdoby. Klanim se a od ted se Silmarillion uz naporad.

puml
18.07.2017 5 z 5

Velice stručně: pro mě osobně nejlepší dílo Tolkiena.

Čtení:
1. jaro 2003