Silmarillion

Silmarillion
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151646/silmarillion-151646.jpg 4 2826 2826

Pán prstenů série

J. R. R. Tolkien stvořil ve své Středozemi celý nový svět, který osídlil rozličnými plemeny rozumných i nerozumných bytostí, dal mu tvar, jejž zachytil v mapách, dal mu jazyky i písmo. V Silmarillionu jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu. Součástí této historie je i povstání nepřítele, zosobnění temné moci, který se ve své pýše postaví moudrosti a dobru, je sice poražen, ale znovu se vzmůže a vrací.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: ekniha , Argo

The Silmarillion , 1977

Terien
29.10.2016 5 z 5

Miluju tuhle knihu :), vždy když se řekne fantasy, představím si Silmarillion.

Rád se toulám po Valinoru a obdivuji stromy Telperion a Laurelin a sleduji jejich záři. Rád navštěvuji Nargothrond v době Finroda Felagunda, patrně nejlaskavějšího z elfů. Mrzí mě pýcha zručného Fëanora a že naslouchal Melkorovi(budoucím Morgothovi) a co vše tím způsobil. čtu o Berenovi Lúthien, Hůrinovi a jeho dětěch. Čtu o zlu co napáchal Morgoth či jeho největší přisluhovač Sauron. A tak dále :) je tam toho moc, děj je proto psán spíše popisně, z povzdálí a nijak rozvláčně, ale stojí to za to.

Kniha začíná vytvořením světa Středozemě, stvoření tam prvních elfů končí jejich posledním odchodem na západ do země bohů Valinoru. Kniha o říších elfů, poté lidí a trpaslíků. Kniha o věčném boji se zlem a nenávistí, o tvoření krásy, ale i o ničení a křivdách.

Zpočátku asi těžké čtení. Moc jmen a rodů, ale v mém vydání byla přítomna mapa a vzadu,rejstřík, rodové stromy elfů a prvních lidí a slovník elfštiny :) čili to dost pomohlo.

Malefisto
23.10.2016 5 z 5

Hobita a Pána prstenů jsem četl před víc jak 15ti lety. Sic jsem to celkem nadšeně přelouskal ale nedal jsem si okolnosti a celý příběh moc do spojitosti. Proto jsem se rozhodl skoro ve 30 letech si dílo Tolkiena pročíst pořádně. A začal jsem od základů, tedy touto knihou. První byl pokus Silmarillion zhruba po stranu 100. Zase jsem však nic nechápal. Proto jsem začal znovu s pomocí map, encyklopedie, internetu a rodových stromů. Najednou se mi informace začaly spojovat a otevřel se úžasný a velmi propracovaný svět, kterému když dopřejete trochu času, Vás absolutně pohltí a uhrane. Skvělé dílo!

xelzax
03.09.2016 5 z 5

Složitá knížka, ale kdo miluje Tolkiena, rád se tím prokouše :)

farao14
02.09.2016 2 z 5

Hodně, ale opravdu hodně jmen a zeměpisných pojmů, až se v tom nedalo vyznat. Hodně matoucí a chvílemi jsem v to měl guláš. Plus vidím v tom, že se čtenář dočte něco o minulosti a historii Strědozemě.

Kris12
22.08.2016 5 z 5

Krásná kniha, příběhy v ní jsou skvělé například Beren a Lúthien se mi velmi líbila. Určitě je dobré si knihu přečíst, dozvíte se spoustu zajímavých detailů. A přiložená mapka je skvělá, pomáhá orientovat se při čtení.

Makrela Liška
08.08.2016 4 z 5

skvělá kniha, jen bych ocenila trochu prostoru na nadechnutí nějakým líčením, či popisem.

Vlastina67
23.07.2016 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si Silmarillion přečetla. Mám ráda, když znám všechny souvislosti a toto byl vlastně úplný začátek. Dozvíme se o Sauronovi a Sarumanovi, kde se vzali balrogové, kdo byla Elbereth, apod. Možná by nebylo od věci přečíst si jí dříve, než Pána prstenů. Zvláště Akallabeth, protože ten (nebo ta :-)) vypráví o Númenorejcích - předcích Aragorna, o Gandalfovi, Elrondovi, paní Galadriel, vzniku Minas Tirith apod. Faktem ale zůstává, že ze začátku to vůbec nebylo lehké čtení - v tom obrovském množství jmen jsem se dost často ztrácela, zvláště, když hrdinové svá jména v průběhu věků měnili.

Michal1999
19.07.2016 3 z 5

Kniha ve mně vyvolala vskutku rozporuplné pocity. Několik míst se mi opravdu hodně líbilo, bohužel ale převažovaly podle mě nezajímavé příběhy s přehršlí nezapamatovatelných jmen...

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Nelehké čtení pro fajnšmekry. Znám dost lidí, kteří tuto knihu po pár stránkách odložili. O to více si vážím toho, že jsem jí přečetl jedním dechem.

koubi
23.05.2016 5 z 5

Opravdu skvělé dílo od Tolkiena. Jen si člověk musí dát pozor, aby se v těch postavách a všelijakých místech neztratil :) Určitě je proto dobré, použít mapu :)

Kostěj
18.05.2016 5 z 5

...a hudba a ozvěna hudby vycházely do Prázdna a ono nebylo prázdné...

Totojsemja
13.05.2016 4 z 5

To, co lidstvu trvalo vytvořit tisíceletí, vytvořil Tolkien za pár let.

Lessana
07.05.2016 3 z 5

Spočiatku som mala problém takpovediac naladiť sa a vôbec začítať sa (vo veľkej miere za to môže miestami kostrbatý a ťažkopádny slovenský preklad). Už som myslela, že knihu odložím na neurčito. Premohla som sa však, veď ide o Tolkiena, a neľutujem, že som sa "prehrýzla" ďalej, keďže príbehy sú čím ďalej zaujímavejšie. V každom prípade však Silmarillion nie je tak "čtivou" knihou ako Hobit či Pán prsteňov... Škoda.

Palorizek85
28.04.2016 5 z 5

Nádherné a barvité pojednání ze Středozemě, které pomůže více pochopit celou zápletku Pána prstenů.

tatjana1737
10.04.2016 5 z 5

Asi bych netvrdila, že jde o Bibli Středozemě, protože Silmarillion (resp. část věnovaná Válce o silmarilly) se věnuje především Noldor a jejich historii v Beleriandu, ostatní Elfové, lidi i trpaslíci, jakož i jiné lokace jsou stranou zájmu vyprávění (i když... Bible také nepojednává o všech lidech, ale jen vyvoleném národu, a geograficky také nezahrnuje celý svět, takže ten příměr je vlastně namístě :-)).

K ruce jsem si vzala Atlas Středozemě, během čtení si dělala výpisky a malovala rodokmeny (jak je řečeno níže, není radno podceňovat jména, protože čtenář pak rychle ztrácí orientaci), a přestože je tento styl četby poněkud pomalý (nechápu svého muže, který čte tak, že si k ruce vezme výkladové slovníky a když jej něco zaujme, odloží knihu a jde si najít příslušné heslo), knihu jsem přečetla velmi rychle a tentokrát si z ní pamatuji i mnohem více než při prvním čtení. Nyní bych dokázala (s občasným nahlédnutím do taháku) děj převyprávět a popsat i příbuzenské vazby postav. Oproti prvnímu čtení však trochu opadal pel onoho okouzlení a totální fascinace světem, který pro mne byl nový.

Všem, kteří s Tolkienem začínají, doporučuji "klasický postup", tzn. začít od Hobita a přes Pána prstenů dojít k Silmarillionu. Pokud by někdo začal posledním jmenovaným, mohl by autora zavrhnout pro přílišnou hutnost, a nebo by se ochudil o kupu věcí, které jsou v PP odkryty (narážím na Válku o prsteny, která je v Silmarillionu jako knize sice stručně, ale zmíněna - zejména co jsou zač některé postavy, které se zprvu zdají být podezřelými, ale pak se ukáže, že jsou víc než jiné...).

Sice jsem si k svátku nechala nadělit ilustrovanou verzi (Ted Nashmith), ale při čtení jsem se z nostalgie vrátila k vydání z roku 1992. A tak se mi podařilo odhalit i tiskovou chybu v příběhu o Túrinu Turambarovi. Z nového vydání jsem se potěšila obrázky a této knížce bych vytkla jen to, že obrázky jsou v knize zařazeny bez ohledu na kapitoly, takže mnohdy jsou vetknuty do příběhu, kterého se netýkají + chybí u nich popisky a odkaz na stránku, ke které se vážou (jako to mají třeba Verneovky).

Po opětovném přečtení Silmarillionu též znovu rehabilituji Petera Jacksona a jeho filmové ztvárnění Hobita a PP, protože zejména u Hobita jsou ve filmu scény, které sice neobsahuje samotná kniha, ale které vycházejí ze znalosti dějin Války o prsten a dějin Středozemě. Nicméně se stále domnívám, že je to příběhu na škodu, protože pokud pak divák naváže trilogií, ochudí se o mnohá překvapivá rozuzlení a pointy (a navíc stále nemohu vytěsnit z hlavy obrázek, jak Galadriel vynáší v náručí Mithrandira z Dol Gulduru...).

Na závěr jen drobnost: protože svazky mezi Eldar a Edain byly výjimečné a v Eruově hudbě měly vždy nějaký účel, pochybuji o tom, že by Kili a Tauriel v sobě našli takové zalíbení, jak nám předkládá filmový Hobit. Trpasličí láska je navíc velmi hamižná (viz dodatky k Návratu krále) a pochybuji, že by se nějaký elf nechal takovým poutem svázat. Nehledě na to, že takový svazek Prvorozených s Aulëho dětmi by vyvolal velikou nelibost Valar a Ilúvatar by pak vyvolal pohromy, které by Středozemi změnily více než svržení Thangorodrim :-).

Luvák
29.03.2016 5 z 5

Nejcennější část díla páně Tolkiena. Jak příběhově, tak především umělecky.

Beltrix
19.03.2016 5 z 5

Baví mě historie i Tolkienovy knihy, proto jsem si samozřejmě oblíbila Silmarillion. Obdivuji jeho komplexnost a krásný jazyk - jak český překlad, tak anglický originál. Monumentálnosti díla (světa), které profesor Tolkien vytvořil, musím vzdát hold.

thera23
04.02.2016 5 z 5

Zrovna jsem tuto knihu dočetla a vrátila se zpátky ze Středozemě... Žasnu nad tím, jak jsou Tolkienova díla propracovaná! Pro ty, kdo knihu ještě nečetli- nezapomeňte pracovat s mapkou a už hned od počátku nepodceňujte orientaci ve jménech ;-). Pomáhají ještě více se vžít do příběhu, ba stát se jejich součástí a proniknout do světa smrtelníku, elfů, trpaslíků či jiných podivuhodných bytostí... Doporučuji!
"Válka dobra se zlem"- setkáváme se s tím dennodenně... Stojí za to žít pro Ilúvatara, je přítomen i v našem světě.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Přečteno až na poněkolikátý pokus, ale stálo to za to. Přináší to člověku opět úplně nový pohled na celou historii Tolkienova světa a zároveň doplňuje spoustu otázek.

Awele
31.01.2016 5 z 5

Ať začnu kdekoli, kdykoli a s jakýmkoli příběhem, vždy mě to znovu chytne. Stokrát a stále poprvé... První setkání s knihou ale bylo velmi rozpačité, paní překladatelka si nedokázala poradit se spoustou jazykových oříšků a češtině vůbec dávala na frak. Originál se mi čte lehčeji. Překvapivě.