Nedokončené příběhy

Nedokončené příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287/bmid_nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4 810 49

Pán prstenů série

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. "Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

Unfinished Tales , 1980

rutto45
28.12.2018 4 z 5

Tolkien opäť dokázal, že nepochádza z tohto sveta. Je to génius. Sami seba sa pýtate, ako mohol nejaký smrtelník vymyslieť niečo tak komplexné? Trochu ma ale mrzelo, že Christopher k niektorým príbehom v poznámkach uviedol aj 1-2 alternatívy, podľa spisov čo našiel po otcovi, čím vytvoril mierny chaos v celkovej predstave histórie Stredozeme a niektoré menšie príbehy sa mi tak domiešali, že už som aj zabudol o čom boli. Jednoznačne nutné prečítať viackrát.

Lolila
06.12.2018 5 z 5

Je to ťažšie čítanie. Určite je potrebné prečítať najskôr Hobita a Pána prsteňov (a možno aj Silmarillion), aby ste sa nestratili v deji. Ale je to neskutočné dielo, premyslené do detailov. Pri čítaní máte dojem, že nejde o vymyslený svet, ale niečo reálne, čo sa naozaj stalo.

iveta3867
12.06.2018 3 z 5

velice těžké čtení, z většiny pouhé konstatování faktů bez většího příběhu.. dočtou asi jen opravdoví fanoušci pána prstenů..

Miro.slav
09.03.2018 5 z 5

Ak sa vám čítal ťažko "Silmarillion", tak toto sa bude čítať ešte ťažšie. Ak sa vám čítal ťažko už samotný "Pán prsteňov", tak po tejto knihe radšej nesiahajte. Ak sa vám však ťažko čítal už "Hobbit", tak potom ste úplne na nesprávnej adrese. Pre všetkých ostatných je táto kniha možnosťou študovať transformáciu celého Tolkienovho mytologického sveta.

Mathrael
31.12.2017 4 z 5

Podobně jak Silmarillion, chápu, že ta roztroušenost k tomu patří. Ale přesto, raději čtu ucelené celky.
To nemění nic na tom, že jednotlivě jsou to prostě úžasná díla.

Shindo
13.12.2017 5 z 5

Ďalší Tolkienov klenot. Keďže však ide o akúsi "nadstavbu" je dobré, ak si človek najprv načíta Pána Prsteňov a Hobbita, nitky sa mu pospájajú a získa tým ucelenejší obraz.

puml
18.09.2017

Kniha je určena spíše pro pokročilejší znalce díla J.R.R.T. a příběhů z Prvního, Druhého a Třetího věku. Ke každému příběhu je komentář syna Christophera. Z četných poznámek je pak patrné, jak rozdílně se některé příběhy vyvíjely a jak se jednotlivé postavy měnily v čase.

Osobně se mi nejvíce líbila Historie Galadriel a Celeborna, ve kterém se dozvíme mnohé o tvůrci prstenů Celebrimborovi a spousty zajímavých informací o Druhém věku Středozemě. Dobrý je také příběh Výpravy k Ereboru, kde je z pozice Gandalfa vysvětleno, jak vůbec narazil na Thorina a jak se celá ta pouť k Hoře narychlo upekla. Zajímavé jsou také závěrečné příspěvky o Istari a Palantírech.

Charlie119
08.07.2017 4 z 5

Je to vlastně rozšířený Silmarillion. Pokud vás tedy bavil, není nic snažšího, než si doplnit vzdělání v posledním zásadnějším díle, které už však z růsných poznámek sestavil Jonhův syn. Příběhy jsou nedodělané, jak vyplývá z názvu, a jejich vyvrchcholení je tedy záležitostí poznámek apod.

PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Škoda že toho Tolkien nestihl víc dokončit.

KaRei
01.09.2016 4 z 5

Super rozšíření k Silmarilionu.
Velice se mi líbila kapitola o Tuorovi (škoda že končí, jakmile je Gondolin na dohled), Númenorském námořním králi, a pak povídání o Drúadanech. Jestli se vám podařilo začíst se do Silmarilionu a máte chuť na další informace o Středozemi, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jen je škoda, že Argo tuto knihu nevydalo také ve formátu jejich ilustrované série.

kuska
05.01.2016 4 z 5

Určitě zajimavé dodatky z tolkienova světa. Myslím, že by zaujala každého milovníka Středozemě. Je pravda, že některé informace bych nemusela vědět, jiné zas byly pro mě zajímavé, prostě každý znalec Středozemě si tam najde to své...

angloumene
23.11.2015 4 z 5

Nedokončené příběhy doporučuji číst až po Silmarilionu. Jedná se vlastně o soubor legend z různých časových období, které jsou o to kouzelnější, když čtenář tuší, k jakým historickým událostem ve Středozemi se vztahují.

Hun
05.10.2015 5 z 5

Z mnoha komentářů tady byste mohli získat dojem, že kniha vás bude frustrovat tím, že začne spoustu příběhů s různými postavami, a pak najednou děj v půlce skončí a vy se nedozvíte, jak vše dopadlo.

Tak to ale není. Spíš jde o části historie, u nichž Tolkien část rozpracoval podrobně, část jen zběžně. Legendy jsou tedy všechny dokončené, jen nejsou všude stejně podrobné. Příběhy se dají číst snadno a nestane se vám, že se nedozvíte, jak to s někým dopadlo, nebojte.

Nejúžasnější je příběh postupného úpadku Númenoru a jeho konečné zkázy za Ar-Pharazôna Zlatého. Tragický, ale nádherný příběh o lidské pýše a jejích následcích. Navíc právě v této legendě nejvíc cítím promítnutí Tolkienových náboženských názorů.

Eigis
18.04.2015 4 z 5

Tolkien rozdělil historii Středozemě do tří věků. Tahle kniha nabízí příběhy z každého z nich. Pro fanouška se jedná o bezesporu zajímavý počin, ale přiznám se že příběhy, které už jsem znal např. ze Silmarillionu, jsem prošel spíše povrchně. Před začátkem čtení je dobré vzít na vědomí, že název knihy ,,Nedokončené příběhy" je víc než výstižný. Je to sbírka rozdělaných prací a podkladů, které autorovi sloužily při psaní Pána prstenů. Vzato kolem a kolem, kniha je sice zajímavá, ale asi bych se bez ní obešel.

Áňa 998
12.04.2015 4 z 5

Výborné pro každého kdo se chce dozvědět o Tolkienovském světa víc.

Torgal
03.03.2015 5 z 5

Táto kniha má význam len pre Tolkienových fanúšikov, obsahuje totiž len útržky príbehov a zaujímavostí, ktoré majster nestihol sfinalizovať, aj tak sa ale jedná fascinujúci text. Informačná hodnota je skrátka tak veľká, že sa povznesiem nad celkovú roztrieštenosť a nekoncepčnosť celej knihy. 9-/10

Alex.Barunka
01.01.2015 5 z 5

Poprvé jsem nedokončené příběhy začala číst ve 14ti, ale nic moc jsem si z toho neodnesla. Nyní, po druhém čtení musím říct, že je to opět další povedený kousek z pera jednoho z největších spisovatelů vůbec.

darthvader77
24.09.2014 5 z 5

Pokud chcete vědět, jak se potkala Galadriel s Celebornem, jak Gandalf pozval trpaslíky na legendární čajový dýchánek u Bilba je tato sbírka příběhů z pera velkého mistra přímo pro vás. Absolutní povinnost pro všechny tolkienofily.

Cacolinka
09.09.2014 5 z 5

Kniha pro opravdové tolkienofily (obyčejný smrtelník se v ní ztratí po přečtení první stránky). Já mám osobně nejraději Húrinovy děti, které později vyšli i jako samostatná kniha. Tenhle příběh a ještě ten o putování Tuora do Gondolinu.
Při čtení celé této knihy člověka až zaráží jak to měl Tolkien všechno do nejmenšího detailu promyšlené. Skoro jako by zaznamenával jen vzpomínky někoho jiného na to, co se kdesi opravdu stalo...

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, příběhy jsou bohužel často opravdu nedokončené, ale přesto strhující. Oceňuji zvláště příbehy Galadriel a Celeborna a přísahy na Isildurově kameni uprostřed Gondoru.

Středozem, Středozemě (Tolkien)

Autoři knihy