Húrinovy děti

Húrinovy děti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/bmid_hurinovy-deti-l0x-426.png 4 1355 165

Pán prstenů série

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Children of Húrin , 2007

Hun
27.08.2015 5 z 5

Může vůbec existovat mocnější a jímavější příběh než tento? Ze všech nádherných vět vybírám tuto:
„Jsi slepý, Morgothe Bauglire, a slepý budeš vždy, protože vždy vidíš jen tmu. Nevíš, co vládne srdcím lidí, a i kdybys věděl, dát bys to nemohl.“

koci.utd
22.08.2015 5 z 5

Ponurý příběh ze Středozemě, který by neměl vynechat žádný Tolkienův fanoušek. Po Silmarillionu celkem příjemné odlehčení.

Jekysek
10.05.2015 5 z 5

Naprosto úžasný příběh, se spoustou jmen a míst, detailně propracovaný... Jeden by nevěřil, že jde o smyšlený svět, je naprosto přesvědčivý.
Túrinův příběh je smutný, prakticky za svůj osud nemůže, ale činí mnoho špatných rozhodnutí a má svou hrdost. Je pár knih, které prostě musejí skončit nešťastně a Húrinovy děti k nim rozhodně patří. Tragično je to, čím mě příběh uchvátil.
Tolkienovo dílo mě nejspíš nikdy nepřestane udivovat. Doporučuji si nejdřív přečíst Silmarillion, aby jste úplně pochopili tu dobu, do níž je děj zasazen.

BUBO26
12.04.2015 5 z 5

Moja obľúbená kniha od Tolkiena, čítal som ju sedemkrát. Nádherný a smutný príbeh a úžasný rozprávačský talent.

Eigis
11.04.2015 5 z 5

Epický příběh s velmi smutným dějem i koncem, který působí jako balada z dávných dob. Děj knihy netvoří kompaktní příběh, ale spíše řadu chronologicky seřazených událostí, které nejsou probírány příliš do hloubky a nesnaží se čtenáře dojmout lacinými triky, ale dávají prostor vlastní fantazii.

Natyna3
27.03.2015 3 z 5

Z počátku jsem měla problém se zorientovat v příběhu, protože se zde vyskytovalo mnoho jmen a názvů, které jsem neznala, ale zanedlouho jsem se do knihy vžila a byla z ní nadšená.. I když je v ní vyprávěn tak smutný příběh..

Ropušák
08.03.2015 5 z 5

Další velmi krásné, ale smutné dílo ze světa Středozemě. Kniha se čte velmi snadno a čtenáře do sebe vtáhne. Doporučuji :)

morticia175
20.02.2015 5 z 5

Veľmi smutný príbeh, ale krásný a plný hlbokých myšlienok...

kulivoko
08.02.2015 5 z 5

Po kazde kapitole mi bylo smutneji cim dal, tim vic. Krasny pribeh, jen ho nedporucuji cist v nedeli, pred rannim vstavanim do prace, v zime a o samote. Jesteze je tu se mnou alespon ten pes, jinak bych asi ze sameho zalu umrel.

merin17
08.02.2015 5 z 5

Smutný, ale přesto krásný příběh... Vynikající dílo z pera vynikajícího spisovatele.

adelv
18.01.2015 5 z 5

Díky bohům za Tolkiena, jak otce, tak syna. Húrinovy děti jsou srdceryvná pověst ze Starých časů, člověk stále doufá a doufá v příznivý konec, ale dočká se jen dalších neštěstí. Nicméně je to krásné dílo a zajisté patří mezi nejlepší příběhy Středozemě.

jirinax16
01.01.2015 5 z 5

Velmi silný příběh :-)

Mercatino
09.11.2014 5 z 5

Už se začínám dostávat do fáze, kdy Tolkienova říše příběhu je pro mne skutečnější, než skutečný svět. Další příběh, kde radost a naděje nemá sebemenší místo. A o tom to je, my věříme, že to dobře dopadne, i když už jsme dočetli příběh a se smutkem zdrceně víme co se stalo...
Ale My přesto všechno máme víru ve Středozem, víme, že Morgoth Bauglir musí prohrát, protože dobro, láska a naděje přátel Středozemě je nekonečná. Jsem připraven se postavit Morgothovi za Středozem.

zelenoockaa
08.11.2014 5 z 5

Další z krásných příběhů středozemě jsem dočetla jedním dechem. Kniha je čtivá a dobře napsaná. Občas jsem se ztratila ve jménech a názvech které se v knize občas mění ale nakonec jsem se vždy zase "našla" a mohla jsem pokračovat. Příběh Húrinovy děti je velmi poutavý ale poměrně depresivní a smutný.

Laureone
24.09.2014 5 z 5

Pre mňa najlepší príbeh zo Stredozeme.

Filatov
11.08.2014 4 z 5

Húrinovy děti jsou typickým tolkienovským příběhem, co si budem vyprávět. Z příběhu přímo dýchá atmosféra dávných věků a vy opravdu čtete legendu nebo snad báji. Středozemě má opravdu ještě velký potenciál a Pánem prstenů nebo Hobitem její obsah není ani z daleka vyčerpán. Christopher Tolkien si musel dát opravdu hodně záležet, aby příběh po svém otci složil dohromady, ale já mám přesto pár výhrad. Jednak mi vadilo až příliš místopisných názvů a stejně tak i mnoho postav nebo jedna postava vystupující pod více jmény, takže člověk někdy ztratil přehled. Druhé co mi vadilo, bylo to, že finále bylo hodně odbyté a smrt draka prostě přišla, ale žádnou gradaci jako při bitvách v Pánovi prstenů jsem necítil a ještě jedna menší vada, kterou jsem zaznamenal byla skutečnost, že název kapitoly velmi často přímo vyzradí děj v dané kapitole, takže napnutí co bude následovat bylo ta tam. I tak jsou Húrinovy děti smutným a tragických příběhem, který stojí za to přečíst a třeba se někdy dočkáme filmové podoby a tím apeluji na Petera Jacksona, kdyby nevěděl co se sebou, až skončí s Hobitem :-)

SONP
28.07.2014 5 z 5

Na rozdíl od Pána Prstenů a nově i Hobita není u Húrinových dětí fantasie čtenáře kontaminována filmem (nic proti nim). Kulisou je potopená země Beleriand a postavy jsou o poznání temnější a rozervanější, než v známějších dílech. Na druhou stranu dílo nedosahuje takového stupně autorovy posedlosti množstvím postav, takže ač je vzadu obligátní rejstřík, nebudete do něj nahlížet každých pět minut jako u Sillmarilionu, což je jistě pro čtenáře klad. Pro každého fanouška Středozemě by měla být povinnost tuto knihu znát a přečíst. ****1/2 - půl hvězdičky jsem srazil za to, že dílo není delší, i tak je úžasné, co dokáže Ch. Tolkien z té hory otcových papírů (sám mám tátu vědce a vím, jak to může vypadat) vydolovat za skvosty

xxDawexx
16.07.2014 5 z 5

Co můžeme vidět v Hobitovi nebo v Pánovi Prstenů, to je vlastně jen slabý odvar. Ne rozsahem, ne stylem psaní, vůbec ničím takovým. Ale představte si svět, kdy Sauron - tak nebezpečná postava, která plánovala ve třetím věku podmanit celý svět - byl v minulosti jen něčí služebník, kdy Šmak - veliký a hrozivý drak ze severu - rozhodně nebyl dříve jediným svého druhu, představte si svět, kterému vládne něco mnohem temnějšího a strašnějšího - a to rovnou jeden ze synů Stvořitele.

A pokud v dobách Šmaka mohl po světě sám cestovat "relativně v klidu" Bilbo se svou družinou nebo v dobách Saurona cestoval "relativně v klidu" Frodo, co to muselo být za člověka, který se vydal do tohoto světa, mnohem, mnohem temnějšího a nebezpečnějšího než jak ho známe v pozdějších věcích? Byl to Túrin, Húrinův syn, který se všemožně snaží uniknout sudbě, kterou kdysi Morghot uvalil na všechny Húrinovy děti. A když na vás sešle kletbu jeden z Valar, o zápletku je postaráno - a je opravdu na co se těšit. Směle do čtení.

Evik30
10.06.2014 4 z 5

Kvalitně napsaný příběh z pera Tolkiena. Smutný, ale o to reálnější. Ponurý svět Středozemě se všemi nástrahami. Příběh nekončí dobře, ale u této knihy se to dá předpokládat. Četla jsem ji sice delší dobu s přestávkama, ale jinak mě kniha docela bavila. I mého přítele kterému jsem ji předčítala. Pán prstenů a Hobit je zase úplně o něčem jiném.
Teď se začteme do Čarovné říše.

sackettboy
08.06.2014 4 z 5

Po veľmi dlhej dobe niečo zo sveta LOTR a aj keď som bol z predslovu a úvodu úplne mimo nakoniec to bolo veľmi pútavé a tragické ... ďalší kvalitný príbeh od Tolkiena.

draci elfové Středozem, Středozemě (Tolkien) skřeti

Autoři knihy