Padající muž

Padající muž https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3510/bmid_padajici-muz-zTt-3510.jpg 3 69 4

Poprvé se na scéně objevuje právník Keit, který dorazí 11. září odpoledne do bytu své bývalé partnerky celý zakrvácený, špinavý a šokovaný. Šokovaná je pochopitelně i ona, protože už ví, co se stalo. Několik dnů po útocích není v chaosu jen město, služby, doprava, obchody, ale také lidé. Autor se věnuje především psychologii odloučeného manželského páru a jejich synovi. Keith už se do zaměstnání nikdy nevrátil. Podruhé je vypravěčem mladý Arab Hammad, jeden z těch, kteří se v Americe zúčastnili výcvikového programu pro pilotování letadel. Právě jeho očima spatříme hrůzný čin: to on pilotuje letadlo, které narazí do Severní věže. Potřetí se ocitáme znovu ve středu dění, ale z jiné strany: ve věži, právě když se k ní blíží letadlo… DeLillo nezaměnitelným způsobem zachycuje nejrůznější, často protikladné aspekty moderní reality, hlavně všeprostupující pocit paranoie a nesmiřitelný konflikt mezi jedincem a moderní technologií. Kritika román hodnotí jako jedno z nejlepších děl o 9/11 a vrchol autorovy tvorby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Falling Man , 2007

miuk
11.04.2019 2 z 5

Kniha mne neoslovila, dlouho mi trvlao se začíst. Jednotlivé dialogy a situace se dají, ale jako celek ze mě ne.

Wrent
28.07.2016 3 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy dostal a nikdy jsem si nepřipadal, úplně zažraný. Navíc mi velkou část knihy tak trochu unikal její smysl, dokud jsem na konci v Keitově hazardním opojení nepochopil, že jde hlavně o zmar a zároveň obyčejnou každodennost, které se nevyhnutelně objeví i po přežitém smrtelném útoku. V tu chvíli jsem si také začal užívat překotné chrlení "myšlenek" hlavních hrdinů a začal na knihu nahlížet naopak docela pozitivně.

gfdsa123
11.08.2013 2 z 5

Zpočátku jsem myslela, že každá část bude líčena z pohladu jednoho učastníka, takže mi pár stránek trvalo, než jsem se zorientovala ve stylu. Dialogy nejsou pro mě nic moc, ale některé pasáže, hlavně ty o pocitech a myšlenkách jsou k zamyšlení. Zobrazení času na konci knihy bych dala mínus, ale jinak zajímavé počtení.

Bolkonská
11.07.2012 3 z 5

Zajímavé téma i zpracování, velmi dobré opisy a klasicky delillovsky "míjivé" dialogy. Každopádně ty scény, kde se na věc díváme z pohledu toho teroristu, celkově knihu dost oslabují; to se DeLillo trochu přepočítal.
Nicméně stojí za přečtení - pro velmi živý obraz toho, jak to pro běžného obyvatele New Yorku vypadalo během 09/11 útoků i pár týdnů po nich. Zajímavější než cokoliv jiného, co jsem k tématu četla.