Otázka za deset

Otázka za deset https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138056/otazka-za-deset-138056.jpg 4 172 39

Vtipné retro od autora bestselleru Jeden den o tom, že láska i hory přenáší. Píše se polovina osmdesátých let a vysokoškolský student Brian Jackson se přihlásí do televizní vědomostní soutěže -- je to koneckonců mladý muž s přehledem. Tam se však zakouká do své spolusoutěžící, nadějeplné filmové herečky Alice Harbinsonové, která však jeho milostné spády neopětuje. Brian si tedy umíní soutěž stůj co stůj vyhrát, protože, jak každý ví, muži vybavenému encyklopedickými znalostmi žádná žena neodolá.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Argo

Starter for Ten , 2003

bigfoot15
17.06.2015 4 z 5

Nádherná kniha :). Bavila mě od začátku až dokonce, určitě si přečtu i další autorovy knihy.
Pro zvědavce a nadšence této knihy - ano, je i filmové zpracování:

(Zatím jsem film neviděla, ale mám to v plánu :))

..knihu určitě doporučuji! :)

Kočičáci
02.01.2015 3 z 5

Bohužel se musím přidat k menšině :-( ač mě to mrzí, protože jsem se na knihu těšila... Já jsem se až tak nebavila, spíše jsem se knihou úsměvně prokousávala, a jediné wow přišlo u překvapivého závěru kvízu.
Ze zásady knihy neporovnávám, razím názor, že každá je opravdu originál, ani nemívám přemrštěná očekávání, ale asi jsem od Davida Nichollse po přečtení knihy Jeden den čekala něco víc...tak snad příště.

Burák
22.10.2014 5 z 5

Původně jsem si chtěla v knihovně půjčit od Nichollse Jeden den, ale byla půjčená, tak jsem z nouze sáhla po Otázce za deset. A víte co? Bylo to skvělé. Přesně se mi ztrefila do vkusu i do nálady. I když je to žánrově úplně jinde.
Knížka je moc čtivá a opravdu vtipná - ale zas ne žádná veselá řachanda.
I když se děj odehrává v 80. letech, téma je nadčasové a že neznáte dobový společenský a politický kontext, nijak nevadí.
Hodně se mi nabízí srovnání s Kdo chytá v žitě. Ta sice pro mě stále zůstává naprostou jedničkou, ale Nicholls z toho určitě vychází se ctí.
Těším se na jeho další literární počiny.Někde jsem taky četla, že podle knížky vznikl před pár lety i film, tak se taky pokusím dohledat.
Za mě 90 % a přidávám do Doporučených.

vaili
29.05.2014 4 z 5

Tak vtipné čtení ano....ale jak se píše na obálce..neskutečně zábavné, tak to ani ne :) občas se spíše cítíte trapně za hlavního hrdinu, ale vcelku dobré :)

magnolia
15.02.2014 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala nedůvěřivě, o to více se mi líbila. Moc dobře se četla, byla vtipná (místy velmi), ale nejen to. Líbila se mi o mnoho víc než např. Hledání Aljašky, která je také o studentském životě. To, že se odehrává v 80.letech vůbec nevadí, není to podstatné. Doporučuji! (A otázky s odpovědí na začátku každé kapitoly jsem nejdříve přeskakovala, ale mají smysl a vztahují se k následujícímu ději jako taková vtipná poznámka)

Melanka
10.02.2014 4 z 5

Příjemné veselé čtení. Zase jsem si uvědomila, že bych nechtěla být znovu mladá a řešit sebe a vztahy kolem.

bookcase
05.02.2014 4 z 5

Úplně něco jiného než Jeden den. Docela mě to bavilo, hrdina byl sice někdy až moc vtipný, mohl trošku ubrat, ale jinak se dalo. Připomínal mi Adriana Molea.

mySaints
30.11.2013 3 z 5

Ze začátku jsem smála jak blázen, ale pak už mi přišlo, že autor přehrává a chce být vtipný za každou cenu. Některé scény opravdu přehnal (jako například to, že hlavní hrdina byl neustále "pod parou" nebo to, že se pořád ztrapňuje - vím, že je to účel knihy, ale bylo to až moc nereálné). Celkově to ovšem průšvih nebyl, pár večerů jsem se nad knihou opravdu bavila, ale Jeden den to určitě nepřekoná. Kdo ví, zda autor někdy ještě napíše lepší knihu.

bosorka
16.11.2013 5 z 5

Musím zkopírovat recenzní citát z obálky knihy: Neskutečně zábavné... Tato dvě slova vystihují knížku jak nic jiného, dlouho jsem se tak nepobavila a měla jsem co dělat, abych se v mhd občas nesmála nahlas.

Aliii
01.11.2013 4 z 5

Čtení spíše úsměvné než k popukání, i když jsem se na několika místech smála i nahlas. Časem určitě zkusím i některou další knihu od tohoto autora.

HanaNov
04.08.2013 5 z 5

Tak takhle nevtíravě vtipnou knížku jsem dlouho nečetla. Kdo nehledá nic náročného, spíš odpočinkového, Otázka za deset je jasnou volbou. Moc často se mi nestává, abych se u čtení zasmála nahlas.
Otázka za deset je diametrálně odlišná kniha od Nichollsova Jednoho dne jak námětem, tak i stylem vyprávěním (sice jiná, leč stejně dobrá). Je to lehké, příjemné čtení, které potěší a donutí zavzpomínat (já osobně jsem se několikrát přistihla, že popisované situace a charaktery moc dobře poznávám):-)
Opravdu jsem dobře bavila, doslva jsem text hltala a prožívala jsem příběh spolu s hlavním hrdinou, navíc skloubení s kvízovými otázkami v úvodu každé kapitoly je zábavné a netradiční:-) Stejně jako Jeden den byl prostě "jiný", tak i Otázka za deset je prostě nevšední - má nápad, lehkost, nadhled...

stopni
24.07.2013 2 z 5

V porovnání s předchozím románem Jeden den lze sledovat u Otázky za deset dost podprůměrný příběh, kterému chybí kvalita a síla...Během čtení jsem se dost nudila, protože celý příběh je postaven jen na vztahu Brian - Alice, ale i přesto čtenář už od začátku ví, jak vše dopadne, resp. s kým Brian skončí....Velice mě knížka zklamala, čekala jsem od ní větší čtenářský zážitek....

Verun
27.05.2013 4 z 5

Doporučuji k přečtení, každý zavzpomíná na svoje mládí a dospívání, psáno s lehkostí a s humorem.

Jiitush
24.05.2013 5 z 5

skvělá knížka, už aby byly další překlady Nichollsových knih :)

medvěd
30.04.2013 5 z 5

Velká zábava. Naposledy jsem tak bavil u tajného deníku .....

simonabr
03.04.2013 5 z 5

Milý, čtivý a vtipný retro příběh, který pohladí na duši. Už se těším na autorovu další knihu.

asam
23.03.2013 5 z 5

Vtipné čtení. Vrátila jsem se ve vzpomínkách do svých studentských let, kdy jeden večírek stíhal druhý, všechno bylo poprvé, všechno jsme chtěli změnit, někdy jsme se nevyznali sami v sobě. Jak to zpívá M. Prokop " to bejvávaly na koleji časy, když ráno začal večírek..."Samozřejmě jako děvče to vidím trochu z jiného pohledu než Brian, ale bylo to nádherné
Trochu stránek bych v knížce vynechala, někdy bylo toho piva a toniku s ginem až moc. Překvapující závěr. Myslím, že vysokoškolákům , bydlícím na koleji se knížka bude líbit, třeba jim to připomene dobu jejich studia.

Greg25
22.03.2013 4 z 5

David Nicholls píše svižným, živým, hravým a ironickým jazykem a otázka za Deset je toho jasným dokladem. Knize bere dech jediný zádrhel, a tím je poněkud zkratkovitý konec, který trochu skřípá nedotažeností, dvacet stran navíc s lepším vykreslením by neškodilo. Jinak ale perfektní zábavné čtení s výborně vykreslenými charaktery a s dynamickými dialogy prosycenými nesčetnými narážkami na kulturu. 85%

Michelle93
14.01.2013 5 z 5

Skvělá knížka :) velice vtipná a hlavně čtivá:)

zfilmováno humoristické romány anglický humor

David Nicholls
britská, 1966
2011  85%Jeden den
2012  73%Otázka za deset
2015  82%Tři na cestě
2013  68%Záskok

Kniha Otázka za deset je v