Osvobození

Osvobození https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442789/bmid_osvobozeni-jf6-442789.jpg 4 206 80

V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ovšem během nacistické okupace nedokázala stát stranou a jako čím dál slavnější a hlavně nepolapitelnější Bílá myš se stala německým silám trnem v oku. Když byla odhalena, musela uprchnout do Anglie, zatímco jejího manžela Henriho zadrželo gestapo. Nancy se však nikdy nevzdává - po tvrdém výcviku se vrací do esesáky a gestapáky zamořené Francie, aby pomohla osvobodit svůj nový domov i milovaného Henriho...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Liberation , 2020

Artep5244
01.01.2021 4 z 5

Nancy Wakeová, alias Bílá myš, je bezesporu pozoruhodnou historickou postavou. Nikdy před tím jsem o ní neslyšela, tudíž jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou a po jejím přečtení mě přiměla si o této ženě najít více informací.
Když jsem si přečetla anotaci knihy říkala jsem si, že to bude sakra dobrý román, jistě čtivý, silný a emotivní. Bohužel na mě působil jaksi stroze. Některé situace by se podle mě daly barvitěji vylíčit. Možná by jen stačilo dodat jim trochu víc šťávy a nemělo by to chybu.
Škoda, že si autoři s příběhem více nepohráli, rozhodně by si to zasloužil.

Marekh
29.12.2020 4 z 5

Tuto knihu mi darovala Dana Goliášová za což ji děkuji. Kniha je založena na skutečných událostech NANCY WAKEOVÉ, která byla špiónkou během 2. světové války. Němci ji přezdívali „Bílá myš.“ Knihu napsali 2 autoři – DARBY KEALEY a IMOGEN ROBERTSONOVÁ. Jméno IMOGEN KEALEY je pseudonym vytvořený z těchto jmen. Autoři v Historické poznámce v závěru knihy uvedli, že „upravili data, časovou posloupnost události, přidali některé epizody, vypustili určité postavy a z jiných zase vytvořili složené postavy.“ Každopádně žena jménem Nancy Wakeová skutečně žila a je obdivuhodné, co všechno dokázala.

Příběh je zajímavý a musím říci, že mne překvapilo, jakým stylem je kniha napsána. Neočekával jsem, že se v knize bude vyskytovat humor, ale Nancy vypouštěla častokrát hlášky, které byly úsměvné. Byla svá, pro ostré slovo nešla daleko, pokud cítila, že na ní někdo útočí neprávem, nebála se a často se pouštěla do nebezpečných vojenských misí. Dokázala si vydobýt autoritu mezi muži, a to se mi na ní líbilo. Někdy si dala skleničku něčeho ostřejšího a občas provedla nějaké ztřeštěnosti. Kniha je psána s lehkostí a volněji oproti jiným knihám z 2. světové války, které jsem přečetl, a to rozhodně není na škodu. Samozřejmě se v ní vyskytují akční a napínavé scény a smutné okamžiky, které čtenáře dojmou, ale úsměvnými momenty, které jsou v knize zastoupeny, se alespoň vyváží utrpení a zvěrstva, která páchali Němci. Myslím si, že kniha bude cílit spíše na ženské publikum stylem, jak tuto knihu autoři pojali včetně popisů akčních scén. Někdy to na mě působilo, že se chová Nancy jako James Bond, který zvládne přestát všechna nebezpečí a nic se mu nemůže stát, dokáže zatočit se všemi padouchy a příliš jednoduše ze všeho vyvázne. Ale s takovým cílem asi autoři zamýšleli knihu napsat. Skutečností je, že Nancy musela projít těžkými chvílemi během 2. světové války a často riskovala život, nestáhla se do kouta a nečekala, jak to všechno dopadne, ale naopak bojovala, jak nejlépe dovedla a přiložila ruku k dílu, aby co nejrychleji skončila 2. světová válka a všechno se navrátilo tak, jak tomu bývalo v minulosti.

Určitě jsem rád, že jsem si knihu mohl přečíst a dozvědět se informace o Nancy Wakeové a jejím působení v odboji. Určitě patří dík autorům, že tuto knihu zpracovali a čtenáři se tak můžou dozvědět o této statečné ženě, kterou nepochybně byla. Oceňuji, že se v závěru knihy nachází HISTORICKÁ POZNÁMKA, ve které se čtenář dočte další podrobnosti z jejího života. Budu zvědavý na film, který bude podle této knihy natočený. Knihu hodnotím na 80 %.

MirijamFrankl
22.12.2020 4 z 5

Na knize bylo hodně znát, že příběh se stane předlohou pro film, ale to podle mého vůbec nevadilo. Ba naopak, četl se snadno, jednotlivé scény čtenáři doslova rozkvétaly před očima. Některé detaily byly možná přeci jen příliš viditelně "filmové", na první pohled domyšlené autory, dle mého názoru však šlo o napínavou četbu, u níž jsem si odpočinula a pobavila se, takže já knihu doporučuji.

zdehan
28.11.2020 5 z 5

Kniha na to že byla s války a popisuje to žena byla moc pěkná četla se jedním dechem mužu doporučit,

bábuška
27.11.2020 5 z 5

Námětově dost podobný děj ze stejného období jako kniha Slavík. Přestože příběh vyprávěný dvěma autory, byl ucelený a podán syrovým stylem, je čtivý až do konce. Už jenom to, že se jednalo o osoby skutečné, literárně upravené, byla to četba opravdu poutavá, připomínala krajinu částečně známou a dokážeme se vžít do doby vzdálené, ale s obyvateli i s těmi, kteří se přímo zúčastnili bojových akcí, jako bychom to prožívali vše s nimi. Tolik mě kniha oslovila.

st18321
24.11.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si na styl psaní zvykl, ale pak už mě příběh uchvátil až do konce. Likvidace nácků mě asi nikdy neomrzí. Opravdu napínavé čtení. Kdo se zajímá o WWII můžu vřele doporučit.

Laviedete
20.11.2020 5 z 5

Chvilku mi trvalo se do románu začíst, ale po pár úvodních kapitolách nabral na rychlosti a strhujícím příběhu. Nakonec to byly dva dlouhé večery až do noci, protože nešlo knihu odložit.

HanulkaK.
19.11.2020 3 z 5

Kdyby se dalo dát 3,5 hvězdičky, dala bych je, celkově dobrá kniha, ale možná to bylo tím, že ji napsali dva lidé společně, připadalo mi to takové neucelené, stylově zvláštní... Chvílemi úplně nevýrazné, unylé, pak zase velice poutavé...

lištička123
19.11.2020 4 z 5

Moc pěkná a zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Nedávám plný počet, protože si myslím, že strop je ještě kousek výš.

evasamankova
02.11.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu jedině doporučit.

bergle
01.11.2020 5 z 5

Osvobození je kniha o 2 světové válce z pohledu ženy, je dle skutečné události s úpravami pro knihu. Moc pěkná kniha, já bych ji klidně zařadila do TOP 10 knih které jsem četla. Určitě mohu jen doporučit.

Xaveza
28.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Výborný příběh a ještě dle skutečné události. Po otevření knihy...jsem nejedla...nepila...protože jsem byla ve Francii s Nancy....víc takových knih.

Mlsnákočka
28.10.2020 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Podle anotací má jít o strhující příběh jedné z největších hrdinek 2. světové války Nancy Wakeové, řečené Bílá myš. Nesedl mi styl vyprávění ani hlavní hrdinka. Neztotožnila jsem se s ní. To by se u knihy nemělo stát. Celé mně to přišlo jako převyprávění nějakého příběhu bez kouska citu a emocí. Ráda bych dala více hvězdiček, ale vůči ostatním knížkám by to nebylo fér.

Denisa.knizky
25.10.2020 4 z 5

Silny pribeh o obdovuhodne vuli, neobycejne odvaze a mozna az posetile touze neco zmenit, bohuzel i za cenu velkych osobnich ztrat. Jen diky temto pribehum, zaplat panbuh ne zcela ojedinelym ac velmi vyjimecnym, mame privilegium zit alespon v takovem svete v jakem zijeme, sice neidealnim ale zcela jiste lepsim nez ten, ktery je popisovan v tomto silnem a smutnem pribehu. Za sebe dekuji vsem tem, kteri se zrekli vlastniho pohodli a mezi vlastnim zivotem a zivotem a idealy spolecnosti si vybrali spolecnost, obdivuhodne a nemelo by se zapomenout. Bojim se, ze od druhe svetove valky a od revoluci behem padu komunismu zijeme v dobe, kdy takoveto osobnosti budeme opet potrebovat.
Pribeh je psan velmi ctive, samozrejme vyzdvihuje nejen odvahu jednotlivce ale i fakt, ze se jedna o zenu v temer vyhradne muzskem kolektivu. O to impresivnejsi pociny spionky Nancy jsou. Pribeh se cte velmi rychle a doporucuji tem, kteri jiz o teto tematice zakladni povedomi maji a chteji se podivat na druhou svetovou valku troche z jineho uhlu pohledu.

kalinkacz
25.10.2020 4 z 5

Přiznám se, že knihy z druhé světové války už vůbec nečtu tolik jako dříve.. Přehlcenost trhu jde znát... Ale i přesto po některé knihy z tohoto období dějin sáhnu, protože mě něčím zaujmou nebo na mě působí tak, že přináší něco, co tu ještě nebylo.. Osvobození vypráví příběh o skutečné hrdince z druhé světové války, o které jsem doteď neslyšela a do byl můj důvod, proč jsem po knize sáhla... Příběh byl skvělý, to ne že ne... Četla jsem i lepší, ale rozhodně stál za to... Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a tam byla znát o to více jediná vada na této knize - rychlý překlad... Kniha u nás vyšla pár měsíců po originále a když jsem to vše slyšela, tak ten slabý překlad byl o to víc znát... Ale jinak mohu doporučit...

katallinka
23.10.2020 3 z 5

Hodně zajímavý příběh, ale měla jsem pocit, že jsem už něco dost podobného četla. Bohužel hlavní hrdinka byla nesympatická a příběh vylíčen hodně ploše, žádná z postav mě nijak nezasáhla. Nelituji přečtení, ale čekala jsem mnohem víc.

Anie94
18.10.2020 3 z 5

Na knížce se mi hlavně líbilo, že byť je to období druhé světové války, takže jako hlavní téma zde nefiguruje koncentrační tábor. Což je fajn. Já mám sice knihy z období druhé světové války hodně ráda, ale už mi přijde, že na knižním trhu je tohoto tématu prostě už moc. Ano, je důležité o tom mluvit, ale za druhé války se toho dělo hodně, a je škoda, že ostatní události jsou tímto tématem tak nějak zastíněné.

Celkově mi ale styl vyprávění v knížce moc nesedl. Nevím, zda je to způsobeno tím jak je knížka napsaná nebo tím překladem. Příběh byl zbytečně zrychlený, což byla hrozně velká škoda pro děj. Děj byl podán příliš věcně, nekonaly se tam žádné dojemné scény. Kniha ve mě při čtení nevyvolávala žádné emoce, přestože ten příběh by na to určitě měl.

Na konci v doslovu mě trošku zarazilo to, že se tam píše o tom, že události v knížce byli trošku pozměněné. Což podle mě moc dobře není, když se jedná o knížku, která byla napsaná na motivy skutečné postavy a skutečného historického období.

Adusa68
30.09.2020 3 z 5

Zajímavý příběh se silnou hlavní hrdinkou, kterou nesmírně obdivuji. Nějak mi ale nesedl styl vyprávění a použitý jazyk. Nevím, jestli to bylo překladem, nebo je to takhle i v anglickém originále, ale u tohoto typu příběhu bych očekávala trochu jiný jazyk (asi jsem konzerva, bohužel). Upřímně se těším na filmové zpracování, pokud nějaké bude. Myslím si, že ten příběh víc vynikne.

Sabča92
21.09.2020 3 z 5

Nancy byla velmi odvážná žena, která riskovala denně svůj život. Její pozdější osudy jsou velmi napínavé a je až s podivem, že všechno zvládla, tak jak zvládla. Žena to v té době neměla jednoduché, a žena jako Nancy, tvrdá, rázná a odvážná už vůbec ne. Nancy nikdo nedonutil, aby zůstala skryta v koutě, šla si za svým.
Příběh jedné ženy, která tvrdě šla proti celé armádě německé říše. Je bohužel smutné, že jsem o této ženě doposud nikde neslyšela, přestože její činy by měli být známé. V této knize nenajdete ani ždibec hrůz z koncentračních táborů, což je rozhodně příjemnou změnou. niha láká i na romantickou linku mezi Nancy a Henrim, ale na mě osobně cit nijak nezapůsobil. Hned v úvodu jsou oba manželé násilně odděleni, takže nemáme ani možnost jejich vztahu přihlížet, takže je pravda, že vidíme pouze jejich odloučení, ale přesto jsem ze stran lásku necítila. Celkově musím říct, že kniha není moc emotivní, ani z řady příběhu, ani z řad toho, co čtenáři předhodí. Právě proto si ale zaslouží pochvalu, neboť necílí na city, ale události.

LiKa00
16.09.2020 5 z 5

Mně se teda kniha velmi líbila. Mnohými odsuzované hrdinčino chování, mi naopak nevadilo a líbilo se mi. Kniha byla velmi zajímavá, četla jsem hodně knih z druhé světové války, ale většinu, z prostředí koncentračních táborů, tudíž jsem si moc ráda přečetla knihu jinak zaměřenou a z jiného prostředí a pohledu. Moc ty všechny lidi obdivuji, od vojáků až po odbojáře, kvůli kterým máme to, co máme.