Osvienčimská uspávanka

Osvienčimská uspávanka
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419901/bmid_osviencimska-uspavanka-SfS-419901.jpg 4 835 835

Podľa skutočného príbehu statočnej nemeckej zdravotnej sestry, ktorá sa v Osvienčime starala o najmladších väzňov. V jedno obyčajné ráno roku 1943 Helen Heinnemannová pripravuje svojich päť detí, keď k nim zrazu vtrhne nemecká polícia, ktorá má na príkaz SS odviesť jej päť detí aj manžela rómskeho pôvodu do väzby. Hoci Helen je Nemka a nijaké bezprostredné nebezpečenstvo jej nehrozí, odmietne opustiť svoju rodinu, čím si spečatí svoj osud spôsobom, o akom by sa jej nikdy ani nesnívalo. Po vyčerpávajúcej ceste Helen a jej rodina prídu do koncentračného tábora v Osvienčime. Jej manžela Johanna od nich odtrhnú, no Helen je odhodlaná za každú cenu chrániť svoju rodinu aj ostatných väzňov. Keď vedenie tábora zistí, že je nielen Nemka, ale ešte aj vyškolená zdravotná sestra, prikážu jej pracovať v nemocnici, ktorú má pod dohľadom sám Dr. Mengele. Helen si nerobí žiadne ilúzie o Mengeleho zámeroch, ale súhlasí, keď jej prikáže organizovať dennú starostlivosť a školu pre rómske deti v tábore. Helen zmobilizuje všetky svoje sily, aby za každú cenu ochránila deti, ktoré jej boli zverené do starostlivosti. Román Osvienčimská uspávanka demonštruje moc ľudskej obetavosti v podmienkach, keď sa zdá, že všetka nádej pohasla.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

Ivka82
16.02.2020 5 z 5

Přiznám se, že nebýt téma holocaustu ve čtenářské výzvě, tuhle knihu ani žádnou jí podobnou bych nečetla. Jako mámě čtyř dětí se mi místy svíralo srdce, místy jsem plakala a hlavně mi celou dobu běželo hlavou, jak je tohle vůbec možné. Tolik odporné krutosti :( Knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem během jednoho dne, hlavně snad proto, že jsem se chtěla dočkat konce války nebo nějakého vysvobození společně s hrdiny příběhu. Pro mě je tohle příliš silné čtení, ale za čtivost a zpracování bez zbytečných krvelačných brutalit hodnotím 5*

Gi-Gi
15.02.2020 5 z 5

znám "poutavější " příběhy, ze kterých Vás mrazí a je Vám špatně, znám příběhy, které jsou napsané něžně, ale i tenhle patří k těm, u kterých si říkáte, co to bylo za, omluvám se za výraz, za hovado, za bestii a nechápete, proč to někdo dělal? myslím, že právě tohle by se mělo předávat dál, i když už je málo těch, kteří si pamatují a mladší jim nevěří, i tak, přece to nedopustíme znovu...

JessieM25
14.02.2020

Tato kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou a to, když jsem dočetla jednu knihu a neměla po ruce jinou. Vběhla jsem do knihkupectví a tato mi padla do oka. A jsem ráda.
Velmi emotivní kniha, kterou jsem přečetla na jeden nádech, jak se říká. Neskutečně obdivuji hlavní hrdinku příběhu - mohla žít, mít svobodu, ale vzdala se života pro své děti.
Za mě mnohem lepší kniha než Tatér z Osvětimi.

Radka1911
14.02.2020 5 z 5

Po přečtení knih "Utekl jsem z Osvětimi" a "Tatér z Osvětimi" na mne Osvětimská ukolébavka působí jednoznačně nejemotivněji. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem. Doporučuji

Eviku-miluna
11.02.2020 5 z 5

Smutný a mrazivý. Tohle bych nepřála nikomu. Muselo to být neuvěřitelně těžké žít v téhle době a na tomto místě. Smekám.

lucifess
06.02.2020 3 z 5

Kniha pro mě byla slabší v rámci tématiky koncentračních táborů.

Surikata369
05.02.2020 2 z 5

Abych pravdu řekla, tak se mi této knize ani moc nechce věnovat komenář… Četla jsem spoustu knížek na toto téma a s přehledem musím říct, že tato je ta nejslabší. Začínaje absolutně nevykreslenou atmosférou Osvětimi (opravdu jak kdyby to byl jen nějaký tábor snad, s dorty a koberečky), konče dost nudným mírným dějem, kde se skoro nic neděje. Akorát LEHCE překvapil konec. Myslím, že tolik autorů, jako v poslední době, by se nemělo pouštět do tohoto téma...Za mě bohužel 2*

JustWomen
05.02.2020 5 z 5

Smutný kus historie, který je třeba si připomínat, jsem ráda, že jsem si tuto knihu z důvodu Čtenářské výzvy přečetla.

Ainyska
04.02.2020 4 z 5

Já bych tento příběh nenazývala úplně románem, nepůsobí to na mě tak. Spíše jde o vylíčení jednoho osudu v táboře BIIe.

Velmi mě potěšilo, že je příběh vystavěn na reálných základech, které lze i ověřit (alespoň částečně). Příběh Helene je až neuvěřitelný, je obdivuhodné co dokázala zařídit pro ty děti. Vytvořit školku a školu v nacistickém pekle by dokázal málokdo. Pravdou je, že měla i dost velké štěstí na lidi kolem sebe. Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně silná osobnost a nekonečně milující matka, která snad nikdy nemyslela na sebe. Samozřejmě, měla i slabší chvilky, ale nenechala se jimi strhnout.

Tato kniha nepatří mezi úplný top nejlepších knih, co jsem kdy (na toto téma) četla. Každopádně značně odlišný konec, který se v mnohých knihách nevyskytuje, mě nejen překvapil, ale právě ukázal tu pravou realitu koncentračního tábora. Doporučuji.

Ála41
02.02.2020 4 z 5

Co napsat, velice smutný příběh, četla jsem i Tatera z Osvětimi a k tomu bych měla velké výhrady, proto jsem se bála této knihy, zda budu příběhu,, věřit,,... A tato je jednoznačně lepší než Tater.

4tlapky
02.02.2020 5 z 5

Knih z prostředí koncentračních táborů jsem přečetla už hodně. A Osvětimskou ukolébavku mohu všem jenom doporučit. Přečíst by si mohli i čtenáři, kteří toto téma špatně snášejí. V této knize jsou hrůzy koncentračního tábora popisovány velice mírně a v knize jsou popsány i okamžiky šťastné.

IvaKo
28.01.2020 3 z 5

Kniha o statečné ženě, která si i za neskutečně těžkých podmínek dokázala udržet naději, lidský přístup a odhodlání vzdorovat zrůdnostem v koncentračním táboře Osvětim. Nepochybně je důležité tyto události připomínat. Styl autorova psaní ( nebo překladu?) mi ale poněkud vadil - je takový novinářský, příliš doslovný až polopatický, patetický a dialogy jsou často dost nevěrohodné, což značným způsobem snížilo emotivní působivost příběhu. Na druhou stranu oceňuji pro mě nové informace týkající se zvláštního tábora pro Romy v rámci osvětimského tábora a pak existenci školy a školky v tomto táboře.

Ivulik7
27.01.2020 5 z 5

Pro nás čtenáře, je toto pouhý příběh se špatným koncem. Ovšem každý čtenář by si měl uvědomit, že toho je naše historie. Za mě je důležité, že se vydávají takové knihy, které připomínají jak lidé dokáží ublížit lidem. Kniha se četla dobře a rychle. Určitě se k ní vrátím. Příběh o mateřské lásce, odvaze a síle pomáhat druhým přežít.

Irsaf
26.01.2020 3 z 5

Kniha mně nijak nenadchla...
Přišlo mi, ze 85% knihy je opsáno z jiné...
Nechci tím snižovat hrůzy, které se tam odehrávali, ale tahle kniha nebude patřit k "oblíbeným" na toto téma...

blebuska
26.01.2020 5 z 5

Silný příběh o mateřské lásce a hrůzách v koncentračním táboře. Do konce jsem doufala...

MoncaS
25.01.2020 5 z 5

Kniha je příběhem nepopsatelné lásky k rodině. Dojemné od začátku až do samého konce. Do knihy se musíte vcítit a u téhle jste myšlenkami v koncentračním táboře, jako by jste všechny útrapy i malé radosti prožívali s Helene. Skvěle napsaný příběh podle skutečnosti.

Kopretina
18.01.2020 3 z 5

Nový pohled v častém tématu, o hlavní hrdince jsem nic předem nevěla. To je cenné v knize. Nevím, jestli je to jen překladem, ale často věty jsou "slátaninami", jsou tam nic neříkající zbytečné obraty, které hodnotu knihy snižují.

saruse
17.01.2020 3 z 5

Holocaust si načítám poměrně poctivě knihu po knize. A tahle je tedy napsaná dosti slabě. Přišlo mi to takové zmatené, někdy jsou věty až nesrozumitelné, že jsem si je musela přečíst vícekrát, abych pochopila smysl... - možná je to i překladem? Zároveň je to ale zase Osvětim z jiného úhlu pohledu, zase jsem se dozvěděla něco nového. Ta stylistická neobratnost ovšem způsobila, že to nešlo tolik procítit s postavami jako jiné knihy na téma koncentračních táborů. Přesto jsem chtěla vědět, jak příběh dopadne a dočetla jsem - a určitě mi v paměti zůstane už jen proto, že jde o příběh skutečné Němky Helene a její rodiny.

MonikaKutá
16.01.2020

Dobrovolně v Osvětimi, pro někoho neuvěřitelné, pro milující matku zcela přirozená věc. Velice emotivní a poučný příběh, který vás donutí nad knihou přemýšlet.
Musela jsem si ji dávkovat, jelikož mi občas u čtení ukápla slza. Doporučuji
5/5

Barča21
15.01.2020 5 z 5

Dobře napsaná kniha. Je to silný a hlavně skutečný příběh Němky árijského původu, která si vzala za manžela cikána. Je to silný příběh o lásce matky ke svým pěti dětem. Na tyhle hrůzy z druhé světové války by se nikdy němělo zapomenout. Knihu doporučuji