Osvienčimská uspávanka

Osvienčimská uspávanka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419901/bmid_osviencimska-uspavanka-SfS-419901.jpg 4 832 832

Podľa skutočného príbehu statočnej nemeckej zdravotnej sestry, ktorá sa v Osvienčime starala o najmladších väzňov. V jedno obyčajné ráno roku 1943 Helen Heinnemannová pripravuje svojich päť detí, keď k nim zrazu vtrhne nemecká polícia, ktorá má na príkaz SS odviesť jej päť detí aj manžela rómskeho pôvodu do väzby. Hoci Helen je Nemka a nijaké bezprostredné nebezpečenstvo jej nehrozí, odmietne opustiť svoju rodinu, čím si spečatí svoj osud spôsobom, o akom by sa jej nikdy ani nesnívalo. Po vyčerpávajúcej ceste Helen a jej rodina prídu do koncentračného tábora v Osvienčime. Jej manžela Johanna od nich odtrhnú, no Helen je odhodlaná za každú cenu chrániť svoju rodinu aj ostatných väzňov. Keď vedenie tábora zistí, že je nielen Nemka, ale ešte aj vyškolená zdravotná sestra, prikážu jej pracovať v nemocnici, ktorú má pod dohľadom sám Dr. Mengele. Helen si nerobí žiadne ilúzie o Mengeleho zámeroch, ale súhlasí, keď jej prikáže organizovať dennú starostlivosť a školu pre rómske deti v tábore. Helen zmobilizuje všetky svoje sily, aby za každú cenu ochránila deti, ktoré jej boli zverené do starostlivosti. Román Osvienčimská uspávanka demonštruje moc ľudskej obetavosti v podmienkach, keď sa zdá, že všetka nádej pohasla.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

tinka1974
24.11.2022 4 z 5

Poslouchala jsem CD. Je to velmi zajímavý příběh. Doporučuji přečtení.

juliesze
07.09.2022 1 z 5

Knihy s touto tematikou čtu ráda, ale tahle mi opravdu moc nesedla. Nelíbilo se mi zpracování cílící jen na koncetrační tábor. Chyběl mi popis postav, trochu rozebrat cikánské zvyky, možná trochu propletené. Připadalo mi to takové neosobní a vlastně se snažící jen překvapit čtenáře hrůzou. Ano, že koncentrační týbory jsou hrůza víme všichni, ale já si naopak cením knih, které toto téma zpracovávají trochu jinak, netradičně a zajímavě. Mě kniha moc neoslovila.

rumund
31.08.2022 4 z 5

Tak takovéto knihy podle skutečné události, jsou přesně to, co mě baví a vyhledávám. Byla to neuvěřitelně drsná a smutná doba, co Němci prováděli, za zvěrstva, ale já tyto autentické příběhy přímo hltám. Silný příběh silné a milující matky Heleny Hannemannové, která se rozhodla být za každou cenu se svými dětmi a manželem , i když nemusela. Skvělá kniha.

Ferda78
28.07.2022

nádherná a zároveň velmi smutná kniha, hlavně na konci nezadržíte slzy....

koepster
15.07.2022 5 z 5

Největší hrdinství spatřuji v lidech, kteří si dokážou udržet svoji lidskost i ve chvíli, kdy se k nim osud postaví tak, jak se postavil k hlavní hrdince tohoto příběhu. A udržet si naději i ve chvíli, kdy se zdá, že žádná není a jediné co na vás čeká je smrt, bída a utrpení. Neskutečně inspirativní příběh matky 5 dětí, která navzdory svému čistému "árijskému" původu odmítá opustit svého romského manžela Johanna a jejich 5 společných dětí, a dobrovolně se tak s nimi ocitá v koncentračním táboře.

Marika Vanova
17.06.2022 5 z 5

Přečteno jako audio a to bylo výborně zpracované, hlas Vandy Hybnerové a hudba to dojemně doladily. Neuvěřitelný příběh a přece je mi jasné, že takhle to nějak bylo. Helene obdivuji. Mengele byla inteligentní stvůra v lidském těle, nechápu, jak mohl uniknout spravedlnosti.

jana4084
22.04.2022 5 z 5

Nejvíce se mi na tomto příběhu líbí, že je to z pohledu ženy ,, cikánky", ačkoliv cikánka nebyla. Taky mě překvapilo, že je tam zmíněná Alma Rose z knihy ,,Houslistka z Osvětimi". Opět kniha, která mi zlomila srdce a nemohla jsem přestat číst, protože jsem musela vědět, jak to dopadne. Bylo mi strašně ouvej, bolelo mě u srdce z toho, co prožili. A nejvíc mě dostala její síla, že do tábora šla dobrovolně kvůli svým dětem, to je obdivuhodný.

kalinka99
12.03.2022 5 z 5

Krásná kniha a úžasná mateřská láska mezi matkou a vlastními i cizími dětmi, ale těžko říct, co se zde vše v příběhu odehrávalo doopravdy. Což je myslím škoda a jsou lepší knížky na tohle válečné a strastiplné téma.

JoMia
09.03.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila i když jsem četla lepší na toto téma. Příběh byl poutavý a jelikož mám doma malé miminko tak se mě to velmi vnitřně dotklo.

Marek82
20.02.2022 3 z 5

Začnem pozitívami tejto knihy. Príbehov z 2. svetovej vojny a aj z prostredia koncentračného tábora som čítal už viacero. Toto je prvý, ktorý zachytáva utrpenie Cigánov, pričom viem, že v táboroch bolo veľa "druhov" väzňov, no knihy väčšinou popisujú predovšetkým utrpenie Židov - zahynulo ich najviac a mnohí z nich okamžite po príchode. Tiež som nevedel o povstaní Cigánov v Auschwitzi. Nesporným kladom knihy je aj interpretácia a rôzne zvukové efekty. Tu však pozitíva pre mňa končia. Príbeh je písaný formou denníku, ktorý však v skutočnosti neexistoval. Rozprávanie je však v tejto forme ploché, veľmi popisné. Postavy nie sú vykreslené, odlišujú sa len menami, v skutočnosti som mal k nim ľahostajný vzťah. Vadil mi tiež akýsi zjednodušený a sentimentálny pohľad na život v tábore, kedy tragické udalosti boli odbité pár vetami. Viac priestoru dostávali pozitívne momenty utrpenia v tábore, no nie som si istý, čo si z toho čitateľ mal odniesť. Ak je to vaša prvá kniha z prostredia koncentračného tábora, nebudete sklamaní. Existujú však aj oveľa lepšie ako Na smrť II, alebo V štrnástich sám v Osvienčime, prípadne Mengeleho dievča.

Lusie
24.01.2022 5 z 5

Hodně příběhů z této doby má smutný konec, ale konec téhle knihy byl dojemný takovým zvláštním způsobem, že se Vás to opravdu vnitřně dotkne.

biairicia
16.01.2022 3 z 5

Mateřská láska je skutečně obrovská. Hrůzy této doby děsivé. Kniha se četla dobře, ale....Za mě jsou lepší knihy na toto téma.

Karoley
03.01.2022 5 z 5

Přečteno za jediný den, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Silný příběh z pekla Osvětimi, mé mateřské srdce nad ním zaplakalo.

666Jitka
27.12.2021 4 z 5

Další příběh z osvětimského pekla, tentokrát o cikánské menšině, čtenáři přibližuje osud jedné statečné matky a její rodiny, která skončila i s dětmi a manželem v koncentračním táboře. Přes všechny hrůzy, které se plížily tímto místem smrti, se hlavní hrdinka snažila zachovat si svou důstojnost a pomáhat v rámci svých možností nejen svým blízkým, ale i ostatním dětem a matkám. Toto je moje první kniha, která byla napsaná o likvidaci cikánů za druhé světové války a byla pro mě smutným přínosem. Na tato zvěrstva by se nikdy nemělo zapomenout, lidé by si měli uvědomit, jak nenápadně se totalitní a brutální režimy dostaly k moci, a že potom byla cesta zpět velice těžká a zaplacená krví milionů nevinných lidí. Chraňme svou svobodu, přemýšlejme, co je a není přípustné !!!

Hanec
22.12.2021 4 z 5

Čtivý příběh statečné ženy.

stanislav0373
21.12.2021 5 z 5

Krásně napsaný historický román (nikoliv literatura faktu, prosím nezaměňovat), kdy mateřská láska a laskavost jedné německé zdravotní sestry tlumí tíži prostředí koncentračního tábora... Vhodné spíše pro ženy.

papeha
30.11.2021 4 z 5

Velmi smutný příběh, jak se dalo očekávat. Možná doktor Mengele se ne vždy choval tak, jak ho znám z jiných knih. Přesto je to příběh, který člověka zasáhne.

chrudas
29.11.2021 5 z 5

Smutný příběh, který se četl sám. Jsem ráda, že lidé píší příběhy o lidech, kteří si prošli hrůzami druhé světové války. Vždy, když si nějakou přečtu, říkám si jak byli ti lidé stateční a nezlomní, že ty všechny hrůzy vydrželi. Na těch to příbězích je vidět, jak víra a naděje jsou a budou důležité......

janka2000
27.11.2021 5 z 5

Tahle kniha přinesla velmi podstatnou část historie, o které se zas tak moc nemluví. Je to příběh Němky a Romů, kteří skončili v koncentračních táborech. Smutný ale pro mne vždy fascinující je fakt, že je to inspirované skutečností. Osvětim se nepodepsala jen na Židech, ale i na romské populaci...

escapelle
08.11.2021 5 z 5

Opět krásný, silný příběh o tom, čeho všeho je matka schopna pro své děti.