Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177600/osvetimska-knihovnice-177600.jpg 5 1350 1350

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

flycat
16.10.2014 5 z 5

Kniha velmi působivá,jako každé svědectví Holokaustu,bylo postiženo tolik lidí že se nesmí nikdy tato tragedie zapomenou.Všechny tyto knihy jsou si v podstatě podobné,ale každá popisuje tragedii jiného jednotlivého člověka,rodiny.

Hanin
07.10.2014 5 z 5

Hrůzné svědectví o "životě" v Osvětimi.

Neustále mi běží hlavou otázky...Kdy člověk přestává být lidskou bytostí? Pokud mu seberou důstojnost, vidinu v budoucnost, dětem dětství, domov...víru v život?
Knížku doporučuji, obzvlášť pokud máte pocit, že vám v životě "něco" chybí...
Na minulost, ač je krutá, by se zapomenout nemělo.

Venezia
02.10.2014 3 z 5

V podstate nuda. Oveľa lepšia je kniha Utekl jsem z Osvětimi, kde sa Fredy spomína tiež.
Autor si vymyslel, ktoré knihy Dita vlastne strážila, lebo ona si to nepamätá, čo mi príde pri tom malom počte divné.

Sobotikova
28.09.2014 5 z 5

Velmi silný příběh, u kterého jsem se neubránila slzám. Je to hrozné co člověk je schopen udělat člověku.
V knihovně jsem vyřazovala staré knihy a při jejich probírání jsem se neubránila představě, jaký by to pro Ditu byl poklad.
Na tuto knihu určitě dlouho nezapomenu....

ejwa1937
25.09.2014 5 z 5

Několikrát jsem se musela zastavit a nadechnout, otřít slzy a číst dál... Silný příběh, který bych doporučila každému. Min. všem těm, co o tomto tématu vědí tak málo jako já. Ráda bych si sehnala i knihu Můj bratr dým a pár dalších, které tu autor zmiňuje. Krásná a smutná.

oolinkaa
06.09.2014 4 z 5

Klasicky pribeh opet z OSVETIMI...hezky se to cetlo,ale je pravda,ze nektere pasaze jsou zdlouhave a nudne.ale jinak pekne napsane,po precteni si clovek uvedomi,jaka zverstva se dela a obcas stale deji..je to smutne

dalimoni
05.09.2014 5 z 5

Velmi působivé vyprávění o hrůzách, které zažívali naši předkové před cca 70 lety. O tomto tématu bylo napsáno spoustu knih. Vždy na mě působí velmi tísnivě (v Osvětimi jsem totiž byl na exkurzi). O to více si pak člověk lépe představuje, jaké to tam muselo být, i když ani sebelepší fantazie asi nedokáže přiblížit pocity lidí, kteří to tam zažili. Kniha je napsána velmi čtivým jazykem a vychází částečně ze skutečných příběhů lidí, kteří to tam zažili. Autor pracuje s dobovými materiály, které zakomponoval do skvělého románu.
Asi je "blbé" napsat, že kniha je skvělá, když se týká takových hrůz..., ale doporučuji všem "lidé čtěte a nezapomínejte", protože historie se ráda opakuje....

wesulle
25.08.2014 5 z 5

Při četbě této knížky si uvědomíte, že můžete být rádi za to, co máte! Já jsem za to vděčná :)

radynka
19.08.2014 5 z 5

Pokud se rozhodnete si tuhle knihu přečíst, vždycky u sebe mějte zásobu kapesníků :-) Nejvíc se mi líbilo, jak je zde popsán vztah ke knihám. Příběh je navíc vylíčen tak barvitě, že jsem si ho v hlavě promítala jako film. Za mě velké překvapení. Ale číst znovu už to asi nebudu neb by mi zešedivěly vlasy :D

blondajk
17.08.2014 5 z 5

Výborná kniha, člověk si jen snaží představit tu hrůzu, s níž se každý den lidé v táboře probouzeli. Založeno na skutečných událostech. Doporučuji a dávám 5 hvězdiček.

BlairWaldorf
17.08.2014 5 z 5

Výborně se čte, takřka na jeden zátah. mrazí z toho. Doporučuji

Alberto
07.08.2014 5 z 5

Dobře se četla, o knize s takovým tématem se dá těžko říct , že je pěkná, ale ona je, přestože je z tak strašného místa. Jedna z mála knih, která podrobně popisuje rodinný tábor, mrazivé a smutné čtění.

lenkavildomcova
22.07.2014

nedočetla jsem... trošku mě to nudilo...

Ovecka_Saki
09.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha, taky jsem si při pár částech pobrečela. O to víc je dojemné, že kniha je psaná podle pravdy a hlavní hrdinka, která od Osvětimi mohla utéct jen tak (byť jen na chvíli), že se začetla a s láskou opatrovala knihy, všechny hrůzy Osvětimi dokázala přežít. Knihy o historii by se neměly brát na lehkou váhu, jsou výjimečné a jsou cenným pokladem. Rozhodně bych tuto knihu zařadila do povinné četby.

Vendiii1
08.07.2014 5 z 5

Jak mám tuto knihu ohodnotit? Nejraději bych ji rozervala na kousíčky a ty hodila do horoucích pekel, ale zároveň ji chci chránit jako poklad.. kterým tato kniha, tento příběh knihovnice z Osvětimi, jistě je. Výjimečná kniha.

amladar
07.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha o smutné době. Slzám jsem se neubránila a stále nechápu lidi, kteří tuto krutost vydrželi. Kniha je napsaná tak, že se čte jedním dechem a nebýt povinností k rodině tak čtu bez přestávky. Doporučuji všem a zařazuji si knihu mezi mé nejoblíbenější.

Annieren
26.06.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Jedná se opravdu o velmi silný příběh, v mnoha momentech jsem se neubránila slzám.

Petiz
20.06.2014 5 z 5

skvělá kniha!!!!

Melanka
13.06.2014 5 z 5

Krásně napsaná kniha o úžasné dívce milující knihy. Není co dodat, vše už je tu napsáno. Vřele doporučuji!

timelady
05.06.2014 5 z 5

Silný a velice poutavý příběh, u kterého spolu s Ditou prožíváte hrůzu a děs v koncentračním táboře. Je však zde ukázáno, že kniha dokáže i tak ošklivé a ponuré místo udělat lepší, i když jen na chvíli.