Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177600/osvetimska-knihovnice-177600.jpg 5 1350 1350

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

Hannelle
11.12.2016 5 z 5

Vyhlazovací tábory a jejich účel všichni známe. Bezcitnost, nelidské zacházení, psychické a fyzické týrání, chladnokrevné rozhodování vůdců tábora o tom, zda přežijí další den - lehké čtení to opravdu nebylo. Obdivuji, jak si v takovýchto podmínkách lidé dokázali zachovat svoji důstojnost, jak dokázali žít den za dnem v naději, že přežijí. Díky autorovi knihy jsem se dozvěděla o existenci rodinného tábora a také o tom, kdo to byl Fredy Hirsch. Tyto informace pro mě byly zatím neznámé. Kniha byla napsána podle skutečných vzpomínek a doporučuji si ji přečíst už jen proto, abychom nezapomněli.

bibi.r
23.11.2016 3 z 5

Myslím, že jsem čekala něco trochu jiného. Hlavně na začátku my přišel jazyk strašně nezáživný a nudný. Příběh mě moc neoslovil a do čtení jsem se musela nutit.
Zajímavá byla až poslední část, kde byl popsán "život" v Bergen-Belsenu, protože to bylo něco pro mě naprosto neznámého.
Postava Dity mi k srdci nepřirostla. Když už, tak se mi líbily okrajové příběhy Renné a Viktora nebo Rudyho a Alice.

jakafe
20.11.2016 odpad!

Nemám ráda knihy o válce, ale na základě doporučení známé jsem si tolik vychvalovanou Osvětimskou knihovnici půjčila. Skončila jsem, tuším, ve třetině a už se k ní nevrátím. Nenašla jsem tam nic, co by mě chytilo za srdce, téma německých koncentračních táborů pro mě evidentně není. Začala jsem se postupně soustředit na sovětské gulagy či režim KLDR, a když tento román srovnám s Útěkem z tábora 14 nebo V šedých tónech, tak vidím propastný rozdíl - míra napětí, dojetí i hrůzných situací, které mnou otřásly. Hodnotím knihu tak, jak hodnotím, protože z období světové války je ještě jeden román, který jsem zkoušela a nedočetla, a to Remarquovy Tři kamarády. Na rozdíl od Osvětimské knihovnice tam alespoň byla situace + myšlenka, na které si i po letech vzpomínám a možná, možná zkusím tuto klasiku znovu. To o Osvětimské knihovnici říct rozhodně nemohu, do louskání z mého pohledu nudy se mi nechce dávat čas a energii.

Princezna22
18.11.2016 5 z 5

Tuhle knihu by jsi měl přečíst každy. Takhle kniha me nedovolila jít v noci spát,musela jsem čist a číst.. takhle kniha rozhodně patří mezi top knihy nad touhle tématikou!!!

beruska
06.11.2016 5 z 5

Příběh, který vás donutí více si vážit života, že žijeme v době, kdy nemáme hlad a strach z neustále hrozící smrti. Dita si i v Osvětimi našla tu hezčí stránku války a uschovávala knihy, to jediné. co jim zbylo v tak těžké době.. Byla to odvážná dívka, která pod výhružkou smrti knihy pečlivě ukrývala a hodně tím riskovala.. Pěkný příběh z těžké doby, určitě doporučuji k přečtení !!

lapagerie
06.11.2016 5 z 5

Knížka mě úplně pohltila. To, že i v Osvětimi fungovalo něco jako tajná škola a knihovna, mě dost překvapilo. A vyprávění Dity o tom, jak dokázali lidé přežívat a udržet si naději i v tak zoufalém postavení je velmi působivé. Doufala jsem celou dobu, že Dita a její rodina přežije.
Hodně se mi líbily i Ditiny "úniky" do světa příběhů, dokreslovaly hezky její pohled na svět, ve kterém byla nucena žít.

amysa
22.10.2016 4 z 5

Tento válečný příběh jsem začala číst během své letní dovolené a vcelku brzy ze mě vyprchala chuť ve čtení pokračovat dál, zkrátka vůbec mě už nelákalo se do Osvětimi vracet...
No, a po dvou měsících jsem najednou dospěla k rozhodnutí, že to přeci jen ještě zkusím a knížku jsem dočetla během chviličky... Ale velký podíl na tom má hlavně naděje, která začala mezi řádky pomalu prosvítat, bez té bych pokračovat dál asi opravdu nemohla... A to by nakonec byla veliká škoda, epilog je snad ta nejhezčí část z celé knížky...
Těm, kteří nemohou pokračovat dál, doporučím, ať si přečtou alespoň ten konec...
Já to sice nikdy nedělám, ale tady je opravdu možnost udělat výjimku a tento silný příběh si ji opravdu zaslouží...

Danago
17.10.2016 4 z 5

Velice silný příběh, který se mě o to víc dotkl, když sem zjistila, že Dita a jiné postavy z této knížky jsou skuteční lidé, že se příběh opravdu odehrál. Jsem ráda za dodatek v knize, kde jsou popsány další osudy postav až do dnešních dnů. Jak už někdo přede mnou napsal: hrdinové opravdu existují.

Kaculman
15.10.2016 5 z 5

Čtěte ji!!! Prosím, čtěte!!! protože víc slov není třeba.

Terezka01
09.10.2016 5 z 5

Vynikající kniha o slovy nepopsatelné hrůze. Celý příběh je velmi čtivý a plný všech možných emocí, které se živě přenáší na čtenáře. Krutá pravda o osvětimském pekle je vylíčena očima čtrnáctileté Dity bez servítek. Všechny postavy jsou výborně vykresleny nejen charakterově. Ač jsem věděla, že Osvětim byla továrnou na smrt a hrůzou, kterou si jen těžko můžeme představit, tato kniha mě přesvědčila, že to bylo ještě daleko, daleko horší.

veronika0382
21.09.2016 5 z 5

Páni, klobouk dolů před spisovatelem Antoniem G. Iturbem, který se tohoto tématu zhostil excelentně. Kniha se zařadila mezi ty nejlepší, které jsem kdy četla… více v mojí recenzi zde :-)

Jana_Z
05.09.2016 5 z 5

Tahle kniha je citlivě podaná zpráva o životě v Osvětimi. Antonio G. Iturbe se nevyžívá v popisech všech těch hrůz, dotýká se jich tak nějak lehčeji než jiní a pro mě je to takhle mnohem přijatelnější. Také se mi moc líbí, jak (a že vůbec) španělský autor píše o československých hrdinech. Další chvalozpěvy netřeba - stačí stisknout šipku dolů :)

KaterinaJ11
02.08.2016 5 z 5

Skvělá kniha pro zájemce o tuto tématiku! 100%

kahuda01
11.07.2016 5 z 5

No, co říci... Skvěle napsané, nemám slov. - 100%

medvedice3
08.07.2016 5 z 5

Nemohu napsat "přečteno". Nemohla jsem dočíst. To však neubírá nic na tom, že je to skvělá kniha, bohužel nad mé síly.

pajuu
08.06.2016 4 z 5

Kniha je skvěle napsaná a měla by být součástí povinné četby. Z pohledu dívky v tom věku, kdy mladí lidé potřebují rozlet a najít své místo na slunci je malá Dita uvržena do světa, který ani nejde pochopit. Kdo to nezažil, tak to určitě nemůže zplna pochopit, veškeré to utrpení, ale i návštěva Osvětimi, dnes již muzea, je dost velký zážitek... pokud se ještě k popisu míst připojují vzpomínky na to, jak to tam vypadá, je četba místy docela šokující. Zároveň však kniha ukazuje, že vždycky je naděje, když se člověk nevzdává toho lidství v sobě...

Alienn
22.05.2016 4 z 5

Další z knih na toto těžké a silné téma, kterou stojí za to si přečíst. Zase je to jiný pohled a jiný příběh, ale přesto tolik podobný těm ostatním a o to víc je z toho člověku smutno. Vždy velmi obdivuji odvahu, kterou v sobě někteří lidé v těch hrůzách dokázali nalézt.

greetchen
06.05.2016 5 z 5

Jsem přesvědčena, že kdo tuhle dobu nezažil (resp. kdo nezažil žádnou totalitní dobu), měl by místa, jako je Osvětim, navštívit v rámci jakéhosi všeobecného přehledu. Bez toho totiž asi nikdy plnně nepochopíme sílu té doby a tíhu, s jakou stále leží na naší společnosti. Já tak učinila letos v únoru a byl to natolik silný zážitek, že se na filmy a knihy s tematikou koncentračních táborů nikdy už nebudu dívat stejně. Když má člověk před očima skutečné reálie (byť uhlazené notným odstupem času), prošel si místnostmi, kde musely žít a přespávat stovky lidí, kde byly v nelidských podmínkách připravováni o zbytky své lidskosti... dostávají tyto příběhy úplně jiný rozměr. Po Osvětimské knihovnici jsem sáhla krátce po této exkurzi a četla jsem ji vcelku dlouho. Ne proto, že by nebyla čtivá a příběh by byl snad nějak nudný. Naopak. S vlastním prožitkem z exkurze byla ale četba natolik tíživá, že nešlo naráz přečíst víc než pár stránek. Obdivovala jsem, že v tak nehostinných podmínkách se dařilo přežít i něčemu, jako je láska k literatuře, mezilidská úcta, ryzí přítelství, láska, hrdinství, ochota rozdělit se... Malé příběhy, které by v dnešní každodenosti ztratily svůj lesk, se v očích věznů jistě staly nezapomenutelnými symboly pravého lidství a důvodem přežít. Nedokážu v tomto kontextu asi hodnotit knihu nekriticky, chválím v rámci možností vkusně líčené okamžiky bestiality i ponižování, na druhou stranu je kniha možná místy až pateticky naivní, ale v kontextu mých prožitků to byl velký literární zážitek.

kalinkacz
10.04.2016 5 z 5

Když už si myslíte, že všechny hrůzy a životní příběhy druhé světové války jste již četli, tak se mýlíte... Na světě se totiž objevila Osvětimská knihovnice, která vám nedá spát, dokud ji nepřečtete do posledního řádku a nelapáte po dechu při každém slovu... Je to kniha plná síly, odhodlání, pravdy, víry a až nevěřícných situací... Ukáže vám jiný pohled na to, co jste si mysleli, že znáte, na to, co jste si mysleli, že již chápete... A přece si pokládáte neustálé otázky "Proč? Jak?" ... A nakonec víte, že tahle knihovnice musí ležet v každé knihovně!

kytarka
08.04.2016 5 z 5

Velmi silý příběh. Kniha mě vytáhla do děje a nešlo ji odložit... Je neskutečné jaký hnus museli lidé zažít. Měla jsem slzy v očích. Dobře a čtivě napsáno.