Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1347 356

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

Dimas
31.08.2019 5 z 5

"Nacisté jsou knihami posedlí, slídí po nich, pořádají na ně štvanice a zakazují je, kde mohou. Všichni diktátoři, tyrani a utlačovatelé v dějinách, ať už byli té či oné barvy pleti, Árijci, černoši, orientálci, Arabové anebo Slované, všichni měli jedno společné - zuřivě pronásledovali knihy. A bylo lhostejné, jménem jaké víry to dělali, jestli na obranu lidové revouce nebo k hájení výsad patricijských tříd, na obranu božího přikázání anebo na obranu tupé vojenské poslušnosti. Knihy jsou velmi nebezpečné, nutí přemýšlet."
Dost jsem se bála, že to bude příliš depresivní, ale nestalo se tak. Je to velmi potřebná kniha, aby se nezapomnělo!
Zaujal mě motiv lidí jako živoucích knih. Mám mnoho favoritů, které jsem četla několikrát, ale nejsem si jistá, jestli bych je dokázala "správně" převyprávět...

Irsaf
27.08.2019 5 z 5

Můžeme přečíst desítky knih na toto téma a přesto nikdo z nás nedokáže pochopit co museli ti lidé zažívat...
Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala...

Elion
23.08.2019 5 z 5

No, nějak nemám slov co bych k tomu řekla. Silný příběh a ještě sillnější dívka. V rámci okolností, moc krásné čtivo a hodně poučné.

perpe2a
08.08.2019 4 z 5

Skutečný příběh o životě jedné dívky v koncentračním táboře. Smutné, drsné, rozhodně stojí za přečtení.

Luca235
30.07.2019 5 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha s tématem holocaustu, která se hodně dotýká osudů české židovské komunity a samozřejmě nejen jí. Oceňuji, že jsem se mohla seznámit s postavami, kterým byli předlohou skuteční lidé (Hirsch,Kraus,Pestek,...), což podnítilo mou zvídavost, abych pátrala po jejich skutečných osudech. Hlavní hrdinka se mi líbila pro svou přímost, nadhled i schopnost přiznat si své slabosti a přesto si zachovat vnitřní sílu. Dle autora je i skutečná Dita taková a já o tom nepochybuji, protože když někdo přežije popsaná zvěrstva a nezešílí z toho, stane se z něj mimořádně silná osobnost. Obdivuji všechny, kteří přežili, dokázali pak prožít plnohodnotný život a ještě uměli podat svědectví o těchto hrůzách. Ne za účelem senzace a zisku slávy, ale proto, aby se lidstvo poučilo a nikdo už nemusel zažívat to, co oni.

katy211
29.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Nádherný příběh.Každý by měl vědět jaké hrůzy se zde děly. Je to až neuvěřitelné.

p.pavlina
17.07.2019 5 z 5

Jak napsat hodnocení? Asi takto: skvěle napsaná kniha o hrůzných věcech, které byly skutečné a je těžké tomu uvěřit. Strhující popisy prostředí a zajímavý děj, nás provází hrůzou, která je skvěle vykreslena. Autor velmi důmyslně spojil fikci se skutečností, kterou jsem přečetla jedním dechem.

domihruzkova
02.07.2019 3 z 5

Určitě to je kniha na téma, o kterém by měl každý aspoň něco vědět. Několik podobných knih mám za sebou a musím říct, že tato mi z nich přišla nejslabší. Pořádně jsem se nemohla začíst a když jsem dočetla poslední stranu, byla jsem vlastně ráda, že už to mám za sebou.

Silmarien
07.06.2019 5 z 5

Osvienčim, rodinný tábor, blok 31 . Miesto, kde Fredy Hirsch dal deťom akúsi ilúziu normálneho života. Miesto, kde je vtedy štrnásťročná Edita Adlerová z Prahy miestnou knihovníčkou opatrujúcou osem kníh, z ktorých učitelia v bloku 31 každý deň učia deti a prežívajú svoje každodenné starosti v prostredí najväčšieho vyhladzovacieho tábora druhej svetovej vojny...

V prvom rade - je to vymyslený román, nie historická kniha. Je založený na skutočných udalostiach, ale napísaný tak, aby bol napínavý, plný akcie a hrdinstva. Čo nijako nezmenšuje jeho hodnotu. Je to opäť trochu inak podaná výpoveď o zverstvách, ktoré sa diali v koncentračných táboroch. Sledujeme nielen osud Dity, ale aj jej blízkych či iných ľudí z tábora, preto sa dozvedáme viac, ako v tom čase vedelo mladé dievča. Osud transportov z Terezína do Osvienčimu, ktoré sa stali najhorším masakrom českých Židov v druhej svetovej vojne.

Kniha sa mi veľmi páčila, bolo tam všetko čo má byť. Odvaha, hrdinstvo, napätie i kus šťastia. Z toho, čo som si načítala, tak aj dobre opísaný život v tábore.
Trošku som na začiatku bojovala s tým, či je to vlastne pravda alebo fikcia (nečítala som predtým anotáciu), takže som ešte počas čítania googlila :-)
Odporúčam si prečítať aj rozhovory s Ditou Krausovou, je to zaujímavé. Na konci knihy sú potom nejaké ďalšie objasnenia od autora.

Ja osobne som sa nemohla od knihy odtrhnúť, chodila som po celom byte s mobilom a čumela do neho každú voľnú sekundu.
(čítané 2/2017)

Beruska18
06.06.2019 5 z 5

Přečetla jsem již mnoho knih z období holocaustu a stále je to pro mě něco neskutečného, tolik zla, utrpení, ztráty lidskosti ... Uf ... Určitě doporučuji všem k přečtení.

Veronika.Lap
29.05.2019 5 z 5

Po dočtení knihy jsem potřebovala opravdu čas na to vše vstřebat. Knih s touto tématikou jsem přečetla již hodně, ale pokaždé mě dostanou. Nejen příběh Dity,ale také všech kolem mě opravdu vtáhl do děje a prožívala jsem s nimi jejich smutný osud. V závěru v Bergen-Belsenu mi už bylo opravdu fyzicky špatně, když si představím co se tady ještě relativně nedávno dělo...opravdu by si měl přečíst každý.

Luca287
22.05.2019 5 z 5

Hrozná doba..mrazení..obavy..strach..slzy..silný příběh jako všechny z této doby..

4761
17.05.2019 5 z 5

Líbila se mi moc.

lulu0605
17.05.2019 5 z 5

Husina, slzy, mnoho otázek, jak se to mohlo dít...

Lana33
12.05.2019 5 z 5

Syrovost, opravdovost, bezmocnost. Hrůzy 2. světové války v Osvětimi vyprávěné z pohledu 14leté knihovnice Dity Adlereové, která se nehodlá vzdát, i když k ní osud není nejštědřejší. Dita je pro mě hrdinka s velkým H, v knize i v životě. Ještě teď mi z příběhu běhá mráz o zádech.
Skvěle napsaná kniha!

Monika164
06.05.2019 5 z 5

Krásné a dojemné.Často jsem knihu odložila a musela ji rozdýchat.Připomíná nám obrovský počet obětí holocaustu.Byly to nejděsivější události v dějinách lidstva.Moc doporučuji.....

lencin
06.05.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha o pro mě neznámém příběhu z Osvětimi. Inspirováno příběhem Dity Krausové, která v osvětimském rodinném táboře, v bloku 31, tuto funkci skutečně zastávala

Katuska88
16.04.2019 5 z 5

Velmi působivá kniha s existujícími historickými postavami.
Trochu jsem se zasekávala v četbě, ale i přesto je to hodně zajímavá kniha, podávající zase trochu jiný pohled na hrůzy druhé světové války.
Kniha mne obohatila o další vědomosti. Autor dokázal zaujmout.

Plaknel
04.04.2019 5 z 5

Kniha, která mě opět dostala.... Četla jsem už spousty knih s touto tématikou, ale tuto bych zařadila mezi TOP.
Příběh Dity, která milovala a opatrovala knihy i v takovém prostředí jako byla Osvětim - Březinka, je až neuvěřitelný.
"Líbilo se mi", že v knize jsou popsány i jiné příběhy dalších lidí, o kterých jsem ani nevěděla např. Viktor Pestek, Elisabeth Volkenrath, apod.
Příběh je sice smyšlený, ale postavený na reálných základech a postavách. Klidně bych ji doporučila i dětem ve věku 14let, ve kterém byla právě Dita.

eliska2126
01.04.2019 4 z 5

Další silná kniha s tématem druhé světové války, která mi poskytla zase jiný pohled. Unikátností této knihy je, že zde nepozorujeme jen knihovnici, jak by se z názvu mohlo zdát, ale prolínají se tu dějové linky i pár dalších vězňů.
Námět knihy mě pohltil, některé pasáže mi přišly bohužel poněkud zdlouhavé, což jí trochu ubíralo na čtivosti a v těchto chvílích se stávala méně záživnou.
Musím se přiznat, že během knihy jsem si vyhledávala spoustu informací o dalších postavách v příběhu (Fredy Hirsch, Elizabeth Volkenrath, samotná Dita Kraus,...), Takže kniha mi přinesla spoustu nových znalostí a byla velmi poučná.
Dalším plusem, na který jsem narazila, čeká na konci knihy, kdy se dozvíte, jak některé postavy skončily. Toto je první kniha s tímto námětem, ve které toto je (myslím jako o více postavách v takovém pěkném shrnutí). Takže za mě doporučuju.