Osudná domýšlivost : Omyly socialismu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Úvahy o spontánním řádu tržní konkurence a snahách o jeho programové ovládnutí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6117/big_osudna-domyslivost-o-6117.jpg 4.118
Žánr:
Literatura naučná, Ekonomie a obchod

Vydáno: , Sociologické nakladatelství (SLON)
Originální název:

The Fatal Conceit: The Errors of Socialism, 1993


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Osudná domýšlivost : Omyly socialismu

mmister
včera

Poslední kniha F. A. Hayeka je jakousi syntézí jeho předchozích myšlenek, kniha tak není zrovna bohatá na originální myšlenky, avšak jsou zde předloženy v koncentrované podobě. Hayek se zde taky poměrně ostře se pouští do propagátorů socialismu. I z této tenčí knihy jasně ční Hayekův neskutečný intelektuální záběr, bibloiografie je neuvěřitelně dlouhá.

Nové vydání doplnil Liberální institut třemi klíčovými Hayekovými eseji, které tak odteď bude čtenář mít už navždy po ruce.

Knihu by měl mít doma každý intelektuál, ať už Hayekův příznivec nebo kritik.

painthers
21. dubna

(+ SPOILER) Osudná domýšlivost, že zvítězíme nad přirozeným rozvojem a rozumem dokážeme ovládnout budoucí směřování společnosti i našeho dalšího rozvoje. Obrovský civilizační rozkvět zapříčinila akceptace soukromého vlastnictví a nastavení vlastnických vztahů, novodobé snahy o ovládnutí zdrojů a centrální plánování (jak se neúspěšně snaží každý socialismus) jsou předurčené k neúspěchu, protože nikdo nemůže být všudypřítomný a mít aktuální informace a preference všech zúčastněných. Mnoho intelektuálů se s přirozeným během věcí však pro svoji preferenci rozumu nehodlá smířit a tudíž se snahy o opakování socialismu, které jsou destruktivní, neustále navracejí.


Dooma
06.01.2012

Nepříliš dlouhá knížka avšak velice nadupaná, není snadné ji číst, jelikož myšlenky jsou hutně naskládány za sebe a Hayek tedy nepíše takovým tím "moderním" stylem, kdy se dokáže o jedné věci bavit na 50-ti stránkách. Velice poučné čtení, avšak o to více náročné na pozornost, často jsem některé úseky četl třeba pětkrát, abych to nějak vstřebal a pochopil autorovu myšlenku.