Ostrov v Ptačí ulici

Ostrov v Ptačí ulici https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162966/bmid_ostrov-v-ptaci-ulici-6404e177b5d62.png 5 225 55

Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Budou ji číst napjatě a se zatajeným dechem.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Práh

Ha-i bi-rechov ha-ciporim , 1981

Znedla
20.02.2020 5 z 5

Alex je malý židovský chlapec, který zůstane sám ve Varšavském ghettu. V polorozbořeném domě v Ptačí ulici, kde čeká na tatínka, který se určitě vrátí...

Naprosto neskutečná kniha. Opravdu moc hezky napsaná. Vše vidíme očima dvanáctiletého chlapce a tak se i se vším okolo lépe vyrovnáváme. Sdílíme jeho bolest, smutek, ale i radosti - hlavně v době, kdy se dostane na polskou stranu zdi. Vše je tak neskutečné, že je snadné uvěřit, že se to opravdu mohlo stát...

Knihu jsem četla už před několika lety, kdy mi jí doporučil můj nejstarší syn a vím, že se mi tenkrát moc líbila. Tak teď po letech jako Výzva 2020 - Kniha o holokaustu (myslím že tahle kniha je takový strop toho co bych chtěla o holokaustu číst), přečteno za jeden den...

snowpinkee
31.01.2020 4 z 5

Ač je tahle kniha určená mladším čtenářům, myslím, že i pro dospěláka není k zahození. Já jsem si ji užila.
Tím že je psána hodně jednoduchým stylem, bylo to po pracovním vypětí v práci příjemné odpočinutí. Téma je vážné, ale tím, že je to prezentováno pro děti, tak ty detaily nejsou nijak hrozivé, ale při představě a vědomostech dospělých jsem si to \"hrozné, mrazivé, nehezké\" domyslela a rázem kniha získala mnohem větší rozsah.
Prožíváme několik měsíců z pohledu malého chlapce Alexe. Je až neuvěřitelné, co je dítě schopno vymyslet a udělat pro záchranu svého života a co je ochotno udělat pro svou zbylou rodinu.
Knihu rozhodně doporučuji jak dětem tak i starším. Každý si v ní najde to své. A napadá mě otazka:\"Byly by toho dnešní děti schopny?\"
75%

čika
07.11.2019 5 z 5

Vypocute ako audiokniha. Velmi pekne, dojemne, super spracovane.

Marika Vanova
16.09.2019 5 z 5

Příběh jedenáct a půl letého (jak sám říká) Alexe je sice zpracován pro mladší čtenáře, ale mě zaujal dokonale a musím říct, že je to výborně napsáno. I tak se to klidně mohlo odehrát. Alex byl šikovný a vynalézavý kluk a já jsem mu fandila, aby se mu dařilo a znovu se setkal se svým tatínkem.

Ivana11
11.09.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha o pobytu židovského chlapce v úkrytu v ghetu, kde čeká na svého tatínka.

Hani77
11.08.2019 4 z 5

Kniha se četla výborně a první kapitoly mě moc zaujaly. Pak se mi sice pár věcí zdálo hodně nereálných, ale není to skutečný příběh jednoho chlapce, tak budiž :-).

triatlet
26.07.2019 5 z 5

Robinsonáda z prostředí varšavského ghetta. Očima Alexe sledujeme z jeho úkrytu několikaměsíční dění v rozbořených ulicích.
Díky Alexově čtenářské zálibě se objevuje řada aluzí, nejvýraznější je na Robinsona Crusoe.

"Připadal jsem si, jako bych žil na opuštěném ostrově a přes moře se díval na domy a na lidi, kteří vypadali tak blízko, ale ve skutečnosti byli hrozně vzdálení, jako v jiném světě." (s. 104)

I když je všudypřítomná smrt, čtenář obdivuje Alexovu duchaplnost, odvahu. Prožívá s ním první lásku. A věří, že naděje na setkání s nejbližšími neumírá...

Ilustrace Ory Eitan citlivě doprovázejí příběh.

Příběh mi připomněl knihu O holčičce z jiného světa -https://www.databazeknih.cz/knihy/o-holcicce-z-jineho-sveta-222398 a sérii o Felixovi - https://www.databazeknih.cz/serie/felix-a-zelda-6789.

Ferry9
08.06.2019 5 z 5

Kniha to byla krásná. Četla se skoro sama.

Tobomicha
30.05.2019 5 z 5

S hlavním hrdinou prožíváte celý příběh a doufáte s ním ve šťastný konec.

hayalet
29.03.2019 4 z 5

Židovský chlapec je nucen pobývat v úkrytu a čeká na vysvobozující příchod otce, který ale nejde a nejde. Je nucen se o sebe postarat sám, zajistit potravu, zabezpečit úkryt a být jako myška. Příběh je místy až neuvěřitelný, ale nutí ke čtení dál a nepustí. Alex musí překonat sám sebe, aby přežil. Napínavé čtení (nejen pro děti a mládež) se mísí s beznadějí a těžkým osudem židovského chlapce. Kniha trochu připomíná Deník Anne Frankové a Kdysi, ale je svým způsobem jiná. Vzhledem k počtu stran je to kniha na jedno odpoledne. Nalákal mě Uri Orlev a určitě si od něj ještě něco přečtu.

allebra
19.02.2019 5 z 5

I když je tato kniha určena především dětem, nic mi nebránilo, abych i já s napětím prožívala odvážné i dobrodružné výpravy jedenáctiletého Alexe, který se v náročné době musí spoléhat hlavně sám na sebe. Nádherně napsaná kniha, kterou se mi vůbec nechtělo odložit a bylo mi líto, když jsem ji dočetla. Rozhodně si přečtu i další knihy od tohoto skvělého autora.

angelak
28.08.2018 5 z 5

Moc hezká knížka o židovském chlapci který přežívá sám v rozbořeném domě a čeká na slib tatínka že se vrátí.....

alenkacermi
13.05.2018 5 z 5

Kniha je určená dětem,nechá je nahlédnout do života židovských dětí za války. Příběh chlapce,který najednou zůstane sám,musí se skrývat,hledat jídlo a pití. Řeší základní potřeby člověka,který chce přežít,kde přespat,jak se zahřát atd. Je to neskutečně silná kniha i pro dospělé. Dnešní starosti-co jsou proti té strašné době. Málo děkujeme za to,že žijeme v míru.

daniska
04.05.2018 5 z 5

Velice silný příběh.

Wily007
04.05.2018 5 z 5

Nejlepší kniha o 2.světové válce,co jsem kdy četl

MirijamFrankl
20.04.2018 4 z 5

Zajímavý literární počin, díky kterému můžeme vidět hrůzy páchané nacisty ve válečném Polsku. Velmi emotivní. Místy jsem doopravdy obdivovala odvahu a bystrý rozum malého hrdiny. Konec sice zůstává víceméně otevřený, ale já velice doufám, že se postavy dožijí konce války a nového začátku.

Orange8knihomol
14.02.2018 5 z 5

Po přečtení této knihy, která mi trvala jen 1 den, uvažuji nad tím, že si koupím i knihu ,,Chlapče, běž, běž" od stejného autora. Dozvěděla jsem se mnoho informací, které se týkají 2. sv. války. Kniha je psána odlehčelým stylem pro děti, ale to se mi právě na knize nehorázně líbilo. Nebylo to násilné ani krvavé.

Devil-Ivet
25.12.2017 4 z 5

Příběh je to napínavý, nemohla jsem se odtrhnout. Alex byl silný a nápaditý. Fandila jsem mu až do konce. Rozhodně doporučuji!

cori
21.06.2017 4 z 5

Poutavě napsaný příběh dvanáctiletého chlapce, který od léta 1943 do zimy 1944 přežívá sám v židovském ghettu na svém ostrově, seznamuje malé čtenáře s holocaustem a nelehkým osudem židovských dětí.
Škoda jen, že autor alespoň nenaznačil, co potkalo Alexova otce od jejich rozloučení, a zda se setkali s maminkou.

Dera
12.06.2017 3 z 5

Tohle je přirozená a lehčí forma povídání o utrpení židů za druhé světové války. Prostě citlivá a pěkná kniha hlavně pro děti, ale dospělý čtenář určitě neudělá chybu při její četbě.