Ostrov pokrytců

Ostrov pokrytců byl prvním v řadě satirických románů Johna Galsworthyho. Autor v něm podal zevšeobecněný kritický obraz anglické "ctihodné" společnosti, kterou v románě představuje buržoazie. Námět Ostrova pokrytců není složitý. Jeho hrdina Richard Shelton, typický představitel anglické privilegované společnosti, je zasnouben s dívkou ze zámožné aristokratické rodiny a celý děj románu se rozvíjí v průběhu několika měsíců jejich zásnub. Shelton náhodou pozná svět vyděděných a utlačených, kteří bydlí v bídných chudinských čtvrtích Londýna a to ho donutí, aby se zamyslil na nespravedlností světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98796/ostrov-pokrytcu-98796.jpg 3.57
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

The Island Pharisees, 1904

Kniha Ostrov pokrytců

tsal
21.09.2017

Ostrov pokrytců si rozhodně zaslouží stejnou pozornost jako známá Sága rodu Forsytů (a navíc vám nezabere tolik času). Jde o nadčasový román o přetvářce, o střetu povahy jedince s povahou davu, tedy o situacích, s nimiž se setkal každý z nás. Kolikrát cítíme, že je něco špatně, že je něco potřeba udělat. A buď to neuděláme, protože společnost kolem nás plyne v nečinnosti, nebo to uděláme a cítíme se trapně, protože najednou vyčníváme. Stejně jako Richard Shelton, také my rádi hledíme na své okolí kritickýma očima. Jenže chceme-li kritizovat jiné, musíme často čelit pravdě, která už tak líbivá není. I my sami se často dopouštíme pokrytectví, i my sami nejsme schopni dostát svých morálních nároků.

K dokonalosti chyběl jen širší tematický záběr. Galsworthy se v zásadě točí jen kolem majetkového střetu vyšších vrstev s nižšími a postavení žen v ryze patriarchální společnosti. Na druhou stranu, později zmíněné téma u mužského autora své doby značně překvapilo. V tomto ohledu Galsworthy jednoznačně předběhl svou dobu.