Ostrov pokrytců

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ostrov pokrytců byl prvním v řadě satirických románů Johna Galsworthyho. Autor v něm podal zevšeobecněný kritický obraz anglické "ctihodné" společnosti, kterou v románě představuje buržoazie. Námět Ostrova pokrytců není složitý. Jeho hrdina Richard Shelton, typický představitel anglické privilegované společnosti, je zasnouben s dívkou ze zámožné aristokratické rodiny a celý děj románu se rozvíjí v průběhu několika měsíců jejich zásnub. Shelton náhodou pozná svět vyděděných a utlačených, kteří bydlí v bídných chudinských čtvrtích Londýna a to ho donutí, aby se zamyslil na nespravedlností světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98796/ostrov-pokrytcu-98796.jpg 3.59
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
Orig. název

The Island Pharisees, 1904

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Ostrov pokrytců

Přidat komentář
oli123
03. března

Súper kniha ktorú som mal prečítanú za dva dní.

tsal
21.09.2017

Ostrov pokrytců si rozhodně zaslouží stejnou pozornost jako známá Sága rodu Forsytů (a navíc vám nezabere tolik času). Jde o nadčasový román o přetvářce, o střetu povahy jedince s povahou davu, tedy o situacích, s nimiž se setkal každý z nás. Kolikrát cítíme, že je něco špatně, že je něco potřeba udělat. A buď to neuděláme, protože společnost kolem nás plyne v nečinnosti, nebo to uděláme a cítíme se trapně, protože najednou vyčníváme. Stejně jako Richard Shelton, také my rádi hledíme na své okolí kritickýma očima. Jenže chceme-li kritizovat jiné, musíme často čelit pravdě, která už tak líbivá není. I my sami se často dopouštíme pokrytectví, i my sami nejsme schopni dostát svých morálních nároků.

K dokonalosti chyběl jen širší tematický záběr. Galsworthy se v zásadě točí jen kolem majetkového střetu vyšších vrstev s nižšími a postavení žen v ryze patriarchální společnosti. Na druhou stranu, později zmíněné téma u mužského autora své doby značně překvapilo. V tomto ohledu Galsworthy jednoznačně předběhl svou dobu.


Doporučujeme

Osudová náhoda
Osudová náhoda
Vysněný život Ernesta G.
Vysněný život Ernesta G.
Dobré úmysly
Dobré úmysly
Čas mezi šitím
Čas mezi šitím