Seznámení

Seznámení https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177081/bmid_osm-svetu-osm-svetu-seznameni-xAd-177081.jpg 4 163 72

Osm světů série

Český knižní thriller teprve třináctileté autorky se odehrává v současném New Yorku a vypráví příběh sedmnáctileté Ley Layerové, obyčejné středoškolačky, kterou kromě zvláštních temných snů nic netrápí. Jedné noci se Lea vzbudí z noční můry a nechtěně vyslechne rozhovor své adoptivní rodiny, ze kterého pochopí, že její rodiče, bratr Fred i sestra Samantha jsou Osmisvěťané, což znamená, že pocházejí z úplně jiné galaxie. Velká propast, která ji v tom okamžiku oddělí od jejího dosavadního života, se ještě prohloubí, když Leyin otec, policista Thomas, přivede zcela nečekaně do jejich navenek poklidné domácnosti tajemného mladíka Harryho, který k velké nelibosti Freda zabere pokoj pro hosty. To vše by samo o sobě nebyla až taková katastrofa, kdyby se však sympatický a pohledný Harry neživil jako nájemný vrah... Následující události změní veškeré dění kolem Ley na neskutečný akční film. Záhy totiž Harry mizí z jejího života ještě dramatičtěji, než se objevil a k jeho nalezení musí Lea překonat překážky, o jakých se jí nezdálo ani v těch nejděsivějších snech. První díl z připravované trilogie „Osm světů“.... celý text

nadenka13
21.07.2017

Skvělá kniha

Michl
18.03.2017 5 z 5

Výborná a česká původní fantasy. I když spíš asi „multižánrovka“. Těším se na další díl. Míša

Sariska
25.12.2016 5 z 5

První díl této fantasy série mě darovala babička k narozeninám. Akční děj i citové prožitky hlavní hrdinky mě bavilo číst. Včera pod stromečkem jsem našla balíček s pokračováním - obě další knihy série. Už večer jsem se začetla ze zvědavosti a obávám se, že plány na zimní prázdniny se tímto darem zcela změnili. Těším se na další osud Ley a Harryho. Šárka

Romilo
13.11.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem vzal do ruky na doporučení spolužáka, se kterým si rozumím v žánrech a kvalitě toho co čteme, koukáme nebo hrajeme. Nelituji a už mám u postele obě další pokračování. Jsem zvědavý kam se příběh ubere. R

PiperW
09.11.2016 5 z 5

jedním slovem paráda. Nevěřila bych, že tak mladá autorka a hlavně česká, dokáže napsat takový příběh, tím spíš scifi. Opravdu vydařená kniha a já se těším, až si přečtu pokračování

Hanca111
07.11.2016

Nečekala jsem to, ale tuto knihu jsem si opravdun oblíbila. Někdy jsem se opravdu bavila a pak málem brečela. Ale opravdu super počtení.

Kardoš
19.10.2016 5 z 5

Překvapivě dobré čtení.

anibeni
17.09.2016 3 z 5

No popravdě jsem na tuto knihu byla velmi zvědavá.. Doporučila mi jí moje 11ti letá dcera, která z ní byla úplně nadšená.. Já se obávala nízkého věku autorky a toho, jak dokáže takové dítě napsat fantasy román..
Bohužel, právě v nízkém věku autorky vidím hlavní nedostatky - kniha má určitě potenciál, ale chybí jí právě ta "vypsanost" a "logika" věcí... Začala jsem číst a četla zajímavý náhled do světa dívky, která zjistí o své rodině, že jsou mimozemšťané... paráda, řekla jsem si, bude to zajímavý fantasy román.. jenže najednou, ani nevím, jak se to stalo, jsem zjistila, že nečtu fantasy o mimozemšťanech, ale dobrodružný příběh puberťáka, který je ve výcviku na tajného agenta... Tohle přeskakování hlavní zápletky a přeskakování v podobě toho, kdo zrovna příběh vypráví, mi nedělalo dobře, přestože mi to většinou u knih vůbec nevadí. Ale zde to nebylo propracované a některé věci byly opravdu velmi nelogické.... chtě nechtě jsem u toho kolikrát kroutila hlavou a řekla si: škoda škoda..
Nicméně - to, že něco takového napsala 13ti letá holka, je s podivem a věřím tomu, že její další knihy, které napíše za 10 či 20 let, už budou určitě výborné..!!

Spineli
13.09.2016 3 z 5

Podle mého je to velice vydařená kniha vzhledem k věku autorky. Když knihu čtete, poznáte, že ji psal ještě nedospělý člověk, ale o tom to je. Kniha mě bavila, měla hlavu a patu a určité napětí. Určitě se za ni Máca jednou nebude stydět. Vyčítat někomu, že nemá pohled a rozhled dospělého je nesmysl. Autorka má můj obdiv.

msjadepaton
13.09.2016 1 z 5

Nebudu kvůli věku autorky chodit kolem horké kaše. Tohle je u mě špatná kniha.
Nejhorší na tom je, že určitý potenciál tam byl. Právě proto byla podle mě velká chyba tuhle amatérskou práci zveřejňovat. Autorka se mohla v klidu vypsat a za pár let vydat knihu, která by mohla mít úroveň. Takhle jí ale jako případné budoucí spisovatelce bude vidět až do kuchyně.
Mám problém jmenovat vůbec něco, co na tom nebylo špatně. Možná některé z těch nápadů. Bohužel, autorka nemá filtr a tak to dopadlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Hodila tam všechno, co se jí líbilo. Ve výsledku tu máme miš-maš. Útlá knížka přecpaná tolika nápady, že člověk aby ty dobré hledal s lupou.
Styl nebyl úplně marný, ale autorka má hodně na čem pracovat. Postavy nepropracované, přehršel jmen a popis postav, které nebyly důležité, střídání pohledů postav způsobem, který čtenáře ruší od čtení. Autorka vždycky něco nakousla a honem dál, u ničeho se nezastavila a dokonce i důležité scény byly odbyté tak rychle, že si jich člověk téměř nevšiml. Uprostřed knihy najednou naprostá změna žánru a na konci mix několika žánrů. To sice nemusí být chyba, ale něco takového si mohou dovolit jen opravdu vypsaní autoři, aby to fungovalo.
Občas byl děj zcela evidentně uměle řízený k určitým situacím bez ohledu na logiku děje nebo chování postav. Jindy zase v knize zůstaly scény, které nebyly nijak podstatné ani pro děj ani pro vývoj postav ani pro nic jiného.
Dialogy zněly prkenně a nereálně, navíc přetékaly klišé. Postavy mluvily všechny stejně a chovaly se všechny stejně - jako třináctiletá holka. Děj ubíhal poměrně plynule, ale tolik věcí v něm nedávalo smysl, že bych o tom mohla napsat diplomku. Jeden příklad za všechny: Thomas, spořádaný policista, chytí při činu nájemného vraha, který zabil nespočet lidí, ale místo, aby ho zatkl, si ho pozve k sobě domů! Aby bydlel s ním a s jeho rodinou!
A to je prosím něco, o čem se dočtete už v anotaci.
Že se děj odehrával v USA (jakkoliv mě to štvalo), že nebylo využito potenciálu paralelních světů nebo fakt, že hlavní postava byla nereálně talentovaná úplně ve všem jsou už jen maličkosti.
Abych byla férová, kritika, kterou jsem viděla ohledně slavení Vánoc nebyla úplně na místě (autorka zdůraznila, že je to tam nezvyklé) a ani ta teleportace mi nepřišla jako až takový problém.
Co mi ale hodně vadilo bylo, že svět v knize nemá žádné hranice. Žádná omezení ani pravidla. Pro žánr sci-fi a fantasy je příznačné, že vždycky existuje nějaké ale. Jsou tu jasně stanovené mantinely a právě ty jsou často zdrojem nebo nedílnou součástí konfliktu v tomto žánru. Není to tak, že "dokonce i fantasy" má nějaká pravidla. Žádné "dokonce" není. Fantasy, jejíž svět není omezený pravidly, není dobrá fantasy. V Osmi světech téměř žádná omezení neexistují.
Stejně starým dětem se kniha asi líbit bude. Dobře si vzpomínám, že v tom věku jsem měla podobné fantazie a ráda si hrála na agenty a na mimozemšťany. Já nejsem cílovka, ale je spousta knih, u kterých to nevadí. Tady je ovšem ta cílová skupina tak úzce omezená, že opravdu nemělo smysl knihu vydávat.

brčko-A
11.09.2016 5 z 5

Super kniha!Určitě patří mezi mé nejoblíbenější!
Ze začátku jsem se dlouho rozmýšlela- číst či nečíst... Ale udělala jsem správně.
Vřele doporučuji!!!

Bono
22.08.2016 5 z 5

I.díl Osmi světů vyhrála babička v nějakém časopise za vyluštěnou tajenku v křížovce. Knihu mě darovala, protože ví, jak rád čtu. Nevím, jestli jí četla nebo ne, ale myslím, že nájemný vrah od 13leté autorky by jí dostatečně vyděsil, a já bych nebyl obdarován, takže spíš asi ne. Kniha delší dobu čekala v knihovně, ale když jsem jí začal číst, šlo to rychle a bylo to VPP (velké příjemné překvapení). Druhý díl Včelí lid mám již za sebou – výborné a na III. díl se chystám. Mám rád filmové verze knih a tak se těším i na film Osm světů. Doufám, že to režisér nezkazí, protože knižní verze je hodně dobrá.

MirijamFrankl
09.08.2016 4 z 5

Knížka se mi docela líbila.Jenom mi připadalo,že Lea byla tak trochu nerealistická.Skoro všechno jí vyšlo.Nicméně kvalita textu byla překvapivě dobrá a jsem dost zvědvá na další díly.Marcela je skvělá,že první knihu napsala ve třinácti.

PAZATT
08.08.2016

Knihy mě zaujala žlutým pruhem a svou cenou. Rozhodně nelituju jejího přečtení! Sice bylo trochu obtížné sledovat, kdo v které kapitole zrovna vypráví, ale dalo se to. Dokonce mě inspirovala k napsání vlastní knihy, když může vydat třináctka... Doporučuju =D

Mitu
07.08.2016 5 z 5

Dobrá zpráva o tom filmu - rychle jdu dočíst 2. díl - filmy podle knih chci mít nejdřív přečtené. Pak srovnávám co bylo lepší...Michal

Glam
03.08.2016 5 z 5

Celá série Osm světů je dobře napsaná - těším se na film

Dikyld
14.06.2016 3 z 5

Tak zacneme od zacatku:

1) smysluplnost textu: tak u tooto bodu se trochu zastavim. Ich forma, super napad, ale priste dej nejak jasne najevo, co je to za postavu. U posledni kapitoly jsem se zastavila a absolutne jsem nevedela, jestli je to Harry nebo ten blondatej. Promin, ale fakt nemam nervy na to abych to padesatkrat cetla. Pak je tu ten dej. Dej si pozor na hrozne preskakovani z tematu na tema, popis vice ty situace a snaz se to troch u rozprostrid a nedavat 5 deju dohromady.

2 ) dej: myslim, ze kdybys trochu to domyslela, tak by to byla bozska kniha. Dej si vymyslela opravdi krasne.

3) postavy: zadny clovek neni dokonaly, proto zkus i s tou Leu neco udelat. Ver mi, ale nejaka ta spatna vlastnost by rozhodne neco pridala u meho hodnoceni a bylo by to i zajimavejsi.

4) celkovi dojem: knizkaa je krasna, az teda na tech par drobnosti. Obalka ihned zaujala, rozhodne to nekam dotahnes, ale zkus pockat az dospejes, protoze je jednojestli to napises v 13 nebo 30 letech, na kvalite knizky to neubere, naopak. Dospejes a bude jeste lepsi.

Klark
13.06.2016 5 z 5

Seznámení mě zaujalo, protože ho napsala velmi mladá spisovatelka, ale četla jsem ho až po mámě, která knihu koupila, ale nejdřív jí četla sama. Myslím, že to udělala ze zvědavosti, ale nakonec byla nadšená a knihu doporučila i mně. Pak jsme si různě o všem povídali a obě si myslíme, že autorka je opravdu velmi chytrá a talentovaná. Co vše vymyslela a sepsala. Nedokážu do recenze napsat nějaký odborný rozbor, ale Lea je dívka, která dokáže vše, a to mám ráda. Harry je vtipný a Ben hodný kluk i když je vážný a svědomitý agent. Myslím, že Ben je hezčí než Harry a Lea by s ním měla zůstat. Teď už se s mámou chystáme i na další knihy Osm světů – Včelí lid a Rodina - máma je zase koupí a bude číst jako první. Pak zase něco napíšu i já do databáze. Nějaké moje hodnocení. Zatím dávám všechny možné hvězdy. Klark

pepco
10.06.2016 5 z 5

Perfektní fantasy. Výborný příběh. Nájemný vrah Harry nemá chybu.

Bara Zelenkova
09.06.2016 5 z 5

Před krátkou dobou jsem dočetla Včelí lid (2. díl Osmi světů) a tak se jenom krátce vracím i k Seznámení. Kniha mě bavila, četla jsem rychle a myslím, že to bylo i tím, že autorka střídala vypravěče. Bylo pro mě zajímavé sledovat příběh a odkrývat různé situace z více úhlů pohledu. Až po přečtení Včelího lidu jsem ale naplno docenila, co všechno se povedlo mladé autorce vytvořit. Tolik fantazie, napětí ale i emocí, že pořád žasnu. Teď čtu 3. díl Rodina a obdiv trvá. 16 let – 3. kniha – to je něco a vše chytře a poctivě napsané. Mám před sebou všechny tři knihy – modrá, žluto-oranžová a červená. Moc hezká sbírka - už se těším na čtvrtou. Barča

Marcela Remeňová
česká, 1999