Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici

Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224167/mid_oranzova-je-nova-cerna-Dvo-224167.png 3 169 50

Piper Kermanová si užívá fajn kariéru, fungující vztah se svým přítelem a milující rodinu. Málokdy si vzpomene na svůj dávný lesbický románek s pašeračkou drog, které před deseti lety pomohla převézt jeden kufřík. Kufřík plný peněz z drogových obchodů. Minulost ji však přesto nečekaně dožene. Po odsouzení na patnáct měsíců je vzdělaná a slušňácká Piper převezena do neslavného federálního nápravného zařízení v Danbury ve státě Connecticut a stává se číslem 11187–424, jedním z milionů bezejmenných, které pohltil americký trestní systém. V prostředí plném přísných pravidel a drsných vězeňských manýrů si musí Piper zajistit své místo a vyrovnat se se situací, na kterou nikdo z nás nemůže být připravený.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Cosmopolis

Orange Is The New Black - My Year in a Women’s Prison , 2010

JanaJane
21.07.2015 3 z 5

Kniha se četla celkem dobře, jen mi tam chybělo trochu víc akčnosti.

Lenka.Vílka
14.07.2015 5 z 5

Seriál jsem ještě neviděla...takže...každý, kdo umí zadat do googlu orange is the new black + wiki má dost informací, jak to je (co bylo dřív, jak co je atd.), ale jsme v ČR, tady prostě určité tituly vychází jinak (třeba s netflixovskou obálkou, což mi přijde hloupý, protože se nejedná o dotisk, ale o první vydání, což proto může být matoucí, ale přitáhne to víc lidí)...kniha se mi jednoduše líbila...co se mi líbilo nejvic?...právě to, co tady lidi dělí na dvě skupiny...mám ráda (většinou) dlouhá, rotvita souvětí plná popisnosti, ale v tomhle případě (autorka není spisovatelka) rozhodně ne, potom mi to asi nepřišlo opravdový a upřímný, takže jsem spokojená, ve všech směrech...no, teď jdu na seriál, uvidíme, jak si s tím televize prohrála :)

loupeznice
09.07.2015 3 z 5

Kniha, která se přečte velmi snadno a rychle. Bohužel ve mně nic nezanechala ...

denyjanostik
08.05.2015 5 z 5

Spousta z vás asi nepochopila, že za prvé seriál, byl natočen podle knihy, ne opačně a za druhé! že kniha není žádný román, ale autobiografie! Takže je sice hezké, že vám tam chybí zápletka a v knize vám chybí to, co je v seriálu a kdesi cosi, ale tohle jsou prostě fakta, tak jak to bylo.

Seriál jsme zatím neviděla, v blízké ho nemám v plánu sledovat, protože je tam toho zcela jistě dost navymýšleného. Kniha mě ohromila, nejen protože jsem zainteresovaná ve vězeňské tématice, ale proto, že mě prostě vtáhla do kůže Piper a naprosto jsem s ní soucítila a obdivuji její postoj k sobě samé a její hrdost. Jsem moc ráda, že se rozhodla podělit se světem o její příbeh. Ikdyž je těžké hodnotit takovou knihu, protože nehodnotím co někdo vymyslel, ale něčí život a ikdyž je to prostě smurtné, dávám jí 100 % . :-)

eschet
19.02.2015 3 z 5

Knížku jsem četla před, během a po mojí oblíbené serii Cherub. Už to napovídá, že mě kniha až tak moc nezaujala. První část byla chytlavá, ale popis děje ve věznici byl pro mě nudný a málo akční. Pro mě tam nebylo žádné napětí a vzrušení, tak jsem už ke konci přelétávala stránky, abych zjistila, zda ji z vězení pustí a zda tam je i něco o tom, jak se začlenila do normálního života. Ani na konci se nekonala žádná zápletka a já si jen oddechla, že už to mám za sebou a můžu se pustit do jiné knížky.

zoew
12.02.2015

Kniha mě vůbec nezaujala, nedočetla jsem jí. Pro mě to nebyl román, ale pouze strohý popis "zločinu" a vězeňského prostředí - bez emocí, ale i bez nápaditosti, zajímavosti a čtivosti. Víc než beletrii mi to připomínalo slohové cvičení na úrovni druhého stupně základní školy.

lovina
02.02.2015 4 z 5

Výborne napísaná knižka.

Bagriela
04.01.2015 3 z 5

Poté, co jsem shlédla obě dvě série seriálu a nemohu se dočkat plánované třetí, byla jsem nadšená, když jsem se dozvěděla, že dílo vyšlo i v knižním podání!

S knihou jsem spokojena. Co mě ale překvapuje je to, že je psána zcela jiným stylem než bych očekávala po sledování seriálu. Působilo to na mě spíš jako takové povídání, bez akce (např. mi chyběla seriálová pasáž, kde se Pennsatucky snaží zabít Piper, byla jsem zvědavá, jak si s tím v knize poradí). Z toho jsem tedy usoudila, že seriál je hodně zkreslený vzhledem k realitě a že je tam spoustu smyšlených věcí, aby nalákal více pozornosti. Zatímco kniha je psána doopravdy tak, jak to bylo. To ale vůbec není na škodu!

Martink@
08.11.2014 4 z 5

Dobrá knížka o tom, jak si nás "hříchy mládí" najdou a hezky za ně zaplatíme, když už si myslíme, že je to pryč a že jsme z toho vyvázli. Přípěh Piper byl rozhodně poutavě psaný... I když její popis vězení mi přišel celkem "pohodový" pokud se nějáké takové místo dá zhodnotit a popsat takto. Mohla se dostat na daleko horší místa s horšími lidmi. Prostředí ve kterém byla uvězněna, bylo jedno z těch mírnějších, kde podle popisu byli až na vyjímky celkem fajn spoluvězeňkyně...

Lenka_J
23.10.2014 4 z 5

Na vydání české verze knížky jsem se těšila od doby, kdy jsem první sérii seriálu, kterému kniha posloužila jako námět, zkoukla během pár dnů. Mírným překvapením pro mě bylo, že seriál sice skutečně z autobiografie čerpal, ale mnohem jinak než jsem čekala. Líbilo se mi odkrývat střípky ze seriálových postav v těch skutečných, ať už šlo o inspiraci jménem, určitou příhodou, vlastnostmi. Ale nutno podotknout, že televizní zpracování žije naprosto svým vlastním životem a nelze tak očekávat, že bude čtenář svědkem přenesení všech psaných vět na plátno, spíše naopak. Samotná Jenji Kohan se nechala slyšet, že se samozřejmě seriál knihou inspiruje a to hlavně ze začátku poměrně hodně, ale postupem času se z něj stává úplně jiný příběh.
Samotná kniha se mi líbila především v tom, že se její autorka při psaní neutápí v kajícných slovech, ale vše přijímá tak, jak je. A s tím se pojí i to, že její vyobrazení života ve vězení vyznělo velice reálně, odlehčeně a rozhodně čtivě.

zfilmováno vězení, věznice autobiografické prvky zfilmováno – TV seriál

Autorovy knížky