Opravdové zločiny

Opravdové zločiny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476309/bmid_opravdove-zlociny-gX8-476309.jpg 4 396 104

Zákulisí a detaily těch nejzásadnějších světových případů. Záhadné, promyšlené, brutální, drzé… nejslavnější zločiny v dějinách jsou jakékoli, jenom ne nudné. Lucie Bechynková, moderátorka a spoluzakladatelka napínavého podcastu Opravdové zločiny, vás vezme do nejtemnějších koutů lidské duše. Výběr těch nejzajímavějších světových zločinů, co se kdy odehrály, doplňuje zasvěcený pohled kriminalisty, vězeňského dozorce i právničky. A jedním si můžete být naprosto jistí: tyhle případy vám nedají spát.... celý text

Jessybelle
17.09.2022 4 z 5

Váhala jsem ale nad těmi hvězdami. Téma zločinů je všeobecně dost lákavé. Asi v každém z nás je takový malinkatý zločinec anebo prostě jen zvědavec.
Nicméně příběhy jsou docela stručné, jakoby novinářsky psané. Což někdy může být plus. O některých zločinech byly napsány celé knihy a natočeny dokumenty, možná by nebylo marné pokud toto bylo spácháno, na konci "případu" to vypsat.
Já bych asi uvítala méně zločinů ale podrobněji. Je otázkou kolik o tom, kterém zločinu byly schopny autorky najít.
Každopádně do druhého dílu jdu. A podcasty si už pouštím.
Knížky pak pravděpodobně poputují do místní knihovny.

Dakarianna
16.09.2022 2 z 5

Pro začátek zdůrazňuji, že jsem fanynka podcastu a holky poslouchám už opravdu dlouho.

Ovšem tohle bylo velké zklamání. Opravdu všechny případy známe z podcastu. Neobsahují vůbec nic navíc, pokud nepočítáme pár černobílých fotografií ve špatné kvalitě. Navíc je tam docela dost chyb a nelogických vět. Případy nejsou popsány detailně, bavíme se třeba o čtyřech stránkách. Výběr případů taky úplně nechápu. Nepřijde mi, že by měly něco společného – třeba: "Nejznámější sérioví vrazi" nebo "Případy z Čech a Moravy". Prostě to působí jako náhodný pelmel.

Rozhovory situaci nezachrání, jsou na to příliš krátké a povrchní. Navíc rozhovor s právničkou, která se profesně nevěnuje trestnímu právu? Vážně?

Na druhou stranu, pokud podcast neznáte, tak je to dobrý krátký vhled do jednotlivých případů.

Annyshga
15.09.2022 3 z 5

Podcast Opravdové zločiny miluju proto jsem měla od knihy velká očekávání. Bohužel jsem myslela, že se autorka bude jednotlivým případy zabývat trošku víc a přidá třeba i svůj úhel pohledu. Ocenila jsem pár tipů na seriálové či knižní zpracování. Závěr, který byl tvořen rozhovory s kriminalistem, právničkou a vězeňským dozorcem knihu skvěle obzvlášťnily. I přes to, že kniha působila spíš jako sbírka novinových článků užila jsem si ji a pokračování si ráda přečtu.

AndyYoggy
09.09.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem byla z této knihy lehce zklamaná.
Podcast Opravdové zločiny mám moc ráda, proto jsem si také zakoupila tuto knížku. Už v podcastu děvčata jednotlivé příběhy lehce “osekávají” a vynechávají různé informace (občas i důležité) nebo drobné detaily, které bych si rada poslechla. A to samé bohužel platí i o knize. Je psaná stylem novinového článku a příběhy jsou extrémně osekané. Navíc všechny příběhy už byly zpracované v podcastu, tudíž pro mě nebyly ničím novým. Kdyby autorka do knihy vložila nějaké detaily či informace navíc, bylo by to mnohem lepší. Co musím vypíchnout jsou krátké rozhovory na konci knihy. Ty jsem si užila.
Přemýšlím, zda si mám zakoupit i díl druhý. Podle recenzí je druhá kniha lepší než ta první. Tak uvidíme ;).

marina4088
08.09.2022 4 z 5

O opravdových zločinech jsem již něco slyšela, ale do žádného podcastu jsem se zatím nepustila (ale hodlám to napravit.)

Od knížky jsem dostala skoro přesně to, co jsem si představovala - zločiny všech typů, od masových vrahů po vykrádání bank. Čtení mě bavilo, šlo to rychle a byla jsem zvědavá, jaká další nechutnost, které byli lidé schopni vykonat na mě na dalších stránkách čeká.
Taky se mi líbilo zpracování knihy. Byla hezky barevná, i přes to, že v sobě měla tak temné věci.

Ale dvě věci mi tu dost chybělo - jako první to byla propracovanost textu - některé případy potřebovaly být více rozepsané. Občas se totiž stávalo, že jsme byli vrženi rovnou do příběhu, aniž bychom věděli proč a jak se ty věci děli.
A za druhé to byly obrázky. U hodně případů byly, ale u některých opravdu chyběly. Psalo se například o kráse jedné ženy, ale člověk si její jméno musel googlit, protože tam nebyla její fotka. Jelikož jsem před sebou měla hodně holek, což znamená hodně poznámek, tak jsme si tak nějak všechny všímaly toho, že i některé termíny musíme googlit, abychom vůbec pochopily, jak to celé zapadá do toho určitého případu.

Podtrženo a sečteno, knihu jsem si přečetla moc ráda, k podcastům se snad někdy dokopu a druhý díl si taky ráda přečtu. :)

Domieeele
05.09.2022 3 z 5

Nedá se moc hodnotit kniha, kde jsou jen převyprávěné události. Proto spíš hodnotím vyprávění a slovní zásobu spisovatelky. Neustále opakující slovní spojení a přirovnání byly nesnesitelné a kazily požitek z čtení. Kniha byla důkazem toho, že se hodí na moderátorku, zprávařku nebo právě na podcasty, kdy vyprávění nemusí být tolik obsáhlé. Ale psát knihu? Tomu by se měla vyhnout. Po novém dílu určitě nešáhnu.

LenkaMacak
22.08.2022 3 z 5

Stručné, jasné, přehledné. Lucinku i podcast mám moc ráda, těším se na další díl!

kristyna.havlov
22.08.2022 3 z 5

Chtěla jsem si přečíst něco z kriminalistiky, tak jsem sáhla po této knize. V knize jsou krátké příběhy - a že jich je dost. Některé vam v hlavě utkví, ale většina ne. Je to stejné, jako když čtete časopis krimi. Každopádně mě mile překvapili na konci knihy rozhovory s kriminalisty.

bookbypatrik
05.08.2022 2 z 5

2.5/5
I když podcast Opravdové zločiny neposlouchám, tak když k němu vyšla kniha, chtěl jsem ji zkusit. A bohužel jsem dost zklamaný. Největší kámen úrazu je dle mého zpracování případů, které mi přijde až moc stručné a osekané. Kdyby bylo v knize méně příběhů a u každého více detailů, můj zážitek ze čtení by byl daleko lepší. Styl psaní zkrátka dost připomíná třeba novinový formát.

Nemůžu ale říct, že by mě čtení nebavilo, spoustu případů bylo poměrně chytlavých. A závěrečné rozhovory velmi zajímavé.
Podcastu zkusím dát ještě šanci.

zuzu8480
05.08.2022 4 z 5

hezky popsané jednotlivé zločiny a bylo jich tam spoooooustu. čteno v rámci čtenářské výzvy

terryaknihy
24.07.2022 2 z 5

No, tohle se prostě moc nepovedlo… Nápad pro sepsání zločinů do knihy mi přijde super, jen to zpracování teda dost pokulhávalo. Bylo to sakumprdum, bylo toho zbytečně moc a vlastně si toho nakonec ani moc nepamatuju. Kdyby bylo méně příběhů a více to šlo do hloubky, udělala by podle mě autorka líp. Ve finále se mi nelíbí moc ani to grafické zpracování. Proč jsou zvětšené části textu věty, které nejsou z 80% stěžejní pro příběh? Nechápu. “Bavilo” mě pár případů, ale fakt mě mrzí, že tam nebylo více detailů. Do další knihy, co vyjde za pár dní/týdnů se určitě nepustím…

whiolet
18.07.2022 4 z 5

Jsem fanoušek podcastu, takže jsem se na knihu velmi těšila, avšak musím dát za pravdu těm, co píší, že v knize ty detaily prostě chyběly.
Spoustu z těch příběhů už znám z podcastu, takže se moc překvapení nekonalo, na druhou stranu nelituji toho čtení, protože jsem si případy hezky oživila a se zaujetím znovu přečetla.

Kara28
18.07.2022 3 z 5

Po knize jsem dlouho pokukovala, protože podcast mám ráda, až jsem si ji přečetla. Upřímně, čekala jsem to lepší. Upřednostnila bych méně a známější příběhy s více informacemi. Klidně i známé české zločiny. Jinak to bylo zajímavý a místy fakt děsivé. Nejvíce mě zaujaly rozhovory na konci.

snílkařka
17.07.2022 4 z 5

Podcast Opravdové zločiny,poslouchám pravidelně ať už při běžném domácím úklidu či při vaření a při chvílích odpočinku třeba s křížovkou.Takže na knihu jsem byla docela zvědavá jak se podařila autorce.Knihy podle skutečných událostí většinou lákají čtenáře nejvíc pač se zakládají na skutečných příběhů ze života a osudů lidí která se fakt stali
i když v tomto případě lze vždy říct že pravda je vždy někdy uprostřed a nebo by se taky dalo říci.Hoď kamenem kdo jsi bez vinny.Ale jisto jistě platí že Boží mlýny melou pomalu ale jistě.A že čas je mnohdy nejlepší lékař i soudce.A to platí i na téma kriminálních zločinu podle skutečných událostí.Tuto knihu tedy nemůžu jinak než hodnotit kladně dávám jí 4*.Jednu si ponechám pač určitě by i šlo na knížce co zlepšovat ale nechám si jí uschovanou.Protože nepochybuji o autorce že nevydá i další knihu.

Knihomolka97
27.06.2022 4 z 5

Podcast Opravdové zločiny znám, ale neposlouchám. Po knize jsem pokukávala a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst v rámci štafety.
V prvé řadě musím pochválit grafické zpracování knihy. Vevnitř to vypadá fakt dobře, je to přehledné a zkrátka super. Nechybí i fotografie.
Těch případů tu je teda více, než jsem čekala. Možná bych jich brala radši méně s více informacemi. Některé jsou známé a sama jsem si o nich dřív vyhledávala informace na internetu, takže nic moc nového jsem se nedozvěděla. Ty méně známé, nebo pro mě úplně neznámé jsem ale hltala a vstřebávala nové informace.
Určitě to není pro slabší povahy, protože chvilkama to bylo fakt brutální, nechutné až k neuvěření. Brrr.
Občas mě teda pobavilo, kolik dostali let vězení (200 a více, však proč ne :D ).
A sem tam jsem se podivovala nad některými ženami...jak můžou být s prominutím tak blbé. Nepochopím prostě!

hungryreader00
15.06.2022 3 z 5

Podcast fakt miluju, zajímají mě takové případy a holky to umí skvěle odlehčit. Kniha by byla asi lepší, kdyby tam opravdu byly ty detaily a kdyby si Lucka vybrala nějaké méně známé případy, které pořád mohou být světové a zásadní. Pokud Lucka napíše další knížku, určitě na nás fanoušky pomyslí a bude v ní opravdu něco, co jsme ještě neviděli. Ještě bych ráda dodala, že hvězdičky nestrhávám za to, že bych ty případy znala, ale hlavně za zavádějící podnázev, který opravdu neodpovídá realitě.

MaDia
14.06.2022 2 z 5

Rovnomenný podcast mi je moc dobré známy, zbožňujem ho a práve kvôli nemu som sa rozhodla si knihu prečítať. Ale asi to nebol úplne najlepší nápad...
V prvom rade by som chcela povedať, že keď ma nejaká kniha už na titulke „zákulisie a detaily“ zločinov, očakávam, že tam tie detaily budú. A oni akosi nič. Všetky príbehy boli už spomenuté v podcaste a tak som sa nič nové ani prekvapujúce nedozvedela. Vlastne som sa z knihy mnohdy nedozvedela ani detaily, ktoré mi boli dávno predtým známe a tuto akosi zabudli byť spomenuté. Možno by bolo lepšie, keby sa autorka zamerala na menej prípadov a rozobrala ich podrobnejšie, pretože toto bolo proste len prerozprávanie podcastu, bez nejakej ďalšej pridanej hodnoty .
V druhom rade musím povedať, že ma kniha neskutočne nudila. Som ten typ človeka, ktorému nevadí počúvať alebo čítať o zločinoch stále a stále dookola, preto ma dosť prekvapilo, ako veľmi zle sa mi táto kniha čítala. Bolo to veľmi nezáživne, štýl rozprávania mi vôbec nesadol. Vety mali často divnú konštrukciu, divnú nadväznosť. Boli tam neoriginálne, povedala by som, že také ‚tuctové‘ vety, nad ktorými som len prevracala očami, ako veľmi ma iritovali.
Niekoľkokrát sa mi pri tom podarilo zaspať. Zakaždým, keď som sa do toho pustila, tak ma to už po chvíli prestalo baviť a mala som to chuť odložiť, ako veľmi som bola z toho unudená. Priznám sa, že niektoré príbehy som len tak preletela očami, pretože ma absolútne nebavili a nemala som už energiu ich poctivo čítať. Keby som si knihu nechcela zaradiť do témy v knižnej výzve na Databáze knih, pravdepodobne by som to nikdy nedočítala.
Aby som však len nekritizovala, tak musím povedať, že kniha je veľmi pekne vizuálne spracovaná, obohatená o obrázky zločincov, i keď aj v tomto prípade by sa tam dalo tých obrázkov dať viac a zaradiť väčšie rozhranie, než len portréty. Záverečné rozhovory so zločinožroutmi pracujúcimi v obore boli zaujímavé, ale zasa nebolo to nič extra čo by knihu zachránilo.
Ako posledné chcem dodať, že som rada, že som si nakoniec knihu nekúpila, ale len požičala z knižnice, pretože v tom prípade by ma toto sklamanie ešte o to viac mrzelo. Ako zaujímavosť a ‚suvenír‘ k podcastu je to fajn, ale keby som si to neprečítala, tak by som o nič neprišla.

Po dlhšom premýšľaní nakoniec znížujem hodnotenie z 3 na 2 hviezdičky, pretože toto pre mňa proste nie je ani len priemerná kniha a nemôžem sa prinútiť k tomu, aby som už len čisto z lásky k podcastu tomu dala aspoň 3*.

Ivet_V
13.06.2022 4 z 5

Poslouchám podcast sporadicky, takže většina případů pro mě byla novinka. Bylo to dobře napsané a mě to bavilo. Příběhy byly jednoduše podané, občas i s vtipnými vsuvkami. Sice byly případy zajímavé, ale stejně mě nejvíc bavily rozhovory na konci.

sarlot.a
11.06.2022 1 z 5

Za mě zajímavý nápad, myslim, ze u nás není nikdo kdo nahrává podcast a zároveň píše knihu. Bohužel, nelíbí se mi její zpracování. Ke každému případu je minimum informaci a většina se dá najít na wiki. Za mě by bylo mnohem lepší, udělat méně případu, ale víc kvalitně… Je tam i celkem dost překlepů. Celkově je to tak zvláštně napsané, ze mě kolikrát hrozne rozcililo, když závěr příběhu nebo jeho rozuzleni bylo uvedené hned v prvním odstavci, tím pádě ztrácelo smysl cist cely příběh. Co přidávám jako plus je, ze je kniha napsána jednoduše, takže se dobře a plynule čte, je hezká graficky, ale to je bohužel asi vše. Snad bude příští kniha více propracovaná :).

Petra00
06.06.2022 2 z 5

Bohužel zklamání. Příběhy jsou napsané hodně jednoduše, vůbec mě to nebavilo číst, nechtělo se mi ani moc číst dál, protože jednotlivé příběhy jsou skoro stejné, stejně napsané...Nejlepší byl konec, kde byly v rozhovorech shrnuty různé postřehy a informace například od kriminalisty a dalších osob. Tato část mohla být klidně delší.

napětí skutečné kriminální případy

2022  80%Vrah je v každém z nás