Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku

Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483687/bmid_opratka-pro-krasnou-veru-temne-taje-HBT-483687.jpg 4 19 19

Je pondělí, 3. února 1947. V soudní síni v hamburském Curio-Hausu vrcholí první ravensbrücký proces s šestnácti obžalovanými souzenými za válečné zločiny. Elegantní štíhlá žena ve žlutobílém kožichu čeká vestoje na výrok poroty. „Trest smrti!“ Na půvabné tváři mladé ženy se nepohne jediný sval. Jen na okamžik sklopí víčka s dlouhými řasami a pak už se nechá bez odporu odvést eskortou. Jmenuje se Vera Salvequartová a před sedmadvaceti lety se narodila v Československu. Někdejší vězeňkyně tábora smrti, která, podle výroku britského soudu, zavraždila injekcemi a prášky desítky uvězněných žen. Jenomže – bylo tomu opravdu tak? Skutečně si krásná Vera, jak jí přezdívali někteří novináři, zasloužila ten vůbec nejvyšší trest? Stanislav Motl se po stopě Very Salvequartové vydal již před několika lety. Pracoval svou obvyklou heuristicko-pátrací metodou, kterou už vstoupil do povědomí čtenářů, ale i rozhlasových posluchačů či televizních diváků. Proto také jeho kniha znovu vznikala převážně na cestách. Opět minimálně spoléhal na sociální sítě. Pátral v archivech několika zemí. Putoval místy spjatými s osudy Very Salvequartové. Hledal a nacházel uchované vzpomínky pamětníků a hovořil s mnoha jejich potomky. Získané informace a dokumenty tradičně pečlivě zkoumal a analyzoval, aby se mu nakonec z velké části podařilo, v přeneseném smyslu slova, oživit příběh záhadné ženy, která své největší životní tajemství nevydala světu ani v čase svých posledních okamžiků.... celý text

Přidat komentář

Allla9
09.01.2023 5 z 5

Velice smutné čtení. Podrobně rozepsané téma je plné bolesti, naděje a smutku.

pavlinda
28.09.2022 4 z 5

Oceňuji mravenčí práci Stanislava Motla.


PlaszCZ
25.03.2022 4 z 5

Pan Motl zpracoval příběh Very do nejpodrobnějších detailů - hrabal se v archivech, četl mnoho knih o koncentračních táborech, stejně tak svědectví přeživších i záznamy ze soudní síně. Samotný příběh je velmi zašmodrchaný, ale to je dáno spíše atmosférou doby než zpracováním. I celý soudní proces působil velmi papundeklově, hlavně (ne)schopnosti Veřina obhájce.
I tak byla kniha čtivá, přestože jsem se u některých pasáží nudila. Za důkladné zpracování a zajímavý příběh dávám 4*!

wotana
25.01.2022 5 z 5

Kniha obsahuje spoustu zajímavých faktů, které jsem zatím nikde nenčetla. Občas jsem se trochu ztrácela v celkovém řazení knihy, jako je Veřina minulost, proces a fakta, která vysvětlovala jednotlivé dějové linky, ale celkově super kniha a vřele doporučuji.

martunka
31.12.2021 4 z 5

Tak tohle je první kniha, od tohoto autora, kterou jsem přečetla. S. Motla znám a tak jsem byla zvědavá na jeho knihy...a tahle kniha mě nezklamala.

maryzka
29.12.2021 5 z 5

Sice jsem nad touto knihou dost v šoku, ale čtení o koncentračním táboru mě docela překvapil. Byli zde dost neznámá fakta i jedna situace, která mi připomněla jeden film u kterého hledám pořád název( pouze vím, že doktorku v koncentračním táboře hrála Dana Medřická a bylo to také u povalečného soudu. Nějak mě to pořád připomíná.