Opavština pro samouky

Opavština pro samouky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330325/mid_opavstina-pro-samouky-Y6N-330325.png 5 4 2

Druhé vydání knihy. Jste odjinud? tato kniha Vás naučí: - porozumět, o čem je řeč mezi vaší přítelkyní a její babičkou; - domluvit se s místním řemeslníkem; - neztratit se na cestách po slezském venkově; - domluvit se v Bosně i v Palestině; - i trochu německy (a japonsky). Jste místní? Tato kniha Vám objasní: - jak vzcánou součástí jazyka jsou jeho nářečí; - proč jsou některá slova odlišná a odkud se vzala; - proč se praví "bedle" a "vidly", když jsou ve spisovné češtině koncovky naopak; - kterým vašim výrazům nerozumí lidé z Čech; - charakteristiku slovní zásoby z "Prajske" a "Čisarske".... celý text

Janea777
20.08.2018 5 z 5

Jediná učebnice slezského nářečí na světě. A ještě k tomu skvěle zpracovaná. Nechápu, proč není známější.

ladyfromskye
24.02.2017

Hned, jak jsem ji zahlédla v obchodě, musela jsem knihu mít (a trvalo to pouhé dvě hodiny, než skončila na mojí poličce, čímž se prolomil dosavadní rekord jednoho dne). Opavština pro samouky bude jednou z mnoha památek, které si po krásně strávených letech na Slezské univerzitě odvezu domů, do Prahy, a ke které se budu vracet ještě jako stará, vrásčitá babka :)