Opatství Northanger

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102706/bmid_opatstvi-northanger-9WZ-102706.jpg 4 1151 1151

Sedmnáctiletou Catherine uvedou příbuzní v lázeňském městečku poprvé do společnosti.Na jednom z plesů se seznámí s mladým pánem Tilneym ,který jí padne do oka.Naivní dáma čte hororové romány a ponoří se d strašidelných příběhů a její bujná fantazie ji připravuje vzrušující chvíle,když se noří do rolí hlavních hrdinů.Spřátelí se s Isabelou ,falešnou intrikánkou.Ale stále ji nejde z mysli mladý pan Tilney,který ji pozve k otci na opatství Northanger.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Northanger Abbey , 1818

marcela6183
07.06.2015 3 z 5

Já vím, proč jsem se téhle Austenové beznadějně vyhýbala. Maminka říkala, že se mi to nebude líbit. Jistě - jsem od přirody ranař a infantilně debilní strojová naivita Catherine mi lezla na nervy. Fandila jsem Thorpovi a ostrouhal. Náznaků bylo víc než dost. Chvílemi jsem měla pocit, že se gloriolou ověnčená Jane spletla.
No co už - je to dívčí románek, ale podruhé ho číst nebudu. Stále ale vypravěčsky a dějově nad průměrem. Zaslouženě za tři a půl.

ajalon163
01.06.2015 4 z 5

Sice je to slavná Jane Austen, která je jinak ztělesnění vážnosti, ale tahle knížka mě pokaždé rozesměje k slzám. Tak skvělá parodie prostě autorce jen přidává body. Už samotný koncept: že číst příliš mnoho knih může být pro člověka špatné (obzvlášť když se jedná o literaturu pochybné úrovně) je prostě geniální!

logaritmus
02.05.2015 3 z 5

Pokud to porovnám s ostatními knihami této autorky přijde mi nějak slabá, co do příběhu zase tolik ne, ale její hlavní hrdinka je zoufale naivní.

misha006
14.04.2015 4 z 5

Mám zde velký problém, nesympatická hlavní hrdinka. Zatímco u ostatních románů Austenové jsou hlavní hrdinky něčím výjimečné(chytré, krásné, bláznivé), Catherine je obyčejná. To by ani nijak nevadilo, ale ona je vyloženě hloupá, a mě to moc nesedí. Když toto pominu, tak je kniha pěkně čtivá. A konec, kdy Henry říká jak se do Catherine zamiloval je originální a vzhledem k vlastnostem hlavní hrdinky i pochopitelné. Než jsem četla kniha, viděla jsem filmové zpracování a to se mi líbilo, poté jsem zjistila, že je přesně podle knihy.

sakalik55
08.04.2015 4 z 5

Kniha me zklamala po moji premiere Pýchy a predsudku, tato kniha mi prisla velmi naiivní a v podstate bylo naprosto jasne jak to dopadne..jen sem chvili v nejakem nedorozumneni myslela ze stary kapitan Tinley zacina namlouvat jeji mladou kamaradku slecnu Thorpe, to me to alespon na chvili prislo vtipny :D.

Lily28
02.04.2015 4 z 5

V dobe, keď som príbeh čítala ma veľmi oslovil, lebo korešpondoval s mojou situáciou :D dnes mám naň trošku triezvejší pohľad, ale stále ma očaruje.

Lodja
04.03.2015 3 z 5

Na jednu stranu, děj ani hlavní postava nedokážou nabídnout nic nového. Takže jak jsem byla například nadšená z Marianny a hlavně Emmy u stejné autorky, Catherine je prostě jenom hodný, milý a laskavý stroj. Od příběhu jsem sice chvíli očekávala takovou trochu PaP zápletku, kdy se z Thorpa vyklube hlavní hrdina, ale tím (bohužel) po celou dobu zůstal Tinley.

Na druhou stranu, těch narážek, co tam Jane nadělala, to je opravdu potěšení číst a to silně pochybuju, že jsem našla sotva polovinu. Jistě jsem se u většiny nechala naivně tahat za nos. Tak například:

Chci ohledně něho dodat pouze to - u vědomí, že pravidla románové kompozice zapovídají uvádět postavy, které nemají s příběhem nic společného - že to byl právě onen pán, jehož nedbalý komorník zapomněl v hostinském pokoji svitek účtů za prádlo, když jednou pobývali delší část na Northangeru, čímž mou hrdinku vehnal do jednoho z jejich nejodvážnějších dobrodužství.

honajz
06.02.2015 3 z 5

Moje první kniha od Austenové. Ocenil jsem humorný, někdy až jemně cynický nadhled nad tehdejší dobou a zvyklostmi, i otevřené soupeření s tehdejšími milostnými a romantickými románky, avšak co je to platné, když děj mne nevtáhl, hlavní postava mi byla tak nějak ukradená, a neustálé popisy s minimem dialogů snižovaly jakoukoliv moji další možnou schopnost se do děje nějak vcítit.

Sahalea
23.01.2015 4 z 5

Milé odpočinkové dílko skvělé autorky, nenadchne ani neurazí. Na rozdíl od jiných knih autorky, hlavní hrdinka není zrovna velký charakter :)

adorjas
18.10.2014 5 z 5

Tak, jedna naivnejšia z Austeniných kníh, ale nemôžem inak ako päť hviezdičiek. Katuška je mladučká, priemerne inteligentná, ale ako inak, nakoniec všetko dobre dopadne.

haWranka
14.09.2014 4 z 5

Opravdu moc povedená knížka. Vše, co jsem od Jane Austen přečetla, se mi líbilo, něco víc, něco míň. Tady je to případ toho víc. Vůbec jsem se nenudila, zhltla jsem ji za jedno odpoledne. Krásně zde vynikne ten ironický pohled autorky na tehdejší dobu a občas jsem se až musela nahlas smát některým hláškám. Rozhodně je to na rozdíl od některých ostatních příběhů této autorky méně dramatické a více "komediální".

ivzu77
14.08.2014 5 z 5

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

katty.k
15.07.2014

Spolu s Pýchou a předsudkem je to autorčina nejpovedenější kniha, ke které se ráda vracím.

hana.hanigerova
11.07.2014 4 z 5

Pro mě jeden z nejlepších příběhů od Jane Austenové, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je i zfilmovaný, což mě potěšilo a naštěstí jsem si nejdřív přečetla knihu, než jsem zjistila, že je i film.

katerinad
02.06.2014 4 z 5

jako první se ke mě dostala filmová adaptace, která se mi líbila avšak film vždy trochu kazí požitek z knihy, když člověk ví co očekávat

AničkaŽ
25.05.2014 4 z 5

Lehce slabší kniha od mé oblíbené autorky. Byla jsem zvyklá na bystrost a inteligenci jejích hrdinek, zatímco tady jde do pozadí nejen vlastní úsudek hlavní hrdinky, ale i samotná romantická zápletka nebo nějaké dialogy. Poslední stránky a to nejdůležitější - vyjádření citů hlavního hrdiny k mladé Catherine mi přišlo malinko odbyté, přesto se knížka ale četla hezky a celkově nejsem nijak zklamaná. :)

vercaambrosova
23.05.2014 5 z 5

Zatím nejlepší dílo od Austenové co jsem četla.

DennieForbes
06.05.2014

Pravdou je, že Opatství Northanger je trochu slabší kniha autorky, nicméně kdo má Austenovou rád a překoná poněkud táhnoucí se začátek, může se mu kniha jevit alespoň jako milá a oddechová. :)

padajicidvere
07.04.2014 4 z 5

Nudná kniha se vším všudy, nejvíc mě mrzí, že je od mé oblíbené spisovatelky. Snad žádné dialogy, většina textu obsahovala jen samé popisy krajiny, interiéru nebo hrdinčiných představ. A pak Mr. Tilney..kdybych neviděla film, tak nevím proč by se do něj měla zamilovat..

lenka01
21.01.2014

Do těchto románů jsem musela "dorůst", jako mladou holku mně taky neoslovily, ale dnes se mi líbí