Okamžik / Dvojtečka / Tady

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tři básnické sbírky polské básnířky, laureátky Nobelovy ceny za rok 1996, které v Polsku vyšly mezi léty 2002 a 2009. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu po šesti letach odmlky vydala nové verše, jež stejně jako ty předchozí usilují o kultivované i náročné, zároveň ovšem obecně srozumitelné, umělecké vyjádření reality. Zkušená básnířka v mírné nadsázce a pomocí svrchovaně používaných jazykových a formálních prostředků proniká k jádru takových témat jako moderní civilizace, historie, proměna nebo vědomí. Szymborská je čelní představitelkou středoevropské literatury po roce 1945....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42716/okamzik-dvojtecka-tady-42716.jpg 4.516
Žánr:
Literatura světová, Poezie

Vydáno: , Pistorius & Olšanská
Originální název:

Chwila / Dwukropek / Tutaj, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Okamžik / Dvojtečka / Tady

simonit
01.04.2021

Milá poezie plná mnoha emocí...

Márinka
31.01.2021

Tato sbírka mě potěšila, probudila fantazii, vizualizační schopnosti, zkypřila dlouhodobou paměť, která po mnohých verších samovolně asociovala využívajíc hluboko zasuté vzpomínky. Číst básně, to je vlastně jako trénovat mozek, paměť. Pokusím se tento trénink provozovat častěji.


Kopta
17.08.2019

První setkání s touto Nobelistkou a snad i polskou poezií. I když tedy v češtině. Jde o velmi zajímavé dílo, kdy básně ani moc nepřipomínají klasické rýmovací básně. A přesto předávají veškerou moudrost světa. Sice jsem se při této sbírce ne vždy chytal, ale i přesto jsem zcela jednoduše dokázal cítit moudrost samotné Szymborské, která je jednoduše génius.