Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/bmid_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4 939 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere , 2017

juliesze
30.08.2021 5 z 5

Upřímně a zcelého srdce závidím těm, kdo knihu ještě nečetli. Rozhodně doporučuju všem, kdo se rádi nad knihami pozastaví, vstřebají je a chtějí si pamatovat jejich zprávu. Ona totiž nepředává jen slova, ale i pocity. Tak taktně a smyslně vystavená kniha, u které se čtenář rozhodně nenudí. Autorka velice obratně naťukává témata, někdy i velmi složitá, vystavuje do protipólů postavy a jde až za samotnou hranu toho, co se zdá na první pohled zřejmé. Nicméně rozhodně do ničeho netlačí. Co se (ani mně) nemusí lítib je relativně otevřený konec bez závěru.

Každopádně opravdu jsem asi hodinu nemohla přes ty pocity po dočtení usnout, v hlavě se mi honilo hrozně moc věcí. MYslím, že je cílovou skupinou hlavně ženské čtenářky, a to i v rámci určitého emočního poselství.

Úžasné, rozhodně jedna z nejlepších knih mého života.

dagmar7365
24.08.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem mě okamžitě pohltily. Ač se odehrávají v "dokonalém" americkém městečku, tak komplikovanost mateřství a mezilidských vztahů je univerzálně platná na celém světě. Příběh je zajímavě vystaven, nabaluje na sebe další a další informace a tím se celý zaplétá a staví před čtenáře dilemata, co je vlastně správně a co špatně?
Závěr mě lehce zklamal, proto jen 4 hvězdy, spravedlivé by bylo 4,5.

Hanaluna
06.08.2021 4 z 5

Knihu hodnotím kladně, i když to úplně nebyl můj šálek čaje. Zejména spletitost příběhu, prolnuti postav a různých světů. Kde vlastně v každém je kus dobrého a kus zlého.

Ajda300
28.07.2021 5 z 5

Úžasný příběh, který vás donutí pochybovat o všem. Dvě rozdílné rodiny pomalu a destruktivně se srážející až to nemůže dopadnout jinak než katastrofou. Netušíte na jakou stranu se přidat a celou dobu jen čekáte co se stalo, že to skončilo požárem. Doporučuji.

PS: Toho idiota co psal v Ikaru dovětek k anotaci asi rozčtvrtím. Jakej kretén dá tak obří spoiler na desky knihy?? Paní Richardsonová se pak celý děj snažila přijít na něco, co jsem kvůli tomu vypatlanýmu redaktorovi (či kdo to psal) dávno věděla. Grr.

Teseme
14.07.2021

Skvěle napsaná strhující kniha!

soupik2012
25.06.2021 5 z 5

Mám moc ráda knihy ve kterých není jednoznačně definováno dobro a zlo. To mi umožňuje vcítit se do každé z postav z jejich úhlu pohledu. A potom se snažím najít pro každého z nich nejlepší řešení, které následně porovnávám s tím co mi autor knihy předloží. Tento příběh mi v tomto ohledu pořádně zamotal hlavu. Definovat zde zlo a dobro bylo téměř nemožné. A to je super. To mě na této knize moc bavilo. Autorka dokázala fantastickým způsobem vykreslit psychologii jednotlivých postav příběhu. Ngová je výborná vypravěčka, bravurně pracuje s jazykem, daří se jí i drobnokresba postav, umí pracovat s dynamikou vyprávění. Občas jsou v příběhu nudnější pasáže, ale jako celek je to vynikající příběh, který řeší mnoho závažných témat. Audiokniha je neméně vydařená a načetla jí paní Anita Krausová.

girdi
21.06.2021 5 z 5

Další "pruhy" do sbírky pro letošní čtenářskou výzvu. Kupovala jsem primárně na základě zdejšího vysokého hodnocení a nespálila se ;-) Příběh hladce plyne na pozadí velkých témat a dilemat, postavy jsou plastické a zápletka výborná. Asi neodolám a šáhnu i po autorčině prvotině. Určitě doporučuji.

Stani95
10.06.2021 3 z 5

Bylo to fajn, ale na mě trochu "americké". To se dělá běžně, že si pár vyhlídne na ulici potenciální ženu jako náhradní matku a ona z toho potom jen tak vycouvá? Těhotná žena zmizí a jim je to najednou jedno. Přitom zrovna toto téma je v USA velmi důkladně právně ošetřené a sledované. Potom mi nesedělo pár dalších věcí- děvče, které chce miminko (má mateřske pudy), neplánovitě otěhotní, ale neřekne to příteli, mě to úplně tahá za uši :-D jak je tam typické klišé. Protože vzájemná komunikace je v USA očividně problém. Nějak jsem citově nepřirostla k žádné z postav.

kramver
09.06.2021 5 z 5

Téma - to je to, co mě u téhle knihy fascinovalo. Mám ráda knihy, které vyzývají k přemýšlení. Když se nemohu rozhodnout, co je vlastně správné a můj názor kolísá jako ohýnek ve větru. Kniha je psaná tak, že by se podle ní dal natočit dobrý americký film se všemi klišé a šablovitostí postav. Ale byl by to zároveň film plný lidskosti, těžkých rozhodnutí, střetu lidí z odlišných prostředí a kultur a plný lásky. A v tomto případě je to nejvíce láska mateřská. Celeste Ng nám sice viditelně předkládá svůj názor na kulturní odlišnosti a další otázky spojené s identitou a mateřstvím, ale dělá to způsobem, kdy nás přesto nechává vytvořit si vlastní postoj.

Lehrerin
31.05.2021 5 z 5

Poslouchala jsem audioverzi a jsem nadšená. Mám ráda rodinná dramata a tady se prolínají příběhy členů hned dvou rodin najednou. A velkým bonusem je krásný jazyk, klobouk dolů za překlad. Opravdu doporučuji.

Knižní střípky
27.05.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Autorka nám předkládá spoustu témat k zamyšlení a na dvou totálně odlišných rodinách ukazuje, jak je složité a mnohdy bolestné býti matkou. Mia a Elena matkami jsou, milují své děti, dá se říci, že by měly mít spoustu společného, ale opak je pravdou. I když v podstatě od začátku víme hlavní zápletku, co k ní vedlo se dozvídáme postupně. Pro mě osobně to byla kniha o rodičovství, mateřství v mnoha podobách, bohužel však také o společenských rozdílech a mnohdy černobílém vidění světa.

P-puma-
08.05.2021 5 z 5

No páni. Reese Witherspoon a její knižní klub se pro mě stal vyhledávačem zajímavých knih. A tak jsem přišla i k této knize a šla jsem do ní bez jakýkoliv očekávání. Prostě se nechávala unést příběhem a musím říct, že mě dostal hluboko do mého nitra. Mých názorů a mých pocitů o mateřství a všechny je rozbil, roztříštil na milion kousků, aby se na konci spojili v úplně nové složité a nedefinovatelne. Pro mě se Ohničky všude kolem stali knihou, kterou jsem právě teď potřebovala číst a našla v ní mnoho a po jejím přečtení odcházím mnohem bohatší. Stejně tak vím, že jiným čtenářům projde okolo a přijde jim nezajímavá....

Chytuš
04.05.2021 4 z 5

Autorce se nedá upřít skvělé použití archetypálního symbolu ohně. Oheň na čtenáře přeskočí už na prvních stránkách, kdy jsme přítomni hašení požáru. Dokonce od začátku víme, kdo požár založil. A postupně se dozvídáme proč. Při odhalování tajů dění a vzájemných vztahů ve dvou rodinách autorka s tímhle symbolem pracuje dál - kdo si hraje s ohněm, nakonec se spálí... Ne každý oheň je ale špatný, může nás hřát, může nám svítit na cestu...
Trochu mi ale vadilo, jak je čtenář od začátku manipulovaný do černobílého vidění - Elena je typická středostavovská americká panička s omezeným viděním světa, Mia oproti tomu volnomyšlenkářská znalkyně prakticky všeho. Od začátku je jasné, komu má čtenář držet palce, aniž by si musel k postavám hledat vlastní cestu. Zhusta jsou rozebrané vztahy v obou rodinách - nejen ve vztahu Eleny a Mii k vlastním dětem, ale i jejich rodičů k nim. Jsou nakousnutá i těžká témata adopce, interrupce, náhradního mateřství... Zkrátka rodičovství ve všech možných podobách. Možná právě kvůli tomu, že toho bylo tolik, to u mě nevyvolalo kýženou odezvu, jakou by si asi autorka představovala.
A poznámka na závěr - četla jsem vydání z roku 2017 nakladatelství Odeon. Ten, kdo psal anotaci na přebal knihy, by si zasloužil mít na čele vytetováno zhruba toto: "Až budu psát příští anotaci, tak do ní neuvedu zásadní zvrat, který se v knížce objeví lehce po polovině." Třeba by si to pak pro další knihy zapamatoval a nepokazil nám čtenářům dost zásadním způsobem jednu zásadní linku děje...

iška
30.04.2021 4 z 5

Mně se kniha velice líbila. Rodinné vztahy z několika pohledů skrývají určitou povrchnost i hluboké porozumění. Já mohu jen doporučit.

85098211
29.04.2021 5 z 5

Musím přiznat, že jsem na začátku měla tak trochu problém se do knihy začíst. Kromě toho jsem absolutně netušila, co bych měla od příběhu očekávat. Ale po určité době se dostavilo i jisté napětí a vyprávění mne upoutalo do té míry, že jsem knihu jen těžko odkládala. Nejdřív se jedná o různé osudy a životy, které zdánlivě nemají společného vůbec nic. Mia, kterou obestírá jakési tajemství, se svou dcerou Pearl na straně jedné, a zdánlivě dokonalá rodina Richardsonových na straně druhé. A dále také jejich známí a přátelé... To všechno se postupně před čtenářem odkrývá a s každou další otočenou stránkou se jeho zvědavost stupňuje ;-). Aspoň já jsem to tak měla. No ale samozřejmě je toho mnohem víc, co tuto knihu dělá tak zajímavou a poutavou. Chcete vědět, o co přesně jde a jak tohle všechno dopadne? ;-) Potom si tedy tento vynikající příběh přečtěte sami. Za sebe dávám plný počet a velké doporučení i ostatním, ke kterým se tato kniha ještě nedostala.

bacouch
22.04.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou, název mi evokoval Lynche a nic moc jsem neočekávala. Po pomalém a vůbec ne špatném rozjezdu se však přede mnou otevřel příběh, který je velice zajímavý, nutí čtenáře přemýšlet nad mnoha etickými dilematy, ale hlavně je excelentně napsaný. Autorku vůbec neznám, ale teď si jí budu sakra hlídat. Byla to neuvěřitelná jízda. Už teď jedna z mých top 2021.

jaroiva
15.04.2021 4 z 5

Zpočátku jsem si říkala něco jako "jéžíšmajrá, takoví američtí průměrní lidi". Americká atmosféra je velmi hmatatelně popsaná. Když ale vyšlo najevo, o co jde, začalo mě to vcelku zajímat.
Musím ocenit výbornou psychologii postav. Každý má svůj pohled na věc a postavy nejsou rozdělené na hodné a zlé. Každý má své kostlivce ve skříni a zároveň svůj "spravedlivý" úhel pohledu.
Ke konci jsem si říkala, že bych nechtěla být soudcem v tak šalamounském sporu. Nejde podle mě rozhodnout správně. A vlastně bych si nepřála být ani jednou z popisovaných postav.

Na 5 hvězd to pro mě není, protože se mi moc nelíbil styl vyprávění v těch chvílích, kdy se něco děje v nějakém čase, ale komentář je jakoby z pohledu toho, kdo už ví, jak to dopadlo. To nemám v knihách moc ráda.

Nerevanin
13.04.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem (minimálně za poslední dobu) četla. Samotný příběh asi není nijak objevný nebo převratný, ale kniha je velice dobře napsaná. Nesnaží se moralizovat nebo kritizovat chování jednotlivých postav, ale přesto výborně vykresluje jednotlivé charaktery a jejich uvažování takovým způsobem, že je to téměř dojemné. V příběhu se proplétá množství různých úhlů pohledu, takže se motivace všech postav dají dobře pochopit. Jednoznačně doporučuji.

Lucila
21.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si koupila před 3 roky, zapomněla na ni a díky zavřeným knihovnám jsem prošla svou knihovnu a objevila tento nepřečtený poklad. Přečetla jsem ji za víkend a jsem stejně nadšená jako u předchozí Ng knížky.

katka9574
05.03.2021 5 z 5

Velmi těžko hledám správná slova - co o této knize napsat? A čím více se rozepisuji, tím větší bláboly pak po sobě čtu. Ono bude stačit pouhé: Čtěte a pak dlouho přemýšlejte ;)