Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/bmid_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4 938 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere , 2017

Ophelie
19.07.2023 4 z 5

Velmi čtivý a velice dobře propracovaný příběh. Autorka si s tím vyhrála, stejně tak i s vykreslením charakterů jednotlivých postav. Dotýká se zde tolika složitých témat jako je mateřství, neplodnost, adopce, interrupce apod. Není všechno zlato, co se třpytí, aneb uvnitř to nemusí být vždy tak, jak se jeví navenek. Rozhodně se jedná o velmi zdařilou knihu, kterou můžu jen a jen doporučit k přečtení.

Malýmedvěd
14.07.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka. Psychologie postav je bravurně zachycena a v příběhu vidíme do hlavy všem hlavním postavám a i mnoho bočním. Způsob vyprávění a literární styl je uchvacující, drží pozornost, podněcuje zvědavost a ukazuje věci z mnoha úhlů. Ng je opravdu výborná vyprávěčka příběhů.
Do kontrastu se zde staví organizovaný a uspořádaný život jedné ženy proti svobodnému a uměleckému životu druhé ženy. Oba životy mají svoje výhody a nevýhody. Jaké jsou ale naše preference, naše priority, čemu dáváme přednost? Který z těch životů chceme a který žijeme? Jaké dopady má naše rozhodnutí na hmotné okolí a jaký to má dopad na lidi? Kniha hezky ukazuje, že i svobodné rozhodování může být zodpovědné, ohleduplné a může mít i morálku.
Další zajímavé téma, které se jako červená nit v knize objevuje je otázka lásky a rodičovství. Kdo je rodič/matka? Ten kdo dítě odnosí, porodí, materiálně zajistí, vychová, ten kdo ho má rád, ten kdo je pro dítě vzorem, ten kdo je pro dítě autoritou, ten kdo je kotvou a oporou? Ano, rodič má být všechno, ale v příběhu vidíme, jak to může vypadat, když se něčeho z toho nedostává. Jak na to budeme reagovat My, naše společnost, naše soudy? Jak budeme rozhodovat? K čemu přihlédneme, co upozadíme? Na co má člověk právo, čeho se může domáhat? Má člověk právo na chybu? Má právo na odpuštění?
Třetí motiv, který mne zaujal, bylo hledání podstaty, které utvářejí naše osobnosti. Evropané mají rádi škatulky a víme dobře jak to nefunguje, člověk není jednoduchý, aby spadl do jedné škatulky. Ng zde ukazuje, že podstata člověka může být i ve věcech, které mohou být v zásadě i protipólem a člověka utváří právě tato dualita. Možná to je vliv asijské kultury, ale je to podáno, tak jednoduše a srozumitelně, že tomu rozumíme i my v "západním" kulturním okruhu. Závěr s fotkami tento motiv tak bravurně vypointuje, že jsem se neubránil "wow" pokrčení brady a pokyvování hlavy.

Jenny46
08.06.2023 5 z 5

Jedinečný příběh!!!
Moje první setkání s autorkou a každému nemusí kniha sednout. Román psychologický zkoumá více témat - malý oheň, který hoří přirovnání k tématu ohni - symbolika ohně - spaluje, zušlechtuje a požáry přináší zkázu, ale také zúrodňuje půdu nebo ohnivá metafora - obrazně plane, jiskří, nemám slov strhující, emotivní, dějové zvraty, postavy vykreslené úžasně...
Doporučuji a ráda si přečtu další knihy, doslov je taky zajímavý na konci!!!

Alíša236
08.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha, pro mě trochu překvapivě. Nečekala jsem tolik úrovní, úhlů, myšlenek, propracovanosti příběhu.

keselylenka
07.06.2023 5 z 5

Za mě výborné čtení, které jsem si moc užila a nedokázala se od něj odtrhnout. Seriál jsem neviděla, ale hned jdu na něj, mám tušení, že Reese Witherspoon bude skvělá.

katulkav
04.06.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Na začátku mi trvalo si zvyknout na hlas vypravecky,ale po pár kapitolách jsem se zaposlouchala a knihu si moc užila. Příběh nám dovoluje nahlédnout do složitých životních situací ze strany všech přítomných a nutí nás k zamyšlení a empatii,která v dnešním světě chybí.

lentolog
24.05.2023 5 z 5

Podobný model ako debut, ale aj mnoho (príjemných) prekvapení. Opäť výborne napísané i preložené (do češtiny), najväčšmi na mňa zapôsobila šikovná práca s motívom dvojníctva, zrkadlenia a výmeny rodín. Dobre fungovala aj základná metafora ohňa (motívy plameňa, iskier, dymu, požiaru...) a pomyselné porovnanie potenciálnych verzií života postáv s tými realizovanými a prežívanými.

milan.valden
14.05.2023 4 z 5

Ohníčky všude kolem (Little Fires Everywhere, 2017), druhý román americké spisovatelky Celeste Ng(*1980), znám z povedené televizní minisérie z roku 2020 (v hlavních rolích Reese Witherspoon a Kerry Washington), která se mi líbila tak, že jsem si řekl, že si knihu časem přečtu. Nejprve jsem ale minulý měsíc přečetl s nadšením autorčinu prvotinu Vše, co jsme si nikdy neřekli, která je výborná. A druhý román, na který došlo nyní, je ještě lepší; od knihy jsem se nemohl odtrhnout a četbu jsem si užil i přesto, že děj už znám z oné minisérie. Román je propracovanější, dějově bohatší a hlubší než prvotina autorčin pokrok je znát a vyplatí se ji sledovat i nadále.
Polovina 90. let, Shaker Heights, předměstí Clevelandu, kde se dobře žije a kde se dodržují pravidla a vyhlášky o barvě fasád na domech, o pořádku a o výšce trávníků, kde jsou dobré školy a spořádané rodiny. Jenže pod povrchem není všechno tak, jak se zdá. Dvě rodiny, o nichž román vypráví, a jejich matky nemohou být odlišnější. Na jedné straně perfekcionistická Elena Richardsonová, místní novinářka, a její manžel právník a čtyři dospívající a úspěšně studující děti, z nichž jen nejmladší Izzy je vzpurná a problematická. A na druhé straně bohémská umělkyně a svobodná matka Mia Warrenová, fotografka, která se živí příležitostnými pracemi a s dospívající dcerou Pearl cestuje po celých USA a nikde se dlouho nezdrží.
Elena pronajme Mie byt v domku, který pronajímá, a obě rodiny se zvláštním způsobem sblíží. Pearl se začne přátelit s Eleniným synem Moodym i ostatními dětmi a je okouzlena jejich spořádaným životem v obrovském domě; Izzy zase vzhlíží k Mie, která začne u Richardsonových pracovat jako hospodyně. Mia pomáhá čínské kolegyni z bistra Bebe, která usiluje získat zpět svoji dceru, kterou po porodu ve složité situaci odložila a kterou chce adoptovat Elenina kamarádka Linda. Elena zase pátrá po Miině záhadné minulosti. Do toho zasahují další postavy a události a vše spěje k tragédii, o níž víme hned od prvních řádků knihy: podivínská Izzy, která má konflikty s matkou a vlastně se všemi a s celým světem, založila ničivý požár domu Richardsonových, kde v tu chvíli byla jen matka, jíž se podařilo dům včas opustit
Co k tragédii vedlo? Jakou minulost má za sebou Mia, která toužila stát se úspěšnou a slavnou fotografkou? Co skrývají Eleniny děti a co skrývá Pearl? Podaří se Bebe získat zpět své odložené dítě? Autorka čtivým, strhujícím způsobem řeší témata rodinných vztahů, konfliktů mezi matkami a dcerami a obecně mezi rodiči a dětmi, složitého dospívání a zmatků a chyb, které mladí dělají, mateřské touhy a lásky; vypráví o životě na předměstí, o cestě mladé ženy za vzděláním a uměleckou tvorbou navzdory všem překážkám, ať už jsou to nesouhlas rodičů nebo nedostatek financí, i o tom, že každý by měl dostat druhou šanci.
Přeložila Jana Kunová, vydal Odeon, 2017 (2. vydání vyšlo v roce 2020 s obálkou k minisérii, 3. vydání vyjde v říjnu 2023).

Warty
06.05.2023 5 z 5

Skvělá kniha, velmi dobře napsaná, četlo se to samo.

99jana99
21.03.2023 5 z 5

Asi nemůžu napsat, že bych po 100 přečtených stránkách knihu přečetla jedním dechem, jak mnozí píšou, ale četla se mi dobře už od první stránky až do konce knihy. Stálo to za čas strávený čtením Ohníčků.

Michelleee
16.03.2023 4 z 5

Ze začátku bylo těžké se začíst, ale od 100 stran mě kniha vtáhla do děje. Dvě rozdílné matky a velké tajemství. Těším se na seriál.

knihomolka_eli
13.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Toto bola jedna z najzvláštnejšie napísaných kníh, aké som kedy čítala. Najmä pre hlboké myšlienky, emočne náročné témy a pocity, ktoré sa vo mne odohrávali, na ňu tak skoro nezabudnem.
Prvých cca. 100 strán ma až tak nezaujalo, vôbec som si nevedela predstaviť, ako sa dej bude uberať (anotáciu, ani recenzie som si dopredu nečítala). A potom sa to celé rozbehlo. Autorka v knihe rieši rôzne komplikované medziľudské vzťahy, ,,ťažké" otázky a témy, ale odpovede nám nepodsúva, nemoralizuje, necháva nás o nich premýšľať a utvárať si vlastné postoje. V celej knihe je ústredná téma materstvo a s ním sa riešia aj rôzne otázky, cez prílišnú precitlivelosť voči predčasne narodenému dieťaťu, ktorá sa môže vymknúť spod kontroly a kazí vzťah matky a dieťaťa, cez interupcie, vynosenie dieťatka inému páru, až po otázku, kto je lepšou matkou - žena, ktorá je majetnou, adoptuje si dieťa a ľúbi ho, alebo žena, ktorá síce v minulosti pochybila, ale predsa len je biologickou matkou....vnímala som všetky príbehy a osudy hlavných hrdiniek, cítila som s nimi , no sama som ostávala v niektorých prípadoch na vážkach a nedokázala som zaujať jednoznačný postoj. Autorka nám na všetko ponúkala viacero pohľadov. Pri čítaní knihy som si vlastne uvedomila, že mi nenapadlo sa pozerať na prípad malého dievčatka aj cez jeho kultúru a kultúrne dedičstvo, ktoré pri adopcii môže stratiť. Na druhej strane som vedela, akú lásku dostáva. Stačí to ale? Čo je pre dieťa viac?
Ešte som asi nečítala knihu, v ktorej by bolo toľko morálnych dilem. Záver sa nesie v duchu, že oheň má nielen ničivú silu, ale ponúka aj očistu a priestor pre nové začiatky. V mnohých ohľadoch ma prekvapil, s niečím som tak trošku rátala, s niečím vôbec.
Knižka ma svojím obsahom veľmi prekvapila, bola zaujímavá a určite ju odporúčam.

Mandlevest
24.02.2023 5 z 5

Ať už letos přečtu cokoliv, a že toho snad ještě bude :-), tato kniha bude určitě patřit k tomu nejlepšímu, co jsem přečetla. Užívala jsem si každou stránku, emoce pracovaly, přemýšlela jsem i slzy přišly. Nádherná knížka, která Vás nutí přemýšlet, ale nemoralizuje. Autorka pokládá řadu závažných otázek, ale odpovědi nechává na čtenářích. To, když se povede, opravdu miluju a tady tomu tak bylo. Co nás dělá lepší matkou? Biologie anebo láska? Komu budete více rozumět? Paní Richardsonové, jejíž ohníčky byly uhašeny životem, který si vybrala, aby je nacházela v "černé ovci" rodiny dcerce Izzy anebo Mie, která je nechá hořet a žije nespoutaná konvencemi? Životy obou žen a jejich rodin se dramaticky protnou. Všichni něco ztrácejí, "oheň" má ve strhujícím finále ničivou , ale i očistnou povahu. Výborná kniha, výborná autorka. Skoro se mi chce napsat Backman v sukních. Talentovanou autorku si okamžitě dávám do oblíbených a těším se na její další knihy. Silný příběh o mateřství v mnoha podobách, který Vám nedá vydechnout. Skvělé čtení, nenechte si ho ujít.

mdracek
04.02.2023 4 z 5

Z počátku jsem měla problém se začíst, ale po zhruba 100 stranách se dej rozjel a nakonec jsem rada ze jsem to nevzdala a dočetla to. Několik zajímavých myšlenek a silné tema, myslím ze by to však mohlo mít lépe propracovaný závěr.

Lena79
02.02.2023 4 z 5

Zvláštní kniha. Ze začátku mi to tak trochu připomínalo Čokoládu.
Příběh ukazuje, jak lze z mnoha úhlů pohlížet na mateřství. Dalším důležitým aspektem se stávají mezilidské vztahy a komunikace vůbec.

Dela111
30.01.2023 5 z 5

Celeste Ng je výborná vypravěčka, toto se čte jedním dechem. Příběh, který má několik silných námětů, se odehrává v 90. letech minulého století v americkém maloměstě obydleném střední třídou, která se úporně drží starých zásad pocházejících z doby, kdy se místní komunita zakládala.
Jedním z námětů mnohovrstevnatého příběhu je mateřství a je probrané ze všech úhlů, je o obětech, které nutně vyžaduje, je i o touze po dítěti, o neplodnosti, o adopci a náhradním mateřství, ale je i o nechtěných dětech a interrupci. Dalším z námětů jsou problémy asijských imigrantů v Americe. Problematika rodinných vztahů je výborně vykreslená na dvou odlišných světech, ve kterých žijí hlavní hrdinky Mia a Elena.
Tato pozoruhodná kniha přináší směs palčivých morálních dilemat, které autorka zvládla zpracovat skutečně bravurně, tohle bude dlouho doznívat...
Příběh si doporučení nepochybně zaslouží.

alca-212
15.11.2022 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho, vždycky po pár stránkách. Možná i toto byl důvod, proč mě příběh ze začátku moc nechytil. Zhruba po sto stránkách se to ale zlomilo, nabralo to na obrátkách a já se nakonec přidávám ke zdejšímu vysokému hodnocení.
Jsem ráda, že jsem knihu neodložila a příběh dočetla.

Imor
23.09.2022 5 z 5

Výborně napsaná kniha nejen o mateřství, ale i komplikovaných vztazích, které dokáží nadělat pěknou paseku. Tato kniha ve vás zažehne nejeden ohníček. Opět jedna kvalitní Odeonka.

AkiB
02.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Těm, kteří jdou vlastní cestou
a zakládají ohníčky.

Jako první jsem viděla seriál, který je dle mého naprosto úžasný. Proto jsem se rozhodla pořídit si i knihu. Musím říct, že kniha je hodně netypická (na to, že podle ní byl natočen tak dobrý seriál) - je v ní hodně málo dialogů, spíše je to takový popis děje a pocitů. Celou dobu jsem žasla na autorčinou slovní zásobou. Dokázala vyobrazit situace a pocity opravdu krásně.
Co se týče samotného děje, na konci mě trochu přepadlo rozčarování. Vlastně hodně.

SPOILER
Závěr knihy totiž dopadl úplně jinak než v seriálu. A to tak, že hůře. V seriálu to dávalo smysl, úplně si pamatuju moment, kdy jsem na tu část seriálu koukala s otevřenou pusou. Nerozumím tomu, proč v knize a v seriálu byly úplně odlišné konce. A to tak, že hodně odlišné. To mě docela zklamalo. Vlastně na to, že ta kniha je počtem stran celkem obsáhlá, tak spoustu věcí v knize ani nebylo. Mám z toho trochu zvláštní pocity, nelze ale knize upřít, že je opravdu povedená. Jak říkám, autorka si díky slovní zásobě s knihou hezky pohrála. Co se ale týče konce, upřednostňuji seriál, ač nerada.

Yunkai
23.08.2022 5 z 5

Letos jsem zatím nečetl lepší knihu. Ohníčky všude kolem mě opravdu uchvátili. Ani ne tolik příběhem (který je ale také sám o sobě skvělý) jako autorčinou schopností tak dobře ve vaší mysli zhmotnit předměstí Shaker Heights, jako byste tam sami nějaký čas bydleli. Stejně tak dobře se jí daří vykreslit postavy. Často mívám problém, že mi v některých knihách postavy nepřijdou zajímavé a celý příběh tak pro mě ztrácí náboj. Zde, i přesto že se jedná o obyčejné lidi, kteří by klidně mohli být vaši sousedé, autorka dokonale vystihuje klíčové charakterové vlastnosti postav prostřednictvím jejich činů nebo úryvků z jejich minulosti. Díky tomu dokážete jako čtenář pochopit i motivaci méně sympatických postav, což mě na knize moc baví. Moc rád bych si jednou přečetl pokračování, ale myslím že autorka se bude věnovat spíš novým příběhům, které si ale také moc rád přečtu.