Ydris: kniha první

Ydris: kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325891/bmid_ydris-kniha-prvni-vt7-325891.jpg 3 132 55

Odkaz tastedarů série

Ydris je počátečním dílem epické fantasy ságy, kterou obklopují ilustrace, hudba a rozsáhlá mapa. Rozvětvený komplexní příběh obohacený písněmi, básněmi a vlastními jazyky je zasazen do propracovaného světa s pestrou historií i kulturou. Magie s limity, bytosti inspirované slovanskou mytologií, humor, intriky… Vítejte. Dějiny Avirie jsou psány krví. Od jejího osídlení a bojů se stvůrami, přes rodové války, barbarské nájezdy, povstání či mor, poznal lid této země jen málo míru. Přesto se zdá, že si bohové mír stále nepřejí. Trůnu se ujímá Orseon Delran a v jeho rukou nyní leží osud země. Leč není jediným, kdo chce tkát látku dějin. Ne všechny rody se jeho vládě hodlají poddat bez boje. Orseonovu mysl také trápí uprchlí Acrel a Artianas z rodu Zanfree, potomci svrženého krále, kteří se ztratili neznámo kam. Ze všech jsou to pouze rytíři Bratrstva a Stříbrné kněžky, kteří stojí neotřeseni, pilíře moci a jistoty v bažině chaosu, strhávající slabé pod dusivé bláto. Jen čas ukáže, zdali meče Bratrů a magie čarodějek dokáží odolat šířící se temnotě. Mezitím se v hlavním městě schyluje k válce nočních cechů. A Wrael, prohnaný loutkář, tančí po jejím bitevním poli - po ulicích. Ze stínů tahá za špagáty svých loutek a s potměšilým úsměvem na tváři je nechává skákat, jak se mu zlíbí. Je to muž, jehož motivy nikdo nezná. Muž, který ví snad o všem, co se ve městě děje. Za jeho vědomosti platí cechmistři zlatem. A nejen oni. Pro Wraela má nový úkol také správce města, který jej nechá sledovat podezřelou bělovlasou ženu. A daleko za hranicemi království, za Bílými horami, v zemi zvané Waleyrská divočina, se mladý barbar probouzí z neustále se opakujících vidění. Jen tři z nich si však dokáže s procitnutím vybavit - zasněžený průsmyk vysoko v Bílých horách, majestátní chrámovou stavbu z kamene a v neposlední řadě… bělovlasou ženu.... celý text

Maggy
28.03.2018 2 z 5

Během prvních 100 stran jsem si byla jistá, že se neudržím a knihu zkrátka odložím, nebo ještě lépe vyhodím z okna. Tak neskutečně špatné to bylo, především první prolog (kniha má dva), pročíst je jím bylo téměř bolestivé. (Což je trochu zvláštní, protože obyčejně bývá prolog/první kapitola nejvytuněnější část příběhu, zkrátka na nalákání čtenářstva.) Jak jsem ale postupovala dál knihou, postupně se všechno začalo zlepšovat. Na konci už to bylo skoro na tři hvězdičky, zatímco na začátku bych dala nemilosrdnou jednu.
I ty tři by ale byly málo oproti tomu, co se o knize naslibovalo. Revoluce se nekoná. Ydris žádný nový vítr do žánru nepřinesl, sága prozatím působí jak mišmaš Písně ledu a ohně, Zaklínače a Nočních běžců. Postavy jsou vyloženě archetypové, o každé z nich mám pocit, že jsem je viděla už natisíckrát. Možná s nimi autoři mají nějaké nezvyklé plány do budoucna a všechno se může obrátit o 180 stupňů, ale ať už je v plánu jakákoli neobvyklost či inovátorství, v této knize jsem to nenašla a hrdinové Ydrisu tak jsou jen ploché figurky chodící sem a dam, dělající to a ono.
Dále co se postav týče, z toho, že jsem o všech četla někde jinde, vyplývá, že se o žádnou z nich nezajímám. Možná to je jejich velkým množstvím na 300 stránkách nebo byli zkrátka nudní, ale ani jedna z nich nezaujala mou pozornost a jejich osud mi byl ukradený. Tudíž mi dramatické okamžiky na konci knihy připadaly jak plytký patos. Veškeré emoce, které měly přejít na čtenáře, se minuly účinkem a mé cynické já se nezaujatě ušklíbalo nad mrtvými těly hrdinových milovaných.
Další technická věc, kterou bych chtěla vytknout, jsou názvy kapitol, protože upřímně nedávají smysl. Většinou jsou pojmenovány podle postavy, z jejíž pohledu má být vypravováno, ale ne vždy to funguje. Kapitola s název Wrael najednou přeskočí k popisu z pohledu Nefrael. Další kapitola je pojmenovaná hned po třech postavách, přičemž jen dvě z nich vypravují a ta třetí se tam sice vyskytuje, ale nic z jejího pohledu není. Následná kapitola se jmenuje Slavnost mečů a popisuje stejně zvanou událost. Systém? Žádný.
V textu se také několikrát objevil přítomný čas, přestože celá kniha je psána v čase minulém.
Co se jazyka týče, ten je většinou jednoduchý a popisný, takže kniha díky tomu rychle odsípá, což je pěkné. Občas se snaží o lyrické popisy přírody, což se ne vždy daří, ale zas to taky není úplně hrozné. Sem tam se ale vyskytuje prazvláštní slovní obrat, který moc nedává smysl a zcela dokáže vytrhnout ze čtení. Celkově prostě takové meh, ujde to.
Co ale rozhodně neušlo, byly popisy. Ty byly problémové hlavně na začátku, kdy Wraelovi trvalo něco přes stránku, než se ze zahrady dostal na balkon domu, protože po cestě musel popsat každou židli po cestě tam. Popisovány jsou nejnáhodnější předměty té nejmenší důležitosti – rozložení místností, zbroje a zbraně (v rychlých bojových scénách, kam takové popisy nepatří!), tváře náhodných lidí, které potkáme jen jednou. Popisy postav obecně nestály za nic, všechny byly popsány od hlavy k patě, schématicky a bez fantasie – jako domácí úkol dětí ze základní školy – a každé byl věnován odstavec na třetinu strany, i v nepatřičných situacích. Co ale bylo třešničkou na dortu byl popis ženských postav. Zatímcou mužů se popisuje jejich zkušenost v boji, zatvrzelý výraz, vlasy a třeba povaha, u žen se dozvíme o jejich přitažlivosti a velikosti košíčků. Všechny jsou mimochodem čarovně krásně, ale fakt že jo, a mužská postava X od ní nemůže odtrhnout zrak.
Myšlenky hrdinů v kurzívě nebyly většinou nutné, kdyby tam nebyly, možná by bylo líp.
Co se děje týče, tak ten hodně trpí tím, že tohle je jenom první část knihy a dějové linie jsou zkrátka v polovině. Nic není dokončeno, na konci knihy jsme v podstatě tam, kde jsme byli na začátku. Pár postav změnilo lokaci, ale to je tak všechno. Chápu, z jakého důvodu autoři Ydris rozdělili do dvou knih, ale vzhledem k ději to podle mě nebylo správné rozhodnutí. Měli děj mezi oběma knihy poupravit nějak jinak, aby zkrátka byl přítomen i v té první, ale rozumím, že si chtěli nechat velké finále na druhý díl. Na druhou stranu, pomalejší rozjezd snad umožnil čtenářům se trochu lépe orientovat ve velkém množství jmen a pojmů.
Kniha má celkem dost chyb. Hodně dost. Nicméně nemůžu knize upřít posun, který udělala od první stránky ke stránce poslední. Pokud druhá polovina knihy a poté i celé ságy bude takto pokračovat, pak nevidím důvod, proč se po hvězdičkovém žebříčku nevyšplhat klidně i do silného nadprůměru čtyř (nebo dokonce pěti) hvězd. Tohle je koneckonců jen úplná rozehra celé série, ani ne jedna celá, hotová kniha. Už jen z toho důvodu, abych věděla, jak dopadla tahle, si koupím druhou polovinu. A koupila bych si ji i pouze proto, že věřím, že se autoři příště zlepší (jestli ne, napíšu recenzi dvakrát delší než tahle a bude hodně nasraná). Sice zatím nevěřím v jejich fantasy revoluci, ale kdo ví, třeba mě příště přesvědčí.

RemiBlack
17.03.2018 4 z 5

2018/13
A mě se to líbilo. :) Krátký kapitoly mi úplně vyhovovaly, proti postavám nemám nic. Cechy mě baví, bitky taky. Celkově dobře propracované.
Co mě ale štvalo, byly milostné scény, které si podle mě autoři mohli/měli odpustit. Možná taky mohlo být tempo knihy svižnější, jména postav srozumitelnější. Ale to jsou jen detaily. 4*

Set123
09.03.2018

Knihu jsem četl prakticky ihned po jejím vydání, natěšen na kvalitní české fantasy…
Rozhodně nemohu tvrdit, že by kniha byla odpad, ale mé, možná až přehnaně vysoké očekávání zklamala.
Její zasazení a základní myšlenka se mi zdála a doposud zdá vysoce potenciální, ale nejsem spokojen se způsobem, jakým se toho oba autoři chopily.
Jedním ze základních bodů jejich propagace bylo to, že se bude jednat o naprosto originální myšlenku, s naprosto originálním dějem a že se rozhodně nebude jednat o standardní fantasy, což se (opět) rozhodně nekonalo.
Zdálo se mi, že si tato kniha vypůjčila až nepříjemně mnoho od ságy Píseň ledu a ohně a abych byl zcela konkrétní, nadhodil bych příklad jisté podobnosti příběhu Aryi Stark z Písně a Acrel z Odkazu
Tastedarů.
Dalším bodem bylo to, že se zde neobjeví žádný OP mág, což nebylo tak úplně dodrženo v případě kněžky.
Co se týká děje, nehodlám zde nic bližšího prozrazovat, ale tvrdím, že se autoři celou dobu jenom klidně houpali na hladině a čekali, až přijde vítr v podobě dalších čtyř dílů. Jinak řečeno, příběh byl celou dobu plochý a postavy nudné, což dle mého způsobila poměrně malý rozsah knihy. Jednalo se tedy vlastně pouze o takový úvod do světa.
A mám-li být upřímný, jediná postava, která mne alespoň trochu zaujala, byl Wrael a jiná jména si již vlastně ani nepamatuji.
Ilustrace se mi zdaleka nezdály až tak dokonalé, jak jsem podle tvrzení obou autorů očekával a slíbený rozvětvený a složitý svět se upřímně také moc nekonal.
Mezi ta nejpozitivnější fakta se počítá primárně to, že toto je pouze začátek a se světem, do kterého mají nakročeno, se dá provést ještě veliká spousta věcí a tak jenom doufám, že to autoři nebudou dále kazit. Dalším kladem je obstojné jazykové zpracování, některé věty a použití slov, si však autoři mohli lépe rozvrhnout.
Jak už jsem psal, nejedná se až o tolik tragický výtvor a tudíž hodnotím třemi hvězdami, konkrétně potom spíše tak 2.5 hvězdami.
+Co se týká argumentů typu: Ale vždyť tohle je jejich prvotina, co by, jste čekali? Ano, je pravda že toto je jejich první dílo, ale to nemění nic na tom, že za něj požadují 300Kč. (Netvrdím, že se jedná o bůh ví jak ohromnou částku, ale za peníze očekávám kvalitu. Konec konců Zaklínač stojí obdobnou částku.)

Greg25
03.02.2018 3 z 5

Tak předně jsem sice fanynka sem tam i moderního umění, ale pokud někoho lákám na úžasné kresby, tak bych očekávala něco skutečně o dost lepšího než jsou ilustrace v knize (buď reálnou kresbu, nebo abstrakci, ale s nápadem). To samozřejmě jen tak mimo, že PR kampaň bude lepší než kniha se dalo očekávat, ale nic proti. Za mě jsou největší zklamání postavy, kromě Wraela je to docela bída. Dějová linka o Acrel je pouhým čekáním na to, co se stane v dalších dílech. Informace o světě jsou dávkovány násilně a dlouze a v ději je můžete poměrně často očekávat dopředu. Vyvrcholení prvního dílu je prakticky pouhou počáteční zápletkou, která se u většiny fantasy odehraje na prvních deseti stranách, aby mohlo začít to pravé dobrodružství. A třeba začne, ale rozhodně ne v prvním díle. Nicméně na debut to není špatné. Možná mi to trochu připomíná fanfiction na to, co je podle autorů ve fantasy "cool" než fantasy jako taková, ale to se může v dalších dílech změnit. 60%

marta3736
25.01.2018 4 z 5

Na české poměry je to celkem kvalitní čtení. Kniha mě opravdu zaujala a těším se na další díl. Děj je poutavý a napínavý. Knihu jsem četla jedním dechem a ty kresby.. Úžasné prostě.

marta0492
26.10.2017 5 z 5

Jako prvotina nezkušených mladých autorů je kniha moc dobrá, líbí se mi osobité použití češtiny, bohaté věty, specifický humor, tajemné ilustrace. Okamžitě jsem se začetla, některé hlavní hrdiny jsem si dokonce oblíbila. Určitě si ji přečtu víckrát, než se objeví další díly. Zjevné nedostatky lze určitě odpustit. Těším se na pokračování, fandím autorům.

whiolet
25.10.2017 3 z 5

Z knihy mám rozpačitý pocit.
Vadil mi styl, kterým je kniha napsaná.
Ve jménech postav jsem se ztrácela a do teď nechápu jejich chování.
Do poloviny mi přišla kniha o ničem, naopak druhá polovina mě bavila celkem dost.
Líbil se mi nápad s lesanou, vodníkem i celkové rozehrání příběhu.
Takže za mě je kniha průměrná,ale věřím, že pokračování může být dost dobré a vlastně se na něj i těším.

FireOfFilth
24.10.2017 5 z 5

Smekám, na to že toto byla autorská prvotina, tak velice, ale velice nadprůměrná. Do knihy jsem se poměrně rychle začetl, celkově byla velmi dobře napsaná, a tím pádem čtivá.
Většinu postav jsem se velmi rychle oblíbil, ale na výjimky. Nejvíc mě bavil Wrael a Saerlina, ale třeba Acrel byla taky super. Líbilo se mi, že žádná postava není v podstatě černobílá, což je veliké plus.
Svět jako takový vypadá dost slibně, samozřejmě jsem mohl ochutnat pouze kousíček, a věřím, že je velice pestrý. Proto mě taky bavilo vyprávění Laeny o historii jednotlivých postav: například Dva meče.
Finále nebylo nikterak megalomanské, zato velmi svižné a napínavé, což by měly takovéto díly fantasy ság být, a ne že děj skončí nějako omáčkou.
Akorát mě mrzí hate určitých lidí a některá hodnocení, protože já jsem nadšen a těším se na další díly, protože tato sága má velmi našlápnuto. Takže klobouk dolů!
Proto musím dát 4,5*.

readah
13.10.2017 5 z 5

Řekl jsem si, že dám šanci českému fantasy a udělal jsem dobře - Ydris je ve všech směrech výborná kniha! Děj je naprosto skvělý a plný slibných náznaků, slohově je to zvládnuto perfektně. Svět jako takový není ničím výrazně originální, ale to s přehledem dohání tím, že je opravdu propracovaný a zajímavý, dokáže vtáhnout a je uvěřitelný. Postavy jsou výborné (hlavně Saerlina a Narelien) a těším se, až budou mít víc prostoru úplně se projevit, kvůli tomuto systému rozdělení kapitol má každá postava dost málo prostoru. Po několika kapitolách jsem se úplně začetl a kniha mne navíc v průběhu bavila čím dál víc, takže předpokládám, že další díly budou ještě lepší zážitek. Velice chválím kreativní používání češtiny a jejích nářečí. Jenom mě mrzí, že byla Ydris rozdělená na dva díly, podle mě kniha mohla být o dost delší. Ale nezbývá než čekat na pokračování.

Musím se taky vyjádřit k rozporuplnému hodnocení a komentářům. Hodně komentářů je naprosto mimo mísu, pro mne až neuvěřitelně. I když to někomu nemusí úplně sednout, čemuž rozumím, protože je to v mnoha ohledech specifické dílo, tak ty odpady jsou vtip. Ale třeba bude nakonec autorům ta rozporuplnost prospěšná, kdo ví, umění má koneckonců vyvolávat emoce. Kdosi si třeba dal tu práci a založil si profil, jen aby dal Ydris odpad a mimo jiné napsal, že kdyby kniha neměla dobré PR, dal by jí dvě hvězdy (seriously? :D). Možná prostě autoři bodli do vosího hnízda tím, že jako první něco udělali dobře. Fantasy čtu už léta a toto je první česká fantasy sága, o kterém jsem se doslechl.

Opravdu velice se těším se na zbytek ságy, dávám jasných 5* a doporučuji všem.

kvetfana
18.09.2017 2 z 5

Knihu jsem právě dočetl a musím uznat, že jsem dost rozpačitý, neboť si nejsem jist, jak jí ohodnotit, a tak se zkusím rozepsat, čímž si sám některé věci připomenu a výsledné hodnocení pro mě bude jednoduší.
Knížku jsem si koupil na základě sympatií, které ve mně autoři vyvolali při shlédnutí krátkého rozhovoru s nakladatelstvím Dobrovski. Líbilo se mi, jak autoři mluvili o tom, že jim u jiných knih naprosto vadili "přiliš mocní čarodějové" a draci. TO je suprový názor, sám knihu třetím rokem píšu a plně s tím souhlasím. Nicméně mě hrozně zklamalo, že jsem se právě toho dočkal, neboť kněžka byla přefouknutá od první kapitoly a postupem času se to jenom zhoršovalo.
Dále mi dost vadily některé postavy, z nichž zmíním jen Laenu, která v knize byla prostě zbytečná (minimálně, co se týče jí věnovaných kapitol) a dost mě nudila, takže jsem pár stránek i přeskočil, což běžně nedělám.
Na druhou stranu zde byly i postavy, resp jedna, kterou jsem si oblíbil. Jasně, byl to Wrael, což jste asi čekali. Wrael byl dobrej od začátku do konce a svým "antihero" přístupem mi fakt sedl.
O zbytku postav se toho moc říct nedá, což je škoda. Snad jen, že princezna je ta nejnudnější z nudných, nicméně její příběh alespoň měl smysl a obohatil celkový děj, což Laeně nešlo.
Dále mi vadil tak nějak celkově ten svět :X Teď nemyslím spletice jmén, názvů a přízvisek, neboť si myslím,. že i průměrně inteligentní člověk něco takového zvládne.
Myslím tím "chod" světa a přemíra monster, která by v dobách, kdy si člověk "takto" podrobí zem, rozhodně neexistovala v takových počtech, zvlášť, když tam několik set let mají řád paladinů :D
Pojďme ale k jazyku: Tady jsem opravdu na vážkách- na jednu stranu byl dobrej a čtivej, na stranu druhou se čas od času vyskytla věta, která úplně vytrhla ze čtení a člověk si jí (a často i celý odstavec) přečíst znovu, aby pochopil, co autor zamýšlel říci, což je škoda.
Dále mě mrzí jakási prostost: Zmiňme znovu Laenu- vypráví holce příběhy a legendy, který by mohly být úplně parádní, jenže ta pinda je shrne v 10 větách, ačkoliv mohly být klidně na stránku a půl a vnést do světa poněkud lepší věrohodnost. Buď je prostě Laena ten nejhorší vypravěč, nebo to tady klukům ujelo, k čemuž se osobně přikládám.

Takovým způsobem bych mohl pokračovat nejspíš ještě nějakou dobu, utno to však již, ať si každý čtenář může udělat vlastní názor a úsudek...... 2 z 5, snad bude další díl lepší....

PS: Vjilmar byl taky supr .)

kiwizak
01.09.2017 5 z 5

Heh, urážlivé věci, které tady lidi o této knize píšou, jsem snad ani číst neměla. Jako vážně?
Já jsem byla nadšená. Neskutečně mi sedl styl psaní, líbil se mi smysl pro detail, popisy, promyšlenost světa, vyprávění, jazykové prostředky. Množství synonym a slovních obratů mě neskutečně potěšilo, už dlouho jsem nečetla knihu, u které bych si tak užívala už samotný styl vyjadřování. Stylem mi to docela připomínalo Temné bratrstvo od Luke Sculla. Postavy, ke kterým jsem jistým způsobem přilnula, svět, který mě pohltil.
Na další díly se opravdu těším a doporučuji všem. Zkuste si to od někoho půjčit, dejte pár kapitol a uvidíte. Já budu tuto knížku číst určitě ještě několikrát. :-)

Lucius755
25.08.2017 odpad!

Velice mě matou NAPROSTO rozporuplné názory na tuto knihu. Půlka píše, že je skvělá, půlka, že je hrozná. Já lehce vybočím z této řady.
Dovoluji si tvrdit, že kniha je OTŘESNÁ a za posledních 10 let jsem nic horšího nečetl. Nebudu znovu psát negativa, která jsou uvedena níže. Přidám svůj pohled na to co tam není.
Čeština je použita naprosto tragicky, působí to na mě, jako překlad z portugalštiny od někoho, kdo není český rodilý mluvčí (naprosto nevhodné a strojené použití slov).
Proč tam vymýšlí nové jednotky (názvy), když jsou stejné jako naše? Proč mají metr a kilometr atd., ale jenom se to jinak jmenuje? To je úplně absurdní...
Každá scéna začíná stejným, nudným dvoustránkovým popisem okolí a všech lidí (sloh žáka čtvrté třídy, nuda, nuda, šeď, šeď...).
Za celou dobu se tam NIC nestalo, žádnému charakteru jsem nevěřil, z použitého stylu jsem se málem zbláznil...
Nerad dávám jako hodnocení nulu... ...kdyby to napsal student na strojárně v prvním ročníku během tří dnů, kdy se nudil s rodiči na dovolené u Mácháče, dal bych možná jednu / dvě hvězdy, ale po tom neskutečném PR co to provázelo? PR je totiž to jediné, co zvládli autoři dobře...
Skončím citátem z komentu níže, i když ho myslím ase jinak než původní autor: "Naprostá revoluce na poli fantasy knih." a dodám "nikdy více".

nikol7441
21.07.2017 5 z 5

U veškeré literatury kterou jsem doposud četla jsem měla jediný problém. Nevydržela jsem číst jednu knihu od začátku do konce aniž bych neměla rozečtené další. Rozlišné příběhové linie v tomto skvostu mě však nepustily k jakékoliv jiné knize na dosah ruky. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Má propracované charaktery postav a detailní popisy, které mě vtáhly do děje a do světa vytvořeného dvěma talentovanými spisovateli. Navíc mají na svých webových stránkách skvěle udělanou mapu, díky které jsem se dokázala zorientovat, kde se právě která postava nachází a kam má namířeno.Nelze dát méně než pět hvězdiček a vřelé doporučení. Nemohu se dočkat dalších pokračování.

Kakiko
18.07.2017 1 z 5

Chtěla bych říct, že mě kniha bavila, chtěla bych říct, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout, chtěla bych říct, že je příběh skvělý. Bohužel ani jedno z toho přiznat nemůžu.
Na celé knize jsem si nejvíc zamilovala obálku, ta je vážně bezkonkurenční, vlastně ona měla velký vliv na to, že jsem knihu podpořila na Startovači. Ale to je asi vše, co se mi líbilo.

Už jako první mě zarazil systém kapitol. Cítím z toho trochu inspiraci Martinem, ačkoliv jsem se s tím setkala i v jiných knihách (ale co si budem povídat, George je jedním z nejznámějších). Štvalo mě to, že když byla kapitola nadepsána ‚Wrael‘, dočkala jsem se myšlenkových pochodů Nefrael, které tam podle mého neměly co dělat, když kapitola měla být z pohledu Wraela nebo ne?
Dále… proč byla kapitola nadepsána Slavnost mečů, když zbytek byl vždy uveden jménem postavy? Proč byly kapitoly nazvány několika charaktery, když příběh lze vyprávět pouze z jednoho pohledu?
Ano, díky tomuhle jsem byla svědkem přeskakování z jedné postavy ke druhé a bylo to prostě zmatené. Jedná se o začátečnickou chybu, která by v díle, jemuž bylo věnováno pěl let času, neměla co dělat.

Další věc. Ta jména… Každý jich má několik, i ten chlapík, co se tam objeví na jedný stránce musí mít přezdívku + musí být popsán jeho vzhled, který je pro příběh určitě důležitý. Nevím. Zmatek, zmatek, zmatek a zbytečnosti.
V knize není snad jediná postava, které bych dokázala propadnout, a to je podle mě špatně. Charaktery ničím nenadchnou. Možná tak Wrael celou situaci trochu zachraňoval, ale vážně jen trošku.

Autoři se zabývají nepodstatným. Bylo tam tolik zbytečných scén. K čemu tam byla scéna, jak jakýsi člen cechu hraje hazardní hru v hospodě? K čemu turnaj, když se tam nejprve objevila naprosto neznámá jména? A tak dále. Spousta řádků, které mohly být vypuštěny.
Vyřadila bych spoustu scén a naopak nějaké přidala, protože v krátkých kapitolách se člověk nemá šanci začíst do textu a postavy pozbývají prostor pro své vykreslení, které je velmi důležité.

Podobnost s jinými díly tam možná je, ale já jsem toho názoru, že to nevadí, pokud je kniha kvalitně napsaná a má zajímavé charaktery. Tady jsem bohužel nenašla ani jedno z toho. Abych ale nebyla za úplnou mrchu, tak příběh do sebe časem začal zapadat, ale i tak nepřinesl žádný "wow efekt", z kterého bych byla nadšená.

Možná na celé téhle sáze byla špatná její propagace. Mluvilo se o propracovaném světě, o hudbě, audioverzi atd… Na mě celkově vše působilo tak, že se má jednat o výjimečné dílo, které nemá alespoň v ČR obdoby. A to bylo špatně, protože jsem měla velké očekávání a ve finále jsem zklamaná, protože jsem nic působivého na stránkách neobjevila.

Book_Worm
16.07.2017 4 z 5

Velice zajímavá fantasy kniha. Děj napínavý, ale v knize je nespočet jmen, občas mi dělalo potíže, kdo je vlastně kdo, jména jsou navíc podobná, takže se v tom dá lehce ztratit. Kniha potenciál jistě má, nápad na příběh je zajímavý, místy mi to připomínalo Hry o trůny. Vzhledem k mnoha dějovým odbočkám, vlastně stále čekám, kde je hlavní dějová linka. Doufám, že další díly budou stejně dobré, jako tento první.

Edice
13.07.2017 3 z 5

Prvních dejme tomu 100 stránek jsem se s knihou, tak nějak seznamovala, musela jsem se do ní dostat. A pak už jsem se neměla problém kdykoliv začíst.
Na knize mě neskutečně bavila ta ryze česká slovíčka, která u zahraničních spisovatelů prostě nenajdete. Jelikož tu máme hned několik hlavních charakterů, mohla jsem si mezi nimi volit svoje oblíbence. Nebo když mi zrovna do noty zcela nepadla jedna postava, druhá situaci vyvážila a zachránila. Když jsem příliš dlouho nemusela setrvávat jen s jednou postavou, děj byl tak zajímavější a hrdinové se nemohli omrzet právě díky jejich střídání. Každý z nich byl svým originálem. Za celou knihu jsem nenarazila na dva byť jen podobné charaktery. Ať už se jednalo o původ, vzhled nebo styl řeči ( právě s ním si autoři opravdu vyhrály), tak šlo jednoznačně rozeznat každou postavu od té druhé. Díky tomu byly mnohem uvěřitelnější.
Mám ráda dialogovou interakci. No tady, poté co jsem se s knihou sžila, mi většinou nevadilo číst popis okolní krajiny apod. Nebo, když některá postava v kuse vyprávěla nějaký příběh nebo kus historie. Naopak, pokud došlo na vyprávění, tak jsem si připadala, jako bych tam seděla také a napjatě poslouchala.
Svět, představený společně s krásnou mapou, se mi zalíbil. Baví mě objevovat jej na mapě, ve vyprávění postav, v samotné knize. Těším se až z něj poznám víc.
Kolem a kolem, autoři nám prvním dílem nabídli pohled do zcela nového světa, haldu jednoho od druhého se lišících charakterů, načatou slibně se propojující zápletku a já už si teď říkám, jak které rozhodnutí jedné postavy ovlivní běh událostí celého tamního světa, ale i jaký dopad bude mít na ty ostatní a na ni samotnou.
Dávám 4* a doufám, že mě autoři v dalších dílech ságy přesvědčí k udělení i té poslední. Zatím mají dobře našlápnuto.
Škoda, že jsem se i přese všechnu svou snahu nevyjádřila zcela, tak jak jsem chtěla. Ale to je u mě běžný jev. Musíme být vděční i za to málo co jsem byla schopná zplodit. ;D

Charlie119
08.07.2017 1 z 5

Původně jsem chtěl své dojmy dále nešířit. Skutečně ano. Moc.
Jenže to zkrátka nejde. Na tomto, říkejme tomu spíš počin, je tolik špatného, že nemohu jinak, než o tom napsat a doufat, že si můj komentář autoři alespoň přečtou.
Kéž bych jen nebyl fanouškem fantasy, sám se jeho psaním nezabýval a především, kéž bych to nikdy nedostal do rukou.
Připadá mi, že autorské duo snad nikdy nepsalo do povídkových soutěží - jak bývá zvykem, ani jinak svou práci snad s nikým, kdo s tímto má zkušenosti, nespolupracovali. Dokonce - nechci zabíhat do podrobností, nečetli z fantasy, s výjimkou Písně ledu a ohně, snad nic. Poslední je ale jen můj názor - subjektivita, vyvolaná postižením při zdolávání řádků Ydris.
Největším nešvarem je zřejmě, jak už jsem četl i v jiných komentářích prkennost, plytkost a neuvěřitelná prostoduchost postav, které mě již od první třetiny začaly nutit u čtení skučet. Postavy jako kdyby neměly mozek. Jejich úvahy jsou pitomé, jejich charakterové vlastnosti téměř žádné. Často bez jakéhokoli vysvětlení jedna úvaha nebo čin popírá čin následující. Nelze si k nim tedy vytvořit jakýkoli vztah, nic, co by čtenáře s hrdiny spojilo.
Dále je tu velké množství dějových linek - to by nebyl žádný problém, kdyby většina nesloužila jen jako prázdná výplň už tak slabého děje. Kdyby se proškrtaly dialogy i linky, které na hlavní "příběh" nemají nejmenšího vlivu a nemají v knize většího významu, zbyde z toho vykostěná povídka.
Hrome, vždyť to má přes 300 stran a nic se tam nestane! NIC! Ksakru! Jediná dějová linka, která vrcholí šestákovou zápletou plnou klišé, patosu a bohužel i nesmyslů. Připadala mi, že si snad autoři ze čtenářů dělají legraci.
Během čtení mne napadalo, proč popisují do detailu jakýsi turnaj, když s dějem nemá nic společného? A jak jsem již říkal, proč se některé postavy neustále objevují, když po skončení knihy jeich úhola v knize neměla smysl?! SPOILER * Je tam například jakýsi lovec, kterého si zavolají, aby zlikvidoval jistou čarodějnici - on tedy nakonec dorazí na místo, informuje se na svou práci, a tím, světe div se, jeho úloha skončí. Bože to jako vážně? Chápu, že k tomu střetu má asi dojít později, kdyby ale jeho putování líčili až ve druhém díle (což platí o polovině dalších dělových linek o dvou stranách) udělají tvůrci líp.
Dále je dost otravné číst jak má 85% všech postav modré oči a jejich doslova slohově schématické popisy - od hlavy k patě. Přes rysy tváře, postavu, i oděv, to vše pořád stejně, again and again. Jo a všechny ženské jsou tam krásné, čaroskrásné, hezké.... (Dokonalý svět :-D )
Až na pár kusých nápadů je to tak děsuplný zážitek, že jsem si navýsost jist, že za tohle by se ze zdravým rozumem nepostavil žádný nakladatel - pradávná vlastní zkušenost.
Ale, abych vzal něco k dobru, například setkání barbara s duchem, nebo povídání o tastedarech u ohně s lovcem čarodějnic, jsou fajn. Minochodem, u druhého zmíněného jsem si řekl, ano, přesně v místě, kde spolu postavy sedí, je vyprávění u plápolajícího táboráku to pravé místo na bajky o světě a tedy příležitost ke sblížení postav.
Suma sumárum, je to uspěchané, šité horkou jehlou. Chce to zapracovat na většině věcí - nedělejte nesmyslné kapitoly o ničem - a zkuste oslovit někoho, kdo s tímto má zkušenosti. Potřebuje to hooodně práce, ale navzdory všem hrůzám si myslím, že autoři ten potenciál kdesi ukryt mají :-)

mandrawer
06.07.2017 odpad!

Len rozpravka, pre soplave deturienky. Chybaju sexice bosorky a Harry Potter.

HynekBee
20.06.2017 5 z 5

Tato kniha se ke mně dostala v okamžiku, kdy jsem dočetl 1. díl Hry o trůny a "šahal" po druhém dílu. Řekl jsem si, že to proložím touto knihou. Výsledek ? Nadšený! Tohle jsem opravdu nečekal. Smekám před oběma autory a moc se těším na pokračování!

Roscata
19.06.2017 4 z 5

Musím říct že i přes obavy ze zklamání mě přípěh mile překvapil.
Ze začátku jsem měla trochu problém orientovat se v množství postav ale to se postupem příběhu lepšilo, i když ne všechny postavy mě zaujali. Někomu může připadat že byl příběh moc krátký, skoro se v něm nic nestalo ale mě to, s ohledem na to že to má být více dílná sága z nového světa, přišlo logické. Pěkný úvod do nového světa a nových příběhů. Doufám že příště se dozvíme více o bytostech žijících v Avirii, myslím že budou fantastická! A to ani nemluvím o hudbě, ilustracích, básních a písních. Prostě se to moc povedlo. Nelituju vaší podpory na startovači pánové! Děkuji.