Ochutnávačka

Ochutnávačka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395952/bmid_ochutnavacka-X4v-395952.jpg 4 395 138

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Alpress

The Taster , 2018

Hakl54
03.11.2021 4 z 5

Zaujalo mě zákulisí všedního života kolem Hitlera. Sice místy trochu naivní, ale napínavé dobré čtení, které se nesmí brát úplně vážně.

Kopretina_aku
31.10.2021 2 z 5

Mám trochu problém s knihami, které zřejmě vznikají z důvodu, že téma druhé světové války je ted v kurzu. Fikce zasažena do skutečných událostí pak může působit velice nevěrohodně, pokud se nedokáže dobře uchopit. Tato kniha je toho příkladem. Plochá, bez vývoje, kdy se nedejbože ještě objeví milostná zápletka, absurdní jednání hlavní hrdinky ve Vlčím doupěti, ve skutečnosti by byla dávno odhalena a potrestána....Politika hlavní hrdinku nezajímá a nejednou je v odboji a rázem se z ní až směšně stává neohrožená hrdinka Třetí říše. Celý svůj příběh vypráví naprosto bez jakýchkoliv emocí, bez morálního vývoje. Téma ochutnávačky by bylo zajímavé, ale vyžadovalo by lepší zpracování. Za mne zklamání.

Odetta889
26.08.2021 3 z 5

Že začátku jsem byla z knihy nadšená, pak mě přišly příběhy v knize trochu neuvěřitelne a naivní. Konec to trochu narovnal, bohužel tahle kniha ve mě nezůstane.

Opatov
04.07.2021 4 z 5

Knihy s válečnou tématikou jsou v kursu. Tahle je navíc s nevšedním námětem. Sice fiktivni, ale opět zde defilují hrůzy války.
Magda už ve své rodině poznává různý pohled matky a otce na válku. Práce, pro kterou byla vybrána, ji nejdříve vyděsila, ale pokud nechtěla riskovat další osud, neměla na vybranou. Další události ji však neumožnily, aby byla nestranná. Zajímavé téma.

Janadvorackova
26.06.2021 4 z 5

Zajímavý námět, ale je třeba mít na paměti, že jde o příběh z velké části fiktivní a pouze inspirovaný.
Konec krapet naivní, ale vlastně proč ne. Nejde o historickou rekonstrukci, proč nepovolit uzdu představivosti.

Alena129
28.05.2021 4 z 5

Tentokrát mě zaujal pohled z druhé strany. A ano můžu říct, bylo to zvláštní. Některé momenty příliš drsné, ale bez zbytečně zdlouhavého popisování.

oblakaknih
24.02.2021 5 z 5

Ochutnávačka je další příběh s válečnou tematikou, na který jsem byla velice zvědavá. Přiznám se, že z prvních stránek jsem neměla nejlepší pocit a bála jsem se, že se mi kniha nebude číst dobře. Pak jsem se ale začetla a příběh mi utíkal pod rukama.
Námět této knihy je pro mě osobně velmi originální. Popisuje válku z úplně jiného pohledu a mě tak došlo, jakou i lidé v Německu trpěli nevědomostí a strachem. Moc se mi líbilo, že měl příběh spojitost s událostmi ze života skutečné ochutnávačky, ale zároveň byl z velké části fiktivní. Autor na konci knihy vše vysvětlil.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická, do jejího příběhu jsem se dokázala lehce začíst a prožívat ho s ní. Zároveň ale působila poměrně chladně, statečně a nebojácně. I toto považuji za plus.
Autorův styl psaní je svižný, ale přesto dokáže popsat děj tak, že jsem si ho představovala do detailu. V knize také výborně popsal, jak se na lidech v Německu podepsala válka a že i tam byli nevinní lidé, kteří nevěděli, co bude za minutu.
V knize mě překvapila spousta zvratů, něco jsem vůbec nečekala.
Pokud tuto tematiku vyhledáváte, knihu určitě doporučuji!

archivářka115
21.02.2021 5 z 5

Zaujalo mě téma knihy

HanulkaK.
06.02.2021 4 z 5

Zajímavá.

krevetka79
05.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh z neobvyklého pohledu.
Tématiku druhé světové války nevyhledávám, ale kniha se dobře četla a i když je plná hrůz té doby.

Zelený.úval
30.12.2020 5 z 5

Byla to moje první kniha s válečnou tématikou z druhé strany a hodně mě zasáhla. Nějak jsem do teď opomíjela osud a umírání nevinných lidí v Německu nebo to, jaká mezi nimi panovala nevědomost. Až tato kniha mě donutila se nad tím více zamyslet. Nevadilo mi ani to, že děj byl někdy až moc zromantizovaný. Naopak já sama jsem celou dobu doufala, že se přece jenom někdy s Karlem setkají.

Aranel15
21.12.2020 5 z 5

Ve většině válečných knih je námětem židovská tématika. Zde je příběh vyprávěn z té druhé strany. Magda se má za války vlastně celkem dobře, i když s fašistickou ideologií nesouhlasí. Nejvíce ji nakonec ublíží osvoboditelé.
Kniha se dobře četla a byla zajímavá

Arsi007
03.12.2020 4 z 5

První třetina knihy mě vůbec nenadchla. Četla se dobře, ale v podstatě se nic moc nedělo a autor vše až moc natahoval. V polovině už to začalo být konečně zajímavé a poslední třetina mi vzala dech. Velmi oceňuji, že i přes rozvláčný začátek se pořád děj přesouval jinam, což ve finále pomohlo dynamice celého příběhu. Co mi ale postupně začalo vadit bylo až nereálné štěstí v neštěstí hlavní hrdinky Magdy. Tolikrát se dostala do beznadějných situací, ze kterých zázračně vyvázla až to začalo být klišé. Kdyby to skončilo trochu jinak knize by to dodalo na kvalitě.

IG: @hanybooks

kniha
18.11.2020 5 z 5

Pro mne zajímavý pohled na úsek dějin z pozice ochutnávačky. Velmi čtivé. Doporučuji.

Barik05
05.11.2020 3 z 5

Musím bohužel poznamenat, že jsem od této knihy čekala trochu víc. Bylo to sice moc dobré, ale četla jsem už i mnohem lepší knihy na válečné téma, doporučuji třeba V šedých tónech. Tohle bylo oproti tomu mnohem klidnější a nedonutilo mě to tolik přemýšlet.
Příběh mě ale upoutal a bylo hodně zajímavé přečíst si pro změnu něco z druhé strany, za to ode mě kniha dostává palce nahoru. Taky mi připadalo, že to bylo tak akorát dlouhé a nebylo to zbytečně natažené. Asi si nevzpomenu na žádnou scénku, která by mě vysloveně nudila. Jenom konec mi trochu neseděl, chápu, proč to tak autor napsal, ale já osobně bych to uvítala jinak, protože takhle to působilo trochu naivně a ne úplně reálně.
Postavy mi byly povětšinou sympatické a hlavní postava Magdy byla za mě vážně povedená. Četlo se mi o ní dobře a dokázala jsem se do ní vžít, což je hodně důležité.
Ostatní postavy byly fajn, ale bohužel mi žádná vedlejší postava nepřirostla k srdci.
Styl psaní se mi líbil a četlo se mi to rychle a pohodlně. Bohužel mě to ale nějak nezasáhlo a čekala jsem od toho trochu něco jiného.
Takže doporučuji, ale víckrát si to už asi nepřečtu.

AlbionFoxyFox
27.10.2020 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla, myslím, že je vhodná pro ty, kteří by rádi četli něco z období druhé světové války, ale bojí se přílišné brutality. Místy byl příběh až moc neuvěřitelný, závěr byl až naivní, ale proč ne. Oceňuji reálnou dějovou linku propojenou s fikcí.

ještěrka38
26.10.2020 4 z 5

Kniha super, ale ten závěr byl moc pohádkový a málo uvěřitelný. Nicméně doporučuji přečíst a přečíst si i poznámku autora, která je velmi zajímavá. :-)

josska
25.09.2020 5 z 5

Kniha se mě líbila moc,,moc knih jakoby z druhé strany jsem ještě nečetla a tady ta byla zajímavá,čtivá,,nic není jak to muže vypadat,,,,,

Aichah
25.09.2020 3 z 5

Pěkné, ale ten konec byl až moc pohádkový.

radus
21.09.2020 4 z 5

Vcelku zajímavá knížka o mladé Němce, která sloužila jako ochutnávačka v Hitlerových službách. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, i když podle mě je řada historických údajů založených pouze na domněnkách. Zbytek dotváří autorova fantazie a knížka je tak velmi čtivá.